Skip to content

Historyczny film polski "Korona Królów"

145791015

Komentarz

  • edytowano January 2018
    Dyzio_znowu napisal(a):
    /Jadwiga/ Zostanie też odesłana do Sącza żeby nie przeszkadzać w koronacji Anny
    Gdzie pozna pra-pra-pra-...-pra-dziadka prezydenta AD :)

  • Współczesne korporacji to takie cechy zawodowe? Ojciec mój jeszcze po wojnie musiał należeć do cechu piekarskiego (nie chodzi o miasto @romecka ;)), mieć swojego mistrza i jako czeladnik wyrobić sobie papiery na piekarza. A fachowcem był naprawdę bardzo dobrym w swoim zawodzie.
    Cechy wróć! Raz że skorzystamy jako klienci, dwa że działalność okołozawodowa (wytłuszczenia z postu powyżej) są jak najbardziej na czasie.

  • Matka Kurka @kontrowersje.net w temacie #KoronaKrolow
    Disco polo i depasito to syf, nic nie wnoszą, są wydmuszką.
    Popkulturowy serial zawierający przystępną wiedzę historyczną, podaną językiem popkultury, to wartość i tego zawsze bronię.
  • Matka Kurka napisal(a):
    Popkulturowy serial zawierający przystępną wiedzę historyczną, podaną językiem popkultury, to wartość
    +1
    Zrupta liste tych, co grymaszo. Byndzie pouczajomca (oczwizda pominowszy jawno wrogo bande).
  • edytowano January 2018
    marniok napisal(a):
    Współczesne korporacji to takie cechy zawodowe? Ojciec mój jeszcze po wojnie musiał należeć do cechu piekarskiego (nie chodzi o miasto @romecka ;)), mieć swojego mistrza i jako czeladnik wyrobić sobie papiery na piekarza. A fachowcem był naprawdę bardzo dobrym w swoim zawodzie.
    Cechy wróć! Raz że skorzystamy jako klienci, dwa że działalność okołozawodowa (wytłuszczenia z postu powyżej) są jak najbardziej na czasie.
    No cechy miały swoje zalety i wady. Tak ogólnie to wady bardzo podobne do współczesnych korporacji zawodowych: blokowanie dostępu do zawodu, kumoterstwo, zmowy cenowe. Autopromocję uprawiały też podobną, a przynajmniej z podobną narracją: że jakość, standardy itp.
  • Sarmata1.2 napisal(a):
    Brzost napisal(a):
    AnnaE napisal(a):
    Jestem pewna, że Łabonarska udźwignie ten serial. Tak, jak Aleksandra Śląska swój.
    Nie do końca. Za kilka lat królowa Jadwiga umrze.
    Zawsze może kontynuować jako Biała Dama

    W ramach kwot rasowych proponuję, by kontynuowała jako Czarna Dama.
  • Natomiast ileś już razy natknąłem się na zarzut, że jakaś modlitwa jest wg złego formularza. Noż kurde, czepianie się zupełnie detalicznych detali, bez związku ze związkiem.
  • Brakuje podstawy:
    wytwór wyobraźni I fragment historii Polski

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • a co znaczyły te dukaty na oczach zmarłego Łokietka?
  • Jeden to zapłata dla Charona, a drugi - dla Perkunasa, żeby przewiózł szczęśliwie przez Eridanus.
  • nie powiem rodzina się wciągnęła
  • Dukaty - tzn. monety do tej pory się kładzie
  • marniok napisal(a):
    a co znaczyły te dukaty na oczach zmarłego Łokietka?
    Król umarł z otwartymi oczami. Monetami obciąża się powieki, by zamknąć oczy zmarłemu.
    W filmie Anna rzekła przecież. Zamknęła mu oczy, żeby nie upatrzył kogoś z żywych.
    Teraz mówi się, żeby nie pociągnął kogoś za sobą. Zwyczajny zabobon i lęk przed śmiercią.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano January 2018
    Wszyscy bronią krzyża, modli się dwa razy na odcinek - mam wrażenie, że to jednak krytyka i to dość niesmaczna, ale może jestem przewrażliwiony.
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    Dukaty - tzn. monety do tej pory się kładzie
    w Polsce? ke? zartujesz chyba?
  • edytowano January 2018
    marniok napisal(a):
    a co znaczyły te dukaty na oczach zmarłego Łokietka?
    1. dukaty, czyli złoty floren, pieniądz reksa Wladislausa (avers - on sam, revers - orzeł)
    image

    2. ale w filmie Aldona podaje wersję pogańską.... , sama powiedziała: "Żeby nie upatrzył sobie kogoś z żywych."



