Strajk nauczycieli

Niech se strajkują.
Do upadłego.
Egzaminów w tych szkołach nie robić - zrobić w innym terminie. II turę.
Zero podwyżek.
Zapłacić za czas strajku tylko za goły etat.

I mieć ich w doopie.
To mówię ja - była nauczycielka. Ze stażem ponad 20-letnim.
«13456716

Komentarz

• Za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie.
  • Pewna jesteś? To tym lepiej :D
  • Nawet niektóre przedszkola będą nieczynne. Matki będę musiały się zwalniać z pracy - będą wściekłe.
  • Maria napisal(a):
    Pewna jesteś? To tym lepiej :D
    Pewna na 100%
    Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest naruszeniem obowiązków pracowniczych. W okresie takiego strajku pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyłączeniem jednak prawa do wynagrodzenia. Okres prowadzenia akcji strajkowej jest okresem niewykonywania pracy.
  • Mania napisal(a):
    Nawet niektóre przedszkola będą nieczynne. Matki będę musiały się zwalniać z pracy - będą wściekłe.
    Już pękają.
    Do poniedziałku mało kto będzie słuchał Broniarza
  • Nie musi być I tury w II turze. Wyszło zarządzenie. Egzaminy będą organizowane w największych salach szkół. Egzaminatorem może zostać każdy z wykształceniem pedagogicznym.

Mario, biegusiem do najbliższej szkoły!
    Jesteś potrzebna.
  • Właśnie dzisiaj odebrałam z przedszkola Piotrusia z ulotką informującą, jakie to placówki w naszej dzielnicy oferują fajne zajęcia - rodzice mają duży wybór - mogą się z dzieckiem udać albo tu, albo tam, albo jeszcze gdzie indziej...
    Albo wziąć je pod pachę i zabrać z sobą do pracy ofkors.
    Bo jego przedszkole bierze udział w strajku.
  • A w dzień wypłaty panie przedszkolanki będą zaskoczone. Każdy dzień strajku, to minus 1/21 pensji. Zobaczymy. Ale ja już w powołanie do zawodu nie uwierzę.
  • Zawsze broniłem nauczycieli przed nieuzasadnionym (wg mnie) hejtem. W skrócie, zanim będziemy narzekać na nauczycieli najpierw przyjrzyjmy się jakie narzędzia i uprawnienia państwo im daje, żeby skutecznie wychowywali i kształcili młodzież. Skandalicznie słabe. Dzisiejszy system bardzo utrudnia budowanie autorytetu nauczyciela, wiem że wybitni sobie poradzą, ale wcale nauczyciele nie muszą być megacharyzmatyczni, system musi ich wspierać.

No ale. Jeżeli tak pogrywamy to sorki, stanę się zaraz największym wrogiem nauczycieli. Oczywiście wyłącznie ze względów politycznych, ale czy jest coś ważniejszego ? Ten strajk może wysadzić w powietrze dobrą zmianę, widzę czarne scenariusze. Najtrudniejszy rok w historii edukacji (2 roczniki) i jeszcze problemy z egzaminami i strajki. Rodzice oszaleją. Na tym przegra i PiS i nauczyciele. Ludzie już nienawidzą PiSu, a nauczycielami gardzą, teraz będzie jeszcze gorzej.
  • Ostatnia Bitwa?

Opozycja Totalna nie ma już innej "masowej" broni. Nauczyciele to w dużej masie ZNP lub zetenpefile.
    JORGE napisal(a):
    ... Ten strajk może wysadzić w powietrze dobrą zmianę,

widzę czarne scenariusze. Najtrudniejszy rok w historii edukacji (2 roczniki) i jeszcze problemy z egzaminami i strajki. Rodzice oszaleją. Na tym przegra i PiS i nauczyciele. Ludzie już nienawidzą PiSu, a nauczycielami gardzą, teraz będzie jeszcze gorzej.
  • Bo to jest nauczycielski cios poniżej pasa zadany uczniom i ich rodzicom.
    Kto im jeszcze zaufa?
  • góglowa mapa (Polski) z naniesionymi szkołami, przedszkolami i... domami kultury (!), w których ma odbyć się strajk

