Skip to content

Karabinki strzeleckie najlepsze. I dlaczego polskie?

2456717

Komentarz

  • Beryle maja dobre opinie. Nawet widziałem rosyjski test beryla, który się zakończył stwierdzeniem, że "aż boją się to powiedzieć ale tak powinien wyglądać i działać kałasznikow"
  • loslos
    edytowano December 2017
    Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać

  • Nie no, gdzie jak nie tutaj? ;)
  • Dyzio_znowu napisal(a):
    Beryle maja dobre opinie. Nawet widziałem rosyjski test beryla, który się zakończył stwierdzeniem, że "aż boją się to powiedzieć ale tak powinien wyglądać i działać kałasznikow"
    Zapewniam Kolegę że się zgadzam:) Mam z kałachami i Berylem dosyć dużo doświadczenia.
    Kłopot z Berylem tylko jeden - to kałasznikow. I tylko to, bo to że Beryl to najlepszy z kałasznikowów - to opinia, jeśli nie powszechna to na tyle popularna że u nikogo nie budzi zdziwienia.

    Wiem że to trochę pracy, ale zachęcam do przeczytania całego wątku - sporo tam piszę dlaczego, mimo że Beryl jest znakomity, to już nie karabin na dzisiejsze czasy.
  • A tymczasem MSBSa Grota poddano testom porównawczym z HK416 odnośnie nagrzewania się łoża przy intensywnym ogniu (gdy broń nagrzewa się do zbyt wysokiej temperatury podczas intensywnego ognia, spada celność):
    http://www.defence24.pl/717664,msbs-grot-w-testach-z-najlepszymi

    HK416 to nie nowy niemiecki karabinek modułowy (ten to HK433), ale to jedna z popularniejszych, uznawanych za czołową broń na świecie, w armiach kilku krajów, m.in Francji.

    Dobra wiadomość, aczkolwiek czekam na porównanie z czeskim Brenem. Dlaczego? Bo Czechom z sukcesami udaje się sprzedać tę broń na świecie. Gdyby okazało się że nasz MSBS Grot jest lepszy (a są wiewiórki co tak ćwierkają, i to te mówiące językiem brzmiącym dla nas cokolwiek zabawnie) - to można byłoby przekuć sukces konstrukcyjny w handlowy. I przemienić FB Radom w jedną z bardziej znanych na świecie fabryk broni.

    Ech.. rozmarzyłem się, ale to realne. Kiedy jak nie teraz?
  • Czesi już dawno temu wiedzieli, co to markietyng. W czeskiej grze na Androida "Dead Trigger" Bren to jedna z najlepszych broni.
  • dać jakiegoś Grota wiedźminowi
  • msbs jest najlepszą bronią w call of duty ghost i innych np. warface
  • Ja nie wiem co jest w grach, bo nie gram:)
    Ale co do marketingu - główny problem to taki, że Ceska Zbrojovka to prywatna firma od wielu lat. I działa rynkowo.
    FB Radom to nie dość że państwowa firma, to jeszcze po końcu komuny zachowywała się jakby miała wszystkich w dupie, łącznie z wojskiem, bo przecież jest ono na nią skazane.Efektem była spektakularna porażka MAGa (skądinąd świetna broń, tyle że nie spełniał założeń taktyczno technicznych) a niedługo potem bankructwo Łucznika.

    W tym czasie Czesi rozwijali głównie pistolety (w nich się specjalizowali) z myślą o rynku cywilnym, strzelcach sportowych, głównie IPSC itp. Efektem tego ich CZ Shadow i obecnie Shadow 2 to bezdyskusyjnie jedne z najlepszych (jeśli nie najlepsze) pistolety do tej konkurencji, i kupowane są na całym swiecie. W tym oczywiście w Polsce - głównie dlatego, że Polska na rynek cywilny nie produkuje ŻADNYCH pistoletów (Czesi mają kilkadziesiąt wersji różnych modeli do wyboru, Słowacy mają Grand Power w różnych odmianach, Chorwaci mają XDMa w kilku odmianach, a my dopiero będziemy w 2018 roku PR-15 Ragun oraz replikę przedwojennego VISa - i to jest sukces, bo to pierwsze co w ogóle mamy w XXI wieku).

