Cytat dnia

1192022242536

Komentarz

 • edytowano May 2017
  Marek A. CICHOCKI napisal(a):

  Warto sobie odnotować dwie wypowiedzi z ostatniego tygodnia. Siergiej Ławrow oświadczył na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że Rosja będzie dążyć do ustanowienia postzachodniego porządku świata, w którym każde państwo jest określane wyłącznie przez swoją suwerenność. Z kolei Donald Trump, zapowiadając wielkie inwestycje w amerykańskie wojsko, stwierdził, że pokój można ustanowić tylko siłą.

  Nasza część Europy rozwijała się przez ostatnie ćwierć wieku zgodnie z paradygmatem pozimnowojennego porządku, w którym Zachód odgrywał kluczową rolę. Dzięki transformacji mieliśmy się stać jego przedłużeniem, przedpolem do dalszej westernizacji Wschodu, z Rosją włącznie. Integrując się z Zachodem i działając na rzecz przemian u naszych wschodnich sąsiadów, Polska zdefiniowała swoje miejsce w Europie. Dzisiaj ten świat należy już do historii.

  Putin zmienił Rosję na trwałe, przeciwstawiając Rosjan Zachodowi. To rodzaj konfrontacyjnego wyzwania, które raczej już się nie zmieni za naszego życia i będzie określać sytuację naszej części Europy – bez względu na to, kto rządzić będzie na Kremlu. Europa Środkowa i Wschodnia przestaje być przedpolem Zachodu, a staje się strefą buforową niezdefiniowanego jeszcze do końca konfliktu. Nie wiadomo dokładnie, gdzie będą przebiegać linie jego podziałów, czy przerodzi się w otwarty konflikt czy próbę sił. To jednak całkowita zmiana dotychczasowej sytuacji, do której będziemy musieli nauczyć się dostosować.

  Jeszcze niedawno wydawało się, że wyzwaniem dla Polski będzie zdobycie bardziej równoprawnego miejsca w UE, przełamanie pułapki średniego dochodu oraz zależnego rozwoju. Dzisiaj dochodzi do tego wyzwanie nowe – jak funkcjonować w obszarze, który na powrót staje się geopolitycznie sejsmiczny. Nie chodzi o to, by straszyć się teraz katastroficznymi wizjami, ale o to, by praktycznie przestawić funkcjonowanie państwa, społeczeństwa i gospodarki, a przede wszystkim własny sposób myślenia, na takie tory, które pozwolą nam w miarę bezpiecznie przetrwać czas nowych zagrożeń.

 • Jeśli mamy być sferą buforową w porządku jak wyżej to mamy do wyboru drogę Putina lub Trumpa. Droga Trumpa to postawienie na USA i wywalczenie sobie pozycji strategicznego sojusznika, najlepiej w większej grupie krajów ze strefy buforowej. Droga Putina jest paradoksalnie bardziej ambitna. Wtedy trzeba ze strefy buforowej stać się samodzielna siłą, a nie buforem pomiędzy istniejącymi siłami. Jedno nie wyklucza drugiego w dłuższym okresie. Wybór, wbrew pozorom, wydaje się prosty. Taktycznie trzeba przyjąć drogę Trumpa. Na tej drodze tak się wzmocnić, aby móc płynnie przejście na drogę Putina. Oczywiście przejście na drogę Putina nie oznacza przyłączenia się do Putina czy podporządkowania się Rosji. Wręcz przeciwnie oznacza ono stanie się przeciwwaga dla Rosji, a w optymistycznym scenariuszu jej równoprawnym partnerem.
 • "Wręcz przeciwnie oznacza ono stanie się przeciwwaga dla Rosji, a w optymistycznym scenariuszu jej równoprawnym partnerem."

  miałem kumpla 130 kg żywej wagi
  przy mojej wtedy 65

  Rosja musiałąby się rozpadnąć (rozpaść?)
  a Polska wzmocnić - poldery na Bałtyku mało prawdopodobne, choć będzie sporo piasku po przekopaniu Mierzei
 • edytowano May 2017
  a tera na poważnie

  Rola Polski w westernizacji Wschodu przypomina trochę pomysł konwergencji i wspieranie ówczesnych elit z CCCP i ich satelitów przez USA, żeby ich pozmiękczać i rozbić socjalizm
  udało się?
  bo dziś nie wiem
 • Polska sama nie jest i nie będzie w dającej się przewidzieć przyszłości przeciwwagą dla Rosji. Międzymorze jak najbardziej. Zresztą już kiedyś było. Było zresztą też przeciwwagą dla pozostałych potęg, które potem I RP rozparcelowały.

