Skip to content

Wojna

1103104106108109296

Komentarz

  • @Przemko - zgadzam się. Dobry post. Ja m.in. dlatego pokładam nadzieję w Ukrainie. Byle im tylko nie odp..doliło i nie wrócili do banderyzmu, a także nie uprawiali "realnej polityki" według której lepiej się orientować na hitlersynów, bo mają więcej niż my kasy i wpływów.
  • Do banderyzmu raczej na pewno wrócą, jest to ich mit najsilniejszy obecnie.
  • Co Ukraińcy mają do banderyzmu?
  • Przemko napisal(a):
    Do banderyzmu raczej na pewno wrócą, jest to ich mit najsilniejszy obecnie.
    Będzie silniejszy niż mit związany z obrońcami ojczyzny walczącymi podczas obecnej wojny obronnej?
  • Ciągle nie wiem, co Ukraińcy mają do banderyzmu.
  • los napisal(a):
    Ciągle nie wiem, co Ukraińcy mają do banderyzmu.
    dziś mają Zełenskiego i może im wystarczy/
  • MarianoX napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Do banderyzmu raczej na pewno wrócą, jest to ich mit najsilniejszy obecnie.
    Będzie silniejszy niż mit związany z obrońcami ojczyzny walczącymi podczas obecnej wojny obronnej?
    Oby nie. I pamięć żywa wśród zwykłych ludzi powinna być silniejsza niż to co było tak dawno że nikt z żyjących nie pamięta.
    Ale pytanie co będą pisać w podręcznikach. I za 20-30 lat nie wyrośnie pokolenie które będzie wierzyć w to co tam wyczyta - bohater bez skazy, kropka.
  • Mają żywych i poległych bohaterów w rodzinach, wśród znajomych i sąsiadów. To mało?
  • W_Nieszczególny napisal(a):
    Mają żywych i poległych bohaterów w rodzinach, wśród znajomych i sąsiadów. To mało?
    A od kiedy Hałyczanie to Ukraińcy?
  • Być może największą zasługę mają Stany, ale to Polska była języczkiem uwagi. Patrząc, co robią niemcy, co robi Franca, gdyby w Polsce rządzili ZiS, być może Stany nie miałyby odpowiednio dużo opinii publicznej po swojej stronie, by tak mocno się zaangażować.
  • los napisal(a):
    W_Nieszczególny napisal(a):
    Mają żywych i poległych bohaterów w rodzinach, wśród znajomych i sąsiadów. To mało?
    A od kiedy Hałyczanie to Ukraińcy?
    Ja myślałem, że to właśnie oni!
    ?
    (→Halicz/ Hałycz/ Galicz?)
  • U-kraina to zdaje się rejon graniczny. Na granicy z Ordą: Zaporoże, Krzywy Róg, te okolice. Co z Ukraińcami mają wspólnego Hałyczanie? Ani język, ani religia, związki historyczne dość luźne, w sumie Wielkopolska ma tyle samo do Ukrainy co Hałyczyna. Podczas WWII Ukraińcy i Hałyczanie byli po przeciwnych stronach, tak w ogóle to UPA była przeciw wszystkim: Rosji, Polsce, Niemcom... Z jakiego niby powodu Ukraińcy mieliby się przyznawać do Stepana Bandery? Nie był to nadmiernie sympatyczny pan.
  • A Donbas to "Ameryka" industrializowana i masowo zasiedlana dopiero w XIX w.. Donieck jest Donieckiem dopiero od porewolucji , wczesniej nazywał się Juzowka na cześć brytyjskiego przemysłowca niejakiego Hughesa. No i co z tego? Teraz to wszystko razem Ukraina.
  • loslos
    edytowano April 2022
    Ale dopiero teraz. Od dwu miesięcy. Rusini z Kijowszczyzny, Huculi z Zakarpacia i Bukowiny, Ukraińcy z Ukrainy, Bułgarzy z Budziaku, Żydzi, Mołdawianie, Polacy, Grecy i Rosjanie (tak!) z Noworosji naprawdę nie mają żadnego powodu, by brać sobie Stepana Banderę na plecy. A Wołynianie i Hałyczanie też go porzucą, jeśli są mądrzy.
  • Właśnie to miałem na mysli pisząc że teraz mają (współczesnych) żywych i poległych bohaterów w rodzinach, wśród znajomych i sąsiadów
  • No właśnie - jeśli są. Oby byli.
  • Mimo moich pierwotnych obaw uważam, że teraz PL będzie największym przyjacielem w opinii UA.
  • Właśnie. Dlatego wymachiwanie truchłem Stepana Bandery wyraźnie zajeżdża mi onucą. To mało istotna postać w historii i nie budzi zachwytu.
  • ". 90% ankietowanych uznaje wsparcie ze strony Polski za wystarczające (przeciwnego zdania jest 7%). W przypadku USA wskaźnik ten wynosi 54%, UE – 41%, Niemiec – 24%, a NATO – 20%. .... Bardzo pozytywna ocena wsparcia ze strony Polski kontrastuje z rozczarowaniem pomocą Niemiec i NATO (za niewystarczającą uznało ją odpowiednio 69% i 71% badanych)."

    https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-04-26/atak-rosji-na-ukraine-stan-po-61-dniach
  • romeck napisal(a):
    Ja myślałem, że to właśnie oni!
    ?
    (→Halicz/ Hałycz/ Galicz?)
    Nobo jak napiszę Galicjanin, to wszyscy pomyślą, że to kolo z Krakowa.

