Skip to content

Aktualności, newsy, krótkie wiadomości tekstowe

11819212324676

Komentarz

  • Mania napisal(a):
    kulawy_greg napisal(a):
    coś dla Tecuma, strzał z 3,5km http://facet.interia.pl/militaria/news-kanadyjski-snajper-pobil-rekord-zabil-bojownika-isis-z-odleg,nId,2409130

    Ciekawe, czy to jeszcze świadome celowanie czy trochę loteria.
    Świadome.Plus talent. Jedną ze swych powieści Lee Child poświęcił de facto snajperom doskonałym, trafiającym w cel z odl. 3, a nawet 3,5 km. Takich snajperów jest na świecie kilku i armie/wywiady znają ich dokładne dossier. Bohater powieści L. Childa (Reacher, ex żandarm US Army) trafiał w cel oddalony o ponad 3 km. i sposób w jaki to robił jest opisany z detalami na kilku stronach książki. Oglądałam spotkanie Childa z czytelnikami (na jutubie) i ktoś go spytał czy ten opis to fantazja, czy real. No więc, jak najbardziej rzeczywistość. Cała wiedza autora pochodzi od jednego z najlepszych wojskowych snajperów. W sumie, nie ma tu loterii. Każdy snajper jest świetnie "ostrzelany", wytrenowany, ale o doskonałości decyduje tylko talent. Dlatego tych doskonałych jest b. niewielu.

    Edit; Tytuł tej powieści: "Sprawa osobista" - podaję to dla TecumSeha i inszych miłośników strzelectwa :-) Pysznie się czyta.
    Super, dziękuję!
  • extraneus napisal(a):
    Om tam pisze, że koncepcja Giedroycia-Mieroszewskiego jest zrealizowana: Ukraina jest niepodległa a perspektywa zawładnięcia nią przez Moskwę bliska zeru. Ukraina choćby banderowska jest dla nas oczywiście lepsza niż moskiewska. W związku z tym przyjmijmy do wiadomości, że nas nie kochają a i my nie mamy im specjalnie wiele do zaoferowania. Nie będzie żadnej nowej Rzeczpospolitej wielu narodów bo żaden naród oprócz Polaków tego nie chce.
    No i poza batalionem Azow, ma się rozumieć!
  • Co wy się tak czepiacie tego Bandery? Antysemityzm wam się nie podoba?
  • edytowano June 2017
    Rzeczpospolita wielu narodów i Międzymorze to dwie różne koncepcje. Giedroycia zapewne nie rozumiem, ale mnie irytuje. Miał taką wyższościową manierę jak potem Unia Wolności i ten model polskiego inteligenta. To nie tylko irytujące, ale też archaiczne i błędne. Nie cierpię arystokracji, a już najbardziej arystokracji z własnego nadania. Taki prostak i Polak zaściankowy ze mnie i cenię sobie to. Nie jestem pewien czy koncepcja Giedroycia jest zrealizowana. A twierdzenie że perspektywa zawładnięcia Ukrainą przez Moskwę jest bliska zeru jest skrajnie naiwne. Moskwa nie zwykła pytać narodów o zdanie niewoląc je, a Zachód nie raz sprzedawał narody Moskwie i nie tylko jej.

    Międzymorze współcześnie to obszar wspólnego doświadczenia historycznego, wspólnych zagrożeń i wspólnych interesów zawsze rozbieżnych z Moskwą i obecnie coraz bardziej rozbieżnych ze starą Europą. Coraz bardziej widoczne jest że, pomimo widocznych różnic kulturowych i wyznaniowych, jest to też, o wiele bardziej niż UE, obszar wspólnych wartości. Można więc sobie go wyobrazić jako wspólny obszar gospodarczy i obronny. Można właśnie ze względu na to że ma czego bronić - owych interesów i wartości. Musi jeszcze chcieć i mieć siły. To się będzie decydować w najbliższych latach. Jest pod tym względem znacznie lepiej niż było dwa lata temu i dość szybko się poprawia.

