Skip to content

Kościół w czasach Zarazy - wątek eschatologiczno - apokaliptyczny

1101113151633

Komentarz

  • W_Nieszczególny napisal(a):
    Może gdyby
    ubierał słowa
    w haiku
    byłoby dobrze
    ...prawda
    można powiedzieć
    ale
    czy
    tak mówię


    na przykład ;)
  • edytowano November 2020
    ...
    prawda, można
    powiedzieć,
    ale
    czy tak
    mówię?
    :)
  • ...ponadto informuję, że nos mam prosty, włosy ciemne, szpakowate już nieco, karnacja jasna ;)
  • MarianoX napisal(a):
    Kolega Filoquist ma zadziwiający sposób dyskutowania: pojedyncze zwroty i równoważniki zdań czesto zawierające
    wielopiętrowe ironie, niedopowiedzenia, jakieś mgliste aluzje. Potem można powiedzieć: żartowałem, nie zrozumieliście mnie, zastosowałem skrót myślowy i tak dalej
    Przynajmniej odpowiada na zadane pytania.
  • edytowano November 2020
    Nasz Dziennik

    Wczoraj był wywiad z Jerzym Polaczkiem, posłem ozdrowieńcem (trzy tygodnie w szpitalach). Zwróciłem uwagę na jedno zdanie, że panuje tam, pośród ciężko chorych lęk, samotność: są sami, bez kontaktu z rodziną (za słabi by mówić, trzymać telefon, bez kapelana, czyli bez możliwości spowiedzi, przyjęcia sakramentów, ekipa szpitalna wyglada ja nie ludzie, nie widać twarzy, cali w uniformach.

    Dziś NDz pociągnął temat: o kapelanach, którzy wg prawa kowidowego NIE MOGĄ pełnić posługi w szpitalach, a na przykład psycholog już może.

    dziś
    image

    wczoraj
    image


  • edytowano November 2020
    ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia, Nasz Dziennik, 26.11.2020:
    ... problemem związanym z posługą kapelanów w czasie pandemii jest również to, że nie są oni włączeni w zespół terapeutyczny, że są jakby osobami przychodzącymi z zewnątrz, z poza zespołu. ... Opieka duchowa powinna stać się częścią całej terapii. Tego domaga się holistyczne spojrzenie na pacjenta.
  • holistyczne?
    przecie to niekosher!
  • W słusznej sprawie jest kosher :-)
  • Pewnie dla (akademickej nauki) medycyny, holistyczność kończy się na 'duchowej' (bo nie materialnej) poradzie (rozmowie z) psychoterapeuty... Ksiądz jest już poza 'holi', gdzieś w zabobonach.
  • Psychoterapeuta jako kapłan ery post-chrześcijańskiej?
  • edytowano November 2020
    Brzost napisal(a):
    Psychoterapeuta jako kapłan ery post-chrześcijańskiej?
    dla nawróconych na narcyzm
    (stary żydowsko-nowojorski dowcip)
  • loslos
    edytowano November 2020
    Oλος znaczy całość, czyli holistycznie to tyle co całościowo. Kαθολικός z kolei znaczy uniwersalny, powszechny. Jakoś te pojęcia nie chcą mi się kłócić. Powszechny to całościowy, nie?
  • Brzost napisal(a):
    Psychoterapeuta jako kapłan ery post-chrześcijańskiej?
    Trochę ciężko mi to czytać bo moja małżonka jest psychoterapeutą. Jest osobą głęboko wierzącą, poukładaną i jak to się mówi zintegrowaną, jest świetną mamą i żoną. Jeśli byłbym porąbanym narcyzem bądź młodym człowiekiem wychodzącym z rodziny patchworkowej, to wolałbym trafić do mojej żony ja kozetkę. Owszem jej zadaniem nie byłoby nawracanie, ale na pewno starałaby się skierować petenta na tory względnej normalności. Takie osoby nie trafią do konfesjonału. Lepiej niech natrafią na normalnych, wierzących psychoterapeutów niż tych z piorunami na czołach.
  • Przepraszam jeśli uraziłem. A o narcyzmie to już nie ja. Miałem na myśli głównie to, że zawód ten traktowany jest jako całkowicie zastępujący duchownego.
  • Nie no Kolega nie uraził :-)
    Takie podłe czasy że nawet pożyteczne skądinąd zajęcia zawłaszczane są przez ideologiczne molochy.
  • edytowano November 2020
    Sarmata1.2 napisal(a):
    Brzost napisal(a):
    Psychoterapeuta jako kapłan ery post-chrześcijańskiej?
    Trochę ciężko mi to czytać bo moja małżonka jest psychoterapeutą. Jest osobą głęboko wierzącą, poukładaną i jak to się mówi zintegrowaną, jest świetną mamą i żoną. Jeśli byłbym porąbanym narcyzem bądź młodym człowiekiem wychodzącym z rodziny patchworkowej, to wolałbym trafić do mojej żony ja kozetkę. Owszem jej zadaniem nie byłoby nawracanie, ale na pewno starałaby się skierować petenta na tory względnej normalności.