(W Piekarach mniej niż połowa, sam jestem zdziwiony)

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1zyVN3wHfeq-09cSzEUBGo6TS5YiB10Dw&ll=50.3617258699489,18.90855597152813&z=12
  • edytowano April 4
    A jak to wygląda w poszczególnych województwach? (Za ZNP)

mazowieckie 74 proc.
    kujawsko-pomorskie - 86 proc.
    warmińsko-mazurskie - 73 proc.
    zachodniopomorskie - 74 proc.
    pomorskie - 78 proc.

łódzkie - 88 proc.
    wielkopolskie - 78 proc.
    świętokrzyskie - 81 proc.

lubuskie - 41 proc.
    dolnośląskie - 82 proc.
    opolskie - 81 proc.
    śląskie - 87 proc.

małopolskie - 80 proc.
    podkarpackie - 84 proc.
    podlaskie - 72 proc.
    lubelskie - 87 proc.
  • Ta mapa zawiera conajmniej jeden błąd ,bo nie zaznaczono szkoły moich dzieci na niej.
  • Jestem rozdarta. Całym sercem jestem przeciwko strajkowi i modlę się, żeby oszołomy na górze się dogadały. Z drugiej strony, nauczyciele mają sporo racji. Tu nie chodzi tylko o kasę.
  • edytowano April 5
    Oj dostaną nagrodę od Peło, jeśli wysadzą w powietrze DZ, dostaną.

Nagrodę wypłaconą grubą lolą przez łeb.

Pier**** debile.

• Cyrylica napisal(a):
    Jestem rozdarta. Całym sercem jestem przeciwko strajkowi i modlę się, żeby oszołomy na górze się dogadały. Z drugiej strony, nauczyciele mają sporo racji. Tu nie chodzi tylko o kasę.
    Cel nie uświęca środków. Zresztą uczyciele są tu jawnie wykorzystywani, a pozwalając, wystawiają sobie świadectwo z własnej głupoty i krótkowzroczności.
    Z takiego materiału nie ma też wychowawców przyszłych pokoleń.
  • AnnaE napisal(a):
    Za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie.
    Cos sie mi obilo o uszy, ze np. w takim Wroclawiu prezydent Sutryk obiecuje ze miasto opłaci strajkujacych nauczycieli.
    Rozumiecie, szanowni panstwo?
  • Ależ rozumiemy doskonale.

Jeśli DZ wygra, lepszej okazji by rozpirzyć cały system szkolnictwa i zbudować go na nowo - nie będzie.
  • peterman napisal(a):
    Jeśli DZ wygra, lepszej okazji by rozpirzyć cały system szkolnictwa i zbudować go na nowo - nie będzie.
    DZ - rozumiem: Dobra Zmiana.

