Skip to content

Zdjęcie dnia

1164165167169170241

Komentarz

  • edytowano September 2021
    Inż napisal(a):
    yusek napisal(a):
    Kiedyś przechodząc przed tabernakulum, w praktyce przecinając oś, środek kościoła się przyklękało. Potem nagle bez żadnego uzasadnienia okazało się, że wystarczy tylko skłon głowy. Jak to wygląda w praktyce...? I jak to się ma do wiary w prawdziwą obecność...
    To jest akurat dość jasne w świetle posoborowej teologii liturgii:
    W tabernakulum Ciało Chrystusa jest tylko przechowywane.
    Na ołtarzu Chrystus ofiaruje się za nas dla naszego zbawienia w czasie Mszy Świętej.
    Zatem (jako rzecze OWMR):
    1) poza Mszą klękamy przed tabernakulum na jedno kolano
    2) podczas adoracji klękamy przed wystawionym Ciałem Chrystusa na dwa kolana
    3) w czasie Mszy (dotyczy służby liturgicznej, bo to ona w tym czasie wędruje po kościele):
    3a) klękamy na jedno kolano przed tabernakulum na wejście i wyjście, oddając cześć Ciału Chrystusa. Nawet jeśli ten gest nie jest wykonywany w kierunku tabernakulum, to jego wymową jest oddanie czci Chrystusowi tamże
    3b) skłaniamy głowę przed ołtarzem, oddając cześć w czasie Mszy, bo to tam dokonuje się Ofiara w której uczestniczymy. Chodzi o jasny przekaz: co jest najważniejsze w czasie liturgii.
    Zdecydowana większość ludzi nawet nie wie o istnieniu czegoś takiego jak OWMR. W rezultacie stosuje metodę "naśladowczą" czyli obserwuje jak zachowują się ludzie "idący z darami" , "czytajacymi czytania" lub ministranci. OWMR nakazuje by posługujacy do liturgii zachowywali się jak w punkcie 3a i 3 b. Efekt? Coraz mniej ludzie klękaja bo myślą że można, a nawet "tak trzeba".
  • MarianoX napisal(a):
    Argumenty typu "czy jesteś bez grzechu, by kogokolwiek krytykować?", "jako chrześcijanin powinieneś nadstawić drugi policzek" są praktycznie bez wyjątku stosowane w celach manipulacyjnych.
    Jeśli to było do mnie, to niczego takego nie napisałem. Nie mam też zamiaru nikogo indoktrynać. Przedstawiłę jeno swoje przemyślenie - czasami coś piszę czy mówię głównie do siebie. Jeśli to wybrzmi, to większa szansa, że sam będę się do tego stosował.

    My, jako chrześcijanie, mamy obowiązek zwracania bliźniemu uwagi na jego złe zachowanie. Nie mamy jednak obowiązku narzekania na innych na forumku. To drugie jest o wiele łatwiejsze. Pierwsze - to: podejść do "czytającego czytania", "idącego z darami" czy ministranta i powiedzieć mu: trzymaj rączki ładnie złożone do modlitwy - modlimy się do Tego na górze, nie na dole. Przyklęknij przed przenajświętszym sakramentem. Nieś kielich w dwóch rękach. Miast pochylać głowę o dwa centymetry oddaj pokłon. Ten dziwny przykuc imitujący uklęknięcie i dziwny ruch ręką symbolizujący znak krzyża nie jest przyklęknięciem i znakiem krzyża. Niech pani więcej tak nie robi. Pokażę, jak to należy robić. Czemu pani kuca? Boi się pani, że sobie spodnie ubrudzi? Teraz jest czas na klęczenie, nie na kucanie.
    (i tak wszystkim niewłaściwie zachowującym się osobom).
  • Wogle moje przemyślenia idą w tym kerunku, że na wszystkich poziomach powinniśmy przede wszystkim dawać przykład swoim zachowaniem, dawać świadectwo, jak powinien się zachowywać katolik. Zwłaszcza dzisiej, w czasach złośliwego egalitalitaryzmu (Sam Waknin), wartość oczekiwana skuteczności naszego pouczenia nie popartego autentycznym autorytetem wynikającym ze świadectwa jest ujemna. Pouczony pomyśli sobie, a może i powie: kim ty jesteś, dkn, żeby mnie pouczać?
  • edytowano September 2021
    trep napisal(a):
    MarianoX napisal(a):
    Argumenty typu "czy jesteś bez grzechu, by kogokolwiek krytykować?", "jako chrześcijanin powinieneś nadstawić drugi policzek" są praktycznie bez wyjątku stosowane w celach manipulacyjnych.
    Jeśli to było do mnie, to niczego takego nie napisałem. Nie mam też zamiaru nikogo indoktrynać. Przedstawiłę jeno swoje przemyślenie - czasami coś piszę czy mówię głównie do siebie. Jeśli to wybrzmi, to większa szansa, że sam będę się do tego stosował.
    Boże uchowaj, oczywiście, że nie do Kolegi. Taką argumentację stosuje nagminnie tamta strona oraz ich "otwartokatoliccy" poplecznicy typu Hołownia, x. Sowa itp.