    Międzymorze może być częścią UE jeśli ta się zreformuje w kierunku wspólnoty narodów a nie federacji. Jeśli nie to może być dla niej alternatywą.
  • TecumSeh napisal(a):
    Nie może być tak że Polakom na Ukrainie bardziej zależy niż Ukraińcom.


    Może i powinno. Zna kolega - Anglicy będą się bić z Niemcami do ostatniego Francuza.
    Rosja bez Ukrainy to człowiek z odrąbanym ramieniem.

  • Jeżeli się potraktuje Ukrainę jako dziecko Polski to oczywiście że powinno.
  • Arcybiskup Dzięga poręczył za prezesa Polic i dwóch jego współpracowników. Sąd nie zastosował aresztu wobec nich. (Za Wprost)
  • loslos
    edytowano June 2017
    Wielkie Dzięgi.

    A serio - chyba już widać, jakie są strony sporu? Nie oceniajmy zbyt surowo purpuratów, niektórzy może nawet i wierzą w Boga ale przede wszystkim - są książętami. Należą do wyższej klasy. i jej bronią.
  • "Cum primum"
  • loslos
    edytowano June 2017
    A i tak panu papieżowi nie za wiele pomogło włażenie w miejsca intymne schizmatyckiego cara i heretyckiego kajzera.
  • Dla nas nauka.
  • A wracając na europejskie salony to czy Macron obraził Zimbabwe czy nie? I o co mu chodzi poza niemieckimi pieniędzmi? A jeśli tylko o to to czy je dostanie i czy Niemcy stać na sojusz z Francją? Co też Koleżeństwo wróży w tych sprawach?
  • A w Policach to o co chodzi? No bo zamykanie w areszcie każdego komu prokuratura postawi zarzut to chyba nie jest jakaś szczególnie pożądana norma.
    Na razie słyszę o wielu wszczętych śledztwach i zaczynam słyszeć o postawionych zarzutach. O wyrokach jeszcze nie słyszałem. Jestem za gonieniem i zamykaniem złodziei. Mam jednak obawy czy nie skończy się na gonieniu kogokolwiek, łapaniu płotek i zamykaniu przypadkowych przechodniów. Dochodzą mnie słuchy, że na przykład w sprawach karuzel vatowskich maglowani godzinami są uczciwi kontrahenci oszustów, a samych oszustów nie daje się zidentyfikować. Czy zostaną ukarani, puszczeni z torbami i zamknięci zastępczo aby skarbówka miała efekty? Oczywiście te wieści mogą być przesadzone albo zniekształcone bo pochodzą od doradców podatkowych, ale znając ubecką mentalność dużej części inspektorów skarbowych dopuszczam ze jest w nich ziarno prawdy.
  • edytowano June 2017
    Imieniny Pana Janka w tvp były super. Młodzi piosenkarze o niebo lepsi od starych wyjców i młodych lansowanych przez układziki. Kilkoro z nich - brylanciki. Pod koniec zdrowo się uśmiałam, kiedy Pan Janek szczerze wkurzony nazwał opozycję po imieniu. Ciemnota! Wydmuszki intelektualne! :-D
    Było dużo nieznanych i zapomnianych piosenek napisanych przez JP. Piękne.
    Brakuje dziś w młodszym pokoleniu kogoś takiego jak Pan Janek; z charyzmą, kochanego przez publiczność i walącego prosto z mostu całą prawdę. On już dziś zasługuje na pomnik.
  • kulawy_greg napisal(a):
    coś dla Tecuma, strzał z 3,5km http://facet.interia.pl/militaria/news-kanadyjski-snajper-pobil-rekord-zabil-bojownika-isis-z-odleg,nId,2409130