• uhrr napisal(a):
    AnnaE napisal(a):
    Za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie.
    Cos sie mi obilo o uszy, ze np. w takim Wroclawiu prezydent Sutryk obiecuje ze miasto opłaci strajkujacych nauczycieli.
    Rozumiecie, szanowni panstwo?
    Nie tylko. Również w Łodzi (podobno), Radomiu (na pewno) i w paru innych miejscach. To normalnie wygląda, jak wynajęcie nauczycieli przez wraże samorządy do strajku politycznego.
  • W Warszawie też bardzo chcieli, ale niestety nie mają środków :D
  • A to wogle legalne jest?
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A to wogle legalne jest?
    zawsze można inaczej nazwać środki... Formalnie to samorząd zatrudnia.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A to wogle legalne jest?
    W razie czego sądy wyinterpretują co trzeba...
  • Cyrylica napisal(a):
    Jestem rozdarta. Całym sercem jestem przeciwko strajkowi i modlę się, żeby oszołomy na górze się dogadały. Z drugiej strony, nauczyciele mają sporo racji. Tu nie chodzi tylko o kasę.
    Strajk nauczycieli powinien odbyć się za rządów PO, jako ze wówczas obiektywnie żyło im się gorzej.
  • Podobno wszelkie rewolucje wybuchały nie wtedy, kiedy ludziom było najgorzej, tylko wtedy, gdy się poprawiało.
    Poprawia się, ale nierówno, innym bardziej niż mi, to dawać - wyrwę swoje, nie będę gorszy.
  • MarianoX napisal(a):
    Cyrylica napisal(a):
    Strajk nauczycieli powinien odbyć się za rządów PO, jako ze wówczas obiektywnie żyło im się gorzej.
    To na tej samej zasadzie, że PO okradła młodych z OFE i nie było protestów. Nie mogę tego zrozumieć.
    W tym wszystkim chodzi również o godność i autorytet nauczyciela. Wiem, kiedy to rozpieprzyli, kiedy wprowadzili gimnazja. Wiem, co piszę, bo pracowałam również za komuny. Po wprowadzeniu gimnazjów przyznali rodzicom i uczniom mnóstwo praw, a z nauczycieli zrobili parobków bez prawa głosu i prawa do obrony. Rodzicom się te uprawnienia zaczęły kojarzyć prawie wyłącznie z gnojeniem nauczycieli i wykłócaniem się o oceny, a uczeń może już wszystko, może być chamski, może rozwalić każdą lekcję i nic z tym nie można zrobić, bo to dziecko ma wsparcie rodziców. Właściwie to nie wiem, czy to się zmieni, czy kiedykolwiek ludzie przestaną nazywać nauczycieli nierobami, bo widzą tylko te 18 godzin dydaktycznych.
  • W mojej pisowskiej gminie szkoła i przedszkole strajkują :-(
  • edytowano April 5
    Cyrylica napisal(a):
    Po wprowadzeniu gimnazjów przyznali rodzicom i uczniom mnóstwo praw, a z nauczycieli zrobili parobków bez prawa głosu i prawa do obrony. Rodzicom się te uprawnienia zaczęły kojarzyć prawie wyłącznie z gnojeniem nauczycieli i wykłócaniem się o oceny, a uczeń może już wszystko, może być chamski, może rozwalić każdą lekcję i nic z tym nie można zrobić, bo to dziecko ma wsparcie rodziców. Właściwie to nie wiem, czy to się zmieni, czy kiedykolwiek ludzie przestaną nazywać nauczycieli nierobami, bo widzą tylko te 18 godzin dydaktycznych.
    Jednak w zetenpowskich "pustulatach" tylko o michę chodzi. No jakby nie patrzeć, jako żywo nie pamiętam czasów by uczyciele strajkowali w imię godności (w niefinansowym sensie) zawodu nauczyciela i o powrót do bardziej sensownego procesu edukacyjnego i wychowawczego w szkole. Przenajświętsza micha i tyle.

• edytowano April 5
    W_Nieszczególny napisal(a):
    Cyrylica napisal(a):
    Po wprowadzeniu gimnazjów przyznali rodzicom i uczniom mnóstwo praw, a z nauczycieli zrobili parobków bez prawa głosu i prawa do obrony. Rodzicom się te uprawnienia zaczęły kojarzyć prawie wyłącznie z gnojeniem nauczycieli i wykłócaniem się o oceny, a uczeń może już wszystko, może być chamski, może rozwalić każdą lekcję i nic z tym nie można zrobić, bo to dziecko ma wsparcie rodziców. Właściwie to nie wiem, czy to się zmieni, czy kiedykolwiek ludzie przestaną nazywać nauczycieli nierobami, bo widzą tylko te 18 godzin dydaktycznych.
    Jednak w zetenpowskich "pustulatach" tylko o michę chodzi. No jakby nie patrzeć, jako żywo nie pamiętam czasów by uczyciele strajkowali w imię godności zawodu nauczyciela i o powrót do bardziej sensownego procesu edukacyjnego i wychowawczego w szkole. Przenajświętsza micha i tyle.

