Skip to content

Historyczny film polski "Korona Królów"

1246715

Komentarz

  • Rzeczy trzeba widzieć w kontekście. Na tle innych dzieł filmowych: stroje choć luźno inspirowane epoką, dialogi zgodne z gramatyką, umiarkowana spójność postaci, brak ostentacyjnego lekceważenia nauki historii - należy to wszystko uznać za oszałamiający sukces.
  • Tego, kto na czołówkę dał jakichś wschodnich wyjców zamiast próbki polskiej muzyki średniowiecznej, bym normalnie oskalpował.
    Reszta znośna po założeniu, że ma to być telenowela kostiumowa a nie film historyczny i że misją jest wzbudzenie odrobiny dumy z polskiej historii w sercach nałogowych oglądaczy kolorów nieszczęścia, z jak zazdrość i podobnych telewizyjnych nieszczęść.
  • nawet Veit Stoss na ołtarzu kościoła miejskiego dał stroje z epoki zamawiajacych, tak wiec tego
    nawet wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną używała języka współczesnego
  • trep napisal(a):
    Dyzio_znowu napisal(a):
    Jest na cda
    I na vod.tvp.pl

    Pani Trepowa w pierwszej sekundzie czołówki zauważyła, że wtedy nie znali jeszcze szlifu diamentowego i kamienie były szlifowane na okrągło.

    Potem jeszcze poganin żegna bliską osobę zwrotem "Z Bogiem" a poganka narzeka "O Boże!"

    Pem tak: Potop to to nie jest (;

    I nie oglądałem tureckich szmir.
    Szlif - no tak, ale kogo z ludożerki to obchodzi? Poza tym brat mówi /lektor "Bywaj zdrowa siostro" a nie "Z bogiem", zaś kucharka to jakaś Rusinka, która jest raczej w rozkroku między pogaństwem a chrześcijaństwem i mówi "Boże pomyłuj" a w 2 odcinku klnie się " Na Perunasa.. i na Jezusa"
  • Perunas to Boćwinów chyba

    może jakieś lalaeczki i polskie kinderniespodzianki z pogańskimi bóstewkami?
  • Jeśli chodzi zasię o szlif, to polecam piękną etiudę z serialu "Counselor":

  • Nie dałem rady...
    Przełączyłem kanał po pierwszym* odcinku...

    Będę sobie oglądał na playerze jako bazę/ dopełnienie fabularyzowane podręczników do historii, bo zaraz otworzyłem gógielnicę, by o tej Aldonie Annie i jej mężu poczytać.



    *de facto po połowie pierwszego, bo teraz tak się montuje seriale, po ok. 30 minut, by nie było że przerywa się film na blok reklamowy i nadaje się dwie połowki po sobie.
  • edytowano January 2018
    romeck napisal(a):
    ...Przełączyłem kanał po pierwszym* odcinku...<...<br>


    *de facto po połowie pierwszego, bo teraz tak się montuje seriale, po ok. 30 minut, by nie było że przerywa się film na blok reklamowy i nadaje się dwie połowki po sobie.
    Drugi odcinek to chyba taki bonus na początek. Będzie po jednym odcinku o 18.30.
  • Psoferor Novaque zeznaje, że nie ma żadnych dowodów na "Aldonę". Wiadomo, że chrzcielnym imieniem pani Kazimierzowej była Anna, a zaś "Aldona" pojawia się w papierach dopiero jakie 150 lat później.
  • Wogle, skończyłem właśnie II tom Dziejów Polski tegoż autora i jest to opowieść fascynująca. Dzieje Władysława Łokietka jako prawdziwego Księcia Niezłomnego... Ale o tem w wątku książkowym już...
  • edytowano January 2018
    Obejrzałem obydwa odcinki przed chwilą. Generalnie oceniam pozytywnie.
    Minusy:
    - czołówka tandetna, przede wszystkim wizualnie. Animacja przypomina filmiki z gier z przełomu wieków. Typografia tytułu fatalna. Za dużo tekstu w planszach otwierających odcinki. Muzyka czołówki nie była aż tak zła - teraz jest moda na taki pseudo-folk, jedyne zastrzeżenie, że trochę za mało wyrazista - IMHO powinien być jakiś wpadający w ucho motyw;
    - aktorzy nieco drewniani, ale myślę, że to się dotrze. Spektakularnie tragiczne były tylko śmiejące się statystki w pierwszym odcinku.
    Plusy:
    - zdjęcia - ładne, pełne koloru kadry (choć mam wrażenie że brakuje nieco szerszych ujęć). Stroje podobno niezbyt z epoki i "za czyste", ale ja tu nie widzę problemu - to jest taka umowność, która powinna być w tego typu produkcji. Scenografia też na plus;
    - symboliczne rozpoczęcie od Ave Maria w pierwszym odcinku - bardzo ładne i jak tego nie zepsują nadmiernym dydaktyzmem, to będzie bardzo ok.