    Ciekawe, czy to jeszcze świadome celowanie czy trochę loteria.
    Trochę loteria, ale żebyśmy się dobrze zrozumieli co w tym przypadku loteria znaczy.
    Jeśli ja lub Kolega będziemy strzelać (zakładając że posiadamy broń) w taki cel - to zużyjemy milion pocisków i nie trafi żaden. Choćby dlatego , że będziemy próbować nie tam gdzie trzeba.
    Dobry snajper trafi raz na kilkadziesiąt strzałów a znakomity - raz na kilka, acz nie wiem czy sporo tu nie zawyżam na korzyść znakomitego snajpera.
    Mania napisal(a):
    Świadome.Plus talent. Jedną ze swych powieści Lee Child poświęcił de facto snajperom doskonałym, trafiającym w cel z odl. 3, a nawet 3,5 km. Takich snajperów jest na świecie kilku i armie/wywiady znają ich dokładne dossier. Bohater powieści L. Childa (Reacher, ex żandarm US Army) trafiał w cel oddalony o ponad 3 km. i sposób w jaki to robił jest opisany z detalami na kilku stronach książki. Oglądałam spotkanie Childa z czytelnikami (na jutubie) i ktoś go spytał czy ten opis to fantazja, czy real. No więc, jak najbardziej rzeczywistość. Cała wiedza autora pochodzi od jednego z najlepszych wojskowych snajperów. W sumie, nie ma tu loterii. Każdy snajper jest świetnie "ostrzelany", wytrenowany, ale o doskonałości decyduje tylko talent. Dlatego tych doskonałych jest b. niewielu.

    Edit; Tytuł tej powieści: "Sprawa osobista" - podaję to dla TecumSeha i inszych miłośników strzelectwa :-) Pysznie się czyta.
    Dziękuję Maniu ale mimo wszystko pozwolę się nie zgodzić, że nie ma tu loterii.
    Oczywiście że strzelec wyborowy jest wytrenowany, ostrzelany itp - ale to nie wszystko.
    Pocisk leciał do celu prawie dziesięć sekund - już samo to, pomijając wszystko inne powinno dać do myślenia. Cel mógł się poruszyć, a znając życie zapewne się poruszał - nie da się tu wyeliminować elementu przypadkowości.

    Przy takiej odległości jak przewidzieć podmuchy wiatru? Kto wie jak wiatr zawieje w ciągu najbliższych 10 sekund? Temperatura, wilgotność powietrza, pora dnia, ruch obrotowy ziemi, rodzaj gruntu nad którym przelatuje pocisk, opad pocisku na takiej odległości - to wszystko ma znaczenie i to wszystko załóżmy jest znane, i załóżmy że strzelec to wszystko wie, ma też sprzęt który mu pozwala trafić w cel statyczny. Ciągle to będzie raz na kilka prób, w najlepszym wypadku.

    Żeby było jasne - nie podważam w żadnym razie umiejętności strzelca - ale zrozumcie że elementu przypadkowości nie da się wyeliminować. Można go tylko na takim dystansie redukować.
  • edytowano June 2017
    TecumSeh napisal(a):
    ruch obrotowy ziemi,
    to wszystko ma znaczenie
    ?

    10 sekund to ok. 0,0012 % obrotu ziemi (doba)
    3.450 m to ok. 0,0089 % obwodu Ziemi
    ===

    edit: poszukałem, choć nadal to chyba bardzo do sześcianu znikoma część kalkulacji
    hasło: prędkość liniowa
    na równiku 1667 km/h, na biegunach 0 (zero)

    oraz hasło (i tyczy bezpośrednio ruchu obrotowego): wahadło Foco

    ==
    exCathedra bawi-uczy-rozwijamózg :)

  • romeck napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    ruch obrotowy ziemi,
    to wszystko ma znaczenie
    ?

