Skip to content

PiS rozpieprza polską gospodarkę

18911131488

Komentarz

  • Owszem blokuja swoj rynek. Jako gospodarka opierajaca rizwoj na eksporcie daleko tak nie pojada.
    Co do naszego pozycjonowania się jako podwykonawcy to fakt ale to tymczasowe i nie można z tego robić zarzutu. To w pierwszej fazie doganiania najskuteczniejsza metoda i sprawdzona.
  • ms.wygnaniec i Rafał
    O tym piszę
    Nie o ludzkich zachowaniach a o mechanizmach i argumentach gospodarczych
  • Rafał napisal(a):Co do naszego pozycjonowania się jako podwykonawcy to fakt ale to tymczasowe i nie można z tego robić zarzutu. To w pierwszej fazie doganiania najskuteczniejsza metoda i sprawdzona.
    Patrząc na potencjał polskich firm, to zasadne pozostaje pytanie: czy już nie czas?
    Gdzie widzę problem? w mentalności właścicieli i kadry zarządzającej.

  • Tak już czas. Nie wszędzie, ale już. Na polski duży biznes bym nie liczył. To biznes postkolonialny lub wprost agenturalny. Oczywiście może się któremuś odmienić, albo spadkobiercy się od tego odetną ale ni liczyłbym zbytnio na to. Pozostaje trochę małego i średniego oraz państwowy.
  • edytowano August 2020
    Orlen już działa. To taki czebol. Mogli się luźno związać z lotosem, a nie połknąć pod warunkiem oddania prawie połowy smakowitości
  • edytowano August 2020
    christoph napisal(a):
    Orlen już działa. To taki czebol. Mogli się luźno związać z lotosem, a nie połknąć pod warunkiem oddania prawie połowy smakowitości
    Samsung i LG to też czebole - wiele pisano, że powinniśmy brać wzór z Korei Południowej (zbliżona ilość ludności, doświadczenia historyczne itp.)
  • romeck napisal(a):
    Tak więc jako laik i mając TYLKO powyższą listę stwierdzam, że NAJLEPIEJ żyje się we Włoszech, Francji, Belgii, Francji, Niemczech, Austrii, Holandii...
    Co zgadza się z potocznym odczuciem.
    Ale to jest właśnie dobry przykład, jak mylące wnioski można wyciągnąć z JEDNEGO wskaźnika. Bo jednak Kolega wolałby chyba żyć i pracować w Szwecji (35,1) niż w Grecji (178,2). I w Luxemburgu (20,2) niż w Portugalii (125,5). A do Grecji czy Portugalii najwyżej wyjeżdżać na wakacje jako ten bogaty Szwed czy Luxemburczyk.

    Jak zwykle w życiu tak i w gospodarce liczy się tzw. "całokształt". Jednych dług popycha do przodu, innych dusi.

    Gdyby z automatu popychał, to nie jest wielką sztuką tak po prostu się zadłużyć.

  • No wiec ja zdecydowanie wolałbym żyć w Grecji czy Portugalii niż w Luksemburgu albo Szwecji. Atmosfera, wolność,obyczaje,klimat, ludzie,kuchnia,kultura nieporownanie bardziej przyjazne człowiekowi. Niestety przegrywają w globalną grę. W dużej mierze w wyniku eurooszustwa. Zgodzili się na zostanie rezerwatem kulturowo - przyrodniczym. Poglebili naturalna peryferyjnosc i zlikwidowali znaczną część przemysłu i rolnictwa. Można to odrobić ale trzeba chcieć i ciężko pracować.
  • Rafał napisal(a):
    No wiec ja zdecydowanie wolałbym żyć w Grecji czy Portugalii niż w Luksemburgu albo Szwecji.
    Pewnie bardzo wielu by wolało pod warunkiem, że zarabiać będą w Luksemburgu albo będą na szwedzkiej emeryturze :-)

