Skip to content

Jak rozumieć Papieża Franciszka?

16667697172

Komentarz

  • A nie cykliści i tak dalej?

  • @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Wiadomix, całe zło to naziści, Prusacy, krzyżacy i monarchia Habsburgów.

    Oprócz żywieckich.

  • edytowano November 2023

    "Moja Mela bardzo chciała odwiedzić Auschwitz, a teraz organizuje wyjazd dla swojej klasy ze szkoły szwajcarskiej w Rzymie"

    Baj de łej - czy Szwajcarowie przytulając po II-giej wojnie św. srogie kwoty z kierunku niemieckiego ze wstrętem odrzucali te pochodzące od inkryminowanych nazistów?

  • To ciekawe, bo w czasie spotkania żadnych takich lewackich czy oikofobicznych inklinacji nie zdradzała, wręcz przeciwnie, zachwalała Jana Pawła II, była dumna, że Benedykt XVI chrzcił jej córki, z dumą podkreślała, że jest Polką i rodaczką wielkiego papieża. Ciekawe, czy to wyrachowanie związane z orientacją w tym, do czego odwołują się organizatorzy i patroni spotkania (bo było ono pod egidą samorządowców ze znaczkiem PiS), czy też co bardziej prawdopodobne jest po prostu totalnie niewyrobiona światopoglądowo i "widzi wszystko osobno".

  • edytowano November 2023

    1.Gdy Żyd wydawał Żyda Gestapo to nie ponosi za to żadnej winy, nawet gdy czynił to za pieniądze, gdyż robił to z pewnością dla ratowania życia
    2. Gdy natomiast Polak ratował Żyda przed Gestapo, to ponosi za to winę, gdyż czasami dostawał za to pieniądze (zwrot kosztów), nawet gdy w wyniku tego tracił życie

    Logiczne

  • Więc aby ukrócić takie dylematy moralne Żydzi mieli też własne Gestapo.

  • @Rzchanym powiedział(a):
    To ciekawe, bo w czasie spotkania żadnych takich lewackich czy oikofobicznych inklinacji nie zdradzała, wręcz przeciwnie, zachwalała Jana Pawła II, była dumna, że Benedykt XVI chrzcił jej córki, z dumą podkreślała, że jest Polką i rodaczką wielkiego papieża. Ciekawe, czy to wyrachowanie związane z orientacją w tym, do czego odwołują się organizatorzy i patroni spotkania (bo było ono pod egidą samorządowców ze znaczkiem PiS), czy też co bardziej prawdopodobne jest po prostu totalnie niewyrobiona światopoglądowo i "widzi wszystko osobno".

    Myślę, że to drugie, o czym świadczą jej i wcześniejsze teksty jak i jej natychmiastowe przeprosiny, że źle została zrozumiana (w co uwierzę, bo twitter wymusza skróty myślowe).

  • edytowano November 2023

    Następny. https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/9367725,krytykowal-papieza-kardynal-stracil-mieszkanie-i-pensje.html

    "Według portalu Daily Mail papież Franciszek wyrzucił konserwatywnego amerykańskiego kardynała Raymonda Burke’a z jego mieszkania w Watykanie i pozbawił go pensji. Ma to być odpowiedź na krytykę papieża.
    Papież Franciszek postanowił "ukarać" Burke'a poprzez odebranie mu prawa do watykańskiego mieszkania i pensji.'
    Franciszek powiedział na spotkaniu szefów watykańskich urzędów, że Burke jest źródłem "braku jedności" w Kościele.
    "

    Mój komentarz: jak widać, czystki dotykają w pierwszej kolejności biskupów USA-ńskich.

  • Na tej posadzie małostkowość nie przystoi.

  • Południowoamerykańska antypatia do wujka Sama plus niemieckie korzenie argentyńskiego pokolenia buongiorno.
    Się spina ideologicznie i politycznie.

  • edytowano November 2023

    @marniok powiedział(a):
    Południowoamerykańska antypatia do wujka Sama plus niemieckie korzenie argentyńskiego pokolenia buongiorno.
    Się spina ideologicznie i politycznie.

    +100

    Może się to datować jeszcze od hiszpańskiej niechęci do Imperium Brytyjskiego za którego sukcesora uchodzą USA plus oczywiście złota era rejsów wycieczkowych na trasie Niemcy-Argentyna od 1945.

  • edytowano November 2023

    Wielowiekowe i wielowektorowe tradycje dały tu o sobie znać.

  • edytowano November 2023

    @marniok powiedział(a):
    Południowoamerykańska antypatia do wujka Sama plus niemieckie korzenie argentyńskiego pokolenia buongiorno.
    Się spina ideologicznie i politycznie.

    Ale papież jest Włochem (z krwi)! Kiedy objął urząd na Watykanie odwiedził krewnych.

  • A Tusk ponoć Polakiem.

  • edytowano November 2023

    W domu z rodzicami i dziadkami rozmawiał po niemiecku?

    Nie, po piemoncku (Turyn). Jego ojciec, wraz z dwójką braci i ich ojcem, wyemigrowali z Włoch. Jego matka też pochodzenie ma piemonckie (Genuua).
    Typowa włoska rodzina. Był wychowywany przez dziadków, którzy między sobą, i z wnukiem, romawiali po włosku w piemonckiej gwarze.

    edit: w domu, z matką i z ojcem, rozmawiało się po "argentyńsku", czyli po kastylijsku, czyli po hiszpańsku, ze względu na matkę już urodzoną na emigracji. Z dziadkami - po włosku.