    10 sekund to ok. 0,0012 % obrotu ziemi (doba)
    3.450 m to ok. 0,0089 % obwodu Ziemi
    ===

    edit: poszukałem, choć nadal to chyba bardzo do sześcianu znikoma część kalkulacji
    hasło: prędkość liniowa
    na równiku 1667 km/h, na biegunach 0 (zero)

    oraz hasło (i tyczy bezpośrednio ruchu obrotowego): wahadło Foco

    ==
    exCathedra bawi-uczy-rozwijamózg :)

    Tu chodzi o siłę Coriolisa: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Efekt_Coriolisa
  • Nie mylić z siłą Coryllusa.
  • romeck napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    ruch obrotowy ziemi,
    to wszystko ma znaczenie
    ?

    10 sekund to ok. 0,0012 % obrotu ziemi (doba)
    3.450 m to ok. 0,0089 % obwodu Ziemi
    ===

    edit: poszukałem, choć nadal to chyba bardzo do sześcianu znikoma część kalkulacji
    hasło: prędkość liniowa
    na równiku 1667 km/h, na biegunach 0 (zero)

    oraz hasło (i tyczy bezpośrednio ruchu obrotowego): wahadło Foco

    ==
    exCathedra bawi-uczy-rozwijamózg :)

    Tak serio to zabawy mam tu mało. Sama maniera przemowy ex cathedra jest mało zabawna. Cóż zabawnego jest w napuszeniu i przemądrzałości? Uczy i owszem chociaż często odmawia nauki aby nie rzucać pereł przed wieprze. Zdarza się często że wymaga zrozumienia oraz pamięci o wypowiedziach klasyków, znaczy głównie lokalnych klasyków, z ostatnich dziesięcioleci w tym z forów prehistorycznych jak Frondy. No może rozwija mózg - irytacja bywa mobilizująca.Jak tak oczywiście żartem jakby kto chciał się oburzyć albo wydąć pogardliwie wargi.
  • edytowano June 2017
    A tu znowu w temacie Ukrainy:

    http://wpolityce.pl/swiat/345833-stany-zjednoczone-zwiekszaja-aktywnosc-ws-ukrainy-poroszenko-usa-moga-dostarczyc-nam-bron-defensywna

    Wydaje się że USA na serio sondują, a właściwie już testują, nowe rozwiązania geostrategiczne w naszym kącie Eurazji. Ukraina wzmocniona militarnie będzie znacznie trudniejsza do ruszenia przez Rosję. To kolejny krok spychający Rosję na jej miejsce. A jej miejsce jest, co najwyżej, w jej obecnych granicach i w roli mocarstwa regionalnego, a nie globalnego. W Syrii też Rosja jakby mniej potrzebna. Coraz bardziej widać że nie tylko niczego tam nie rozwiązuje, ale jest piątym kołem u wozu. Nawet Turcja jej tam nie potrzebuje. Z Asadem Zachód może się dogadać i bez Rosji, a może nawet lepiej bez Rosji. Asad się może uratować, może nie władzę ale głowę i pieniądze, w zamian za porzucenie Iranu i definitywne odcięcie go od Morza Śródziemnego i Izraela, czyli skończenie z wielkomocarstwową mrzonką. Tak przy okazji: Rosja, Iran i Turcja są pod wieloma względami podobne - to regionalne potęgi o chorych mocarstwowych ambicjach na wyrost, nie rozliczone z grzechami przeszłości, rządzone przez autorytarne reżimy z wielkim poparciem społecznym. Dążą de facto do samozagłady. Do gruntu obce nam tj Zachodowi i chrześcijaństwu.
  • edytowano June 2017
    @TecumSeh - oczywiście, wszystkie te dane zmienne bierze się pod uwagę, nie cytowałam tych kilku stron z powieści, a wszystko, co przytoczyłeś jest tam wymienione, nawet więcej. Child opisywał strzały do statycznego celu (tarcza, przemawiający prezydent). Jeśli cel jest ruchomy, a warunki nie sprzyjające - ryzyko spudłowania jest spore.

