Skip to content

Jest odbicie demograficzne- dane styczeń-wrzesień- efekt 500+

17810121330

Komentarz

  • Dobrze, że taka dyskusja NPR z "żywiołem" się odbywa. Kiedyś NPR uważano za radykalne.
  • TecumSeh napisal(a):
    raste napisal(a):
    Myślę że 90% nie ma dzieci bo nie chcę.
    Moje obserwacje są diametralnie różne.
    A jakąś tam grupę badawczą mam - pracuję w firmie gdzie jest 2000 kobiet z czego 95% w wieku rozrodczym.

    Większość ludzi (olbrzymia) CHCE mieć dzieci - nawet niedawna moda na jedno zdaje się przemijać. Dziś optimum to dwójka, ale naprawdę jestem pozytywnie zaskoczony ile osób chce trójkę. Pytani dlaczego, zazwyczaj coś "żartują" o ratowaniu demografii, emerytur, pobudkach patriotycznych i tak dalej.

    Takie tam "żarty" - ale od niedawna zaczynam obserwować, że to kto z czego jakie żarty robi, jest bardzo istotne, i bardzo wiele o człowieku mówi. Tak, wiem, zapewne ludzie rozumni od dawna takie rzeczy wiedzą, cóż, ja się uczę powoli.

    Czwórka nadal jest traktowana jak himalaje, a więcej to jak mount everest bez tlenu. W samych majtkach.
    Tym niemniej sytuacja obecna w porównaniu do tej sprzed kilku lat napawa optymizmem.
    Wczoraj widziałem na spacerze rodzinę z czwórką dzieci, w dość małych odstępach na oko.
  • TecumSeh napisal(a):
    Nie jest tu moim celem rozstrzyganie słuszności czegokolwiek, tylko zwrócę na jedną rzecz uwagę - NPRowcom wytknięto że stosują tak naprawdę normalną antykoncepcję, tyle że "moralną" i "legalną", ale co do istoty rzeczy (czyli uniknięcia poczęć) nie różniącą się od "nielegalnej" (mowa o tej nielegalnej, która wyklucza wszelką możliwość zabicia zarodków). .
    Na starym FF toczyły się na ten temat ostre boje. Neoni byli awangardą wśród "żywiołowców", ale często mieli u boku true tradsów. Ojciec 3 Króli przezywał stosujących NPR "sektą śluzowców". Tak myślę, że mieli w tym trochę racji, ale jak zwykle przesadzali.
  • raste napisal(a):
    Myślę że 90% nie ma dzieci bo nie chcę
    Wszystko ma swoje przyczyny, tylko ludzie głęboko nieszczęśliwi nie chcą mieć dzieci a to też ma swoją przyczynę.
  • Brzost napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    raste napisal(a):
    Myślę że 90% nie ma dzieci bo nie chcę.
    Moje obserwacje są diametralnie różne.
    A jakąś tam grupę badawczą mam - pracuję w firmie gdzie jest 2000 kobiet z czego 95% w wieku rozrodczym.

    Większość ludzi (olbrzymia) CHCE mieć dzieci - nawet niedawna moda na jedno zdaje się przemijać. Dziś optimum to dwójka, ale naprawdę jestem pozytywnie zaskoczony ile osób chce trójkę. Pytani dlaczego, zazwyczaj coś "żartują" o ratowaniu demografii, emerytur, pobudkach patriotycznych i tak dalej.

    Takie tam "żarty" - ale od niedawna zaczynam obserwować, że to kto z czego jakie żarty robi, jest bardzo istotne, i bardzo wiele o człowieku mówi. Tak, wiem, zapewne ludzie rozumni od dawna takie rzeczy wiedzą, cóż, ja się uczę powoli.

    Czwórka nadal jest traktowana jak himalaje, a więcej to jak mount everest bez tlenu. W samych majtkach.
    Tym niemniej sytuacja obecna w porównaniu do tej sprzed kilku lat napawa optymizmem.
    Wczoraj widziałem na spacerze rodzinę z czwórką dzieci, w dość małych odstępach na oko.

