Skip to content

Uwierzyłem w Całun Turyński!

16781012

Komentarz

  • edytowano April 2021
    Filioquist napisal(a):
    ...słusznie, ale jeśli ktoś mimo tych ekspertyz stwierdzi, że fałszywka, to musi tego dowodzić
    Krutkiesz ostatniesz zapytanie. Czylisz Całun jezd dostempny do badania tak jakosz malunek kturen cza zesfalsyfikać, czylisz nie? Bo jak nie - to oczem tu muwić. Jak dowodzieć jak nie dadzo w rency pomaceć, poskrobeć, prupkie wziomć iszby datoweć?

    Bełosz jusz datowanie isz to średnie wiecze. Nualesz muwio isz bełosz kiepskiem. No to zrupta lepsze. Zrobieł ktuś?
  • Z drugej mańki skeptycy mugliby sprefabrykać nowego cauna i udowodnieć szyskiem rze, siem da. A nie umiom.
  • trep napisal(a):
    Z drugej mańki skeptycy mugliby sprefabrykać nowego cauna i udowodnieć szyskiem rze, siem da. A nie umiom.
    Iszby cuś kąkretno imitać a nie ino tak na pszedaż dla gupków zes prowincy to tysz cza oriżinal pomaceć, pomiereć, poskrobeć. Dadzo?
  • edytowano April 2021
    Prupka za prupkom, za prupkom prupka i z artefaktu zostanie kupka (popiołu i CO2). Dzięki ale nie. Już teraz jest to jeden z najbardziej przebadanych obiektów historycznych.
  • Gnębą napisal(a):
    trep napisal(a):
    Z drugej mańki skeptycy mugliby sprefabrykać nowego cauna i udowodnieć szyskiem rze, siem da. A nie umiom.
    Iszby cuś kąkretno imitać a nie ino tak na pszedaż dla gupków zes prowincy to tysz cza oriżinal pomaceć, pomiereć, poskrobeć. Dadzo?
    Tylesz jusz napiseno rze, paskudne ateisty i antyklerykay zawewzieły by siem i podrobiły.
  • Gnębą napisal(a):
    Filioquist napisal(a):
    ...słusznie, ale jeśli ktoś mimo tych ekspertyz stwierdzi, że fałszywka, to musi tego dowodzić
    Krutkiesz ostatniesz zapytanie. Czylisz Całun jezd dostempny do badania tak jakosz malunek kturen cza zesfalsyfikać, czylisz nie? Bo jak nie - to oczem tu muwić. Jak dowodzieć jak nie dadzo w rency pomaceć, poskrobeć, prupkie wziomć iszby datoweć?

    Bełosz jusz datowanie isz to średnie wiecze. Nualesz muwio isz bełosz kiepskiem. No to zrupta lepsze. Zrobieł ktuś?
    ...a po co? Jeszcze raz - może o to chodzi?
    Po co udowadniać ponad wszelką wątpliwość - żeby muslimy albo inni zrobili zamach?

    Badania były robione wszelkie, STURP 1978 - proszę poszukać.
  • edytowano April 2021
    ...najpoważniejsze argumenty sceptyczne to nie kwestia datowania węglowego, ale kwestia XIV wiecznych dokumentów i analiz Waltera McCrone
    - w tym kontekście polecam:
    https://skepticalinquirer.org/exclusive/fake-turin-shroud-deceives-national-geographic-author/
    https://www.shroud.com/bar.htm
    https://www.shroud.com/pdfs/answering.pdf
    https://www.shroud.com/pdfs/ssi41part3.pdf
    https://www.shroud.com/pdfs/ohioscavone.pdf
  • W_Nieszczególny napisal(a):
    Prupka za prupkom, za prupkom prupka i z artefaktu zostanie kupka (popiołu i CO2). Dzięki ale nie. Już teraz jest to jeden z najbardziej przebadanych obiektów historycznych.
    +1000
    Widziałam marmurowy stopień, otaczający Domek Maryi w Loreto.
    Ludzie po nim idą na kolanach. Przez te kilka wieków wyślizgali głębokie koleiny.
    Co by było z całunem?
    Wiara w prawdziwość całunu nie jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
    Scena całunowa przypomina mi zupełnie scenę smoleńską. Niewierzących nie przekona nic.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • JORGE napisal(a):
    Nie potrafię czytać na głos ! Nawet jako dzieciak szybko przeszedłem na czytanie myślowe. Jak czytam na głos nie rozumiem co czytam. A może inaczej, wszystko to działa wolniej, a ja już tak nie potrafię, irytuję się.