    @Rafał; nie czepiałabym się napuszenia Childa, de facto - wiedzy zawodowego snajpera, który mu przedstawił okoliczności sprawiające, że człowiek potrafi osiągać niebywałe rekordy. Takie rekordy są godne opisania i zawsze czytam o nich z zainteresowaniem, nie rozumiem co tu może irytować. Jeśli oglądałeś olimpiady, skoki narciarskie, musiałeś zauważyć, że przy silnym wietrze zawody się wstrzymuje, a rekordy pływackie nie są ustanawiane na wzburzonym morzu, a w specjalnych basenach.
    Temat, o którym mówimy nie dotyczy sytuacji powszechnych, dotyczy rekordu i na pytanie "czy to się da zrobić?" odpowiedziałam czerpiąc wiedzę na podstawie relacji zawodowca, a nie - jak powinieneś się domyśleć - własnego doświadczenia ;-) Tak to często bywa, że wiedzę czerpiemy od innych i chyba nie ma w tym nic niewłaściwego?
  • @Rafał - słusznie
    Tak przy okazji: Rosja, Iran i Turcja są pod wieloma względami podobne - to regionalne potęgi o chorych mocarstwowych ambicjach na wyrost, nie rozliczone z grzechami przeszłości, rządzone przez autorytarne reżimy z wielkim poparciem społecznym. Dążą de facto do samozagłady. Do gruntu obce nam tj Zachodowi i chrześcijaństwu.

    jednakowoż i w Europie mieliśmy próby, które były skutkiem rozpasanej demokracji, Portugalia, Hiszpania, albo w drugą stronę, już nie tak ffajnie - Meksyk
  • @Mania ja z napuszeniem nie w tej konkretnej sprawie. Watek o newsach więc to kolejna rzecz była.
  • christoph napisal(a):
    @Rafał - słusznie
    Tak przy okazji: Rosja, Iran i Turcja są pod wieloma względami podobne - to regionalne potęgi o chorych mocarstwowych ambicjach na wyrost, nie rozliczone z grzechami przeszłości, rządzone przez autorytarne reżimy z wielkim poparciem społecznym. Dążą de facto do samozagłady. Do gruntu obce nam tj Zachodowi i chrześcijaństwu.

    jednakowoż i w Europie mieliśmy próby, które były skutkiem rozpasanej demokracji, Portugalia, Hiszpania, albo w drugą stronę, już nie tak ffajnie - Meksyk
    No demokracje też mają swoje za uszami. Hitlera Niemcy wybrali demokratycznie. Dlatego teraz nam serwują sędziokrację i rządy elit pod płaszczykiem demokracji czyli tak zwana demokrację liberalną. Niemcy tak mają. Byli chorzy na totalitaryzm to chcą wszystkich z niego leczyć, nawet jego wrogów i odważnych przeciwników. Z kolei jak zachorowali na multikulturalizm i poprawniactwo polityczne to chcą wszystkich na siłę nimi zarazić.
  • Kijowski i "skarbnik" KOD z zarzutami poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT i przywłaszczenia 121 tysięcy złotych.
  • edytowano June 2017
    Tymczasem lato i trzeba się chłodzić:)
    pic.twitter.com/MZ2qT4MpYU
  • TecumSeh napisal(a):
    Tymczasem lato i trzeba się chłodzić:)
    pic.twitter.com/MZ2qT4MpYU
    No i jak tu równocześnie być ekologicznie poprawnym i przyjmować migrantów?
  • http://niezalezna.pl/101305-marcin-p-dostalem-propozycje-kupienia-lot-od-ministerstwa-gospodarki

    Z Ministerstwa Gospodarki otrzymaliśmy propozycję zakupienia LOT - zeznał przed komisją ds. Amber Gold Marcin P. Ujawnił też, że linie lotnicze OLT otrzymały nawet z resortu księgi handlowe LOT do audytu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.