Skip to content

Brexit?

191012141518

Komentarz

  • Kłerde, ależ dżondra.

    Od zawsze uważałem, że Bregzit to jedna wielka ściema, ze wskazaniem na porażkę.

    Dzisiej prezio Borys rozwija danę porażkę tfurczo! I z jakiem rozmachem!

    Ovaj, ogłosił, że skoro taki jest problem z wyłączeniem Irlandii Północnej ze Wspólnego Rynku wiadomej Wujni, to niech se już dany Ulster w tym rynku zostanie, a on puści granicę celną przez Morze Celtyckie.

    No wspaniała wieść, milowy krok do mirnej reintegracji z Irlandią Południową!

    Jak się o tem zwiedzieli Szkoci, to ogłosili, że w ichnich sondażach za niepodległością Wolnej i Niepodzielnej Szkocji jest już ponad 50% luckości i referendum odbędzie się za dwa lata.

    Skończy się to wszystko Małą Brytanią.

    Dlaczego? Ano dlatego, że Bregzit jest bez sensu, jezdo próba oderżnięcia się ważnej kończyny od dużego i względnie pożytecznego organizmu. A powód tego oderżnięcia? Dyssatysfakcja zdeklasowanej klasy robotniczej w północnej Anglii.

    Nie twierdzę, że dana klasa nie miała powodu do dyssatysfakcji, gdyż istotnie procesy globalizacyjne a holenderska choroba City spowodowała znaczne nieszczęścia społeczno-gospodarcze tamże.

    Wszelako, Bregzit nie jest żadną odpowiedzią; odpowiedź znalazłby jakiś mądry reformator, który by z godnością rozważył przyczyny i zaproponował jakieś wyjście z sytuacji. Sensowne.

    Okazało się jednak - co dla mnie było jasne od początku - że problemy północnej Anglii nie są problemami Szkocji ani Irlandii Północnej. Co więcej, z perspektywy tych dwóch ostatnich prowincji Bregzit jest lekiem gorszym od choroby, której same one nawet nie doświadczają.

    Borys przejdzie do historii jako wielki wyzwoliciel Szkocji i zjednoczyciel Irlandii.
  • W ostatnim odcinku swojego cyklu o architektach Wujni Fox M. napomkł też o misiu, który wciągł Angolię do owego bagna.

    http://foxmulder2.blogspot.com/2019/09/hydra-fundacja.html?m=1
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Bregzit jest bez sensu, jezdo próba oderżnięcia się ważnej kończyny od dużego i względnie pożytecznego organizmu. A powód tego oderżnięcia? Dyssatysfakcja zdeklasowanej klasy robotniczej w północnej Anglii.
    Angielskich klas wyższych takoż. Zaczęło się sto lat temu od upadku Pax Britannica. Angole nie nauczyli się żyć w świecie, w którym trzeba negocjować i grać a Niemcy to umieli znakomicie. Zresztą ogrywać Niemców umieją tylko Polacy, ciekawe123 czy dzisiejsi Polacy załapią trochę tej sztuki od swoich przodków.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Jak się o tem zwiedzieli Szkoci, to ogłosili, że w ichnich sondażach za niepodległością Wolnej i Niepodzielnej Szkocji jest już ponad 50% luckości i referendum odbędzie się za dwa lata.
    Gdy byłem na przedwiośniu w Szkocji, to w domostwach widziałem tam wyłącznie flagi Szkocji i Wujni. Brytolskich nie zarejestrowałem w ogóle.

  • W Anglii takoż, wyłącznie krzyż św. Jerzego.
  • Nu, skoro może istnieć Rzplita bez Litwy i Rusi, to może i Jukej może istnieć bez Szkocji i Irlandii.
  • los napisal(a):
    Angielskich klas wyższych takoż. Zaczęło się sto lat temu od upadku Pax Britannica. Angole nie nauczyli się żyć w świecie, w którym trzeba negocjować i grać
    Ciekawe1. Tyle się w Czasiku nauczyłem, jaki to kupiecki a zdolny naród. A tymczasem od Land Lease act nie doszli do wniosku, że coś się zmieniło.