    Ile takich rodzin było w latach 60 takich rodzin? I to pomimo szalejacej aborcji.
  • W latach 60? To moje roczniki.W klasie podstawówkowej nie miałem ani jednej wielodzietnej rodziny, w licealnej jedną.
  • Przemko napisal(a):
    raste napisal(a):
    Myślę że 90% nie ma dzieci bo nie chcę
    Wszystko ma swoje przyczyny, tylko ludzie głęboko nieszczęśliwi nie chcą mieć dzieci a to też ma swoją przyczynę.
    W takim razie mamy sporo ludzi nieszczęśliwych. Mój sąsiad porzucił swoją żonę pół roku po urodzeniu dziecka. Stwierdził że mu się znudziło rodzicielstwo.
  • Brzost napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Nie jest tu moim celem rozstrzyganie słuszności czegokolwiek, tylko zwrócę na jedną rzecz uwagę - NPRowcom wytknięto że stosują tak naprawdę normalną antykoncepcję, tyle że "moralną" i "legalną", ale co do istoty rzeczy (czyli uniknięcia poczęć) nie różniącą się od "nielegalnej" (mowa o tej nielegalnej, która wyklucza wszelką możliwość zabicia zarodków). .
    Na starym FF toczyły się na ten temat ostre boje. Neoni byli awangardą wśród "żywiołowców", ale często mieli u boku true tradsów. Ojciec 3 Króli przezywał stosujących NPR "sektą śluzowców". Tak myślę, że mieli w tym trochę racji, ale jak zwykle przesadzali.
    Kiedyś widziałem ankietę w której było że stosujących NPR jest 3%, więc o czym w ogóle mowa. Z resztą jest to metoda nie dająca pewności i większość znajomych co stosuje ma o jedno dziecko więcej niż planowali.

    A to forum wielodzietnych to chyba straszna szuria
  • 3 % - nie chce mi się wierzyć. To znaczy że reszta idzie na żywioł albo się "zabezpiecza"?
  • NPR jest najskuteczniejszą metoda antykoncepcyjna, co najmniej porównywalna z hormonami.
  • Zawsze mnie ciekawiło ile dzieci miał wyż demograficzny, moi rodzice i ja jesteśmy zbtefi wyżu. Rodzice mieli 2, dziadkowie na wsi 7, w klasie miałem może że 2 rowiesnikow z 2 rodzeństwa nie pamiętam nikogo kto by miał trójkę. Więc może wyz po prostu w większym stopniu pozakladal rodziny i miał dzieci, stąd te statystyki, a nie dlatego że mieli po 4 dzieci. Mówię o miastach bo na wsi to dzieci raczej bywały.
  • my tez z wyżu - nas z siostrami było troje od 1970 do 74 a teraz mamy razem 11 dzieci (8 chłopców i 3 dziewczynki) od 1996 do 2010
  • Przemko napisal(a):
    marniok napisal(a):
    Ciężko sobie wyobrazić gwałtowne - w przeciągu 3÷5 lat - pogorszenie jakości plemników, zwłaszcza że pierwsza ciąża była "z marszu"
    A ja sobie wyobrażam, dziecko potrafi rozmontować dotychczasowy styl życia człowiekowi - przestaje się ruszać, siedzi w domu, żre byleco, odreagowuje pijąc i jeśli płodność wcześniej była nie za ciekawa to teraz spada i tyle.
    Tak... Hmmm... to musi być problem ogolnopolski. Brak umiejętności dostosowania się do nowej rzeczywistości, wygodnictwo, lenistwo, egoizm (pomijam oczywiście sytuacje czysto medyczne). Dane za zeszły rok ale w pełni reprezentatywne.
    image
  • Brzost napisal(a):
    3 % - nie chce mi się wierzyć. To znaczy że reszta idzie na żywioł albo się "zabezpiecza"?
    Oczywiście. Młode dziewczyny w większości na tebletkach przynajmniej w dużych miastach. Np. większość koleżanek z pracy mojej żony. U mnie w pracy ja jestem jedyny który się do tego przyznał.
  • żona w pracy widuje babcie które przyprowadzają wnuczki po tabletki, matek jest mniej.
    idzie też sporo recept na trabletki "dzień po"
  • Przemko napisal(a):
    Zawsze mnie ciekawiło ile dzieci miał wyż demograficzny, moi rodzice i ja jesteśmy zbtefi wyżu. Rodzice mieli 2, dziadkowie na wsi 7, w klasie miałem może że 2 rowiesnikow z 2 rodzeństwa nie pamiętam nikogo kto by miał trójkę. Więc może wyz po prostu w większym stopniu pozakladal rodziny i miał dzieci, stąd te statystyki, a nie dlatego że mieli po 4 dzieci. Mówię o miastach bo na wsi to dzieci raczej bywały.
    Jest to matematycznie niemożliwe. Wrost o 30% w ciągu pokolenia. No mowie o latach 50 i 60.
  • Jeśli odnosimy dane do dekady IIWS to jak najbardziej możliwe.
  • Wypada przynajmniej 2.3 na kobietę a sporo kobiet nie może mieć dzieci itp. Czyli 2.5 na rodzinę.
    A swoją drogą w Izraelu jest 2.7. Więcej niż w Turcji.
  • 2017 rok w mojej parafii:
    92 chrztów
    96 pogrzebów