  Rzekoma wieczność i niezatapialność Rosji to, moim zdaniem, mit. Samo imperium rosyjskie nie jest wcale takie stare. No i jest od upadku ZSRR w odwrocie. Kaukaz północny jest wciąż politycznie i militarnie rosyjski, ale nie jest już etnicznie i gospodarczo. Znaczy gospodarczo Rosja do niego dokłada. Władza i wpływy Rosji w Azji Centralnej są mocno problematyczne. Bez przyzwolenia USA i Chin, a szczególnie przy ich przeciwdziałaniu, już by tej władzy tam nie było. Na razie z Rosją jest im taniej tam utrzymać względny spokój od talibów i uniknąć bezpośredniej konfrontacji między sobą. Syberia, szczególnie wschodnia, staje się coraz bardziej chińsko-japońsko-koreańską kolonią gospodarczą. Rosja z trudem utrzymuje związki gospodarcze z tym obszarem. Oczywiście go eksploatuje, ale rozwijać i zaopatrywać już nie daje rady. Do tego w samym sercu Rosji - wzdłuż Wołgi mamy pas nierosyjskich, w części muzułmańskich, republik autonomicznych. To nie jest spójny i jednolity kraj. Tu nie chodzi już tylko o dawne smuty i odradzanie się Rosji na jej pustkowiach zaludnionych przez Rosjan.
 • Ruskie są w odwrocie od porzucenia kalifornijskich przyczółków. Tzn. Fortu Ross
 • z Polakami i Niemcami dali Rosjanie se rady, teraz ma ich Kazachstan
  poza tem kazde imperium kiedyś sie sypnie
 • Andrzej STANKIEWICZ (wczoraj w Bez Retuszu podaję za TySolem) napisal(a):

  Otóż Petru domaga się ataków na Kukiza ze strony zjednoczonej opozycji. Dlaczego? Bo on doskonale zna ten plan Schetyny. A ten plan jest taki, żeby po wyborach, jeżeli będzie brakować do większości, rządzić z Kukizem, swoim dawnym wieloletnim znajomym ze studiów notabene. Więc Kukiz może być paradoksalnie w tym nowym Sejmie języczkiem uwagi
 • Pitanie, czy jeden ciasteczkowy głos Grzesiowi wystarczy.
 • edytowano May 2017
  No zakładają że kupią większość klubu.

  Jeśli jest nasycony wsiokami to mogą się dogadać zawczasu, jeśli się już nie dogadali.
 • edytowano May 2017
  PO, a uchodźcy

  Mistrz Klarenbach kalibruje Michała Szczerbę z PO - 19.05.2017
 • Wyjątkowo śliski typ. Prowokator i potwarca.
 • Rafał napisal(a):
  Wyjątkowo śliski typ. Prowokator i potwarca.
  Taka wredna mała mrówa.
 • 70-letniej Szwedce grożą 4 lata więzienia za wzbudzanie nienawiści i rozpowszechnianie niedopuszczalnych opinii.
  Napisała na fb, że imigranci załatwiają swoje potrzeby na ulicy, podpalają samochody i wkleiła stosowne zdjęcie.
  http://breizatao.com/2017/05/18/suede-une-femme-de-70-ans-risque-4-ans-de-prison-pour-avoir-dit-que-des-migrants-urinaient-dans-les-rues/
 • @Mania

  w komentarzach dyskusja o tym, ze we Francji nie jest lepiej.
  facet z okolic Marsylii mowi, ze u nich golebie i psy sa lepiej wychowane niz ludzie.
  ma te info od sluzb sanitarnych: ponoc coraz wiecej ludzi zalatwia sie w miejscach publicznych.