    Chyba więc Jałowiecki miał rację w swoich obserwancjach. Choć on z kolei przeciwstawiał tępemu robotnikowi angielskiemu - inteligentnego rosyjskiego. Ten ostatni zaś ma za sobą sto lat degenerowania, więc może to być obserwacja nieaktualna.
  • peterman napisal(a):
    W ostatnim odcinku swojego cyklu o architektach Wujni Fox M. napomkł też o misiu, który wciągł Angolię do owego bagna.

    http://foxmulder2.blogspot.com/2019/09/hydra-fundacja.html?m=1
    No proszę! Rzeczywiście firma tego gościa to gigant w handlu globalnym ziemiopłodami, w tym głównie zbożem i trochę ich przetwórstwem.
  • Chesterton podobnież gdzieś napisał ale nie pamiętam gdzie - że on się czuje Anglikiem, a nie Brytyjczykiem.

    W sumie ten twór istnieje może ciut dłużej niż Sowiety, bo ze 300 lat z okładem, ale czym to jest wobec historii tworzących go narodów? Może i on się rozpadnie.
  • A co do Brexitu to sądzę podobnie jak Szturmowiec (nie wiem tylko co to ta holenderska choroba). Szaleju się nażarli przywódcy Angoli. Prawdopodobieństwo oderwania się Irlandii Północnej i Szkocji szybko rośnie i to może być prędko. Po spedaleniu Irlandii właściwej konflikt katolików z protestantami w Ulsterze traci podstawy ideowe. A Anglia pędzi w kierunku biedy i redukcji do kraju średniej wielkości ku radości Niemiec, Francji i Hiszpanii.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Tyle się w Czasiku nauczyłem, jaki to kupiecki a zdolny naród. A tymczasem od Land Lease act nie doszli do wniosku, że coś się zmieniło.
    A to nie cecha Angoli tylko w ogóle rasy ludzkiej. Jak przestawisz kosz na papiery z lewej strony biurka na prawą, to przez trzy tygodnie będziesz rzucać zmięte papiery na lewo. Jeżeli mówimy o postrzeganiu czegoś mniej naocznego, np. układu sił między państwami, to zauważenie tego może i kilkaset lat potrwać.

  • Rafał napisal(a):
    Po spedaleniu Irlandii właściwej konflikt katolików z protestantami w Ulsterze traci podstawy ideowe..
    Spedalenie spedaleniem, ale gdy moje dzieci były zeszłego roku w delegacji w Belfaście i powiedziały nieostrożnie, że może się wybiorą na wycieczkę do Londonderry, to portier w hotelu się obruszył, że po pierwsze to jest Derry a po drugie nie ma po co jechać, bo tam pełno protestantów ;-)

  • Kedyś w Irlandii Południowej wypsło mięsię "Londonderry" i mie miejscowy opieprzył: "Derry się mówi. London - to w kasku, tfu! Pan byś się radował, jak bym na Gdansk mówił Danzig albo na Roklo - Breslau?"

    Na takie dictum zmilczałem.

    Ale drążę dalej:
    - A dlaczego na waszych funtach nie ma krurowej E2?
    - Bo jesteśmy niepodległym państwem, tak?
    - Przecie Ałstralia czy Kanada też są niepodległe, a mają E2. To tylko w końcu taki symbol, nie?
    - Owszem, symbol. Ale tego, czego najgłębiej nienawidzimy.
    - OK, nie ma sprawy.
  • Stary to portier musiał być. Starzy Irlandczycy to przyzwoici goście. mam jednego dobrego kolegę z takich. Pięcioro dzieci i odgraża się że katole za dwa pokolenia protestantów, anglikanów i postępaków bezwyznaniowych czapkami pozakrywają . Oby miał rację, ale wątpię.
  • Rafał napisal(a):
    Stary to portier musiał być. Starzy Irlandczycy to przyzwoici goście. mam jednego dobrego kolegę z takich. Pięcioro dzieci i odgraża się że katole za dwa pokolenia protestantów, anglikanów i postępaków bezwyznaniowych czapkami pozakrywają . Oby miał rację, ale wątpię.
    Taki był biznes plan na Ulster, ale w międzyczasie Irlandia uległa daleko idącej pedalizacji i zalegalizowała abortus większością 2/3.
  • Rafał napisal(a):
    (nie wiem tylko co to ta holenderska choroba).
    Żeby nie wyjść na aroganta, śpieszę wytłomaczyć. Otóż jedna branża (w Holandii akurat gaz) generuje ponadprzeciętne dochody i ściąga wszystkich pracowników mega-płacami. Reszta pracodawców ma do wyboru zwinąć sklepik albo radykalnie podnieść płace, co kończy się zwinięciem sklepiku.

