Skip to content

Dziś pitanko, dziś odpowiedź, najlepiey:)

11920212224

Komentarz

  • Ziaja działa na terenie małej Sycylii, więc wicie, rozumicie.

  • Jak piszemy - ''acha'' czy ''aha''? Bo gugiel wyrzuca raz tak a raz tak. Znalazłem tyż, że kiedyś beło ''acha'' ale sie zmyło i tera jest ''aha''.

    A/c/ha, wcale nie biega mnie o ''ach!'', więc nie mięszać! ;-)

    👣

    🐾
    🐾

  • A jak wymawiasz? Mientko czy gardłowo?

  • edytowano November 2023

    Po krakosku zdecydowanie "aha" i ostatnio zauważyłam, że w kontekście potwierdzenia niewygodnej prawdy, krótko, w złości.

    Długie miękkie "achaaa" z podtekstem olśnienia jakby mniej używane.

  • @Mania powiedział(a):
    Ziaja działa na terenie małej Sycylii, więc wicie, rozumicie.

    Niestety, wimy i rozumimy.

  • @peterman powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):
    A można po polsku co z tą Ziają?

    Wsparła finansowo wyborczy wysiłek Kało (a konkretnie think tank Balcerowicza).

    Dzięki, jest bardzo dużo polskich marek, mniejszych i większych.

  • Czy ktoś był ostatnio w Muzeum Auschwitz? Ile najkrócej trwa zwiedzanie? Czy trzeba zwiedzać z przewodnikiem? Czy nacisk położony jest na akcenty polskie czy wręcz przeciwnie? Chciałbym się wybrać, ale głównie interesują mnie Święty i Rotmistrz.

  • Ostatnim razem byłem ze Starszymi , w covidzie. Przewodnik obowiązkowy. Pojedyncze osoby lub mniejszej grupki (tak jak moja) łączą w większe. Jest Auszwic, potem Birkenau. Przejazd autobusem pomiędzy w cenie.
    Rezerwowaliśmy bilety on-line, nie wiem czy doczekasz się na miejscu, lepiej zarezerwuj.

    Wszystko zależy od członków grupy i pytań jakie się zadaje. Można ukierunkować przewodnika. My mieliśmy młodego człowieka, zadawałem pytania o powiązania przemysłu 3 Rzeszy ze współczesnym hitlerowem i bez problemu uzyskałem odpowiedź.
    Cela śmierci świętego była wtedy wyłączona ze zwiedzania.

  • Np pytałem o coś czego nigdy nie usłyszałem w związku z A-B.
    Czy były przypadki kanibalizmu - przewodnik bardzo rzeczowo odniósł się do sprawy.

    Akcenty żydoskie dominowały ale bez jakiegoś gloryfikowania kosztem innych.
    Myślę że miałem szczęście co do przewodnika.

  • Aha, czas zwiedzania to ok 4-4,5 h.
    To też zależy czy grupa dociekliwa, pyta, słucha, komentuje itp, itd.

  • Rotmistrza było b.dużo.

  • edytowano November 2023

    A można zrezygnować z B? No i ile min. trzeba poświęcić czasu?

  • Chyba można.
    Jak wspomniałem, ok 4-4,5 h ale na całość.
    Samo A pewnie z 2,5 h.

  • Podrzucono mi jakiś kontent YT z x. prof. Skrzypczakiem. Ja nie jestem specjalistą od nazwisk, filmów, podcastów (w ogóle to nurtuje mnie pytanie, dlaczego to są podcasty a nie casty lub nadcasty) i innych takich. Nie jestem pewien czy chce mi się tego słuchać. Mam 2 pitanka:
    1. czy rzeczony jest kosher?
    2. czy słuchając go wyjdę umocniony w wierze czy przeciwnie?

  • Słuchałem ks. Skrzypczaka na żywo i w mojej ocenie jest kosher. Ale nie mam uprawnień do wystawiania certyfikatów ;-)

  • @trep powiedział(a):
    dlaczego to są podcasty a nie casty lub nadcasty

    Broad-cast to po angiesku audycja. Pod-cast to audycja na iPodzie, taki jest źródłosłów.

  • edytowano November 2023

    @trep. Mogę x. prof. Skrzypczaka polecić. Na moje oko doktrynalnie w porządku a miewa ciekawe homilie. A na żywo można posłuchać w Warszawie, jest rezydentem w natolińskiej parafii pw. Ofiarowania Pańskiego.

  • edytowano November 2023

    Zasadniczo jest problemat następujący, o którym mówił ks. Piotr Glas: wierzchołkowe organa watykańskie, kurialne i epidiaskopalne coraz częściej uciszają kapłanów zbyt dokładnie czytających Pismo Święte, Ojców i Doktorów Kościoła lub Katechizm KK.

    Będzie więc rosła rola kapłanów niezależnych np. zakonnych - o ile oczywiście nie zostaną spacyfikowani przez Przeora/Opata/Gererała - oraz świeckich.

    Lista uciszonych jest coraz dłuższa, ostatnio dołączył , ks. Michał Chaciński znany choćby z YT.

    Catholic Cancel Culture.

  • A potem się dziwią spadkiem powołań kapłańskich. Ślubować posłuszeństwo Skworcowi, Nyczowi czy Rysiowi? Brrrr...

  • Który zakon żeński a który męski jest w Polsce najbardziej gitowy?

  • francmany!

  • @trep powiedział(a):
    Który zakon żeński a który męski jest w Polsce najbardziej gitowy?

    karmel?
    i te pustelnice na pn-wsch

  • edytowano 11 February

    @trep powiedział(a):
    Który zakon żeński a który męski jest w Polsce najbardziej gitowy?

    A ja nie rozumiem. ?

  • edytowano 11 February

    Gitowy w gryspserze oznacza trzymajacy się zasad, prawowierny.

  • U mnie to po prostu wporzo. Znajomy chciałby przekazać parę złoty i pyta mnie kto najbardziej zasługuje.

  • edytowano 11 February
  • Słowo "git" - dawno nie słyszałem.
    Dinozaury z kolegów ;)

  • @trep powiedział(a):
    U mnie to po prostu wporzo. Znajomy chciałby przekazać parę złoty i pyta mnie kto najbardziej zasługuje.

    Jak tak to kontemplacyjne

    Żebrzące se nażebrzą, a prowadzące działalność - zarobią

  • To które to są? Po jednym.

  • @romeck powiedział(a):
    Słowo "git" - dawno nie słyszałem.
    Dinozaury z kolegów ;)

    Jak mówił klasyk, czyli syn "Czterdziestolatka", uświadamiający rodziców na temat reguł rządzących światem: "Ludzie dzielą się na hipów i gitów."

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.