Skip to content

Historyczny film polski "Korona Królów"

1235715

Komentarz

  • Mania napisal(a):
    W lewackich mediach - lawina kpinek i recenzje tak durne, że zęby bolą. A to peruka Gonery za bardzo blond, a to aktorzy do kitu, bo "nie uznani"... A ja dziękuję Bogu, że grają tam "nieuznani", ze nie muszę oglądać Szyca czy Sztura i cieszę się z Łabonarskiej. Kazimierz m.z. bardzo ok i fizycznie i charakternie. Poza tym goopolom wydaje się, że polscy królowie i książęta w Średniowieczu byli brudasami noszącymi brudne i biedne łachy.
    Jeśli telenowela będzie miała, jak zapowiadają sto lub więcej odcinków - obroni się sama i spełni swoją edukacyjną rolę.
    Też się cieszę, że nie ma tych wszędzie obecnych aktorów. Jest fantastyczna Łabonarska, jest Marcin Rogacewicz, którego najbardziej polubiłam w serialu "Agentki". Dzisiaj obejrzałam te odcinki jeszcze raz, bo chciałam zwrócić uwagę na te wszystkie detale, i podoba mi się jeszcze bardziej. To jest telenowela, więc jakiś odstępstwa od prawdy historycznej będą, ale mi to nie przeszkadza, bo nie znam tak dobrze historii. Jest też inna strona, bo jak sobie chcę coś przybliżyć, zaczynam o tym czytać. Tak było w przypadku brytyjskich seriali, których obejrzałam wiele. I to jest fajne.
  • Sarmata1.2 napisal(a):
    Jeszcze kilka spostrzeżeń:
    -chorał gregoriański był wspaniały! Czuć tu rękę pana Piekarskiego i jego ludzi. Duże brawa.
    -młody królewicz ma na nazwisko Król :-) nie mogli lepiej wybrać.
    -Halina Łabonarska jako królowa matka rozwala system po prostu. Jest wybitna.
    -stary Łokietek wygląda jak u Matejki.
    -niezła walka na miecze w pierwszym odcicnku.

    Zobaczymy co będzie dzisiaj.
    Ja takoż uważam.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Sarmata1.2 napisal(a):
    -stary Łokietek wygląda jak u Matejki.
    Jak dla mnie - wykapany Papcio Chmiel :-)

  • krzychol66 napisal(a):
    Tego, kto na czołówkę dał jakichś wschodnich wyjców zamiast próbki polskiej muzyki średniowiecznej, bym normalnie oskalpował.
    Reszta znośna po założeniu, że ma to być telenowela kostiumowa a nie film historyczny i że misją jest wzbudzenie odrobiny dumy z polskiej historii w sercach nałogowych oglądaczy kolorów nieszczęścia, z jak zazdrość i podobnych telewizyjnych nieszczęść.
    Wyjcy są bardzo dobrzy. Czołówka serialu to czołówka serialu.
  • edytowano January 2018
    Brzost napisal(a):
    Inna sprawa że w filmie historycznym można spoilerować i bez tego ;-) Skoro Łokietek już zaczął umierać, to wiemy, że z tego nie wyjdzie.
    ;))
    (edit)
    =))

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • los napisal(a):
    Rzeczy trzeba widzieć w kontekście. Na tle innych dzieł filmowych: stroje choć luźno inspirowane epoką, dialogi zgodne z gramatyką, umiarkowana spójność postaci, brak ostentacyjnego lekceważenia nauki historii - należy to wszystko uznać za oszałamiający sukces.
    Prawda? Mierzmy siły na zamiary. Większość rodzimej produkcji filmowej to totalna żenada. My się uczymy dopiero. Jesteśmy 100 lat za murzynami. Korona Królów to bardzo pozytywne zaskoczenie. Jak ktoś oczekiwał czegoś lepszego to chyba i w samochód elektryczny Morawieckiego wierzy.
  • Fajne to staroświeckie Zdrowaś Maryjo, bo zamiast zupełnie niezrozumiałego "owoc żywota twojego" stoi jak byk "owoc-płód brzucha twojego", co paradoksalnie jest bliższe współczesnej polszczyźnie.
  • edytowano January 2018
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Fajne to staroświeckie Zdrowaś Maryjo, bo zamiast zupełnie niezrozumiałego "owoc żywota twojego" stoi jak byk "owoc-płód brzucha twojego", co paradoksalnie jest bliższe współczesnej polszczyźnie.
    Klawo, cafamy się do średniowiecza :D
  • Warzecha objechał serial. Czyż nie ma lepszej rekomendacji?
  • Że objechał to jedno, ale on objechał w swoim idiotycznym stylu czem potwierdził dyspozycję ogólną
  • edytowano January 2018
    raste napisal(a):
    Warzecha objechał serial. Czyż nie ma lepszej rekomendacji?
    Niewiele już pamiętam ze zbiorów opowiadań SF, które co roku przygotowywał Don Wollheim. Ale jedno mi utkwiło i tkwi już ze 30 lat, a więc musi to być mocne. Otóż w opowiadaniu "Wytrysk gungi", bohater trafił w ręce jakowyś kosmonautów, którzy go siłą wcielili do plemienia. Ten się darł i zaklinał, że rychło przybędzie expedycja karna i międzygwiezdnymi kanonierkami rozpirzy im tę budę do imentu. A zaś dani kosmonauci wielce się z tego radowali, gdyż potwierdzał on tym samym pozycję ZEROMISTRZA, czyli takiego wieszczka, który zawsze się myli.
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    Że objechał to jedno, ale on objechał w swoim idiotycznym stylu czem potwierdził dyspozycję ogólną
    Najśmieszniejsze że ludzie sa przewidywalni. Wiedziałem jak zareaguje Warzecha, Cenckiewicz, Żerko. Nie ważne jaki by był ten serial. Pamiętam jak zjechany film "Miasto44" chociaż realizacyjnie był świetny. Zawsze można coś skrytykować, a film który nie daj Boże może rozbudzić w kimś patriotyczne uczucia trzeba zwalczać z całych sił.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Otóż w opowiadaniu "Wytrysk gungi",
    Wpisełem te gungie pełnem tytułę i otusz Gugiel mie usilno zakenca iszbym kupywał globulki dopochwowe.

