Skip to content

Nie ma Nobla

18911131416

Komentarz

  • Michał5 napisal(a):

    Tokarczuk, zapytana, które ze swoich dzieł poleciłaby na początek, powiedziała, że nigdy nie zakładała, że wszyscy muszą czytać jej książki,
    Uf, jako człowień pozbawiony kompletencji poznańskich czuję się zwolniony z obowiązku patryotycznego. Za to wkleję obrazek, na którym widać mnie, kontemplującego myśl o lekturze "Xiąg dżejkobowych":

    image
  • Michał5 napisal(a):

    książki, które wymagają „pewnych kompetencji poznawczych”
    Coraz bardziej groteskowa ta grafomanka.

  • edytowano December 2019
    Kietrz to kiedyś najlepszy PGR w Polsce.
    Po co pan Tokarczuk chciał jechać na wybrzeże kości słoniowej?
  • Ło! Udało Ci się odczytać, kuda jemu się kciało jechać?
    Moje gratulancje.
    Ja tej zagadki nie rozgryzłam ;)
  • pewnie po kości od słonia
  • edytowano December 2019
    Nie no, WKŚ to wsjie strany mira.
    A wogle to jakich smaczków tam wypatrujemy?
    Bo to, że w PZPR działał to nie dziwota.

    👣

    🐾
    🐾

  • Maria napisal(a):
    Ło! Udało Ci się odczytać, kuda jemu się kciało jechać?
    Moje gratulancje.
    Ja tej zagadki nie rozgryzłam ;)
    Trochę trwało
  • Pokolenie moich Rodziców (nawet te same roczniki). I tak samo wpisany Z.S.R.R. jako miejsce urodzenia.
    To takie spostrzeżenie na marginesie.
  • Brzost napisal(a):
    Pokolenie moich Rodziców (nawet te same roczniki). I tak samo wpisany Z.S.R.R. jako miejsce urodzenia.
    To takie spostrzeżenie na marginesie.
    Ciekawe jak mieli w metrykach urodzenia, bo nazwa miejscowości brzmi swojsko.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • To był taki sposób na urzędowe zademonstrowanie lojalności (i idącego za nią braku roszczeń terytorialnych) wobec Ojczyzny Światowego Proletariatu.
  • ombretta napisal(a):
    To był taki sposób na urzędowe zademonstrowanie lojalności (i idącego za nią braku roszczeń terytorialnych) wobec Ojczyzny Światowego Proletariatu.
    Moja Ciocia kiedyś została zatrzymana do rutynowej kontroli granicznej w stanie wojennym na granicy województw warszawskiego i ostrołęckiego. Milicjant z patrolu był pod wielkim wrażeniem, gdy zobaczył w dowodzie jako miejsce urodzenia: "Wilno, ZSRR". Ciocia mówiła, że próbowała mu wytłumaczyć że w momencie jej urodzenia to miasto należało do Polski, ale po chwili zrezygnowała, gdyż zrozumiała po jego minie, że ma jak to określiła, "bardzo mgliste poczucie czasu i przestrzeni". ;-)
  • Roch Kowalski
  • ale proste polecenia rozumiał i wykonywał
    idealny mieszkaniec, nie obywatel
  • AnnaE napisal(a):
    Brzost napisal(a):
    Pokolenie moich Rodziców (nawet te same roczniki). I tak samo wpisany Z.S.R.R. jako miejsce urodzenia.
    To takie spostrzeżenie na marginesie.
    Ciekawe jak mieli w metrykach urodzenia, bo nazwa miejscowości brzmi swojsko.
    Urodzenia to nie wiem, ale w akcie zgonu moja prababcia miała wpisane: „Szkłów, ZSRR, 1897”.
  • Przy czym po prawdzie napinka mi spadła, jak pomyślałem, że wujkowi mogliby wpisać: „Warszawa, Generalna Gubernia, 1942”.
  • A to czytali?

    „SUKCES! Mógłbym skarżącym się na los młodszym kolegom czy koleżankom po artystycznym fachu powiedzieć: nie marudź, patrz na Olgę Tokarczuk. Olga Tokarczuk kiedyś sprzątała hotele w Londynie, a teraz odbiera nagrodę Bookera i 50 000 funtów, do podziału z tłumaczką Jennifer Croft. Więc weź się leniu do roboty.”

    https://kultura.onet.pl/wywiady-i-artykuly/teksty-ktorych-nie-powinienem-byl-pisac-czesc-2-sukces-felieton/sr007ys
  • Jak tak go Booker zabolał, to lepiej sobie nie wyobrażać, co było po Noblu.
  • Laudator (o ile w tłumaczeniu nie ma jakiegoś błędu) przypisał OT żydowskie pochodzenie. Skąd mu to się wzięło?

    1) to głęboka tajemnica, o której nie wie nawet Brown i Pan Stanisław;
    2) domniemanie laudatora "zdroworozsądkowe" - skoro pisze tyle o Żydach i martwi się antysemityzmem, to musi mieć z tej strony jakieś korzenie;
    3) domniemanie laudatora "politycznie poprawne" - skoro w takiej "zacofanej" Polsce tworzy takie wspaniałe dzieła, to musi mieć jakieś "lepsze" pochodzenie.
  • Myślałem że to tajemnica poliszynelbauma.
  • "Wcześniej, przed nimi w genetycznej kolejce był długi szereg Twardochów, Bielów, Pawlasów, Dragów, Konopków, Smołków, Matuszków, Celbrodtów, Hoydeschów. Nazwiska różne, ale klasa jedna, śląski proletariat, górnicy na kopalniach Guido, Delbrück i Gleiwitz. Na kopalni zginął mój dziadek. Mój pradziadek z kopalni uciekł. I tak dalej."

    Co za jelop! To by bylo na tyle z Bookerow i Nobli, juz nigdy sie nie uda z niego Eskimosa zrobic. Tak sie podstawic...
  • Brzost napisal(a):
    ?
    taki żart, ponieważ noblistka dopiero co założyła konto na TT (albo po Noblu się uaktywniała na nim) i mnóstwo osób z miejsca dostało bana, nawe niegdy nic o niej nie pisząc, nie linkując
  • Aha, jestem poza TT więc nie na bieżąco.
  • romeck napisal(a):
    Brzost napisal(a):
    ?
    taki żart, ponieważ noblistka dopiero co założyła konto na TT (albo po Noblu się uaktywniała na nim) i mnóstwo osób z miejsca dostało bana, nawe niegdy nic o niej nie pisząc, nie linkując
    ale że ja???? :)
  • image
    szwedzki super express:

    OT kontunuuje wielką żydowską tradycję
  • Więc to nie są dredy ani nawet plica polonica tylko plica judaica?

  • narracja historyczna na Zachodzie ukształtowała się bez naszego udziału


    To min Czaputowicz

    Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci

    to fragment laudacji Waesterberga
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.