Skip to content

zakonnik, prorocy, iskra

1356713

Komentarz

  • ...ale ta 113 szafa ciekawa, warto by zajrzeć
  • Ładne.
    Znaczy anioł wierszem wieszczył?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • los napisal(a):
    Ja tam zdolności predykcyjne ludzi sprawdzam na Lotto. Biskupów też.
    A z Bolęsą jak Waści wyjszło?

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • AnnaE napisal(a):
    Ładne.
    Znaczy anioł wierszem wieszczył?
    Zważywszy na brak magnetofonów w tamtej epoce, sądzę raczej, że formę wierszowaną nadał odbiorca przekazu.
  • edytowano January 2021
    los napisal(a):
    Ja tam zdolności predykcyjne ludzi sprawdzam na Lotto. Biskupów też.
    Prorocy starotestamentalni niewątpliwie istnieli jednak zapewne polegliby na teście przewidywania wyników ówczesnych gier hazardowych.

    Zresztą na znanym kanale "Proroctwo" wszyscy wypowiadający się podkreślają wielokrotnie, że wszelkie przepowiednie mają charakter wyłącznie warunkowy i dotyczą pewnych możliwości, a nie zdarzeń pewnych.

    Prorok to bardziej ktoś, kto nawołuje do naprawy swojego życia i nawrócenia, a nie jasnowidz np. "Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie"
  • Nie należy mylić proroctwa z jasnowidzeniem.
  • Mnie brakuje podania źródła tekstu. Ksiądz Cieplak prowadził dziennik jaki? Ponadto w artykule pojawia się data 1888 wyłącznie z dedukcji samego proroctwa.
  • romeck napisal(a):
    Mnie brakuje podania źródła tekstu. Ksiądz Cieplak prowadził dziennik jaki? Ponadto w artykule pojawia się data 1888 wyłącznie z dedukcji samego proroctwa.
    Poszukaj innego źródła.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Brzost napisal(a):
    Nie należy mylić proroctwa z jasnowidzeniem.
    ...ani z czarnowidztwem :)
  • MarianoX napisal(a):
    Prorok to bardziej ktoś, kto nawołuje do naprawy swojego życia i nawrócenia, a nie jasnowidz np. "Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie"
    Tekst abp. Cieplaka zdecydowanie nie jest nawoływaniem do czegokolwiek tylko bardzo precyzyjną predykcją.

  • Acha, mam bardzo ale to bardzo mocną rezerwę do tekstów, które nie są napisane zgodnie z zaleceniem zaczynającym się od słów: Niech wasza mowa będzie...

    To zalecenie stosuje się do siebie samego - jest boleśnie jednoznaczne.
  • los napisal(a):
    MarianoX napisal(a):
    Prorok to bardziej ktoś, kto nawołuje do naprawy swojego życia i nawrócenia, a nie jasnowidz np. "Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie"
    Tekst abp. Cieplaka zdecydowanie nie jest nawoływaniem do czegokolwiek tylko bardzo precyzyjną predykcją.

    56 i n. jednak jest pewną zachętą
  • los napisal(a):
    Ja tam zdolności predykcyjne ludzi sprawdzam na Lotto. Biskupów też.
    Świętych też?
    Nie wiem czy Faustyna się łapie. Co prawda przewidziała telemost satelitarny podczas jej własnej kanonizacji, zniszczenie Warszawy, i kilka innych rzeczy, ale skoro nie trafiła w lotto, to się pewnie nie liczy.
  • TecumSeh napisal(a):
    los napisal(a):
    Ja tam zdolności predykcyjne ludzi sprawdzam na Lotto. Biskupów też.
    Świętych też?
    A cóż takiego wyjątkowego w świętych? Kolega też ma ambicję zostania świętym, mydlę się?
  • los napisal(a):
    A cóż takiego wyjątkowego w świętych? Kolega też ma ambicję zostania świętym, mydlę się?
    No, generalnie święci kanonizowani sądzę że są w jakiś sposób wybrani przez Boga, i nie jest to opcja dostępna dla wszystkich.
    Czy mam ambicję zostania świętym - cóż, dobre pytanie. Chcę być zbawionym, czyli świętym, ale nie traktuję tego w kategoriach ambicji, a łaski, z którą staram sie współpracować we wspólnym celu.

    Z tym, że święci później kanonizowani (przynajmniej niektórzy) mieli wizje które się potem zaskakująco sprawdzały. Św Faustyna jest dla mnie tutaj fenomenem, bo tak "bezczelny" jak ona, żeby napisać o własnej kanonizacji (na dodatek z udziałem technologii która za jej życia nie istniała) - to trzeba mieć tupet:) A najlepsze, że się sprawdziło.