  to mi przypomina opowiesci o tym, jak Wersal cuchnal, bo mieszkancy palacu robili za kotarami.
  ech, Francja elegancja.
 • balbina napisal(a):
  @Mania

  w komentarzach dyskusja o tym, ze we Francji nie jest lepiej.
  facet z okolic Marsylii mowi, ze u nich golebie i psy sa lepiej wychowane niz ludzie.
  ma te info od sluzb sanitarnych: ponoc coraz wiecej ludzi zalatwia sie w miejscach publicznych.

  to mi przypomina opowiesci o tym, jak Wersal cuchnal, bo mieszkancy palacu robili za kotarami.
  ech, Francja elegancja.
  Szczęśliwi arystokraci Francy mający wiele zamków - po obsraniu jednego zawsze mogli przenieść się do kolejnego.
 • Jak to było?
  Nie mają chleba, niech jedzą ciasteczka?

  Przecież frekwencja (w wyborach parlamentarnych) "tam" jest nawet nie do pomyślenia u nas!
 • Wygląda na to że Zachód dojrzał do uchwalenia obowiązku kłamania na zadane tematy lub na polecenie. Na razie karzą za prawdę w "sprawach oczywistych" jak sranie niektórych przybyszów na ulicy. Tego kulturalny i tolerancyjny człowiek nie ma prawa dostrzegać.Trwają chyba dyskusje czyje to ma być polecenie kłamania. Jeśli chodzi o Polskę to już chyba wiedzą, ale u siebie jeszcze nie uzgodnili bo establishment jest jednak nieco podzielony i działa w nim jakaś rachityczna konkurencja.
 • Unia Europejska jest nową ulepszoną wersją Sowieckiego Sojuza. Cel identyczny (nowy człowiek), metody bardziej subtelne. Nikt nie rozstrzeliwuje burżujów, nie zakłada monopartii, nie robi z ludzi zeków ani muzeów ateizmu i magazynów z kościołów. Niezależnie kto wygra wybory, sprawy idą niezmiennie w tę samą stronę. Ludzie dobrowolnie przestali chodzić do kościołów. Kłamstwo najpierw rosło pod postacią poprawności politycznej, aby obecnie zalać każdą sferę życia publicznego i wedrzeć się do domów. Wszechobecne klasyczne dwójmyślenie. Po kilkudziesięciu latach powolnego gotowania żaby, UE zaszła dalej niż Sowdepia.
 • Mania napisal(a):
  70-letniej Szwedce grożą 4 lata więzienia za wzbudzanie nienawiści i rozpowszechnianie niedopuszczalnych opinii.
  Napisała na fb, że imigranci załatwiają swoje potrzeby na ulicy, podpalają samochody i wkleiła stosowne zdjęcie.
  http://breizatao.com/2017/05/18/suede-une-femme-de-70-ans-risque-4-ans-de-prison-pour-avoir-dit-que-des-migrants-urinaient-dans-les-rues/
  Czyli chcąc poznać orient można pojechać do Szfecji....

 • starybelf napisal(a):
  Mania napisal(a):
  70-letniej Szwedce grożą 4 lata więzienia za ...
  Czyli chcąc poznać orient można pojechać do Szfecji....

  Albo do Italii, gdzie policja wtargnęła do prywatnego hotelu i właściciela sterrozyzowała (sic!) i wzuciła mu do apartamentów uchodźców.