  • AnnaE napisal(a):
    marniok napisal(a):
    a co znaczyły te dukaty na oczach zmarłego Łokietka?
    Król umarł z otwartymi oczami. Monetami obciąża się powieki, by zamknąć oczy zmarłemu.
    W filmie Anna rzekła przecież. Zamknęła mu oczy, żeby nie upatrzył kogoś z żywych.
    Teraz mówi się, żeby nie pociągnął kogoś za sobą. Zwyczajny zabobon i lęk przed śmiercią.
    u osoby "ledwo-co-zmarłej" nie ma problemu z zamknięciem powiek, nie ma potrzeby zaklejac, obciążać powiek - to musi byc związane (znaczy zwyczaj kładzenia monet) ze sferą wierzeń
    problemem jest dolna szczęka
  • marniok napisal(a):
    AnnaE napisal(a):
    marniok napisal(a):
    a co znaczyły te dukaty na oczach zmarłego Łokietka?
    Król umarł z otwartymi oczami. Monetami obciąża się powieki, by zamknąć oczy zmarłemu.
    W filmie Anna rzekła przecież. Zamknęła mu oczy, żeby nie upatrzył kogoś z żywych.
    Teraz mówi się, żeby nie pociągnął kogoś za sobą. Zwyczajny zabobon i lęk przed śmiercią.
    u osoby "ledwo-co-zmarłej" nie ma problemu z zamknięciem powiek, nie ma potrzeby zaklejac, obciążać powiek - to musi byc związane (znaczy zwyczaj kładzenia monet) ze sferą wierzeń
    problemem jest dolna szczęka
    Napisałam, zabobon. Żeby nie upatrzył kogoś z żyjących i nie zabrał ze sobą.
    Szczękę podwiązuje się aż do stężenia ciała.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano January 2018
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Jeden to zapłata dla Charona, a drugi - dla Perkunasa, żeby przewiózł szczęśliwie przez Eridanus.
    Ale Grecy wkładali je do ust chyba?


    ===
    monety w całunie turyńskim

    Monety, których ślady odkryto kilkadziesiąt lat temu na Całunie Tyryńskim w miejscu oczodołów zmarłego, zostały wybite w 29 roku naszej ery – twierdzi numizmatyk Agostino Sferrazza.