    I tu taka ciekawostka, jestem słuchowcem. Ktoś mi wyjaśni o co kaman ?
    Waść komuś zleci czytanie na głos i po kłopocie
    :)

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):

    Waść komuś zleci czytanie na głos i po kłopocie
    :)
    Mamy ustalony kod komunikacyjny. Jeżeli kolega chce być bardziej fajny niż zrozumiany to jego wybór. Szanuję, doceniam, jest ciekawie, ale opinie jego są dla mnie, ze zrozumiałych względów, pomijalne.

  • edytowano April 2021
    AnnaE napisal(a):

    Scena całunowa przypomina mi zupełnie scenę smoleńską. Niewierzących nie przekona nic.
    Fundamentalne pojęcie biblijne - zatwardziałość serca: "...choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"
  • JORGE napisal(a):
    Nie potrafię czytać na głos ! Nawet jako dzieciak szybko przeszedłem na czytanie myślowe. Jak czytam na głos nie rozumiem co czytam. A może inaczej, wszystko to działa wolniej, a ja już tak nie potrafię, irytuję się.

    I tu taka ciekawostka, jestem słuchowcem. Ktoś mi wyjaśni o co kaman ?
    Może nie lubisz swojego głosu? :-)
  • W_Nieszczególny napisal(a):
    Prupka za prupkom, za prupkom prupka i z artefaktu zostanie kupka (popiołu i CO2). Dzięki ale nie.
    Tedysz pod zględem naukowem zaposiadywamy sytuancje raczej patowe. Niczegusz nie da sie ruszeć. Cuś jakbysz "udowonijta ścisło isz to falcyfikat ino paczonc bez szybe".
    W_Nieszczególny napisal(a):
    Już teraz jest to jeden z najbardziej przebadanych obiektów historycznych.
    Nualesz ostatniesz nałkowe pszebadanie jakiesz zaposiadywamy to tosz kture wskazywa na średnie wiecze. Potę jusz kąkuręcyjnej nałkowej datancji nie beło. Totysz nie mogiemy muwić "spułczesna nałka udowodnieła" - chibasz isz żartobliwo. A wieżeć, owszę, zezwala sie.
  • Filioquist napisal(a):
    Po co udowadniać ponad wszelką wątpliwość - żeby muslimy albo inni zrobili zamach?
    Mniło mie syszeć isz im wiency wontpam tym wiency chronie opacznościowo Całun pszed muślymamy.

    Cusz Pambuk i marnem Gnembonem umi sie posużeć ku dobremu. Amę.

  • christoph napisal(a):
    Ciągnie mnie na wschód, do chrześcijan, ale i do Göbekli Tepe. Tylko kiedy tam Edzie można jechać?
    Ja się czuję tam dużo lepiej tam niż na Zachodzie. A do Izraela mam nadzieję wrócić kiedyś na dłużej. Kraje arabskie też mi pasują. Gruzja, Armenia, te kierunki też. Właściwie to ja bym najchętniej z Europy się ewakuował, mam tak od dawna.

  • Współczesna nauka udowodniła, że Całun powstał w sposób absolutnie przekraczający nasz obecny poziom, czyli poprzez dowód nie wprost, udowodniła jego pochodzenie.
  • edytowano April 2021

    .
  • edytowano April 2021
    los napisal(a):
    Śmieszni są ci dwaj faceci, z których każdy uważa, że to on musi mieć ostatnie słowo.
    :[

    i muszę się przebijać...

