Skip to content

Fajny film dzisiaj widziaaaaa...

1131416181977

Komentarz

  • edytowano November 2018
    Co do św. Andrzeja to wkleję uroczą opowieść Messoriego z tomu jego artykułów do Avvenire:
    image
  • @Slainte

    ladne. lubie Messoriego.
    gdzie mozna nabyc ww. tomik?

  • edytowano November 2018
    balbina napisal(a):
    @Slainte

    ladne. lubie Messoriego.
    gdzie mozna nabyc ww. tomik?

    Raczej w antykwariatach.
    To jest w sumie 5 grubych tomów..
    Przemyśleć historię - 2 tomy
    Wyzwania wiary - 2 tomy
    Takie jest życie - 1 tom
    Polecam, w sumie kilkaset ciekawych i często zaskakujących artykułów, z których nb wybrano kilkadziesiąt do słynnej knigi Czarne karty Kościoła.

  • Mini filmik animowany na 11 XI :-)
  • Super :-)
  • Bardzo mi się podoba!
  • Lubię to!
  • image
    Wie co czytać. Popieram!
  • Ludziska! Obglądejta dzisiej "Niepodległą" na jedynce po wiadomościach! Wygrzebali w zagranicznych i naszych archiwach filmy z 1915-18, pokolorowali je, poczyścili i efekt szokujacy. Piłsudski, Paderewski, inni - jakby dziś sfilmowani, jak żywi.
    To film, który obejrzę kilka, albo więcej razy, o ile będzie w necie, a mam nadzieję, że będzie.
    Pomysł był doskonały, czyżby pana Selina? Enyłej, film pod auspicjami PAD.
    Dziś!
  • edytowano November 2018
    Nie, tym razem nie pana Selina i nie pod auspicjami PAD tylko ...Solorza (!!!) i Polsatu. Oczywiście nie wyłącznie.
    Genialna robota.
    I nie "Niepodległa", tylko "Niepodległość".
    Jeśli ktoś przegapił premierę, KONIECZNIE niech ogląda - nawet na Polsacie. Będzie na pewno wielokrotnie powtarzany.
    Brak mi słów, by wyrazić uznanie dla twórców - to dzieło zbiorowe. Muzyka Krzesimir Dębski.
    Dzięki obróbce cyfrowej ten dokument można oglądać, jak normalny film.
  • "Niepodległość" pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. To wyjątkowy obraz tego, jak Polacy najpierw wywalczyli, a potem budowali swoją wolną i niepodległą ojczyznę.

    - Zaczęliśmy szukać obrazów, szukaliśmy ich przez wiele lat. Odkryłem te francuskie archiwa jeszcze w latach dziewięćdziesiątych - mówi Krzysztof Talczewski, reżyser filmu "Niepodległość".
    http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-11-12/niepodleglosc-niezwykly-film-o-tym-jak-polska-powrocila-na-mape-swiata/
  • Fantastyczny.

    "Film będzie można obejrzeć także w internecie, korzystając ze strony WP Pilot."
    Niestety, jak na razie Polsat zaplanował tylko jedną, poniedziałkową emisję filmu. Powtórki póki co nie są zaplanowane.


  • Też widziałem. Rozpowszechniać! Do młodzieży z nim! Polska urzeka i uwodzi. Unia nudzi i bredzi.
  • Proszszę... ale spieszyć mi się bo tylko 2 dni ma być tam dostępny.

    https://ninateka.pl/film/niepodleglosc-krzysztof-talczewski
  • Ooo, dzięki Ci marnioku. Będę robiła "stop" i poprzyglądam się niektórym obrazom z bliska.
  • edytowano November 2018
    wułala



    cz. 2

  • edytowano November 2018
    Dyziu - film trwa prawie 90 min. Zatem to tylko fragment(y).