    Pan Jezus (ciało z całunu turyńskiego) miał na oczach monety - jednak bez wizerunków cesarza
  • Weszłam z ciekawości na wirtualną. Oczywiście, jest artykuł. Nie doczytałam do końca, więc uczciwie powiem, że nie wiem, jaki jest jego charakter. Zwróciłam tylko uwagę na to, że jakaś paniusia się czepia, że barwnik jakiś wynaleziono dopiero w XIX wieku, a w filmie jest. I splot chusty nie taki. Ale najzabawniejsze są komentarze. Ludziom się serial podoba i jadą równo po mądralach, które krytykują. :)
  • Już chyba poleciał artykuł. Za dużo pozytywnych komentarzy? A nie tak miało być.
  • akcja wyraźnie się rozkręca. Bez popcornu się nie obejdzie.
  • Cyrylica napisal(a):
    Weszłam z ciekawości na wirtualną. Oczywiście, jest artykuł. Nie doczytałam do końca, więc uczciwie powiem, że nie wiem, jaki jest jego charakter. Zwróciłam tylko uwagę na to, że jakaś paniusia się czepia, że barwnik jakiś wynaleziono dopiero w XIX wieku, a w filmie jest. I splot chusty nie taki. Ale najzabawniejsze są komentarze. Ludziom się serial podoba i jadą równo po mądralach, które krytykują. :)
    Kurski jest geniuszem.
  • raste napisal(a):
    Cyrylica napisal(a):
    Weszłam z ciekawości na wirtualną. Oczywiście, jest artykuł. Nie doczytałam do końca, więc uczciwie powiem, że nie wiem, jaki jest jego charakter. Zwróciłam tylko uwagę na to, że jakaś paniusia się czepia, że barwnik jakiś wynaleziono dopiero w XIX wieku, a w filmie jest. I splot chusty nie taki. Ale najzabawniejsze są komentarze. Ludziom się serial podoba i jadą równo po mądralach, które krytykują. :)
    Kurski jest geniuszem.
    :) Aż mi się wierzyć nie chce, bo mnie ten facet wkurza, jak nie wiem co. :) Jak tak dalej pójdzie, to będę musiała odszczekać wszystko.
  • My tu też za dużo mędrkujemy. Mnie życie nauczyło pokory, ale nie do końca. Tymczasem ta pokora w praktyce radzi aby wierzyć w proste a skuteczne rozwiązania i skuteczność prawdy.
    Co daje Korona Królów? Trochę było w wątku o analizie socjologicznej z Gazu. Otóż ludzie chcą dumy, a nie wstydu z Polski. Polska historia jest ciekawa, heroiczna, brawurowa i porywająca. Wystarczy ją opisywać, filmować, pokazywać i propagować. Drobne błędy, przeinaczenia i inne usterki nie mają żadnego znaczenia.Ten film nie idzie na konkurs za granicę. To nie musi być arcydzieło. On ma budować i cementować wspólnotę i już to robi. Budzi też zainteresowanie historią i tradycją narodu. Dobór okresu i tematu też jest celny na pograniczu genialności: trudny czas, zagrożenia zewsząd, odbudowa państwa! Nie budują go anioły. Nie ma ono pewnych i idealnych sojuszników, ale jakichś ma i mozolnie zdobywa. Budzi więc optymizm i pożądaną przez Losa zuchwałość.
  • Rafał napisal(a):
    My tu też za dużo mędrkujemy. Mnie życie nauczyło pokory, ale nie do końca. Tymczasem ta pokora w praktyce radzi aby wierzyć w proste a skuteczne rozwiązania i skuteczność prawdy.
    Co daje Korona Królów? Trochę było w wątku o analizie socjologicznej z Gazu. Otóż ludzie chcą dumy, a nie wstydu z Polski. Polska historia jest ciekawa, heroiczna, brawurowa i porywająca. Wystarczy ją opisywać, filmować, pokazywać i propagować. Drobne błędy, przeinaczenia i inne usterki nie mają żadnego znaczenia.Ten film nie idzie na konkurs za granicę. To nie musi być arcydzieło. On ma budować i cementować wspólnotę i już to robi. Budzi też zainteresowanie historią i tradycją narodu. Dobór okresu i tematu też jest celny na pograniczu genialności: trudny czas, zagrożenia zewsząd, odbudowa państwa! Nie budują go anioły. Nie ma ono pewnych i idealnych sojuszników, ale jakichś ma i mozolnie zdobywa. Budzi więc optymizm i pożądaną przez Losa zuchwałość.
    Dzięki, Rafał. Zwróciłeś uwagę na coś, co czułam, ale nie potrafiłam wyartykułować.
  • Ano. Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi na to jak trafny jest wybór czasu. I akurat Kazimierz Wielki który przejął Polskę dopiero co sklejoną.
  • No z tym Władysławem i Kazimierzem to mamy kulawą analogię, albo inaczej - chybioną o jedno pokolenie. Ten współczesny Kazimierz - Mateusz to bardziej Bolko Słupski. Na szczęście analogie maja tylko ograniczona wartość ilustracyjną.
  • Ludożerce się podoba? OK
    Forumowicze się cieszą, że ludożerce się podoba? OK
    Ale nie jestem w stanie uwierzyć, że niektórym tutaj naprawdę się ten serial podoba...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.