    °°°
    jako że moja parafia zakupiła - jak twierdzi* - kopię Całunu, postanowiłem sobie i przypomnieć i znaleźć nowsze informacje... tak przy okazji odkopałem ten wątek...

    jest wystawiony w kościele kalwaryjskim (od 10. marca 2019), który kończy drogę krzyżową (na fasadzie są trzy ostatnie stacje**), a sam kościół jest pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego

    więc np. w Wielki Piątek AD MMXXI po ostatniej stacji i po odwiedzinach kapliczki pn. Grobowiec, zachodzi się do kościoła by postać pod rozwiniętym Całunem 1:1

    * kopia to kopia, czyli coś identycznego-prawie (fałszerze obrazów mają te same pociągnięcia pędzlem, siłę nacisku, kąt pochylenia, ilość farby itp itd), a to odbitka zdjęcia ogromnych rozmiarów,
    którą "produkują" braciszkowie z Turynu...

    ** władze pruskie nie zgodziły się na budowę kościoła na wzgórzu, więc ksiądz budowniczy złożył projekt budowy trzech ostatnich stacji drogi krzyżowej złączonych ze sobą (co może być przyczynkiem do rozważań nt. "Czy można kłamać Prusakom w oczy dla zbożnego celu" :) )

    image
  • edytowano April 2021
    W_Nieszczególny napisal(a):
    Nie udawaj Greka.
    Umi Kulega podeć linkie do kąkurencyjnej datancji metodo radiowenglowo. Nie umi? I susznie bo zaposiadywamy ino te ktura muwi: falcyfikat zes średniego wiecza.
    W_Nieszczególny napisal(a):
    STURP to
    Chibasz wewkącu pojade suszno metodo tukejszego Świemtobliwego Starca.
    los napisal(a):
    Potem zajrzy sobie na stroniczke scholar.google.com ..... policzy cytowania i na tej podstawie oceni wiarygodnosc ekspertow.
    No to ilesz te ekspierdy zes STURPa zaposiadywajo cycowań wew pijerewiu publikancjach? Oczywizda wew szpecjalnościach kture tu so istotnemy. Guwnie arkejologia i histeria śtuki, takosz te szyskie kture umio datać cuś staregusz. Bo jak ktuś jezd wszechświatowem szpecjalisto od baletu albosz jemzyka keczuła to tegusz nie wliczemy.
  • STURP nie zajmował się datowaniem tylko badaniem własności fizykochemicznych całunu. Kulega się kolejny raz kompromituje niewiedzą albo troluje, co na jedno wychodzi.
  • Koniecznie musi mieć ostatnie słowo. Najlepsza zabawa jest, kiedy się stanie z boku i obserwuje dwu takich.
  • edytowano April 2021
    W_Nieszczególny napisal(a):
    STURP nie zajmował się datowaniem tylko badaniem własności fizykochemicznych całunu.
    Pszeca wię i dlategusz pytem: cusz to za szpecjalisty, jakisz une h index zaposiadywajo, i czemu kąkurencyjnegusz datania nie zrobieli pszes czterdzieści lat.

    A iszby nie beło isz niczegusz samuj nie prubywam docieknomć to kącząc opisze take zagwostkie.

    Otusz wejszłem na strone sturpa i tam se wyliczeli szysko cusz napiseli:

    https://www.shroud.com/78papers.htm

    Wjelesz tegusz nie jest. Ostatnisz pejper jezd zes 2005 i tak go reklamajo:

    "Although many years have passed since I first created this list, I felt it was important to add the following peer reviewed paper in January 2005. This paper provides critical new information about the sample used for carbon 14 dating of the Shroud in 1988:

    30. Raymond N. Rogers, "Studies on the radiocarbon sample from the Shroud of Turin," Thermochimica Acta Vol. 425, Issues 1-2, 20 January 2005, Pages 189-194"

    No to se go ściągłem skorosz pijerewju.