    Takie osoby nie trafią do konfesjonału. Lepiej niech natrafią na normalnych, wierzących psychoterapeutów niż tych z piorunami na czołach.
    Ależ takich małych żonek brakuje i pożądamy!


    Zapytaj się połowicy ile osób w jej środowisku (nie znajonych, lecz w branży) to wręcz o ezoteryzm, szamanizm zahacza! (podświadomość łączy się z Wyższym/Kosmiczną Mądrością i takie tam )
  • Hehe. Nie muszę się pytać bo wiem ;-)
    Poparcie dla neonazistek spod znaku peruna takoż wyższe w tym światku niźli gdzie indziej.
  • edytowano November 2020
    Sarmata1.2 napisal(a):
    Takie podłe czasy że nawet pożyteczne skądinąd zajęcia zawłaszczane są przez ideologiczne molochy.
    Faktycznie, uogólnienie krzywdzące.
  • Brzost napisal(a):
    Psychoterapeuta jako kapłan ery post-chrześcijańskiej?
    Sarmata1.2 napisal(a):
    Brzost napisal(a):
    Psychoterapeuta jako kapłan ery post-chrześcijańskiej?
    Trochę ciężko mi to czytać bo moja małżonka jest psychoterapeutą. (...). Takie osoby nie trafią do konfesjonału. Lepiej niech natrafią na normalnych, wierzących psychoterapeutów niż tych z piorunami na czołach.
    Zasadniczo pobieżnie to między tymi dwoma tezami nie ma żadnego sporu.

    Owszem dziś psychoterapeuci rozmaitego sortu i autoramentu są dla pogubionych owieczek substytutem kapłana. Takim co odpuści grzechy i wytłumaczę że to normalne i typowe i wyrzuty sumienia to problem a nie jakieś tam grzechy.

    Z drugiej strony kapłani co poniektórzy zapomnieli że nie są od terapeutyzowania owieczek a od tłumaczenia co dobre a co złe i od sakramentów. Za to chętnie w buty rozmaitych terapeutów wchodzą.

    Oczywiście że wszyscy wolimy wierzących psychologów, psychiatrów, terapeutów i tego typu. Zwłaszcza gdy zawody te zawłaszczone są przez oszalałe lewactwo, najczęściej płci żeńskiej ale nie tylko.
  • Taki njus
  • wytrzymałem dwie i pół minuty...
    starałem się... nie trawię...
  • 8-10 minuta
  • Poproszę jeszcze jednego idiotę, oni najlepiej się prezentują w pęczkach.
  • edytowano November 2020
    ethanol napisal(a):
    8-10 minuta
    od 9min 4sek do 9min 12sek
    to jest herezja!

    już na szybko piszę dlaczego:

    żydowskie/semickie/starożytne wyrażenie "ciało & krew" oznacza materię & duszę/ducha, czyli całość człowieka; że nie jest tylko materią, "prochem ziemii" ale również i jednocześnie duszą (wieczną, od Boga)

    w starożytności wierzono, że dusza człowieka umiejscowiona jest we krwi, złe emocje w żółci, dobre emocje w sercu, a rozum/intelekt w nerkach; nikt nie miał pojęcia do czego służy mózg, były opinie, że to system chłodzącym... ;)

    więc "krew" nie jest tu synonimem materii, tylko ducha/duszy


    ale ten fragment trzeba by podać jakiemuś prof. dr nauk teologii fundamentalnej...

    @ethanol
  • ethanol napisal(a):
    8-10 minuta
    Mnie to przeraziło. Eucharystia znakiem i wizją?!

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • ...co Koleżeństwo ogląda? Co to za pajac?
  • edytowano November 2020
    Bo ja rozumiem zwykłe, potoczne, rozumowe (w sensie: bez "światła wiary") rozumienie tego przeistoczenia - a takie chyba właśnie jest tego jezuity.

    Jeżeli ktoś mi odetnie rękę, to to "ciało moje", choć jest wciąż moją substancją/materią, to jednak nie jest już romeckiem, nie jestem w dwu ciałach, moja dusza jest niejako 'przypięta' do tej części-z-głową

    I chyba takie rozumienie jest autora vloga: jest to już po transsubstancancji ciało (prawdziwe, choć pod materią chleba) ale samo ciało/proch ziemii. Przapraszam za porównanie, ale taka odetnięta ręka Chrystusa.
  • edytowano November 2020
    Sól traci smak.
    Trudno przyznać, że Jezus podczas Mszy świętej odprawianej o jednej godzinie w wielu kościołach, przeistacza się. I ciągle jest jeden i ten sam.
    Konieczna jest wiara, która jest łaską. Nie każdemu jest dana.
    Potrzeba modlitwy. Ale "pragnienie poznania jest wspólną cechą wszystkich ludzi".
    https://stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/Przes%c5%82anie.pdf

    vatican.va/content/john-paul-ii/pl/encyclicals/documents/hf_jp-ii_enc_14091998_fides-et-ratio.html

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):

    Konieczna jest wiara, która jest łaską. Nie każdemu jest dana.
    ...wiem że to takie popularne przekonanie, ale czy ortodoksyjne?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.