    (nie wiem jaki jest trend, w ub. latach nie sprawdzałam)
  • Joanna i Chip Ganes z Domów z Potencjałem (polski tytuł) spodziewają się 5 dziecka. W USA są bardzo popularny i ten fakt aż wzbudził dyskusje. U nas by się przydały podobne wzorce. Np. w serialach powinny pojawić się rodziny z 4 albo 5 dzieci. Nawet państwo powinno dopłacać także telewizjom prywatnym za takie programy.
  • Na razie mamy Rodzinka.pl z trójką.... Innych nie kojarzę ale ze tam gra Karolak więc szału nima
  • Państwo powinno dopłacać... Jasne. Oduczmy się w końcu tego komunistycznego oglądania się wiecznie na państwo.
  • Wystarczy abonament płacić.
  • TecumSeh napisal(a):
    Państwo powinno dopłacać... Jasne. Oduczmy się w końcu tego komunistycznego oglądania się wiecznie na państwo.
    Oduczmy się wreszcie korwinizmu, co?
  • Przemko napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Państwo powinno dopłacać... Jasne. Oduczmy się w końcu tego komunistycznego oglądania się wiecznie na państwo.
    Oduczmy się wreszcie korwinizmu, co?
    Przekleństwem które zafundował nam Korwin, jest to że skompromitował mnóstwo całkiem racjonalnych postulatów, które odtąd są utożsamiane z korwinizmem.
    Akurat brak oglądania się na państwo nie jest korwinizmem tylko normalnym zachowaniem, które było naturalne jak oddychanie, zanim pojawił się komunizm.

    Państwo nie powinno dopłacać do seriali, tylko fajnie byłoby aby była grupa zorientowanych na propaństwowe działania obywateli - w tym także tych z kasą. W przeciwnym razie zmiana rządu, która prędzej czy później nastąpi, gwarantuje antynatalistyczną politykę państwa. I co wtedy?
  • Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli.
    :)

    A tak właściwie to tylko społeczne nauczanie Kościoła i zasada subsydiarności.
  • TecumSeh napisal(a):
    Państwo powinno dopłacać... Jasne. Oduczmy się w końcu tego komunistycznego oglądania się wiecznie na państwo.
    Oduczmy się wreszcie tej korwinowskiej wścieklizny na państwo
  • TecumSeh napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Państwo powinno dopłacać... Jasne. Oduczmy się w końcu tego komunistycznego oglądania się wiecznie na państwo.
    Oduczmy się wreszcie korwinizmu, co?
    Przekleństwem które zafundował nam Korwin, jest to że skompromitował mnóstwo całkiem racjonalnych postulatów, które odtąd są utożsamiane z korwinizmem.
    Akurat brak oglądania się na państwo nie jest korwinizmem tylko normalnym zachowaniem, które było naturalne jak oddychanie, zanim pojawił się komunizm.

    Państwo nie powinno dopłacać do seriali, tylko fajnie byłoby aby była grupa zorientowanych na propaństwowe działania obywateli - w tym także tych z kasą. W przeciwnym razie zmiana rządu, która prędzej czy później nastąpi, gwarantuje antynatalistyczną politykę państwa. I co wtedy?

    Tylko że teraz kasę mają Kulczyki.
  • marniok napisal(a):
    Na razie mamy Rodzinka.pl z trójką.... Innych nie kojarzę ale ze tam gra Karolak więc szału nima
    Ten serial zrobił sporo dobrego. Przełamał stereotyp
  • raste napisal(a):
    Oduczmy się wreszcie tej korwinowskiej wścieklizny na państwo
    Geniusz Korwina polega na tym, że zabetonował umysły nie tylko swoich zwolenników ale i bezrefleksyjnych przeciwników. I z ani jednymi ani drugimi nie masz już rozsądnej dyskusji.
    raste napisal(a):
    Tylko że teraz kasę mają Kulczyki.
    Nie tylko.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.