Zgadza się. Solidarność przynajmniej chce zmiany sposobu oceniania. Sposób oceniania proponowany przez Zalewską uważam za haniebny
  • romeck napisal(a):
    góglowa mapa (Polski) z naniesionymi szkołami, przedszkolami i... domami kultury (!), w których ma odbyć się strajk

(W Piekarach mniej niż połowa, sam jestem zdziwiony)

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1zyVN3wHfeq-09cSzEUBGo6TS5YiB10Dw&ll=50.3617258699489,18.90855597152813&z=12
    Ta mapa nie jest rzetelna! Zaznaczone są również szkoły w których nie będzie strajku.
    Widzę miejsca gdzie mimo przegłosowania strajku nie dało się zawiązać komitetu strajkowego (brak chętnych).
  • edytowano April 5
    W tym wszystkim chodzi również o godność i autorytet nauczyciela.
    Godność to nie pieniądze, a jeżeli tak, to wszelaki wolontariat jest niegodny. Obecne strajki są wyłącznie o pieniądze, co byłoby zrozumiałe gdyby nie okoliczności towarzyszące (antypis piekący swoje przy nauczycielskim ognisku) i forma ( kosztem uczniów). Zwłaszcza forma nijak się ma do etosu zawodowego i autorytetu, nawet wiedząc, że dziewiętnastowieczne siłaczki to już przeszłość.
  • Mania napisal(a):
    W mojej pisowskiej gminie szkoła i przedszkole strajkują :-(
    bo szkoły są jednak ex-terytorialne, zetpeenoskie
  • edytowano April 5
    randolph napisal(a):
    W tym wszystkim chodzi również o godność i autorytet nauczyciela.
    Godność to nie pieniądze, a jeżeli tak, to wszelaki wolontariat jest niegodny. Obecne strajki są wyłącznie o pieniądze, co byłoby zrozumiałe gdyby nie okoliczności towarzyszące (antypis piekący swoje przy nauczycielskim ognisku) i forma ( kosztem uczniów). Zwłaszcza forma nijak się ma do etosu zawodowego i autorytetu, nawet wiedząc, że dziewiętnastowieczne siłaczki to już przeszłość.
    Źle sformułowałam. Powinno chodzić, a nauczycielom pewnie się wydaje, że o to walczą. Jednak w ten sposób nikt im godności nie przywróci.
  • edytowano April 5
    proszzz, wszystkie rence na pokład, miasto Breslau zapewnia darmowe rozrywki podczas strajku znp, za co najmn. 0.5 mln zl

"Wejście do Aquaparku za złotówkę, wycieczki do Zoo czy do Hydropolis. Miasto ujawniło, jak zamierza wspomóc dyrektorów szkół i przedszkoli. Co z wypłatami dla nauczycieli w czasie strajku? - Za nami spotkanie z dyrektorkami i dyrektorami wrocławskich placówek edukacyjnych, na którym zaproponowaliśmy wsparcie dla nich w opiece nad dziećmi w czasie realnego strajku nauczycieli – powiedział prezydent Jacek Sutryk (...)

- Fundusz na wynagrodzenia dla nauczycieli zostanie przekazany do szkół w niezmienionej wysokości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zgodnie z prawem, nauczycielom nie można zapłacić wynagrodzeń za dni strajkowe, ale czy to się komuś podoba czy nie będziemy im to rekompensować - podkreślił prezydent Sutryk. Jednak na pytanie w jaki sposób miasto zamierza to zrobić, usłyszeliśmy tylko, że magistrat ma całą paletę instrumentów uzgodnionych z prawnikami. "

gazetawroclawska.pl/oto-propozycje-prezydenta-wroclawia-na-czas-strajku-nauczycieli/ar/c1-14021299?fbclid=IwAR3MPKmhdpS_GY6dtcnTdMHxWfAepEEZrd16gE7vhjTnXwwEiP7UFwCeTEI#wiadomosci
  • edytowano April 5
    Exspectans napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    A to wogle legalne jest?
    W razie czego sądy wyinterpretują co trzeba...
    Jest nielegalne.
    Nie dadzą rady i sądy. To jest niezgodne z literą prawa. Trzeba zacząć od wskazania, kto jest pracodawcą. To pracodawca wypłaca wynagrodzenie za pracę
    Taką decyzję może podjąć tylko dyrektor szkoły.