    Zapodaje apsztrakt:
    In 1988, radiocarbon laboratories at Arizona, Cambridge, and Zurich determined the age of a sample from the Shroud of Turin. They reported that the date of the cloth’s production lay between a.d. 1260 and 1390 with 95% confidence. This came as a surprise in view of the technology used to produce the cloth, its chemical composition, and the lack of vanillin in its lignin. The results prompted questions about the validity of the sample.
    Preliminary estimates of the kinetics constants for the loss of vanillin fromlignin indicate amuch older age for the cloth than the radiocarbon analyses. The radiocarbon sampling area is uniquely coatedwith a yellow–brown plant gumcontaining dye lakes. Pyrolysis-mass-spectrometry results from the sample area coupled with microscopic and microchemical observations prove that the radiocarbon sample was not part of the original cloth of the Shroud of Turin. The radiocarbon date was thus not valid for determining the true age of the shroud.
    Okiej, tylesz zrozumiełę isz czy labolatorja badali prupkie, szyskim wyjszło isz to średnie wiecze inosz podobniesz prupka beła gupio wyciena. Nie umim tegusz zweryfikać czylisz gupio czy nie gupio i czemusz idyjote dopuścieli do wziemcia prupki. Alesz sie zmartwiełem: beła wjelga sposobnoś to jo zmarneli! I faktyczno brać kolejne prupke jakoś niezremczno. Sprujo szysko i dalij sie bedo kucić.

    Alesz - uważajta! uważajta! - dojszłem do kąca pejpera danegusz Rogersa i tam ząk! Ostatniesz zdanie.

    "A new radiocarbon analysis should be done on the charred material retained from the 2002 restoration."

    CZELISZ SO PRUPKI. I chibasz to razo so dobremy bo inaczy dany Rogers by nie zakemceł do jejich badania. Nualesz nie badajo! Jusz prawiesz dwajeścia lat pszejszło i nic. Czemusz? Umi ktuś rozwionzeć te dziwne zagatkie?
  • edytowano April 2021
    los napisal(a):
    Koniecznie musi mieć ostatnie słowo. Najlepsza zabawa jest, kiedy się stanie z boku i obserwuje dwu takich.
    Susznie mie upominata Świemtobliwy Starcze. Puńde za Waszo rado i wiency jusz niczegusz nie napisze ino zes pszyjemnościo se poczytem czylisz ktuś cuś kąkretnego skomęta. Objaśni cusz to za nałkowe szpecjalisty zes sturpa, kiepskosz notowane albosz i wogule na scholar.google.com. Bo widzi mie sie Pszemondry Starcze isz une Wam do piemt nałkowych nie dorastajo. Noji cusz zes temy niezbadanemy prupkamy.

    A zes tegusz isz Wasz rozbawiełem chocia niczegusz zes Gnembona nie zrozumieliśta ino sam sie tysz ciesze. Gratulywam wesołegusz usposobnienia isz tak umita sie cieszeć bele czem i tegusz Wam nieustanno życze.
  • edytowano April 2021
    Gnębą napisal(a):
    tegusz isz Wasz rozbawiełem chocia niczegusz zes Gnembona nie zrozumieliśta ino sam sie tysz ciesze. Gratulywam wesołegusz usposobnienia isz tak umita sie cieszeć bele czem i tegusz Wam nieustanno życze.
    Ach ten odwieczny problem, być fajnym, zabawnym, z jajem i jednocześnie szanowanym, docenianym, poważnie traktowanym i wpływowym.

    Nie da się tak. Ale w życiu lepiej wybrać to pierwsze.



  • edytowano April 2021
    Gnębą napisal(a):
    W_Nieszczególny napisal(a):
    STURP nie zajmował się datowaniem tylko badaniem własności fizykochemicznych całunu.
    Pszeca wię i dlategusz pytem: cusz to za szpecjalisty, jakisz une h index zaposiadywajo, i czemu kąkurencyjnegusz datania nie zrobieli pszes czterdzieści lat.

    A iszby nie beło isz niczegusz samuj nie prubywam docieknomć to kącząc opisze take zagwostkie.