    W Anglii rolę tę odegrało City, generalnie sektor finansów.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_holenderska
  • edytowano September 2019
    Aha, dzięki. No tak jak City ulegnie zasuszeniu i marginalizacji będą mogli Angole zacząć konkurować tanią siłą roboczą. Łatwo pójdzie jak otworzą granice dla dobrych byłych poddanych królowej z Pakistanu i innych perełek dawnego imperium.
  • No przecie mają tych Pakis ile kto chce. Nawet na miejsce burmistrza Lądka Zdroju znaleźli Pakiego, co tak ostatnio zszokowało Dulczessę - pewnie się boi, że i na jej miejsce znajdzie się tani Ukrainiec.
  • Jechałem niedawno przez Lądek taksówką i taką miałem refleksję, że bardzo podobny do miast marokańskich, z tą różnicą, że nie ma napisów po francusku.
  • No co ty opowiadasz... Po lewej jeżdżą.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Przecie Ałstralia czy Kanada też są niepodległe, a mają E2.
    No jakże to niepodległe... W unii personalnej. Tak jak Szkocja.

  • Wąskie uliczki i nie ja kerowałem.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    No przecie mają tych Pakis ile kto chce. Nawet na miejsce burmistrza Lądka Zdroju znaleźli Pakiego, co tak ostatnio zszokowało Dulczessę - pewnie się boi, że i na jej miejsce znajdzie się tani Ukrainiec.
    :D
  • W Görlitz (Saksonia/Dolny Śląsk) je Octavian Ursu burmistrzem z Volkspartei CDU.
    Trębacz w miejscowej orkiestrze.
    A w Rumunji prezydentem jes Sas z Siedmiogrodu
  • No ale to jednak Europejce są.
  • Upadek imperium zaczął się od utraty Hanoweru, to ciekawe123, że nie da się panować nad morzami bez solidnego przyczółka na kontynencie. Najbardziej zabawne jest to, że Angoli utrata Hanoweru nic a nic nie zmartwiła, nurmalnie jak zabory Polaków. Nawet kibicowali Bismarckowi jak masakrował Żaby. Pewnie nie wierzyli, że zjednoczenie Niemiec jest w ogóle możliwe, tak długo było to podzielone. A wystarczyło spojrzeć na mapę albo spytać Bartosiaka.
  • Bartosiak zwuaszcza
    A co mówi o Łunji Europejskiej Bartosiak ten i ów?
  • Brexit da coś poza masowaniem ego Brytfancow?
    Choć jednym z zadań i seansów istnienia państwa jest maskowanie ego mieszkańców i obywateli
  • 3 tys. Polaków wyjechało z Irlandii Północnej z powodu brexitu

    Tylko część z nich wróciła do Polski, pozostają szukają pracy i miejsca do mieszkania w innych krajach Unii Europejskiej, przede wszystkim w Niemczech.

    Mówił o tym w wywiadzie dla gazety "Belfast Telegraph" honorowy konsul Polski w Belfaście Jerome Mullen.

    Według niego "masowy wyjazd Polaków z Wielkiej Brytanii będzie katastrofą dla brytyjskiej gospodarki". "Ale mam coraz większy problem z przekonywaniem Polaków, by zostali w sytuacji, gdy nie są pewni, jaki będzie ich status po brexicie" - mówi Mullen.

    Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki zachęcał ostatnio 800 tys. Polaków w tym kraju, by wracali do Polski. W wywiadzie dla radia BBC ambasador ujawnił, że w 2018 r. Wyspy opuściło 116 tys. obywateli polskich.
  • Pono angielski Gersdorf (albo Przyłębski) dał po palcach gościowi z blond grzywą
    I uznał przymusowe wakacje brytyjskiego parlamentu za niezgodne z prawem
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.