    Natomiast Grecy na greckiej emeryturze jakby w ostatnich latach mocno posmutnieli.
  • edytowano August 2020
    Rafał napisal(a):
    No wiec ja zdecydowanie wolałbym żyć w Grecji czy Portugalii niż w Luksemburgu albo Szwecji. Atmosfera, wolność,obyczaje,klimat, ludzie,kuchnia,kultura nieporownanie bardziej przyjazne człowiekowi. Niestety przegrywają w globalną grę. W dużej mierze w wyniku eurooszustwa. Zgodzili się na zostanie rezerwatem kulturowo - przyrodniczym. Poglebili naturalna peryferyjnosc i zlikwidowali znaczną część przemysłu i rolnictwa. Można to odrobić ale trzeba chcieć i ciężko pracować.
    Jakby nie patrzeć Grecja, Portugalia, ale też i Wochy, Chorwacja mają lepsze warunki np. klimatyczne pod kątem turystyki niż taka Szwecja, a ta dziedzina gospodarki wymaga mniejszych nakładów i know-how niż przemysł i zaawansowane rolnictwo...Oczywiście silna koncentracja wyłącznie na niej stanowi przejaw pewnej krótkowzroczności,,
  • Rafał napisal(a):
    No wiec ja zdecydowanie wolałbym żyć w Grecji czy Portugalii niż w Luksemburgu albo Szwecji. Atmosfera, wolność,obyczaje,klimat, ludzie,kuchnia,kultura nieporownanie bardziej przyjazne człowiekowi. Niestety przegrywają w globalną grę. W dużej mierze w wyniku eurooszustwa. Zgodzili się na zostanie rezerwatem kulturowo - przyrodniczym. Poglebili naturalna peryferyjnosc i zlikwidowali znaczną część przemysłu i rolnictwa. Można to odrobić ale trzeba chcieć i ciężko pracować.
    Ale ja pisałem o tym, jak z:
    PKB, deficycie budżetu, zadłużenia państwa i korelacjach między nimi
    można wyciągać fałszywe wnioski (co do stanu gospodarki)! (Co zauważył kol. Tomek.)

    Bo w internetach larum - Polska za PiSu tonie! (-> 110 mld zł)
  • Ossohozi? Grosiki.
  • los napisal(a):
    Ossohozi? Grosiki.
    To się tak mówi. Miliard tu, miliard tam i ani się człowiek obejrzy, zaczynamy rozmawiać o poważnych pieniądzach.
  • Na dziś to inni mają ten problem.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Ossohozi? Grosiki.
    To się tak mówi. Miliard tu, miliard tam i ani się człowiek obejrzy, zaczynamy rozmawiać o poważnych pieniądzach.
    Kocham Pana Panie Sułku
  • christoph napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Ossohozi? Grosiki.
    To się tak mówi. Miliard tu, miliard tam i ani się człowiek obejrzy, zaczynamy rozmawiać o poważnych pieniądzach.
    Kocham Pana Panie Sułku

    Piniondze to tylko piniondze. Co z tego że Szwedy bogatsze od Arabów jak i tak szwedzkie bogactwo Arabowie odziedzicza? Nasajmprzod elgiebetow zdyscyplinujom. No zresztą im elgiebety nie wadza byle podatek od heretykow placili. Jak nie to cos im utnom i zaplaca.
  • los napisal(a):
    celnik.mateusz napisal(a):
    los napisal(a):
    OFE
    Acha, no to powyższy wykres bazuje na danych Eurostatu, a jestem prawie pewien, że metodologia Eurostatu uwzględnia zniknięte fundusze z OFE.
    A ja jestem nie prawie pewien a pewien, że Eurostat jest najbardziej oszukańczą, bałamutną i nieuczciwą organizacją statystyczną na Ziemi. Zastanawiałem się czy tylko obecnie czy w całej historii ale z ostrożności procesowej napisałem, że tylko obecnie, kto tam wie, jak kłamano za faraonów.