    Ja rozumiem o co chodzi z odsyłaniem do kolektury, tym niemniej są rzeczy na tym świecie o których nie śniło się filozofom.
  • TecumSeh napisal(a):
    Z tym, że święci później kanonizowani (przynajmniej niektórzy) mieli wizje które się potem zaskakująco sprawdzały.
    Ale zaraz, mówimy o przewidywaniu przyszłości czy przewidywaniu przeszłości? Oczywiście, że przewidywanie przeszłości zawsze się sprawdza, wystarczy coś powiedzieć a potem znajdą się tacy, co to do jakiegoś zdarzenia dopasują.

  • edytowano January 2021
    AnnaE napisal(a) o 12:59:
    romeck napisal(a):
    Mnie brakuje podania źródła tekstu. Ksiądz Cieplak prowadził dziennik jaki? Ponadto w artykule pojawia się data 1888 wyłącznie z dedukcji samego proroctwa.
    Poszukaj innego źródła.
    od dwóch godzin (jest 15:17) wertuję sieć i jestem w szoku!
    Pozytywno-negatywnym!
    Bo arcybiskup to polski arcybohater - i Kościoła i Polski, a jednocześnie położony przez Kościół - i Watykan i KEP i JPII - na szali "dobrosąsiedztwa" kiedyś ze Związkiem Radzieckim, teraz z Litwą....
    Mnóstwo info na osobny wątek

    Acha i - nigdzie nic o proroctwie.
    Znalazłem również dwie książki o nim.
  • Ano, 99% proroctw co to się niby sprawdziły to fałszywki.
  • los napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Z tym, że święci później kanonizowani (przynajmniej niektórzy) mieli wizje które się potem zaskakująco sprawdzały.
    Ale zaraz, mówimy o przewidywaniu przyszłości czy przewidywaniu przeszłości?
    Zdecydowanie o przewidywaniu przYszłości.
    Dzienniczek Siostry Faustyny moi Rodzice mieli na półce od lat 80tych, wtedy jeszcze pisano o niej "Sługa Boża". A w tymże wydaniu (nie mam innego po dziś dzień) stoi jak byk, gdzie ona sama pisze o własnej kanonizacji i to jeszcze z udziałem Papieża nie będącego fizycznie na miejscu, natomiast uroczystości w Rzymie i w Krakowie miały się odbywać jednocześnie, w łączności również wizyjnej ze sobą nawzajem. I pisała, że nie rozumie tego, jak to jest możliwe, ale że widzi to właśnie.
    I tak się stało, w 2000 roku. Wizja z roku 1937, wydrukowana bodaj w 1982, jeśli dobrze pamiętam datę (leży u Mamy w mieszkaniu).

  • edytowano January 2021
    Może pogodzę strony...

    Czym innym jest pisanie, co się wydarzy tedy a tedy, po tym a po tym ("proroctwo" abpa Cieplaka),
    a czym innym, co się usłyszało i zobaczyło podczas wizji (s. Faustyna), zwłaszcza że sostra sama niezbyt pojmowała, ale spowiednik kazali spisać.

    Może być?
  • No nie może, bo jeśli ktoś pisze o własnej kanonizacji, to chyba ciężko o większy konkret.
    To czego nie pojmowała to technologia która sprawiła że uroczystości odbywały się jednocześnie i ludzie widzieli siebie nawzajem.
  • o. Pelanowski jest suspendowany, kropka
  • ...czyja decyzja?
  • edytowano January 2021
    Z tego co wiem to nie suspendowany. Suspensa to kara na podstawie kanonu 1333 kod. pr. kan. a o. Pelanowski został wydalony ze zgromadzenia na podst. kan. 701. Skutki są w pewnym zakresie podobne (np. nie może wykonywać święceń). Chyba że jakiś biskup go przyjmie do diecezji.
  • Prawdziwych proroków już nie ma i nie będzie, bo wszystkie proroctwa się wypełniły. Teraz już tylko czekamy na Paruzję.
  • edytowano January 2021
    trep napisal(a):
    Prawdziwych proroków już nie ma i nie będzie, bo wszystkie proroctwa się wypełniły. Teraz już tylko czekamy na Paruzję.
    Prawdziwych, starotestsmentalnych Proroków faktycznie już nie będzie, chociaż taki Eliasz i Henoch...

    Wszelkie dary nadprzyrodzone są w dalszym ciągu możliwe, co nie znaczy że nie będzie wielu oszustów i fałszywek.
  • Bez epitetu. Nie będzie już proroków po wcieleniu Pana Jezusa. Taka jest nasza wiara.
  • Nieprecyzyjnie się wyraziłem.

    * Po ofierze i zmartwychwstaniu.

    Po wcieleniu był jeszcze Jan.
  • Być może proroków w klasycznym rozumieniu starotestamentowym nie, ale osoby którym ujawniono przynajmniej częściowo przyszłość - były w czasach nam niedalekich. A zapewne są nadal i będą.

    No chyba że zdaniem co poniektórych forumowiczów, Kościół kanonizuje szarlatanów. Którym na dodatek proroctwa się sprawdzają.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.