Skip to content

Dziś pitanko, dziś odpowiedź, najlepiey:)

191012141526

Komentarz

  • Bas! O smołowaniu okrętów pisał już Marek Polo w wieku feralnym (akurat czytam).
  • 13Wtedy Bóg rzekł do Noego: „Położę kres wszelkim istotom cielesnym! Chcę je zniszczyć, ponieważ na ziemi pełno jest bezprawia. 14Zbuduj więc sobie arkę z cyprysowego drzewa i zrób w niej przegrody. Pokryj ją smołą od środka i na zewnątrz.
  • 1Na całej ziemi mówiono jednym językiem i posługiwano się jednakowymi wyrazami. 2Gdy jej mieszkańcy przywędrowali ze Wschodu, znaleźli równinę w kraju Szinear i tam się osiedlili.
    3Mówili więc jeden do drugiego: „Do dzieła! Wyrabiajmy cegły i wypalajmy je”. Używali więc cegieł jako budulca, a smoły jako zaprawy. 4Potem rzekli: „Do dzieła! Zbudujmy sobie miasto i wieżę, której szczyt sięgałby nieba, abyśmy zapewnili sobie imię i nie rozproszyli się po całym kraju”.
  • 10A Dolina Siddim była pełna dołów ze smołą. Gdy królowie Sodomy i Gomory musieli uciekać, wpadli do nich, a pozostali uciekli w góry.
  • Smoła powstaje nie tylko z ropy naftowej, również z drewna, z żywic, w piecach opalanych drewnem można ją znaleźć na ścianach na przykład.
  • Smolarz. Zawód, drewno.
    Smola brzozowa np leczniczo
  • edytowano July 2021
    Jest jakiś silny trend oczywistej proweniencji na "odbrązowianie" europejskiego średniowiecza: ludzie ówcześni mieliby być brudni, głupi, zabobonni i krwiożerczy, a wszystko z kulturą i technologią na czele wynaleźli Arabowie i Chińczycy.

    Są celowo tworzone jakieś "pogańskie dogmaty" w tym klimacie, a wypowiedź przewodnika z Malborka wpisuje się jakby w konwencję.
  • Chrześcijańskie ciemne średniowiecze vs pogańska starożytność i ateistyczny oświecony renesans.
  • Może mi ktoś wytłumaczyć, co oznacza i skąd się wziął epitet foliarz? Jedyne skojarzenie, jakie mnie się nasuwa to nieprzemakalny jak folia.
    Żadnej pewności czy słusznie jednakowoż nie mam.
  • image

    Wtedy kosmici myśli nie czytają.
  • Aaaaa ...
    Dzięki :D
  • I stąd pewnie pochodzi nick "defoliator" choć wg słownika oznacza to "osoba lub czynnik powodujący opadanie liści z drzew"
  • kulawy_greg napisal(a):
    I stąd pewnie pochodzi nick "defoliator" choć wg słownika oznacza to "osoba lub czynnik powodujący opadanie liści z drzew"
    To defoliant https://pl.wikipedia.org/wiki/Defolianty
  • edytowano July 2021
    Maria napisal(a):
    Może mi ktoś wytłumaczyć, co oznacza i skąd się wziął epitet foliarz? Jedyne skojarzenie, jakie mnie się nasuwa to nieprzemakalny jak folia.
    Żadnej pewności czy słusznie jednakowoż nie mam.
    Niektórzy na serio owijali się czapeczkami z folii, bo to miało chronić przed szkodliwym promieniowaniem. Jest to zresztą kalka z angielskiego tinfoil hatter (dosł. ktoś z czapką z folii aluminiowej)

    Początkowo myślałem, że jest od języków romańskich, gdzie follia (wł.), folie (fr.) to dosłownie szaleństwa, ale jednak nie.
  • los napisal(a):
    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.


    Wtedy kosmici myśli nie czytają.
    obrazek z filmu, w którym ludzie byli rzeczywiście zagrożeni i szukali rozwiązań na własną rękę, bo władze przegrywały (z UFO). Foliarstwo jest traktowane jak głupota, a jest wynikiem utraty zaufania do ekspertów - nie dają rady, szukamy pomocy w czynnościach magicznych. Nie jest niczym dziwnym.
  • Jak ktoś nie ufa ekspertom to po prostu się nie szczepi i tyle. Foliarze oblepiają miasto takimi wlepkami i wymyślają teorie o grafenie w szczepionkach który zmienia nasze ciało w antenę 5G.

    image
  • Podziękowawszy ^:)^
  • los napisal(a):
    Wtedy kosmici myśli nie czytają.
    Jak również nie-kosmici, czyli tu: Nowy Światowy Rząd/ Porządek, którego - oczywiście! - PMM jest częścią/członkiem.

