Zmarł ostatni król Rumunii - Michał

Próbował ratować swój kraj przed komunizmem. Bezskutecznie, jak wiemy. W 1989 roku nie pozwolono mu wrócić.

Komentarz

 • Ale w końcu wrócił. Właśnie parę dni czytałem o nim i byłem zdziwiony że jeszcze żyje.

  RIP
  +++
 • Brzost napisal(a):
  Ale w końcu wrócił. Właśnie parę dni czytałem o nim i byłem zdziwiony że jeszcze żyje.

  RIP
  +++
  Ja miałem podobnie. W 2012 roku jeszcze na forum ivrp ktoś napisał po śmierci znanego pisarza Raya Bradbury'ego, że to dziwne i niezręczne uczucie dowiedzieć o czyjejś śmierci, sądząc, że już dawno nastąpiła. Ja miałem tak w tych dwóch wypadkach, a także kilku tygodni temu, gdy dowiedziałem się o śmierci Romana Bratnego.
 • Świat frankofoński żyje dziś śmiercią Johnny Hallydaya
 • edytowano December 2017
  król rumuński , jak angielska królowa, z niemieckiej dynastii?
  Hohenzollern-Sigmaringen
  Sformowany przez króla rząd wydał rozkaz przerwania walk z Armią Czerwoną, a gen. Antonescu został wydany ZSRR. Król Michał I ogłosił zerwanie sojuszu z Niemcami i wypowiedział im wojnę, stając tym samym po stronie aliantów. W ciągu kilku kolejnych dni wojska radzieckie opanowały dużą część Rumunii, łącznie z Bukaresztem (cały kraj opanowany został do końca października). W dniu 13 września podpisany został oficjalny układ rozejmowy z ZSRR, który pozwalał wojskom radzieckim oficjalnie stacjonować w Rumunii i dawał im faktyczną kontrolę nad krajem, a Rumunię zobowiązywał do zbrojnego udziału w wojnie przeciwko Niemcom. Postanowiono też o powrocie do granic z 1940 roku (o ponownym włączeniu do ZSRR Besarabii i północnej Bukowiny oraz o odzyskaniu przez Rumunię od Węgier północnego Siedmiogrodu). Za postawę w 1944 roku pod koniec wojny prezydent USA Harry Truman odznaczył Michała I orderem Legion of Merit najwyższego stopnia (Chief Commander).

  W marcu 1945 nacisk ZSRR (do Bukaresztu przyjechał Andriej Wyszynski) zmusił Michała do powołania rządu Petru Grozy, zdominowanego faktycznie przez Rumuńską Partię Komunistyczną (PCR). W lipcu tego samego roku Józef Stalin nadał Michałowi sowiecki Order Zwycięstwa za osobistą odwagę, jaką król wykazał się w trakcie obalenia Antonescu, za zaprzestanie wojny przeciwko wojskom sprzymierzonym i za wydanie rozkazu wstrzymania ognia. Od sierpnia 1945 do stycznia 1946 miał miejsce tzw. strajk królewski – Michał podjął bezskuteczną próbę przeciwstawienia się komunistycznemu rządowi Petra Grozy, odmawiając podpisywania dekretów.

  30 grudnia 1947 król Michał I został zmuszony do abdykacji (w razie odmowy komuniści zagrozili mu zabiciem kilkuset studentów aresztowanych podczas protestów), a 3 stycznia 1948 do emigracji.

  Był ostatnim żyjącym kawalerem Orderu Zwycięstwa.
  image
 • Petru umarł?
 • Król umarł, nie pachołek.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.