Chyba że dostaną jakąś kaskę nie od pracodawcy w innej formie.

• No to już kolejna grupa "zawodowa" odarta z autorytetu.
    Nawet zaborcom to się nie udało:
    - pielęgniarki,
    - lekarze,
    - kapłani,
    - nauczyciele...

Można dopisywać dalsze.
  • edytowano April 5
    Mania napisal(a):
    Nawet niektóre przedszkola będą nieczynne. Matki będę musiały się zwalniać z pracy - będą wściekłe.
  • Tak mi chodzi po głowie strajk nauczycieli z lat 90-tych. Wtedy nie zapłacili nauczycielom w mojej gminie, ale po jakimś czasie znalazł się jakiś prawnik i zajął się tym. Sprawa ciągnęła się kilka lat, ale oddali ludziom pieniądze, oczywiście pomniejszone o to, co wziął prawnik. Szczegółów nie pamiętam.
  • Broniarz przegina, ale rząd też zaszalał. Propozycja zwiększenia pensum, choćby za dużo większą kasę, wiąże się z porządnymi zwolnieniami nauczycieli. Walczą o podwyżki, a wywalczą zwolnienia? Kto się na to zgodzi?
  • edytowano April 5
    O! Dobre zagranie. Chcecie kasy - weźcie się do większej roboty.
    A jeśli chodzi o zwolnienia, to po pierwsze braki są ogromne, a po drugie - co najmniej połowa tych, pożal się Boże, pedagogów, do niczego innego się nie nadaje. Wyłącznie do zwolnienia.
    Niestety, niebawem na ich miejsce przyjdzie ... odchowana i wypasiona gimbaza. Otwarta na LHBT itp., itd.
    Znikąd nadziei.

Chociaż katolikowi brak nadziei nie przystoi. Nadzieja w Niebie. Tia...
  • edytowano April 5
    Nie chce mi się dyskutować o tym, ile pracuje nauczyciel. Przepracowałam ponad 30 lat i nie zdarzyło się, żebym w tygodniu pracowała 18 godzin. Teraz moja córka jest nauczycielką i w domu jest codziennie koło godziny 16-ej. Niektórzy pomyleni nauczyciele tak mają. Pracy w domu i w weekendy nie liczę. Zmieniłoby się, gdyby durnowata wierchuszka zmieniła podejście do papierologii. Ale chyba nie zmieni. Sama słyszałam, jak Zalewska mówiła, że zmniejszyła się biurokracja w szkole. Zwyczajne kłamstwo albo źli doradcy. Jednym słowem, lepiej już było.
    Oczywiście, miernoty tutaj też są, jak w każdym zawodzie, ale nie jest powiedziane, że w razie zmian, to one stracą pracę.
  • Jednym z proponowanych przez rząd punktów reformy jest właśnie ograniczenie biurokracji.
  • na tej mapie widać, ze mój Kraśnik nie strajkuje (tylko jedna szkoła w powiecie przystąpiła)
  • Nasza przyjaciółka - doświadczona nauczycielka i moja chrześnica - młoda nauczycielka to odważne kobiety i odmówiły udziału w strajku. Bardzo wiele je to kosztuje - ostarcyzm w pokoju nauczycielskim. Nie u wszystkich ale większości. Z pewnością znaczna część nauczycieli będzie uczestniczyć w tym strajku ze strachu.
  • Pieprzyć ostracystów
  • edytowano April 5
    To je dobre :-)

Łukasz Legrand napisał na TT, że każda osoba, która będzie musiała iść na zwolnienie z powodu strajku- może się ubiegać o odszkodowanie od ZNP. Nie od państwa, a od ZNP. - info od doświadczonego prawnika.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.