    Więcej będzie można powiedzieć po kilkunastu odcinkach.
  • Jeszcze kilka spostrzeżeń:
    -chorał gregoriański był wspaniały! Czuć tu rękę pana Piekarskiego i jego ludzi. Duże brawa.
    -młody królewicz ma na nazwisko Król :-) nie mogli lepiej wybrać.
    -Halina Łabonarska jako królowa matka rozwala system po prostu. Jest wybitna.
    -stary Łokietek wygląda jak u Matejki.
    -niezła walka na miecze w pierwszym odcicnku.

    Zobaczymy co będzie dzisiaj.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Jeśli chodzi zasię o szlif, to polecam piękną etiudę z serialu "Counselor":

    imageObrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    Pani Trepowa znalazłaby z Ganzem WJ.
  • edytowano January 2018
    los napisal(a):
    ..., brak ostentacyjnego lekceważenia nauki historii - należy to wszystko uznać za oszałamiający sukces.
    Serial zaczyna się od modlitwy Ave Maria z wersji... 200 lat późniejszej!
    Zdrowaś Maria wtedy to były jeszcze dwa cytaty z Ewangelii, zdanie "...módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci" dodano po wielkich pomorach Dżumy (pojawiła sie w Italii ćwierć wieku później niż początek serialu). A oficjalnie do Brewiarza zdanie doszło w 1566 roku!
    (A samo imię "Jezus" pojawiło się oficjalnie w modlitwie ledwie 70 lat wcześniej.)

    A po polsku Ave brzmiało tak (środkowa modlitwa) (1475, Statuty Elyana, Wrocław, nasjtarszy druk modlitwy)
    image

  • Dyzio_znowu napisal(a):
    trep napisal(a):
    Dyzio_znowu napisal(a):
    Jest na cda
    I na vod.tvp.pl

    Pani Trepowa w pierwszej sekundzie czołówki zauważyła, że wtedy nie znali jeszcze szlifu diamentowego i kamienie były szlifowane na okrągło.

    Potem jeszcze poganin żegna bliską osobę zwrotem "Z Bogiem" a poganka narzeka "O Boże!"

    Pem tak: Potop to to nie jest (;

    I nie oglądałem tureckich szmir.
    Szlif - no tak, ale kogo z ludożerki to obchodzi? Poza tym brat mówi /lektor "Bywaj zdrowa siostro" a nie "Z bogiem", zaś kucharka to jakaś Rusinka, która jest raczej w rozkroku między pogaństwem a chrześcijaństwem i mówi "Boże pomyłuj" a w 2 odcinku klnie się " Na Perunasa.. i na Jezusa"
    Nikogo to nie interesuje. Anglicy nie widzą problemu by obsadzać murzynów w rolach historycznych i robią politykę historyczna Wielkiej Anglii. A nam się szlif nie podoba.
  • Da sie gdzieś obejrzeć poza TV? Jest może w necie?
  • edytowano January 2018
    kulawy_greg napisal(a):
    Da sie gdzieś obejrzeć poza TV? Jest może w necie?
    kolega nie czyta postów, już podał ktoś. Powtórzę:

    vod.tvp.pl

    vod.tvp.pl/website/korona-krolow,34807622
  • romeck napisal(a):
    kulawy_greg napisal(a):
    Da sie gdzieś obejrzeć poza TV? Jest może w necie?
    kolega nie czyta postów, już podał ktoś. Powtórzę:

