Skip to content

Kościół w czasach Zarazy - wątek eschatologiczno - apokaliptyczny

1252628303133

Komentarz

  • christoph napisal(a):
    Nie zgadzam się.
    Bez katechezy związanej z parafią mamy churching i protestantys
    No ale to nie ma odniesienia do mojego wpisu. Tam były warunki i więzy.

  • ms.wygnaniec napisal(a):
    1. Problemem nie jest religia w szkole, a brak katechezy w parafii.

    2.Lenistwo polskich księży jest wprost proporcjonalna do lenistwa wiernych
    1. Religia w szkole od początku miała być przeniesieniem przyparafialnej katechezy.
    Od początku, czyli chyba 1990 roku, byłem sceptyczny.

    2. To nie tak. Do bycia nauczycielem szkolnym trzeba 'czuć bluesa'. Są prezbiterzy co panicznie się tego boją (albo i nie-panicznie) plus mus bycia z 'ciałem szkolnym pedagogicznym', często wrogim.
    Co innego trochę katecheza w salce parafialnej. Prezbiter-katecheta jest niejako u siebie oraz przekazuje dalej to, co wyniósł z seminarium.

  • Rómecku , toś mi brat!
  • romeck, katecheza to nie tylko nauka religii, a przeniesienie tej części katechizacji do szkoły było dość dobrym posunięciem, bo do nauczania przedmiotu trzeba mieć odpowiednie predyspozycje.
  • edytowano June 2021
    romeck napisal(a):

    1. Religia w szkole od początku miała być przeniesieniem przyparafialnej katechezy.
    Od początku, czyli chyba 1990 roku, byłem sceptyczny.

    2. To nie tak. Do bycia nauczycielem szkolnym trzeba 'czuć bluesa'. Są prezbiterzy co panicznie się tego boją (albo i nie-panicznie) plus mus bycia z 'ciałem szkolnym pedagogicznym', często wrogim.
    Co innego trochę katecheza w salce parafialnej. Prezbiter-katecheta jest niejako u siebie oraz przekazuje dalej to, co wyniósł z seminarium.

    Dane mi było poznać kilka przedstawicielek profesji nauczycielskiej i cóż...nie jest wykluczone, że łatwiej byłoby nawrócić niejedną załogę przybytku rozpusty z bajzelmatką na czele.

  • ms.wygnaniec napisal(a):
    romeck, katecheza to nie tylko nauka religii, a przeniesienie tej części katechizacji do szkoły było dość dobrym posunięciem, bo do nauczania przedmiotu trzeba mieć odpowiednie predyspozycje.
    No, właśnie że nie przeniesiono "tej części", lecz zamknięto salki.
  • romeck napisal(a):
    ms.wygnaniec napisal(a):
    romeck, katecheza to nie tylko nauka religii, a przeniesienie tej części katechizacji do szkoły było dość dobrym posunięciem, bo do nauczania przedmiotu trzeba mieć odpowiednie predyspozycje.
    No, właśnie że nie przeniesiono "tej części", lecz zamknięto salki.
    1to zależy gdzie, u mnie w parafii ruszyły w tych salkach różne zajęcia dla różnych grup wiekowych, co skończyło się powołaniami.
    Napiszę ponownie: jak parafia działa wynika, w znacznym stopniu, z tego, jacy ludzie ją tworzą.