    Boje sie tera rostworzeć jakomszkolwiek strone bo jak sie na mie kątekstowi reklamy żuco to jusz sodomia i gomoria.

    Takiesz to so pszygody internetowi zes literaturo pszepiemkno!

  • A tak po ludzku. Jak można nie cieszyć się że Państwo Polskie wykonuje pierwsze od dawna samodzielne kroki. Co z tego że koślawe. Po długim leżeniu nie da się wstać i biec. To co obserwujemy to pierwsze kroki po długiej śpiączce.
  • Szukając wynurzeń kol. Warzęchy znalazłem ważną informację. Od strony literackiej "opiekuje się" serialem Ilona Łepkowska, w zasadzie caryca polskich seriali.
    Opiekę literacką nad projektem sprawuje Ilona Łepkowska. W rozmowie z naszym portalem zdradza szczegóły prac nad produkcją, odpowiada na krytyczne opinie. I tłumaczy, dlaczego „Korona królów” nie będzie polską „Grą o tron”.
    Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ilona-lepkowska-korona-krolow-telenowela-historyczna-tvp1-porownania-do-gry-o-tron-bezzasadne#
  • raste napisal(a):
    Mierzmy siły na zamiary. Większość rodzimej produkcji filmowej to totalna żenada. My się uczymy dopiero. Jesteśmy 100 lat za murzynami. .
    Veto. Mamy w dorobku świetne seriale, tyle, że jeszcze z czasów peerelu. Młodzież może ich nie zna, ale ja - tak.
  • Mania napisal(a):
    W lewackich mediach - ... wydaje się, że polscy królowie i książęta w Średniowieczu byli brudasami noszącymi brudne i biedne łachy.
    Brudne i śmierdzące (od brudu i potu) średniowiecze to było właśnie za pół wieku, po przejściu wspomnianej przeze mnie przez Europę dżumy!
    Otóż francuscy (!) światli medycy orzekli że dżuma rozpowszechniła się dzięki ciepłym kąpielom (łaźnie), ponieważ osłabia ciało i powiększa pory. przez które zakażone powietrze się przedostaje. (Niekojarzono z dżumą szczurów.)
    Zalecono więc... niemycie.


    Ale to już nie poddanych Kazimierza Wielkiego dotyczyło...
    mapa - zielone pole: niewielkie skupiska zapalne, w zasadzie Polskę dżuma ominęła
    image


  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    ...znalazłem ważną informację. Od strony literackiej "opiekuje się" serialem Ilona Łepkowska, w zasadzie caryca polskich seriali....
    Co napisał 23 posty wyżej!!! :)
  • nooo Jogaiło poganin, to się mył, nie inaczej jego męskość małopolscy możni mogli ocenić, zagrał jak dziś Putin gra
  • Agnosiewicz napisał kiedyś cały artykuł o Polsce- oazie czystości w Europie
  • Brzost napisal(a):
    Inna sprawa że w filmie historycznym można spoilerować i bez tego ;-) Skoro Łokietek już zaczął umierać, to wiemy, że z tego nie wyjdzie.
    Brzost prawdziwy mistrz.
  • Myślałem , ze dzisiaj Łokietek zemrze ale jak tak dalej pójdzie to nie wiadomo czy do piątku się wyrobi
  • raste napisal(a):
    A tak po ludzku. Jak można nie cieszyć się że Państwo Polskie wykonuje pierwsze od dawna samodzielne kroki. Co z tego że koślawe. Po długim leżeniu nie da się wstać i biec. To co obserwujemy to pierwsze kroki po długiej śpiączce.
    Po Lucku sze czeszymy, ale ukochanemu dzieckowi też mówimy, jak te kroki lepi stawiać.
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    Myślałem , ze dzisiaj Łokietek zemrze ale jak tak dalej pójdzie to nie wiadomo czy do piątku się wyrobi
    Jeśli scenarzyści pójdą drogą Mody na sukces, to być może jeszcze kilka razy zmartwychwstanie ;)
  • ja sie obawiam kombinacji DM DDiMM, jeśli mają iść drogą Mody na sukces
  • edytowano January 2018


    historia.org.pl napisała twita:
    W naszych statystykach również widzimy OGROMNE ZAINTERESOWANIE bohaterami i czasami przedstawionymi w serialu. Ludzie już w trakcie oglądania poszukują informacji na temat przedstawionych zdarzeń. Świetna promocja dla historii
  • christoph napisal(a):
    ja sie obawiam kombinacji DM DDiMM, jeśli mają iść drogą Mody na sukces
    W sumie OIDP, to Łepkowska lubiła rozliczne konfiguracje swoich bohaterów. Ale miejmy nadzieję, że realia historyczne i żelazna ręka Kurskiego nas od tego uchronią :)
  • edytowano January 2018
    Jak dla mnie włosy zbyt umyte. Np. Aragorn to miał pulchną fryzurę jak już był królem albo spacerował po Rivendell, w robocie to miał śliskie i pozlepiane, i robiło to dobre wrażenie. Przykład:
    image
  • Jeden odcinek kosztuje ok. 200 tys zł, czyli aż dwa razy tyle ile TVP płaciła za "Tomasz Lis na żywo"

  • edytowano January 2018

    .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.