    vod.tvp.pl

    vod.tvp.pl/website/korona-krolow,3487622
    Przyznaję że nie czytam wszystkiego (już 3 strony się tego wątku nazbierały) ale poza tym to:
    Strefa Widza to innowacyjna usługa
    Telewizji Polskiej, dzięki której każdy, kto
    opłaca abonament RTV
    , może w niemal
    nieograniczony sposób korzystać z bogatej
    oferty vod.tvp.pl.
    Ja niestety nie opłacam, TV nie posiadam.
  • edytowano January 2018
    romeck napisal(a):
    los napisal(a):
    ..., brak ostentacyjnego lekceważenia nauki historii - należy to wszystko uznać za oszałamiający sukces.
    Serial zaczyna się od modlitwy Ave Maria z wersji... 200 lat późniejszej!
    Zdrowaś Maria wtedy to były jeszcze dwa cytaty z Ewangelii, zdanie "...módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci" dodano po wielkich pomorach Dżumy (pojawiła sie w Italii ćwierć wieku później niż początek serialu). A oficjalnie do Brewiarza zdanie doszło w 1566 roku!
    (A samo imię "Jezus" pojawiło się oficjalnie w modlitwie ledwie 70 lat wcześniej.)
    To jest mam wrażenie dosyć celowy zabieg a nie ostentacyjne lekceważenie.
    Skoro mówią po naszemu, to i modlą się po naszemu - logiczne.
    99% publiki, usłyszawszy starą wersję, po prostu nie wiedzialoby o co chodzi.
    To nie serial dla historyków, tylko dla publiczności.
    Takie czy inne zabiegi robił już Sienkiewicz w wersji pisanej - i wiedział co dokładnie i dlaczego robi.

    Serialu nie widziałem, ale pewnie z ciekawości obejrzę.
  • kulawy_greg napisal(a):
    ...poza tym to:
    Strefa Widza to innowacyjna usługa
    Telewizji Polskiej, dzięki której każdy, kto
    opłaca abonament RTV
    , może w niemal
    nieograniczony sposób korzystać z bogatej
    oferty vod.tvp.pl.
    Ja niestety nie opłacam, TV nie posiadam.
    Nie tak,
    za darmo i dla wszystkich są odcinki już wyemitowane.
    Trzeci odcinek od-kłódkuje się jutro, kiedy będzie emisja czwartego. :)

    Ja sobię pooglądam raz w tygodniu, cztery od razu :)

  • Czyli można oglądać odcinki niewyemitowane? I potem spoilerować kolegom? Fajowe.
  • Nie, chyba dla abonamentariuszy jest możliwość oglądania równocześnie z telewizornią.
  • TecumSeh napisal(a):
    romeck napisal(a):
    Serial zaczyna się od modlitwy Ave Maria z wersji... 200 lat późniejszej!...
    Skoro mówią po naszemu, to i modlą się po naszemu - logiczne....
    ...po łacinie się modli!
    (Ciekawe, czy warstwa wykształcona prywatnie modliła się "po naszemu" czy w języku Kościoła!?)

    Dla mnie to dowód że scenarzyści mają hstorię gdzieś, będzie lekka bajka w kostiumach.
    Czyli:
    Jan Piotr-Szafraniec oraz
    Ilona Łepkowska (tak! M jak miłość, Klan, Barwy Szczęścia, Na dobre i na złe)
    (dwa pierwsze odcinki)
  • edytowano January 2018
    o strojach to se wyjaśniliśmy wyżej
    seriale jak tłumaczenia

    wierne nie są piękne, a piękne nie są wierne
  • Brzost napisal(a):
    Nie, chyba dla abonamentariuszy jest możliwość oglądania równocześnie z telewizornią.
    Chyba nie, jest napisane:
    "Ciesz się przedpremierowymi odcinkami dzięki usłudze VOD"
    5 zeta :)
  • No to rzeczywiście dziwne. Ale czego się nie robi dla kasy, zwłaszcza w tv.
  • Brzost napisal(a):
    No to rzeczywiście dziwne. Ale czego się nie robi dla kasy, zwłaszcza w tv.
    lie piąteczek trza skasować, żeby Desposito usłyszeć, trza zarobić na misję
  • Inna sprawa że w filmie historycznym można spoilerować i bez tego ;-) Skoro Łokietek już zaczął umierać, to wiemy, że z tego nie wyjdzie.
  • W lewackich mediach - lawina kpinek i recenzje tak durne, że zęby bolą. A to peruka Gonery za bardzo blond, a to aktorzy do kitu, bo "nie uznani"... A ja dziękuję Bogu, że grają tam "nieuznani", ze nie muszę oglądać Szyca czy Sztura i cieszę się z Łabonarskiej. Kazimierz m.z. bardzo ok i fizycznie i charakternie. Poza tym goopolom wydaje się, że polscy królowie i książęta w Średniowieczu byli brudasami noszącymi brudne i biedne łachy.
    Jeśli telenowela będzie miała, jak zapowiadają sto lub więcej odcinków - obroni się sama i spełni swoją edukacyjną rolę.
  • Hehe. Coryllus też zjechał od góry do dołu, choć w ogóle nie oglądał i nie zamierza.

    https://coryllus.pl/kradzba-i-marnotrata-czyli-o-realiach-historycznych/
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.