  • edytowano June 2021
    U mnie też sporo różnych aktywności: stowarzyszeń, ruchów, bractw, duszpaterstw, a moja parafia nie jest zadnym wyjatkiem.
  • ms.wygnaniec to zależy gdzie, u mnie w parafii ruszyły w tych salkach różne zajęcia dla różnych grup wiekowych, co skończyło się powołaniami.
    Napiszę ponownie: jak parafia działa wynika, w znacznym stopniu, z tego, jacy ludzie ją tworzą.
    MarianoX napisal(a):
    U mnie też sporo różnych aktywności: stowarzyszeń, ruchów, bractw, duszpaterstw, a moja parafia nie jest zadnym wyjatkiem.
    Ale to inna sprawa jest, równoległa.
    "Różne zajęcia" w salkach były i w starożytności, czyli przed 1990 rokiem.
  • Bardzo polecam artykuły w ostatnim numerze tygodnika "Idziemy" poświęcone obecnej sytuacji (zatrważającej) kościoła w Polsce.
    Może Romeck wklei PDF-y, ja tylko w skrócie - o dramatycznie zmniejszającej się liczbie księży, łączeniu parafii, braku powołań i pustoszejących seminariach, apostazjach, odpływie młodzieży itp. O przyczynach, próbach przeciwdziałania, ...
    To temat przewodni w tym tygodniu.
  • (Nie mam "Idziemy". Jest wogóle w dystrybucji Ruchu&Kolpoltera?)
  • Jest. Przynajmniej u mnie w kiosku.
    Mogę Ci podesłać skany na maila, jeśli to coś da.
  • edytowano June 2021
    Maria napisal(a):
    Bardzo polecam artykuły w ostatnim numerze tygodnika "Idziemy" poświęcone obecnej sytuacji (zatrważającej) kościoła w Polsce.
    Może Romeck wklei PDF-y, ja tylko w skrócie - o dramatycznie zmniejszającej się liczbie księży, łączeniu parafii, braku powołań i pustoszejących seminariach, apostazjach, odpływie młodzieży itp. O przyczynach, próbach przeciwdziałania, ...
    To temat przewodni w tym tygodniu.
    Zanik wiary i brak Bojaźni Bożej, która jest fundamentem i początkiem Mądrości. Wygląda to tak, jakby jakaś mroczna rzeczywistość (źli ludzie? zorganizowane struktury grzechu? coś innego?) zostało "spuszczone z łańcucha".

    Przyszedł okres, gdy w eschatologicznym "pokerze" padło: Sprawdzam? To nie musi oznaczać od razu Apokalipsy, ale jakiś czas próby zdaje się nadchodzić.

  • Maria napisal(a):
    Jest. Przynajmniej u mnie w kiosku.
    Mogę Ci podesłać skany na maila, jeśli to coś da.
    Daj, a wrzucę tu. :)
  • MarianoX napisal(a):
    Przyszedł okres, gdy w eschatologicznym "pokerze" padło: Sprawdzam? To nie musi oznaczać od razu Apokalipsy, ale jakiś czas próby zdaje się nadchodzić.

    E, około 1.300 milionów (formalnych) katolików na globie. Dwu procentowa Apokalipsa?

  • romeck napisal(a):
    Maria napisal(a):
    Jest. Przynajmniej u mnie w kiosku.
    Mogę Ci podesłać skany na maila, jeśli to coś da.
    Daj, a wrzucę tu. :)
    Jutro zeskanuję, a Ty mi podrzuć na priv swój adres, bo już od spotkania tyyyyyyyyyyle czasu minęło;)
  • →Irlandia po pótora roku pandemii

    46 % wiernych wróciło na msze
    33 % - powróci, ale jeszcze trwa pandemia
    11 % - nie wie, czy wróci (romeck: czyli że nie)
    2 % - nie wróci

    Ciekawe jak z dominicantes sprzed dwóch lat.

    Ciekawe jak z wiekem... Już 49 % młodzieży nie identyfikuje się z chrześcijaństwem (w Polsce już 17%).