    Co do gier jeszcze - MSBS się w paru pojawia (to wiem) recenzje w branżowych magazynach ma dobre, ludzie po targach w USA chwalą.. tylko kupić nigdzie się nie da. Trochę jak z tym żartem, że znalazłem idealną kobietę - piękna, ładna, mądra, i kocha mnie nad życie, tylko jedna wada, że nie istnieje - no ale kto by się przejmował jedną wadą przy tylu zaletach:)

    No ale to ma się zmienić w 2018 - i niech sie zmieni jak najszybciej:)
  • image
    a cio to?
  • To je zwykły kałach.
    Wytłoczka.
    Wygląda na AK 103 ale mogę się mylić - z grubsza jednak nie ma to większego znaczenia. Żaden przełom w broni to to nie jest.
  • Ciekawsze1 jest to, czyja sylwetka/podobizna zdobi tarczę ;-)
  • z kałachem jak z vw golfem- nie mogą za bardzo odejść od stylu bo to część marketingu
  • edytowano January 2018
    Wołodymyr Wołodymyrowicz z Kałachem pod pachem to
    coś jak Warren Buffet jedzący cocalolę i zapijający McBurgerem zero
  • A GROT S ma być dostępny dla cywili już w pierwszym kwartale 2018! Choć jak pisałem wyżej, pewnie skuszę się na Raguna, bo to 8 tys. które wszędzie się powtarzają to jednak za dużo jak dla mnie. Za to oszynowany Jack śpi już słodko w szafie :-) Teraz tylko muszę znaleźć chwilkę by wyskoczyć na strzelnicę.
  • @Dyzio_znowu - a co też pan za głupoty opowiada.

    W broni nie ma czegoś takiego jak "styl", a już na pewno nie wojskowej w ZSRR i jego pochodnych. Po prostu - trudno wymyślić coś lepszego, bardziej niezawodnego itp. więc się udoskonala stare.
    Amerykanie też bazują na swoich AR15 praktycznie do dziś - a M16, M4 itp to po prostu jego pochodne i nic więcej.


    BTW doczytałem - to jest najprawdopodobniej AK-12. Taki kałach tylko lepszy, nowszy, i z szybkowymienną lufą, taka niby broń modułowa, jeśli chodzi o produkcję, możliwość wymiany komponentów itp.
    Dalej się zastanawiam jak to hula jeśli chodzi o podpinanie/zwalnianie magazynków, zostawanie zamka w tylnym położeniu, przełączanie bezpieczników, itp - słowem o ergonomię mi chodzi. Szukam, na razie nie znalazłem, jak znajdę, dam znać.
  • ferb napisal(a):
    A GROT S ma być dostępny dla cywili już w pierwszym kwartale 2018! Choć jak pisałem wyżej, pewnie skuszę się na Raguna, bo to 8 tys. które wszędzie się powtarzają to jednak za dużo jak dla mnie. Za to oszynowany Jack śpi już słodko w szafie :-) Teraz tylko muszę znaleźć chwilkę by wyskoczyć na strzelnicę.
    8 tys to zgadywanka - słyszałem niedawno ploty o 6tys z kawałkiem. W sumie obie ceny do przyjęcia za karabinek modułowy, ale te sześć to wręcz marzenie.