 • No we Włoszech to jednak chyba inna motywacja. Oni tam naprawdę są zdeterminowani bo nie mają gdzie tych nielegalnych imigrantów upchnąć. I tak sobie nieźle radzą. Niestety poprawność polityczna i jej najemnicy z różnych pseudocharytatywnych organizacji nie pozwalają zastosować metod prostych, dość brutalnych, a skutecznych. Wydaje się że pomogłoby dobre rozpoznanie portów wysyłkowych do przerzutu ludzi, floty przemytniczej oraz baz przemytników. Seria bombardowań tych baz i zniszczenia łodzi i statków do przewozu w miejscach postoju bez pasażerów, a przy okazji zdziesiątkowanie ich ochrony, znacznie zmniejszyłyby przemytnicze możliwości i zapał. Nie wydaje się aby to zadanie przerastało możliwości włoskich służb specjalnych i marynarki. W Grecji będzie o to trudniej bo więcej wysp, a porty w Turcji.
 • Hiszpania załatwiła to znacznie taniej i prościej - po prostu odsyłają tych ancymonów do Maroka.
 • Nie wiem, czy było bo mam zaległości w czytaniu foruma.
  W demokratycznym państwie prawnym suwerenem nie są wyborcy. Suwerenem są wartości znajdujące się w prawie, a na straży tych wartości stoją niezależne sądy i niezawiśli sędziowie.
  prof. Popiołek z Wydz. Prawa Uniwersytetu Śląskiego na Kongresie Prawników Polskich
  http://wpolityce.pl/polityka/340741-wiadomosci-tvp-przytaczaja-szokujacy-cytat-z-kongresu-prawnikow-suwerenem-nie-sa-wyborcy

  Jak dla mnie - delikt konstytucyjny.
 • edytowano May 2017
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Hiszpania załatwiła to znacznie taniej i prościej - po prostu odsyłają tych ancymonów do Maroka.
  No, ale na to muszą mieć zapewnioną współpracę władz Maroka. Pewnie im łatwiej bo maja Ceutę i Melilę. Włosi nie mają żadnych enklaw w Libii czy Tunezji. Z Tunezją jakoś się jednak dogadują, ale w Libii nie ma z kim, jak zlikwidowano Kadafiego. Z Turcją pewnie da się dogadać, ale to drogo kosztuje. W Syrii i Libanie walczą wszyscy ze wszystkimi i trudno się dogadać. Są tam bazy jawne i ukryte wszystkich: Rosji, USA, Iranu. Nie ma niestety baz najbardziej zagrożonych i zainteresowanych czyli krajów UE. Europa zaniedbała siłę militarną oraz jej użycie i bez naprawy tego stanu nie poradzi sobie.
 • edytowano May 2017
  krzychol66 napisal(a):
  Nie wiem, czy było bo mam zaległości w czytaniu foruma.
  W demokratycznym państwie prawnym suwerenem nie są wyborcy. Suwerenem są wartości znajdujące się w prawie, a na straży tych wartości stoją niezależne sądy i niezawiśli sędziowie.
  prof. Popiołek z Wydz. Prawa Uniwersytetu Śląskiego na Kongresie Prawników Polskich
  http://wpolityce.pl/polityka/340741-wiadomosci-tvp-przytaczaja-szokujacy-cytat-z-kongresu-prawnikow-suwerenem-nie-sa-wyborcy

  Jak dla mnie - delikt konstytucyjny.
  Może i delikt, ale to opinia czy też już doktryna, przeważająca na Zachodzie. Nie ma żadnych zasad, wszystkie są równouprawnione, każdy może mieć swoje, ale są procedury. Dobre i moralne jest to co jest zgodne z procedurą. Procedurę, czyli szerzej prawo, teoretycznie uchwala demokratyczna reprezentacja. Jednak jej wykonania, a więc też interpretacji, dokonuje się w superprocedurze tj w systemie sądowo -arbitrażowym. Czyli de facto decydują funkcjonariusze superprocedury, czyli prawnicy, szczególnie sędziowie otoczeni ekspertami - profesjonalistami. Na marginesie - to jest główna przyczyna mojej nieufności wobec profesjonalistów, o którą toczę boje również tu na ex cathedrze. Najwyraźniej bowiem i na ex cathedrze dyktatura profesjonalistów jest pożądana, byle byli "nasi".
 • Tyle, że ta opinia czy już doktryna stoi w bezpośredniej sprzeczności z art. 4 Konstytucji RP:

  Art. 4.
  1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
  2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
 • Ojta, ojtam. To już Pani Psor Prawa HGW peedziała, że obecny Trybunał Konstytucyjny to atrapa i ona będzie Konstytucję sama interpretować. Nie wiem czy HGW uważa, że ona i Kongres Prawników to Naród, czy że ona bezpośrednio sprawuje władzę w imieniu Narodu czy jeszcze cuś innego. Z pewnoscią cuś wymyśli, a jak jej konceptu zabraknie to Pierwsza Prezes SN, były Prezes TK czy jakiś inny ałtorytet lub stado ałtorytetów pomoże.Na koniec Kayah im zaśpiewa Odę do Sprawiedliwości Wcielonej, a Maciej Stuhr wyśmieje Ziobrę i innych faszystów.
 • Aha. A wtedy aż się ciśnie na usta:
  "Wy, Królewiacy, macie śmieszną naturę. Kiedy jadących drogą napadnie pies natarczywym i hałaśliwym ujadaniem, bierze was zaraz ochota, aby wyskoczyć z pojazdu, stanąć na czworakach i zacząć mu się odszczekiwać. My, w Wileńszczyźnie, pozwalamy psu szczekać, bo taka już jego psia natura, ale nie przerywamy przez jego psie szczekanie podróży i bez wojny z psami spokojnie jedziemy do naszego celu. Wam zdaje się, na przeszczekaniu psa, na wygraniu wojny z byle parszywym szczeniakiem bardziej zależy niż na szybkim dojechaniu do celu podróży"
 • Rafał napisal(a):
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Hiszpania załatwiła to znacznie taniej i prościej - po prostu odsyłają tych ancymonów do Maroka.
  No, ale na to muszą mieć zapewnioną współpracę władz Maroka. Pewnie im łatwiej bo maja Ceutę i Melilę. Włosi nie mają żadnych enklaw w Libii czy Tunezji. Z Tunezją jakoś się jednak dogadują, ale w Libii nie ma z kim, jak zlikwidowano Kadafiego. Z Turcją pewnie da się dogadać, ale to drogo kosztuje. W Syrii i Libanie walczą wszyscy ze wszystkimi i trudno się dogadać. Są tam bazy jawne i ukryte wszystkich: Rosji, USA, Iranu. Nie ma niestety baz najbardziej zagrożonych i zainteresowanych czyli krajów UE. Europa zaniedbała siłę militarną oraz jej użycie i bez naprawy tego stanu nie poradzi sobie.
  Ojtam ojtam, robią to generalnie tak, że odwożą ich do portu w Tangierze, dają kapitanowi 100 euro i sprawa załatwiona. Król zgłosił reklamację, że jak tak można, to mu dali 1000 euro i też sprawa załatwiona. To nie jest kwestia siły militarnej, tylko zwykłej straży przybrzeżnej.
  Jeśli w Libii nie ma z kim się dogadywać, to tym lepiej, bo to znaczy że nie ma z kim się liczyć. Kto by chciał płynąć do Włoch, jeśli w zamian miałby gwarancję wylądowania gdzieś w Cyrenajce?
 • Konwulsje Zachodu. 60 lat temu, w czasach radia, samolotów, tworzyw sztucznych, telewizji i Bitlesów potrafili dzikusów eksterminować z okrucieństwem, które wobec zwierząt nie byłoby do pomyślenia. Dziś nie potrafią nad nimi zapanować we własnych stolicach.
 • los napisal(a):
  Dziś nie potrafią nad nimi zapanować we własnych stolicach.
  Apropos, taysze mahometańscy zorganizowali w Paryżewie ulicę z zakazem wstępu dla gorszej płci:
  http://www.leparisien.fr/paris-75018/harcelement-les-femmes-chassees-des-rues-dans-le-quartier-chapelle-pajol-18-05-2017-6961779.php
 • po co? bzykają się tam?
 • Po co? Bo mogą.
 • TecumSeh napisal(a):
  Aha. A wtedy aż się ciśnie na usta:
  "Wy, Królewiacy, macie śmieszną naturę. Kiedy jadących drogą napadnie pies natarczywym i hałaśliwym ujadaniem, bierze was zaraz ochota, aby wyskoczyć z pojazdu, stanąć na czworakach i zacząć mu się odszczekiwać. My, w Wileńszczyźnie, pozwalamy psu szczekać, bo taka już jego psia natura, ale nie przerywamy przez jego psie szczekanie podróży i bez wojny z psami spokojnie jedziemy do naszego celu. Wam zdaje się, na przeszczekaniu psa, na wygraniu wojny z byle parszywym szczeniakiem bardziej zależy niż na szybkim dojechaniu do celu podróży"
  Oj, pikne. Skąd ten cytat? Możesz podać? jeśli możesz oczywista...
 • To Ziuka
 • Daily Mail
  SAS sniper 'shot an ISIS jihadi dead from 1.5miles away' using the world's most powerful rifle
  A specjalnie dla TecumSeha - pucio pucio - odnośnik:

  Trafić z 2400 metrów.
 • Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak wystosował list otwarty do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, w którym nie pozostawia przysłowiowej suchej nitki tak na Junckerze, jak i totalnej opozycji w Polsce.