    Jest to możliwe, aczkolwiek nie wierzę w piętrowe spiski.
  • loslos
    edytowano August 2020
    To nie piętrowy spisek a nawet nie parterowy, to tradycyjne Polen ficken czyli zajebać Polaczków.
  • los napisal(a):
    To nie piętrowy spisek a nawet nie parterowy, to tradycyjne Polen ficken czyli zajebać Polaczków.
    Niezbyt żwawo idzie im to zajebywanie, muszę stwierdzić.
  • edytowano August 2020
    wachmistrz napisal(a):
    A czy któryś z Szanownych Kolegów jest mi w stanie powiedzieć, czy ten artykuł mówi coś o świecie, czy też to brednie: http://pospolita.eu/dosc-dyktatu-jednookich-ekonomistow-rozwoj-wymaga-zerwania-z-dogmatyzmem/
    Fajny ten artykuł, o wielu z tych rzeczy Los już na forumku pisał lecz o rząd wielkości bardziej lapidarnie, ale też o sporej części przeczytałem pierwszy raz
  • Tak i nie. Nie idzie im już ponad tysiąc lat. Przez ostatnie sto o mało im się nie udało. Jest nas jednak ze 20 milionów mniej niż powinno, mamy połowę dochodow na głowę z tego co powinnismy mieć i terytorium czy strefę wpływów ze trzy do pięciu razy za małą .Pora zastanowić się jak zajebac ich. Skoro Polacy są miłośnikami świętego spokoju powinni to wreszcie zrobić. To samo z ruskimi.
  • edytowano August 2020
    polmisiek napisal(a):
    wachmistrz napisal(a):
    A czy któryś z Szanownych Kolegów jest mi w stanie powiedzieć, czy ten artykuł mówi coś o świecie, czy też to brednie: http://pospolita.eu/dosc-dyktatu-jednookich-ekonomistow-rozwoj-wymaga-zerwania-z-dogmatyzmem/
    Fajny ten artykuł, o wielu z tych rzeczy Los już na forumku pisał lecz o rząd wielkości bardziej lapidarnie, ale też o sporej części przeczytałem pierwszy raz
    na boku

    Ta pospolita.eu to trzech gości (tylko), dobrze widzę? I tyle zawartości na stronie! Wow!
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    celnik.mateusz napisal(a):
    los napisal(a):
    OFE
    Acha, no to powyższy wykres bazuje na danych Eurostatu, a jestem prawie pewien, że metodologia Eurostatu uwzględnia zniknięte fundusze z OFE.
    A podstawa tej 'prawie pewności'?
    Bo rozmawiają z pracownikami technicznymi i merytorycznymi z GUS strasznie niepewny się zrobiłem w temacie oficjalnie podawanych statystyk.



    Nic pewnego oczywiście, za cienki jestem w uszach, ale przesłanki mam dwie. Po pierwsze deficyt "unijny" jest znacznie wyższy od tego podawanego przez ministerstwo. Po drugie tak by wynikało z rachunkowości. Zmienił się jedynie podmiot posiadający aktywa, bez wpływu na istniejące zobowiązania. Natomiast nie jestem przekonany, że 30 mld. Losa i 15,6 MSa to jest to samo.

    Ale mówię, za słaby jestem, by to rozstrzygać. Taką mam tylko intuicję.
  • Dawać linka!
  • 15 mln wykluczonych społecznie?
  • piękne...
    Jak PiS rodzielił kasę na samorządy.

    image

  • Śmieszna analiza, w ogóle nie idzie tego jakoś zweryfikować. Np. co to znaczy "gmina bogatsza" i "gmina uboższa"? Jakie przyjęto kryterium?
  • edytowano January 2021
    no, dla takiego jak ja laika, te kolorowe kółeczka wystarczą.

    A kryterium pewnie antypisowskie. Piekary Śl. także mocno oburzone, tak, że w gazecie (DzZ) musiały dać głos. (Rządzi palikociarz)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.