    A co do Grota, to ja bym na Twoim miejscu wziął nawet na kredyt albo raty - możliwy jest negatywny scenariusz, gdzie zmieni się kierownictwo fabryki i stwierdzi że ma w dupie rynek cywilny bo to tylko niepotrzebne kłopoty. Wtedy kto kupił ten ma a kto nie, już go nie zobaczy, chyba że z rynku wtórnego za naprawdę zdzierskie pieniądze.
  • Na razie Jack kupiony za "nienaruszalną" rezerwę finansową, więc trochę będę musiał pooszczędzać na inną broń długą...

    Inna rzecz, że powtarzam sobie co chwilę, że "jestem strzelcem, a nie kolekcjonerem!". Koledzy po kilku miesiącach od wydania pozwolenia mają szafy w połowie pełne i co chwilę kuszą pytaniami, czy nie chcę kupić tego, lub tamtego (ostatnio kusili Rakiem z demobilu z Wrocka, co pewnie kojarzysz). Nie te możliwości finansowe u mnie.
  • @ferb - ja też się zastanawiałem po co mi pozwolenie na 10 sztuk:) Obecnie sprawdzam warunki rozszerzenia go o kolejne:)

    Problem w tym że broń kręci jak jasna cholera:) I gdybym miał nieograniczoną ilość pieniędzy i miejsca, to wątpię bym się w setce sztuk zamknął. Raczej chyba nie:)

    Co do Raczka to mieli rację ci co kusili - Rak obecnie jest w absurdalnie niskiej cenie. Jego resurs się kończy, sądzę zatem że cena wzrośnie, a za dwa - trzy lata, będzie na tyle wysoka, że obecnie opłaca się kupić Raka po prostu po to by go potem sprzedać.

    Co do Jacka to się będę upierał - trzeba było Tobysa wziąć:) No ale dobra, niech będzie Jacek:)

    A co do Grota - to ja nie chcę być złym prorokiem ale jeśli nie daj Boże zdarzy się że strumyk Grotów pojawi się i zaraz wyschnie na wieki - to nie chcę widzieć jak sobie będziesz pluł w brodę:) Ale może się tak (oby!) po prostu nie zdarzy.

    Aha, nie tylko Grot i Ragun będą w 2018. Będzie jeszcze VIS:)
  • TecumSeh napisal(a):
    @Dyzio_znowu - a co też pan za głupoty opowiada.

    W broni nie ma czegoś takiego jak "styl", a już na pewno nie wojskowej w ZSRR i jego pochodnych. Po prostu - trudno wymyślić coś lepszego, bardziej niezawodnego itp. więc się udoskonala stare.
    Amerykanie też bazują na swoich AR15 praktycznie do dziś - a M16, M4 itp to po prostu jego pochodne i nic więcej.


    BTW doczytałem - to jest najprawdopodobniej AK-12. Taki kałach tylko lepszy, nowszy, i z szybkowymienną lufą, taka niby broń modułowa, jeśli chodzi o produkcję, możliwość wymiany komponentów itp.
    Dalej się zastanawiam jak to hula jeśli chodzi o podpinanie/zwalnianie magazynków, zostawanie zamka w tylnym położeniu, przełączanie bezpieczników, itp - słowem o ergonomię mi chodzi. Szukam, na razie nie znalazłem, jak znajdę, dam znać.
    To Kulega bredzi właśnie! Oglądałem kiedyś prezentację AK12 i sam ruski dyrektor zakładu mówił , że wygląd musi nawiązywać do legendarnego na świecie kałacha
  • to jest ak12

  • TecumSeh napisal(a):
    Problem w tym że broń kręci jak jasna cholera:)
    Wiem, ale oprócz mania broni, chcę jeszcze umieć z niej strzelać :-) A trening też kosztuje (ammo, szkolenia)
  • @Dyzio_znowu - mówić to se pan ruski dyrektor może, ale prawda leży gdzie indziej. Broń jest produkowana głównie dla wojska, a ono nie kieruje się sentymentem czy wyglądem.
    Produkowanie nowoczesnego karabinka po to aby przypominał stary na rynek cywilny też się mija z celem. Imho jest podobny bo cała filozofia jest podobna i pewnie zmiany dość kosmetyczne.
    ferb napisal(a):
    Wiem, ale oprócz mania broni, chcę jeszcze umieć z niej strzelać :-) A trening też kosztuje (ammo, szkolenia)
    Jakie szkolenia? Sam się wyszkól, kup dobrą książkę o strzelaniu, reszta to praktyka.
    Jeśli chcesz nauczyć się strzelać statycznie i koszty treningu to problem, trzeba kupić boczny zapłon. I karabinek tańszy a amunicja to już w ogóle.