  Publikujemy go w całości:

  Warszawa, 23.05.2017


  Szanowny Pan
  Jean-Claude Juncker
  Przewodniczący Komisji Europejskiej
  Bruksela

  Wielce Szanowny Panie Przewodniczący!

  Z rosnącym niepokojem patrzę, jak chce Pan wysłać tysiące uchodźców, którzy cudem uniknęli śmierci z rąk Assada bądź ISIS, pod jarzmo kaczystowskiego reżimu w Polsce. To po to ci ludzie narażając życie płynęli na dziurawych łajbach do nowoczesnej i postępowej Europy, żeby teraz zesłał ich Pan do KatoCiemnogrodu na Wisłą, który budzi takie przerażenie Sił Postępu?


  Ma Pan serce jak step ukraiński, Panie Przewodniczący!

  Jeśli mi Pan nie wierzy – posłucha Pan niekwestionowanych Autorytetów Moralnych. Przecież reżyserka Holland wyraźnie mówi, że obecnie w Polsce jest gorzej niż za Hitlera i Stalina, a aktorka Janda w sposób jednoznaczny stwierdza, „że ludzie w Polsce nigdy nie bali się tak jak teraz”. Aktorka Cielecka zaś „czuje się w tramwaju jak żydowskie dziecko za okupacji”” Taki los chce Pan zgotować tym cudem uratowanym ludziom?

  Panie Przewodniczący! Nie dziwią mnie te opinie. W naszym kraju nie jest dobrze. Począwszy od zbrodniczego pozbawienia prenumeraty przez rządowe agencje Gazety Wyborczej poprzez niedopuszczenie do udziału w programie na TVP Info charyzmatycznego Jarosława Marciniaka jako reprezentanta KOD, w miejsce zaproszonego Mateusza Kijowskiego a skończywszy na wykluczeniu posła Szczerby z obrad Sejmu za wyrażenie uczuć do Marszałka tej samej płci. To tylko wybrane, niektóre zbrodnicze czyny kaczystowskich siepaczy.

  Kto jak kto ale Pan, jako chrześcijanin dumny członek Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej nie powinien posyłać ludzi do piekła!

  Nie lepiej jest w gospodarce. Morawiecki z Kowalczykiem tak zastraszyli polskich przedsiębiorców, że ci biedni ze strachu nie mogą spać po nocach i wykręcili zawstydzający drugi w wysokości wzrost gospodarczy w Europie, zatrudnili milion Ukraińców a bezrobocie doprowadzili do najniższego o poziomu w historii III RP. Wszystko to ze strachu przed reżimem Szydło. I polski rząd zamiast nad tym ubolewać – bezwstydnie chwali się tymi wynikami nienawiści, wszędzie je eksponuje za nic mają uczucia innych narodów Europy! Wstyd i żenada!

  I jeszcze ten Marczuk – polecam Panu przyjrzeć się ptaszkowi – odebrał dotacje państwowe do teatru aktorki Jandy, który latami świetnie radził sobie rynkowo, i przeznaczył je na zbrodniczy program 500+, który zlikwidował w 90% ubóstwo wśród dzieci. To są brudne, zabrane kulturze pieniądze – są znakiem hańby rządzących i obrazem męczeństwa aktorki Jandy.

  Panie Przewodniczący! Apeluje do Pana sumienia! Pan nie każe tych biednych ludzi zsyłką do mojego strasznego kraju! Ale jeśli Pan nie posłucha mnie jednak i okaże się Pan bezwzględny – to może im jednak jakieś cross-cultural szkolenie zrobić, bo naród u nas ciemny i dziki i za obmacywanie kobiet w tramwaju, to można w ryj dostać i to od całkiem trzeźwego. Wiem, że w to ciężko uwierzyć.