  • los napisal(a):
    Właśnie. Dlatego wymachiwanie truchłem Stepana Bandery wyraźnie zajeżdża mi onucą. To mało istotna postać w historii i nie budzi zachwytu.
    W Polsce truchłem Bandery wymachują oczywiście onuce, gdyż zawsze się to wiąże z kwestionowaniem polskiej pomocy dla Ukrainy, przyjmowania uchodźców, itp. Ja przywołuję w zupełnie innym celu - czy nie będzie to po wojnie problem w relacjach. Bo niedobrze jeśli Polska machnie na to ręką i niedobrze jeśli Ukraina nadal będzie honorować tego zbrodniarza.

    Niestety państwo o nazwie Ukraina rękami Juszczenki w 2010 nadała Banderze tytuł "bohatera Ukrainy" (najwyższe odznaczenie państwowe), które z rąk prezydenta odebrał jego wnuk.

    Facet ma honorowe obywatelstwo i pomnik w każdym większym mieście na Ukrainie, a trzy lata temu obchodzono rocznicę jego urodzin na szczeblu państwowym. Do tego rok 2019 ogłoszono rokiem Bandery i OUN.

    Słowem - są podstawy do obaw, oby się one nie spełniły. Bo jak się spełnią, to jedno z kacapskich marzeń się ziści.
  • los napisal(a):
    Właśnie. Dlatego wymachiwanie truchłem Stepana Bandery wyraźnie zajeżdża mi onucą. To mało istotna postać w historii i nie budzi zachwytu.
    Wszędzie, gdzie chcą skłócać Polaków, tam czuć swąd onucy.
  • Nie wydaje się, by Żyd Zełeński tak bardzo się zachwycał mordercą Żydów Banderą.
  • los napisal(a):
    Nie wydaje się, by Żyd Zełeński tak bardzo się zachwycał mordercą Żydów Banderą.
    +1

    Wogle to nazwisko trzeba zapomnieć. Po skończonej wojnie kanałami dyplomatycznymi dać znać Zielińskiemu, żeby za Wołyń przeprosił, wybaczmy i rządzimy Europą.
  • los napisal(a):
    romeck napisal(a):
    Ja myślałem, że to właśnie oni!
    ?
    (→Halicz/ Hałycz/ Galicz?)
    Nobo jak napiszę Galicjanin, to wszyscy pomyślą, że to kolo z Krakowa.

    NIE CIERPIĘ kiedykto gada na Kraków, że to Galicja!.. :)
  • TecumSeh napisal(a):
    Niestety państwo o nazwie Ukraina rękami Juszczenki w 2010 nadała Banderze tytuł "bohatera Ukrainy" (najwyższe odznaczenie państwowe), które z rąk prezydenta odebrał jego wnuk.
    1. AD 2010 premierem był Tusk, prezydentem został Komorowski, a poza tym było to 12 lat temu.
    2. UPA w polu, do lat pięćdziesiątych z sowietami stawała, więc to się chwali.
    3. Może dlatego jest wojna, że do władzy doszła opcja realnie antyruska, a nie retorycznie?

  • Rok temu na obchodach 40 lat Ukrainy było widowisko historyczne z zupełnym pominięciem banderowców
  • edytowano April 2022
    ms.wygnaniec napisal(a):
    1. AD 2010 premierem był Tusk, prezydentem został Komorowski, a poza tym było to 12 lat temu.
    Czyli niedawno - a 2019 jak wyżej był jeszcze bardziej niedawno. Ale przed Zełeńskim.
    ms.wygnaniec napisal(a):
    2. UPA w polu, do lat pięćdziesiątych z sowietami stawała, więc to się chwali.
    I to jest argument na? Czy to jakiś zakamuflowany żart?
    ms.wygnaniec napisal(a):
    3. Może dlatego jest wojna, że do władzy doszła opcja realnie antyruska, a nie retorycznie?
    To że antyruska to widać, i to się chwali. Oby jeszcze nie probanderowska, i będzie pełnia szczęścia.
    los napisal(a):
    Nie wydaje się, by Żyd Zełeński tak bardzo się zachwycał mordercą Żydów Banderą.
    Też mi się nie wydaje - i oby tylko nas nie zaskoczył, a wszystko będzie jak należy.
  • dyzio napisal(a):
    Rok temu na obchodach 40 lat Ukrainy było widowisko historyczne z zupełnym pominięciem banderowców
    I właśnie kolega wlał otuchę w me serce. Czyli i przed wojną była nadzieja.
  • 1. Dwanaście lat w polityce, to już bardzo dużo.
    2. UPA ma realne zasługi w walce z sowietami, tego nie zmienimy, a jeżeli będziemy tylko wskazywać na Wołyń i ich bandytyzm (prawdziwy) to będziemy kontrskuteczni.
    3. Mnie wystarczy, że będą zniuansowani, niech doceniają ich chwałę ale niech nie negują ich bandytyzmu.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.