Skip to content

Jak rozumieć Papieża Franciszka?

1585961636472

Komentarz

  • @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Musi tak mówić.

    Jest 'Czas Dębu' i jest 'Czas Trzciny', choć czasem trzeba być jak kamień na szaniec rzucony.
    No z drugiej strony, redukcje jezuickie pozostawiły po sobie jeno ruiny...

  • Kościelne młyny mielą powoli. Szybciej się da sklecić nowy regulamin a potem znowu lata zadumy nad nowym motu proprio.

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Musi tak mówić.

    Jest 'Czas Dębu' i jest 'Czas Trzciny', choć czasem trzeba być jak kamień na szaniec rzucony.
    No z drugiej strony, redukcje jezuickie pozostawiły po sobie jeno ruiny...

    Nie zgodzę się. Po pierwsze, po redukcjach został Paragwaj, z jakimś tam poszanowaniem miejscowych Indiańców.

    Po drugie, Opus Dei ma w DNA zgadzanie się ze wszystkim, co władza kościelna powie. Jak im papież każe się rozwiązać, tak też postąpią. Gdyż wg nich większe dobro jest z posłuszeństwa przełożonym niż w trzymaniu się własnej opinii.

  • To było chyba najbardziej tradycyjne papieskie wystąpienie Franciszka.

    https://wpolityce.pl/kosciol/660071-papiez-rozmawial-z-rosyjska-mlodzieza-zaskakujace-slowa

  • :-( smutek, nawet płaszcz miłosierdzia niewiele tu pomoże :-(

  • edytowano August 2023

    Wiadomo, imperium jankeskie to zuo absolutne, ale rosyjskie już niekoniecznie :-(

  • Bardziej, Brzoście, jest mi smutno, że papież tym młodym wskazuje postacie mające mało wspólnego z Chrystusem, postacie, pisząc delikatnie, kontrowersyjne. Po co ich ukierunkowywać na wielką Rosję, może im powiedzieć o ludzkej, normalnej , bo ta wielka kosztuje wszystkich dookoła bardzo dużo, a ich Rosjan, najwięcej. Papież ma tam i siebie jakichkolwiek doradców, którzy by Jemu naświetlili cenę wielkiego rosyjskiego panowania ?!

  • Brak odpowiednich doradców to niezwykle uprzejma interpretacja.

  • Wiem, że to wygląda na zaklinanie rzeczywistości ale ta wypowiedź, o ile jest prawdą i nie jest wyrwana z kontekstu, to żenada.

  • Doceńcie, że Lenina i Stalina nie wymienił. I Putina.

  • Tego nie da się obronić ZWŁASZCZA w kontekście.
    Bo wychodzi na to, że święty Piotr I i święta Katarzyna, oprócz tego że byli strasznymi zbrodniarzami, byli też katolikami,
    I okzało się, że nie taki znów bezwzględny pacyfista z tego papieża. Wojna, podbój, ludobójstwo - nie są absolutnym złem, a nawet przeciwnie - pod warunkiem, że służą powiększeniu wielkiej świętej rosji maci.
    Wieczna hańba

  • edytowano August 2023

    Jak już wydaje się, że nic gorszego nie powie to mija jakiś czas i...

  • @trep powiedział(a):
    Brak odpowiednich doradców to niezwykle uprzejma interpretacja.

    A obecność nieodpowiednich? Moja pierwsza myśl brzmiała właśnie: "Co za kret mu to pisze?"

  • To jest papież. Nie byle kto. Powinien wiedzieć co to jest mocarstwowa rosja. Nawet jeśli ktoś mu to pisze, on nie powinien tego przeczytać.

  • 86 lat

  • Moja matka, Babola, tyle ma. Jeździ autem i czegoś takiego by nie przeczytała.

  • @Brzost powiedział(a):

    @trep powiedział(a):
    Brak odpowiednich doradców to niezwykle uprzejma interpretacja.

    A obecność nieodpowiednich? Moja pierwsza myśl brzmiała właśnie: "Co za kret mu to pisze?"

    Krety na Watykanie podobnie jak w czasach Grzegorza XVI-go są ślepe na wschodnie oko.

  • Mnie jednak zastanawia niezmierna pogarda okazywana epidiaskopowi w tymkraju:
    1. Abp Ryś zostaje kardynałem, a inni są pomijani.
    2. Zwyczaj, że nuncjuszem w ważnym kraju zostaje ktoś z czołówki dyplomatycznej został pominięty.
    i to pomimo licznych oznak służalczej postawy.

  • edytowano August 2023

    @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Mnie jednak zastanawia niezmierna pogarda okazywana epidiaskopowi w tymkraju:
    1. Abp Ryś zostaje kardynałem, a inni są pomijani.
    2. Zwyczaj, że nuncjuszem w ważnym kraju zostaje ktoś z czołówki dyplomatycznej został pominięty.
    i to pomimo licznych oznak służalczej postawy.