  • Wiem, że dla znacznej części P.T. kuleżeństwa kard. Ryś to słaby autorytet, jednak zamieszczam dla tych co wolą bezpośrednie źródła niż opinie z trzeciej ręki.
    Przez większość poniższej konferencji kard. Ryś prezentuje ideę i relacjonuje obrady ostatniego Synodu, w którym uczestniczył osobiście.

  • Skąd pochodzimy, z jakich domów się wywodzimy, jakim językiem mówiliśmy w dzieciństwie nie determinuje dorosłych wyborów i decyzji.

  • No i...? (o Franciszku)

  • edytowano November 2023

    @Inż powiedział(a):
    Wiem, że dla znacznej części P.T. kuleżeństwa kard. Ryś to słaby autorytet...

    Arcy-biskup Ryszard jest bardzo inteligentnym, wykształconym człowiekiem. Duchowy syn arcy-biskupa Karola.

    Sam czasem go posłucham.

    Bo interesuje mnie, czy obecny rozwój myśli Kościoła (papież Franciszek, w Polsce jeszcze arcy-biskup Adrian (Katowice) i chyba większość episkopatu polskiego) to właściwa ścieżka, a ja jestem jakiś tradsowy zgred, czy też wracamy do czasów przed luterskich (prezbiter), gdzie herezje zaczynały się właśnie od arcy-biskupów.

    Ot, zagwozdka dla mnie.

  • Ostrożnie. Słyszałem opinię od dobrego księdza, że kard. tworzy tezy a potem pod nie dobiera uzasadnienie w Piśmie.

  • Tak robią wszyscy uczeni w Piśmie.

  • @romeck powiedział(a):
    Arcy-biskup Ryszard jest bardzo inteligentnym, wykształconym człowiekiem. Duchowy syn arcy-biskupa Karola.

    Sam czasem go posłucham.

    Bo interesuje mnie, czy obecny rozwój myśli Kościoła (papież Franciszek, w Polsce jeszcze arcy-biskup Adrian (Katowice) i chyba większość episkopatu polskiego) to właściwa ścieżka, a ja jestem jakiś tradsowy zgred, czy też wracamy do czasów przed luterskich (prezbiter), gdzie herezje zaczynały się właśnie od arcy-biskupów.

    Ot, zagwozdka dla mnie.

    Odnośnie abp. Adriana, to zobaczcie proszę na relację z niedawnej uroczystości w katowickiej katedrze:

    Piękna, prosta i uroczysta liturgia bez udziwnień.
    Miałem kiedyś okazję kilka minut porozmawiać z (wtedy jeszcze) bp. Adrianem. Takie same wrażenie - prosty, konkretny, poważny, wierzący.

    Ten owoc decyzji Franciszka jest zdecydowanie obiecujący.

  • Ostrożnie. Słyszałem opinię od dobrego księdza, że kard. tworzy tezy a potem pod nie dobiera uzasadnienie w Piśmie.

    @los powiedział(a):
    Tak robią wszyscy uczeni w Piśmie.

    Nie jest tak.

  • Może miał kolega lepsze doświadczenia z ludzką rasą.

  • @trep powiedział(a):
    Ostrożnie. Słyszałem opinię od dobrego księdza, że kard. tworzy tezy a potem pod nie dobiera uzasadnienie w Piśmie.

    A tak nie można?

    edit: nie doczytałem losa

    @los powiedział(a):
    Tak robią wszyscy uczeni w Piśmie.

  • @romeck powiedział(a):
    No i...? (o Franciszku)

    Nie ma znaczenia że Franciszek jest Włochem (podkreślenie twoje).

  • @romeck powiedział(a):

    @trep powiedział(a):
    Ostrożnie. Słyszałem opinię od dobrego księdza, że kard. tworzy tezy a potem pod nie dobiera uzasadnienie w Piśmie.

    A tak nie można?

    edit: nie doczytałem losa

    @los powiedział(a):
    Tak robią wszyscy uczeni w Piśmie.

    Właśnie w ten sposób można przy pomocy Pisma udowodnić każdą tezę i każdą im przeciwną. Ale tak nie można. Trzeba trzymać się Tradycji.

  • @trep powiedział(a):
    Właśnie w ten sposób można przy pomocy Pisma udowodnić każdą tezę i każdą im przeciwną. Ale tak nie można

    Tak należy.

    @trep powiedział(a):
    Trzeba trzymać się Tradycji.

    Czyli czego?
    W sprawie synodu - zwoływane są od początku Kościoła. A wybór nowego papieża przez i sobór i wybraną mini część episkopatu to jest Tradycja czy tradycja (T - t)?

  • Czyli dotychczasowych zdobyczy wiedzy teologicznej, np. doktorów Kościoła.

  • @trep powiedział(a):
    Czyli dotychczasowych zdobyczy wiedzy teologicznej, np. doktorów Kościoła.

    O, nie. Duch Święty będzie uczył (i tłumaczył) prawd wiary do... Paruzji.

    Wyobraź sobie taką radę np. 200 lat temu - i nie mamy dogmatu o niepokalanym poczęciu Maryji.
    I każdy kto temu przeczy oficjalnie, formalnie nie może być uznany za heretyka.

    Albo taką radę np. 10 (dziesięć) lat temu, i nie mamy ostatniego (najświeższego) Doktora Kościoła
    (w 1970 doszły dwie, w 1997 doszła jedna, w 2012 doszło dwoje i w 2015 doszedł jeden).

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.