[Polecanka] Chesterton

Wygasły już prawa autorskie do dzieł Przyjaciela Polaków. Ochronie podlegają wyłącznie tłumaczenia. Tymczasem w internetach jakieś dobre ludzie się wzięły za tę żmudną robotę i udostępniają za darmo. Nie wiem jak z jakością, ale podaję dalej:
http://chestertonpolska.org/biblioteka/

Komentarz

 • Chauwa dobrym ludziom!
 • Pociecha to jakaś.
 • Dziękówka
 • Biskup angielskiej diecezji Nottingham postanowił nie rozpoczynać procesu beatyfikacyjnego znanego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Decyzję tę bp Peter Doyle ogłosił w liście do Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego.

  Wytłumaczył ją trzema powodami: brakiem lokalnego kultu, niemożliwością określenia wzorca jego osobistej świętości, a także jego antysemityzmem.  W 2013 r. sprawdzenie możliwości otwarcia procesu zostało powierzone jednemu z kanoników. Ks. John Udris, prowadzący czynności sprawdzające, powiedział wtedy, że wykraczający poza konwencjonalne wyobrażenia o świętości Chesterton, mógłby być ogromnym wzorem dla Kościoła. Po sfinalizowaniu badań, bp Doyle konsultował sprawę z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych.  Chesterton trafi na ołtarze? Wkrótce może rozpocząć się proces beatyfikacyjny>>  Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) znany jest powszechnie jako autor cyklu nowel detektywistycznych, których główną postacią jest Ojciec Brown. Jednak gdy w wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, stał się jego apologetą. Napisał m.in. takie książki jak "Człowiek, który był Czwartkiem", "Latając gospoda", a także "Heretycy", "Ortodoksja" i "Święty Franciszek z Asyżu" oraz liczne eseje.  Do czytania książek Chestertona zachęcał w Roku Wiary abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, przedstawiając go jako jednego z chrześcijańskich pisarzy, którzy potrafili pisać o wierze.  O przygotowaniach do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Chestertona mówił już w 2013 r. Dale Ahlquist, przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego, na 32. Konferencji Chestertonowskiej w Worcester w USA. Ahlquist - który napisał m.in. książkę o Chestertonie "Apostoł zdrowego rozsądku" - ujawnił, że propozycję wyniesienia Chestertona na ołtarze wspierał arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Bergoglio, obecny papież Franciszek.

  https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,39242,nie-bedzie-procesu-beatyfikacyjnego-chestertona-biskup-odmowil-z-trzech-powodow.html
 • To katolickim świętym ma Chesterton nie być czy żydowskim?
 • Czy można go beatyfikować u nas?

  Albo chociaż pierdyknąć jakiś porządny pomnik?
 • Skaranie z tymi klechami
 • edytowano August 2019
  Pal sześć antysemitys i tych którzy go wszędzie węszą. To zwróciło moją uwagę bardziej
  Biskup angielskiej diecezji Nottingham napisal(a):
  niemożliwością określenia wzorca jego osobistej świętości
  A wcześniej w 2013
  Ks. John Udris powiedzial(a):
  powiedział wtedy, że wykraczający poza konwencjonalne wyobrażenia o świętości Chesterton, mógłby być ogromnym wzorem dla Kościoła.
  Przypomnijcie mi proszę,co się w Kościele od 2013 roku zmieniło. #-o
 • Papież?
 • los napisal(a):
  Papież?
  No tak. Ale on podobno był/jest przychylny wyniesieniu Chestertona na ołtarze. Mam troche dysonans poznawczy, stąd moje pytanie.
 • Ale może zachodzić zjawisko tzw. cyngli znane z innego środowiska, gdzie nadgorliwcy próbują odgadnąć z góry i uprzedzić myśli szefa.
 • Dziękuję.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.