  • edytowano August 2021
    Idziemy z katolickim trendem światowym niestety, co w sumie nie dziwi bo przecież my Polacy nie jesteśmy jakimś lepszym gatunkiem ludzi. Natomiast jestem bardzo ciekaw, co dziadkowie owych 17% robili za komuny i jakich wyborów ideolo dokonywali.
  • edytowano August 2021
    romeck napisal(a):
    % młodzieży nie identyfikuje się z chrześcijaństwem (w Polsce już 17%).
    MarianoX napisal(a):
    Natomiast jestem bardzo ciekaw, co dziadkowie owych 17% robili za komuny i jakich wyborów ideolo dokonywali.
    W tym mój syn1.

    dziadek1 - 65 lat ministrantura, 30 lat "złota rączka" u ss. faustynek (wszyskie klucze do klasztoru u nas w mieszkaniu), pierwsza Solidarność, organizował pierwszy krzyż w zakładzie
    dziadek2 - codziennie różaniec (górnik, nadsztygar), pomoc przy parafii, na ścianie portret księdza kanonika (wuja żony, a meble po nim, proboszczowe, odziedziczyła moja żona, a użytkuje je jako własne biuro... właśnie syn1)

    Ech, wspomnijcie o nim (w modlitwie). Bo to bardziej młodzieńcze ideologie niż jakiś bunt.
  • Zaprawdę powiadam wam: strzeżcie swe pociechy przez młodzięczymi ideologiami - wyśmiewajcie je zawczasu tak, by dzieciom waszym z powodu obawy przed obciachem nie przyszło do głów stać się ich wyznawcami.
  • trep napisal(a):
    Zaprawdę powiadam wam: strzeżcie swe pociechy przez młodzięczymi ideologiami - wyśmiewajcie je zawczasu tak, by dzieciom waszym z powodu obawy przed obciachem nie przyszło do głów stać się ich wyznawcami.
    ....jest to metoda
  • romeck napisal(a):
    romeck napisal(a):
    % młodzieży nie identyfikuje się z chrześcijaństwem (w Polsce już 17%).
    MarianoX napisal(a):
    Natomiast jestem bardzo ciekaw, co dziadkowie owych 17% robili za komuny i jakich wyborów ideolo dokonywali.
    W tym mój syn1.

    dziadek1 - 65 lat ministrantura, 30 lat "złota rączka" u ss. faustynek (wszyskie klucze do klasztoru u nas w mieszkaniu), pierwsza Solidarność, organizował pierwszy krzyż w zakładzie
    dziadek2 - codziennie różaniec (górnik, nadsztygar), pomoc przy parafii, na ścianie portret księdza kanonika (wuja żony, a meble po nim, proboszczowe, odziedziczyła moja żona, a użytkuje je jako własne biuro... właśnie syn1)

    Ech, wspomnijcie o nim (w modlitwie). Bo to bardziej młodzieńcze ideologie niż jakiś bunt.
    ....ile ma lat?
  • edytowano August 2021
    21 lat 3 miesiące 9 dni

    jest w wątku modlitewnym (z dwa lata temu), była mała dyskusja w temacie

    potoczyło się "tradycyjnie", po bierzmowaniu ..
    bardzo dužo czyta, również filozofię, 155 IQ, geek matematyczny, upierdliwy mądraliński,

    lecz szanuje i rodziców i dziadków, uwielbia brata!, na zewnątrz wszystko OK (choć nie znam jego nicków w sieci i gdzie tam bywa)

  • ...podyskutowałbym
  • @romeck - to oczywiście żadne pocieszenie, ale mam podobne doświadczenie. Jedno z moich trojga dzieci, też zaczęło odchodzić po bierzmowaniu. Bez ideologii, po prostu narastający dystans. A przy tym wszystkim, pełne wrażliwości, altruizmu i gotowości do poświęceń.
  • Filioquist napisal(a):
    ...podyskutowałbym
    Ze mną sprzed 28 lat? Miałem podobnie...
    Cud, że wróciłem. Więc przemilczam i "bombarduję miłością".
  • Brzost napisal(a):
    . A przy tym wszystkim, pełne wrażliwości, altruizmu i gotowości do poświęceń.
    Bo to wrażliwi tak mają. Za delikatni (wwnętrznie) na ten świat i bunt gotowy.

  • ...ale dlaczego przeciw wierze?
  • ...władcą tego świata jest diabeł
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.