Za odmówienie małego oficjum do Niepokalanego Poczęcia NMP - odpust cząstkowy (za siebie lub zmarłego)
TEKST NADANIA ODPUSTU: Odpustu cząstkowego udziela się wiernemu, który pobożnie odmówi małe oficjum prawnie zaaprobowane (np. do Męki Pańskiej, do Najświętszego Serca Jezusowego, do Najświętszej Maryi Panny, do Niepokalanego Poczęcia, do św. Józefa). Odpust ten można ofiarować za siebie lub za zmarłego. („Małe oficja” – to modlitwy ułożone na wzór modlitwy brewiarzowej. Jednym z bardziej znanych „małych oficjów” są „Godzinki”.)
przypomnienie warunków uzyskania odpustu cząstkowego (1-5): 1. ochrzczony 2. nie ekskomunikowany 3. stan łaski (brak grzechu ciężkiego) 4. intencja uzyskania odpustu 5. wypełnienie nakazanej czynności w odpowiedni sposób w określonym czasie 5a. przy wykonaniu czynności odpustowej winna towarzyszyć skrucha, czyli żal za grzechy; to ze względu na żal (z motywów żalu) za grzechy staramy się uzyskać odpust - dla siebie lub zmarłej osoby
Komentarz
uciekamy.
+++
+
TEKST NADANIA ODPUSTU:
Odpustu cząstkowego udziela się wiernemu, który pobożnie odmówi małe oficjum prawnie zaaprobowane (np. do Męki Pańskiej, do Najświętszego Serca Jezusowego, do Najświętszej Maryi Panny, do Niepokalanego Poczęcia, do św. Józefa).
Odpust ten można ofiarować za siebie lub za zmarłego.
(„Małe oficja” – to modlitwy ułożone na wzór modlitwy brewiarzowej. Jednym z bardziej znanych „małych oficjów” są „Godzinki”.)
przypomnienie warunków uzyskania odpustu cząstkowego (1-5):
1. ochrzczony
2. nie ekskomunikowany
3. stan łaski (brak grzechu ciężkiego)
4. intencja uzyskania odpustu
5. wypełnienie nakazanej czynności w odpowiedni sposób w określonym czasie
5a. przy wykonaniu czynności odpustowej winna towarzyszyć skrucha, czyli żal za grzechy; to ze względu na żal (z motywów żalu) za grzechy staramy się uzyskać odpust - dla siebie lub zmarłej osoby
→ pełny tekst godzinek