    Otusz wejszłem na strone sturpa i tam se wyliczeli szysko cusz napiseli:

    https://www.shroud.com/78papers.htm

    Wjelesz tegusz nie jest. Ostatnisz pejper jezd zes 2005 i tak go reklamajo:

    "Although many years have passed since I first created this list, I felt it was important to add the following peer reviewed paper in January 2005. This paper provides critical new information about the sample used for carbon 14 dating of the Shroud in 1988:

    30. Raymond N. Rogers, "Studies on the radiocarbon sample from the Shroud of Turin," Thermochimica Acta Vol. 425, Issues 1-2, 20 January 2005, Pages 189-194"

    No to se go ściągłem skorosz pijerewju.

    Zapodaje apsztrakt:
    In 1988, radiocarbon laboratories at Arizona, Cambridge, and Zurich determined the age of a sample from the Shroud of Turin. They reported that the date of the cloth’s production lay between a.d. 1260 and 1390 with 95% confidence. This came as a surprise in view of the technology used to produce the cloth, its chemical composition, and the lack of vanillin in its lignin. The results prompted questions about the validity of the sample.
    Preliminary estimates of the kinetics constants for the loss of vanillin fromlignin indicate amuch older age for the cloth than the radiocarbon analyses. The radiocarbon sampling area is uniquely coatedwith a yellow–brown plant gumcontaining dye lakes. Pyrolysis-mass-spectrometry results from the sample area coupled with microscopic and microchemical observations prove that the radiocarbon sample was not part of the original cloth of the Shroud of Turin. The radiocarbon date was thus not valid for determining the true age of the shroud.
    Okiej, tylesz zrozumiełę isz czy labolatorja badali prupkie, szyskim wyjszło isz to średnie wiecze inosz podobniesz prupka beła gupio wyciena. Nie umim tegusz zweryfikać czylisz gupio czy nie gupio i czemusz idyjote dopuścieli do wziemcia prupki. Alesz sie zmartwiełem: beła wjelga sposobnoś to jo zmarneli! I faktyczno brać kolejne prupke jakoś niezremczno. Sprujo szysko i dalij sie bedo kucić.

    Alesz - uważajta! uważajta! - dojszłem do kąca pejpera danegusz Rogersa i tam ząk! Ostatniesz zdanie.

    "A new radiocarbon analysis should be done on the charred material retained from the 2002 restoration."

    CZELISZ SO PRUPKI. I chibasz to razo so dobremy bo inaczy dany Rogers by nie zakemceł do jejich badania. Nualesz nie badajo! Jusz prawiesz dwajeścia lat pszejszło i nic. Czemusz? Umi ktuś rozwionzeć te dziwne zagatkie?
    ...kilkakrotnie wyjaśniałem czemuż

    - sapienti sat
  • edytowano April 2021
    Jakiś nołnejmowy Gnębion kwestionuje ustalenia STURP i dane przez nich zebranie i opracowane. No to jest dopiero "prupka".
  • ano praca adwokata diabła niepopularna , a niezbędna...
  • Michał5 napisal(a):
    ano praca adwokata diabła niepopularna , a niezbędna...
    :)

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Michał5 napisal(a):
    ano praca adwokata diabła niepopularna , a niezbędna...
    Mukby siem lepi postarać.
  • jak znam zycie, nie powiedział ostatniego słowa.
    proces sie toczy

    a górami za lasami za dolinami
    Pobili się dwaj górale ciupagami
    Hej górale nie bijta się
    Ma góralka dwa warkocze podzielita się
    Hej górale nie bijta się
    Ma góralka dwa warkocze podzielita się
    Za górami za lasami za dolinami
    Pobili się dwaj górale ciupagami
    Hej górale nie bijta się
    Ma góralka dwoje oczu podzielita się
    Hej górale nie bijta się
    Ma góralka dwoje oczu podzielita się
    Za górami za lasami za dolinami
    Pobili się dwaj górale ciupagami
    Hej górale nie bijta się
    Ma góralka wielkie serce podzielita się
    Hej górale nie bijta się
    Ma góralka wielkie serce podzielita się


    ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.