  • trep napisal(a):
    A jednak myślę, że najlepiej się sobą przejmować, bo najgroźniejsze jest wyobrażanie sobie, jacy to my jesteśmy lepsi od innych. Tym bardziej nieuzasadnione, jeśli powzięte tylko na podstawie gestów. Być może pustych.
    +1
    Jeśli ktoś w kościele jest niedbały w gestach i postawach to znaczy że jego relacja z Bogiem jest... skomplikowana i pewnie wybrakowana. Przyczyn mogą być tysiące. Każdy ma wszak swoją drogę, która doprowadziła go do tego konkretnego miejsca..
    Dlatego ani interwencja nie ma sensu, ani tym bardziej epatowanie cudzymi niedomaganiami.
    A dla kogo to ostatnie wydaje się być wiodącym paliwem to już nawet szkoda strzępić jęzor.

  • no nie no
    pogadać z proboszczem albo opiekunem ministrantów
  • image
    Czesi, ze względu na pandemię koronawirusa, postawili w górach automaty z piwem. W niewielkiej drewnianej skrzyni mieści się beczka złocistego trunku. Nie ma tutaj XXI wieku - automat nie ma elektronicznego wyświetlacza, nie przewiduje możliwości płacenia kartą. Testuje za to ludzką uczciwość.

    Czesi wychodzą z założenia, że spragnieni turyści będą uczciwi i wrzucą do przygotowanej szczeliny odpowiednią kwotę (20 koron za małe piwo, 30 koron za duże - odpowiednio ok. 3,60 i 5,40 zł).

    "Właściciel automatu ufa ci, że wrzucisz tyle, ile powinieneś był. Cieszy mnie fakt, że są jeszcze ludzie, którzy wierzą w innych" - napisał na Facebooku czeski turysta Mirek Tengler.
  • Nie rozumiem. Co ma piwo do koronawirusa i to jeszcze w górach?
  • paanie, tera to się wszystko z jednym kojarzy

    knajpy były zamkniete
  • ja w ten sposób kupuję kwiaty prosto z pola. wiosną były tulipany, teraz są słoneczniki (po 60 centów),mieczyki (po 80 co.) i inne których nazwanie znam.

    Kraj o wysokim kapitale społecznym. (jak się z miasta wyjedzie).
  • Różnie bywa. Mnie raz w Czechistanie zaskoczyło, że nie da się kupić kawy jak na normalnym Orlenie -- wchodzę, se nalewam, idę do kasy. Ba, nie da się nawet zapłacić za kawę razem z innym paliwem płynnym, kartą. Trzeba mieć czechickie pieniążki i je wrzucić do ałtomata, gdyż inaczej nie bangla. Tak było.
  • Zima napisal(a):
    ja w ten sposób kupuję kwiaty prosto z pola. wiosną były tulipany, teraz są słoneczniki (po 60 centów),mieczyki (po 80 c.) i inne których nazw nie znam.

    Kraj o wysokim kapitale społecznym (jak się z miasta wyjedzie).
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Różnie bywa. Mnie raz w Czechistanie zaskoczyło, że nie da się kupić kawy jak na normalnym Orlenie -- wchodzę, se nalewam, idę do kasy. Ba, nie da się nawet zapłacić za kawę razem z innym paliwem płynnym, kartą. Trzeba mieć czechickie pieniążki i je wrzucić do ałtomata, gdyż inaczej nie bangla. Tak było.
    To musiało być dawno. Teraz biorą kuruny ełro i złotówki wsio równo 1:1
  • edytowano September 2021




    EUPO
    ROLS
    PAKA

    myślałem , że to jakas nowa potrawa i kryptoreklama gastronomji

    filmik bardzo ciekawy, jak prawie wszystkie dyskusje w tym projekcie
  • edytowano September 2021
    W tym roku (2021)odwołana została tradycyjna hiszpańska "La Tomina".

    Z okazji skorzystał Heinz, który wykupił od lokalnych farmerów pomidory przeznaczone na festiwal i przerobił je na ketchup sprzedawany w specjalnie oznacznonej butelce.
    image

    image
    image
    image
  • supper
    odgapili od nas , z Polski, z krzywych buraków , które kupił Lidl
  • Męski różaniec. W-wa, Krakowskie Przedmieście dziś.
    image
  • Piękna fota.
  • Ewaluacja możliwości przebijania głową muru
  • edytowano October 2021
    Super hasło przed Operą:
    (do użytku na co dzień)
  • Mam nadzieję, że nie wiszą wszyscy na 1 haku :)
  • Spokojnie, już wyszła. Siedem godzin premierowała.
  • i dobrze, nie chciała kupować głosów, może mają tam mało ministerstw i wicewojewodów do rozdania?
    takie Lindnery wszędzie się znajdą, ciekaw em, kiedy FDP wymiksuje się z rządu NRF
  • edytowano November 2021
    https://culture.pl/pl/artykul/polska-moda-ludowa-idzie-o-radosc
    w Sejmas tylko w kontuszu, czy jednak po Witosowsku?
    pani premiera szwedzka wybrała lud
  • edytowano November 2021
    image
  • Pokazać to Braunowi, Mikkemu, Winniczkowi i naszemu byłemu FForumkowiczowi Mirkowi, który dwoi się i troi na pierwszej linii frontu walki z "sanitaryzmem".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.