  • Bboczny zapłon
    Co to?
    Lont?
    A można ćwiczyć na wiatrówce ?
    Jestem kompletnym lajkonikiem w praktycznym szczelaniu
  • Boczny zapłon
    Co to?
    Lont?
    To chyba była (lekko zgryźliwa) aluzja do broni czarnoprochowej.
    Brak pozwoleń, ołów tani, odlewanie fajne, proch można samemu utrzeć.
  • Noo
    To chyba ktoś jednak chciał obśmiać
  • Boczny zapłon to generalnie kaliber 0.22lr, w przypadku broni długiej tzw. kbks-u. W szczegółach oznacza to, ze iglica nie uderza w dno łuski, ale w krawędź kryzy.
  • edytowano January 2018
    christoph napisal(a):
    Bboczny zapłon
    Co to?
    Lont?
    A można ćwiczyć na wiatrówce ?
    Jestem kompletnym lajkonikiem w praktycznym szczelaniu
    Co to, to dokładnie kolega @ferb wyjaśnił, dodam tylko że amunicja bocznego zapłonu na dystansie do 100m spokojnie się sprawdza, a jest kilkukrotnie tańsza, więc do treningu (za wyjątkiem dynamicznego gdzie liczy się szybkie nakierowanie broni z powrotem na cel po odrzucie i tu boczny zapłon odpada bo ma za słaby odrzut) nadaje się jak znalazł.

    Można ćwiczyć na wiatrówce, acz najlepsze wyniki będzie się miało z tego z czego się ćwiczy najwięcej. Boczny zapłon ma ten plus że są karabinki praktycznie w 100% takie same jak na normalny kaliber, ale w bocznym zapłonie. Więc dla treningu jak znalazł. I można dziecku dać.
    randolph napisal(a):
    Boczny zapłon
    Co to?
    Lont?
    To chyba była (lekko zgryźliwa) aluzja do broni czarnoprochowej.
    Brak pozwoleń, ołów tani, odlewanie fajne, proch można samemu utrzeć.
    Ale ja nie jestem zgryźliwy:)
    Broń czarnoprochowa to nie boczny zapłon, co wyjaśniono wyżej, tylko broń rozdzielnego ładowania:) Osobno pocisk (najczęściej ołowiana kula) osobno czarny proch plus przybitka (aby wypełnić puste miejsce między prochem a pociskiem - często jest to kaszka albo coś podobnego), osobno spłonka. Trochę zabawy z tym jest, ale mamy w pełni sprawną broń (walczono taką w powstaniu styczniowym, w wojnie secesyjnej itp) i to bez pozwolenia, badań itp. Bardzo polecam.
  • Jeszcze co do AK12 - nadal nie widzę żeby zamek zostawał w tylnym położeniu po ostatnim strzale. Zrzut magazynka został po staremu - czyli do kitu delikatnie mówiąc. Manipulatory można dublować na obie strony - świetnie, ale jeśli leworęczny żołnierz weźmie karabin po swoim praworęcznym koledze to co? Musi go rozłożyć i skombinować części do leworęcznej wersji?
    Kicha moim zdaniem. Nasz MSBS Grot wypada pod względem ergonomii o niebo lepiej. Ponadto AK12 ma już parę latek i delikatnie mówiąc - nie zrobił szału na świecie. Chyba już wiem dlaczego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.