    W linku Marnioka jest oryginał, ale faktycznie "Film dostępny do 14 listopada (środa) do godziny 22.00."
  • już uzupełniłem o 2 część
  • edytowano November 2018
    Czego mi zabrakło to tego, ze kiedy w koncowce wymienia sie ludzi z pokolenia uksztaltowanego w 2giej Rzeczposolitej to jakims dziwnym trafem nie wspomniano o Zołnierzach Wykletych, np. poprzez wymienienie, obok KKBaczynskiego np. Inki, jako symbolu tego pokolenia.
    No, ale to stara prawda sie potwierdzila, ze pieniadze maja..pochodzenie
  • Ja mam nadzieję że to początek cyklu wielu filmów i dzieł o Polsce, o Polsce wielkiej, szlachetnej, dumnej i porywającej. Jest w naszej historii i tradycji takie bogactwo treści i wartości że starczy na pokolenia twórców za tworzywo. Oby tylko chcieli i nie rozdrabniali się na miałkie eksperymenty, tandetną pseudonowoczesność i awangardę, koniunkturalne naśladownictwo i tanie skandalizowanie.
  • Nie mam wielkiej nadziei. Ale może.
    To niemal pewne, że Solorz wystartował w czasach przedpisowskich. O nadchodzącej rocznicy wszyscy wiedzieli, a na opracowanie tego filmu trzeba czasu i środków. Wyłożył kasę i teraz pewnie ma chęć na tym filmie zarabiać - idealny materiał dydaktyczny dla szkół.

    Ciekawe1000, czy podobne dzieła są szykowane JUŻ na 15 sierpnia 2020 r. I przez kogo.
  • skąd ten Solorz wiedział o rocznicy?
    i skąd wziął te archiwalne nagrania?
  • No od oficerów prowadzących. Oni mają obowiązek znać środowiska w których pracują. Szkoleni w tym są. No i materiały też dostają odpowiednie.
  • christoph napisal(a):
    skąd ten Solorz wiedział o rocznicy?
    i skąd wziął te archiwalne nagrania?
    Pierwsze pytanie pominę (Kolega, jak rozumiem se kpi - na zdrowie;).
    Nie Solorz wziął. Do Solorza przyszli po kasę. Podejrzewam, że wcześniej pukali do innych drzwi. Zapaleńcy, którzy szperali po światowych archiwach od wielu lat, ściślej - od lat 90-tych. Filmowcy Krzysztof Talczewski, Mirosław Bork oraz być może inni.
  • Solorz zawsze obstawiał obie strony, tak bezpieczniej. Ma w strukturze sporo przyzwoitych ludzi.
  • No to prawidłowa ewolucja. Można mu darować. Życie znaczy bo chyba nie majątek.
  • Jeśli się wejdzie na stronę http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/-niepodleglosc----wyjatkowy-film-na-100--lecie-odzyskania-niepodleglosci-8965.php to wyraźnie widać, jak (sorry) na chama nasi usiłują się podpisać pod tym filmem.
    Była uroczysta premiera w Teatrze Wielkim, której patronował Duda - zobaczcie, gdzie umieszczono info o tem, jakże istotnym, fakcie.
    Po kilkuletnich poszukiwaniach w światowych archiwach filmowych, zostały odnalezione cenne materiały, niepokazywane dotąd polskiej widowni. Archiwalia te zostały ułożone w opowieść o dążeniu Polaków do odzyskania niepodległości, zrekonstruowane cyfrowo i pokolorowane. W filmie wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie i polskie. „Trzeba pamiętać, że w owych czasach filmowano przede wszystkim ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby, koronacje” – mówi reżyser filmu Krzysztof Talczewski i dodaje: „Nam się udało pozyskać materiały ukazujące prostego człowieka, i na tym polega ich oryginalność”.

    Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, materiały nakręcone sto lat temu nieudźwiękowione i czarno-białe, zyskały kolor oraz dźwięk. I to chyba było najtrudniejsze dla twórców, by przywróć gwar ulic sprzed stu lat. „100 lat temu nie nagrywany dźwięku tylko obraz” – mówi realizator dźwięku Aleksander Stachiewicz, „My musimy sobie wyobrazić, jak to wszystko mogło brzmieć, przecież sto lat temu dźwięk był zupełnie inny” – konkluduje Stachiewicz.
    Patronat Narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda w stulecie odzyskania niepodległości.
    Reżyseria: Krzysztof Talczewski
    Scenariusz: Mirosław Bork, Krzysztof Talczewski,
    Producent kreatywny: Mirosław Bork
    Muzyka: Krzesimir Dębski
    Montaż: Aśka Talczewski, Mariusz Tytoń
    Konsultacja naukowa: prof. Grzegorz Nowik, prof. Wojciech Roszkowski
    Kierownik Produkcji: Magdalena Jóźwiak, Aleksander Trąbczyński
    Koproducenci: Telewizja Polsat Sp. z o. o., Filmoteka Narodowa - Narodowy Instytut Audiowizualny
    © MWM Media Sp. z o.o., Polsat Sp. z o.o., FINA, 2018
  • No z naszych tam przynajmniej Roszkowskiego widzę.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.