    Ciekawe123 czy jest to tylko koincydencja czy może już korelacja z obecna postawą Watykanu wobec Moskwy?

  • @MarianoX powiedział(a):

    @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Mnie jednak zastanawia niezmierna pogarda okazywana epidiaskopowi w tymkraju:
    1. Abp Ryś zostaje kardynałem, a inni są pomijani.
    2. Zwyczaj, że nuncjuszem w ważnym kraju zostaje ktoś z czołówki dyplomatycznej został pominięty.
    i to pomimo licznych oznak służalczej postawy.

    Ciekawe123 czy jest to tylko koincydencja czy może już korelacja z obecna postawą Watykanu wobec Moskwy?

    No więc też mi się wydaje, że psom łańcuchowym imperializmu nie będą dawać kolorowych łachów. Czarne wystarczą; w najlepszym razie fioletowe.

  • Nienawiść do spuścizny po Janie Pawle II była już wielokrotnie omawiana...

  • Dłużej klasztora...

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):
    1. Abp Ryś zostaje kardynałem, a inni są pomijani.

    Jeszcze Krajewski dostał kapelusz.

  • @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Nienawiść do spuścizny po Janie Pawle II była już wielokrotnie omawiana...

    Chyba wspominana.

    Ale przydałaby się synteza prac (encykliki, adhordacje, listy, kazania itp itd) obu papieży, a w zasadzie tandemu JPII&BXVI, vs F.

  • Właśnie skończyłem fajną książeczkę autorstwa B16 i kard. Saraha. W końcowych słowach kardynał powołując się na bogactwo wielkich poprzedników Franciszka w osobach JP2 i B16 (a nawet P6) apeluje do F by ten nie rozwalał Kościoła.

  • edytowano August 2023

    Wczorajsze czytanie z Ewangelii jest znamienne. Kościół Pana Jezusa jest zbudowany na Skale i bramy piekielne go nie przemogą, a co dopiero ów przybysz z dalekiego Błenos. Jest to dla mnie źródłem nadziei, chociaż wyczyny obecnego Wikariusza są bolesne.

  • edytowano August 2023

    @romeck powiedział(a):

    @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Nienawiść do spuścizny po Janie Pawle II była już wielokrotnie omawiana...

    Chyba wspominana.

    Ale przydałaby się synteza prac (encykliki, adhordacje, listy, kazania itp itd) obu papieży, a w zasadzie tandemu JPII&BXVI, vs F.

    Więc uczciwa, a nie pod tezę pisana synteza prac pokazałaby zapewne relacje:
    JP2 vs B16&F (limbus),
    JP2&B16 vs F (synodalność),
    JP2&F vs B16 ("stara" msza)
    JP2&B16&F (aborcja),
    JP2 vs B16 vs F (kś).

    (w nawiasach oczywiście rzeczy na szybko i z głowy)

  • edytowano August 2023

    @rozum.von.keikobad powiedział(a):

    @romeck powiedział(a):

    @ms.wygnaniec powiedział(a):
    Nienawiść do spuścizny po Janie Pawle II była już wielokrotnie omawiana...

    Chyba wspominana.

    Ale przydałaby się synteza prac (encykliki, adhordacje, listy, kazania itp itd) obu papieży, a w zasadzie tandemu JPII&BXVI, vs F.

    Więc uczciwa, a nie pod tezę pisana synteza prac pokazałaby zapewne relacje:
    JP2 vs B16&F (limbus),
    JP2&B16 vs F (synodalność),
    JP2&F vs B16 ("stara" msza)
    JP2&B16&F (aborcja),
    JP2 vs B16 vs F (kś).

    (w nawiasach oczywiście rzeczy na szybko i z głowy)

    Co do tego:

    JP2&F vs B16 ("stara" msza)

    to raczej jest tak:

    JPII vs BXVI&F

    ponieważ... (eee, omawiane na fforum, podczas pandemii kowida (?) uwolnił Franciszek godziwość wszystkich sakramentów u piusowców, /z głowy na szybko/>

    •••
    A, stosunek do wojny!
    Nie wiem jaki BXVI

  • edytowano August 2023

    @MarianoX powiedział(a):

    @Brzost powiedział(a):

    @trep powiedział(a):
    Brak odpowiednich doradców to niezwykle uprzejma interpretacja.

    A obecność nieodpowiednich? Moja pierwsza myśl brzmiała właśnie: "Co za kret mu to pisze?"

    Krety na Watykanie podobnie jak w czasach Grzegorza XVI-go są ślepe na wschodnie oko.

    Klasyk skomentował to już w 1834:

    PAPUGA
    cienko i chrapliwie
    Miserere!!!>

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.