    A, i wgrywają/wysyłają myśli, np. żeby się... zaszczepić na kowida.
  • Przemko napisal(a):
    Jak ktoś nie ufa ekspertom to po prostu się nie szczepi i tyle. Foliarze oblepiają miasto takimi wlepkami i wymyślają teorie o grafenie w szczepionkach który zmienia nasze ciało w antenę 5G.
    Tu jest wlepka z prostym, perswazyjnym przekazem. Ale dla tych, co "włączyli myślenie" szydzących z oficjalnych narracji i naiwnych odbiorców hasłem-kluczem "no czego jeszcze nie rozumiesz?" jest dodatkowo obfity kontent w intenetach. Ktoś się bardzo, bardzo napracował, by tej treści było dużo i żeby sprawiała profesjonalne wrażenie. Do ustalenia jaki kryptonim nosi aktualna Операция «Инфекция».
  • KazioToJa napisal(a):
    Foliarstwo jest traktowane jak głupota, a jest wynikiem utraty zaufania do ekspertów - nie dają rady, szukamy pomocy w czynnościach magicznych. Nie jest niczym dziwnym.
    Ale śmiesznym - tak.

    Rok ok. 1998. Odwiedzamy krewną małej żonki (lat ok. 50, trójka rosłych synów, mąż). A telewizor przykryty kocem.
    - ?
    - Aby chronić mieszkanie (siebie) przed szkodliwym promieniowaniem.
    - ??? (jako syn elektryka i sam elektronik kiedyś padłem, alem tylko gościem był...)
  • romeck napisal(a):
    los napisal(a):
    Wtedy kosmici myśli nie czytają.
    Jak również nie-kosmici, czyli tu: Nowy Światowy Rząd/ Porządek, którego - oczywiście! - PMM jest częścią/członkiem.

    A, i wgrywają/wysyłają myśli, np. żeby się... zaszczepić na kowida.
    a jak się zaszczepisz , to wpuszczą ci miniaturową żółtą łódź podwodną do krwi
    o,
    jak tu
    https://www.filmweb.pl/film/Fantastyczna+podróż-1966-33127/descs
  • Mój film z dzieciństwa! ;)
  • Jeśli kilka lat wcześniej ludzie wierzyli, iż kacap może uzdrawiać bez telewizor, to https://soundcloud.com/thomas-ens
  • Koce się elektryzują, telewizor się elektryzuje, to też ma sens. ;)
  • Bo jak się ludzie religii wyrzekną to wierzą w co popadnie.

    Jak ja widzę tych wszystkich 'buddystów" co to medytujo se fristajlowo, klimatowierców oraz kynowyznawczynie składające hołdy wlasnym psom to już mnie nic nie dziwi a nawet mam brzydką ciekawość co tam jeszcze i jak można czcić i wyznawać.
  • Przemko napisal(a):
    Koce się elektryzują, telewizor się elektryzuje, to też ma sens. ;)
    - Proszę powiedzieć, dlaczego silnik elektryczny się obraca? - pyta egzaminator.
    - Bo jest elektryczność.
    - I to ma być odpowiedź? Dlaczego, w takim razie, żelazko się nie obraca? Też jest elektryczne!
    - A bo żelazko nie jest okrągłe.
    - No, a kuchenka elektryczna? Okrągła przecież, czemu się nie obraca?
    - To z powodu tarcia o podłoże - nóżki przeszkadzają.
    - Dobrze... A żarówka? Okrągła! Gładka! Bez nóżek! Czemu żarówka się nie obraca?
    - Obraca się, jak najbardziej!
    - Taaaak?!
    - Przecież jak pan profesor ją chce wymienić, to co pan robi? Obraca ją pan!
    - Hm, no tak, w samej rzeczy. Ale to przecież ja nią obracam, nie ona sama!
    - Widzi pan... Samo z siebie nic się nie obraca! Taki silnik elektryczny, na przykład, potrzebuje do tego elektryczności.
  • Od razu widać że inżynier.
  • Pani_Łyżeczka napisal(a):
    Bo jak się ludzie religii wyrzekną to wierzą w co popadnie.

    Jak ja widzę tych wszystkich 'buddystów" co to medytujo se fristajlowo, klimatowierców oraz kynowyznawczynie składające hołdy wlasnym psom to już mnie nic nie dziwi a nawet mam brzydką ciekawość co tam jeszcze i jak można czcić i wyznawać.
    Jest - mam wrażenie - dużo gorzej. Bo nowe, świeckie dogmaty, przeskalowane i powykrzywiane, ośmieszają różne sprawy zamykając na nie "normalsów", lub wręcz skłaniając do postaw anty-.
  • Przemko napisal(a):
    Od razu widać że inżynier.
    lepiej niech mostów nie liczy
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.