  Zapraszam Pana do mojej umęczonej przez kaczystowski reżim Ojczyzny, żeby osobiście Pan się przekonał, że wysyła Pan ludzi do piekła. Jako dodatkową zachętę informuję Pana, że w najmniej postępowym regionie, u mnie na Podlasiu, „Duma Puszczy Knyszyńskiej” nigdy nie wysycha, a miejscowa ludność tylko szuka pretekstu, żeby okazać swoją gościnność.

  Łącze należne wyrazy  Cezary Kaźmierczak
  Prezes Komitetu Obrony Uchodźców w Organizacji
 • romeck napisal(a):
  Daily Mail
  SAS sniper 'shot an ISIS jihadi dead from 1.5miles away' using the world's most powerful rifle
  A specjalnie dla TecumSeha - pucio pucio - odnośnik:

  Trafić z 2400 metrów.
  No, ale ci goście to są już mistrzowie świata.
  Jest co najmniej kilka trafień z ponad dwóch kilometrów w człowieka - a trzeba wiedzieć, że pocisk leci do celu ponad dwie sekundy (co jest w przypadku ruchomego - a człowiek zwykle się rusza - celu nieprawdopodobnie długo).
  Byłem kiedyś na szkoleniu strzelania długodystansowego, które prowadził były snajper GROMu. Facet trochę burak, ale mniejsza - na jakichś międzynarodowych zawodach miał drugie miejsce, więc naprawdę czołówka. I on tłumaczył, że w przypadku takich celów najpierw się mierzy odległość dalmierzem laserowym, potem ocenia wiatr (zmienny przecież), potem temperaturę powietrza, porę dnia i tak dalej - bo to wszystko ma znaczenie.
  Słowem - wyższa matematyka.

  No i najważniejsze - to nie jest tarcza czy inny obiekt, więc największą rolę odgrywa psychika. Snajper to nie ten co najlepiej trafia na strzelnicy, tylko ten, któremu w krytycznym momencie nie zadrży ręka.

  Ja ze stu metrów z optyką trafię w dłoń bez palców. Jeśliby to były dwa kilometry to mam rozstrzał około metra, ale to wyłącznie teoria.
  Na 100m czynnik wiatru, tor lotu pocisku i inne parametry jak wyżej - nie mają najmniejszego znaczenia. Na dwa kilometry najprawdopodobniej nie trafiłbym w stodołę - i wcale nie przesadzam.
 • TecumSeh napisal(a):
  ...Jest co najmniej kilka trafień z ponad dwóch kilometrów w człowieka - a trzeba wiedzieć, że pocisk leci do celu ponad dwie sekundy (co jest w przypadku ruchomego - a człowiek zwykle się rusza - celu nieprawdopodobnie długo).
  Byłem kiedyś na szkoleniu strzelania długodystansowego, które prowadził były snajper GROMu. Facet trochę burak, ale mniejsza - na jakichś międzynarodowych zawodach miał drugie miejsce, więc naprawdę czołówka. I on tłumaczył, że w przypadku takich celów najpierw się mierzy odległość dalmierzem laserowym, potem ocenia wiatr (zmienny przecież), potem temperaturę powietrza, porę dnia i tak dalej - bo to wszystko ma znaczenie.
  Słowem - wyższa matematyka.

  No i najważniejsze - to nie jest tarcza czy inny obiekt, więc największą rolę odgrywa psychika. Snajper to nie ten co najlepiej trafia na strzelnicy, tylko ten, któremu w krytycznym momencie nie zadrży ręka.
  Oglądałem film fabularny na faktach o takim wyczynie! (pewnie poprzednim "rekordzie", chyba z Iraku)
 • romeck napisal(a):
  starybelf napisal(a):
  Mania napisal(a):
  70-letniej Szwedce grożą 4 lata więzienia za ...
  Czyli chcąc poznać orient można pojechać do Szfecji....

  Albo do Italii, gdzie policja wtargnęła do prywatnego hotelu i właściciela sterrozyzowała (sic!) i wzuciła mu do apartamentów uchodźców.

  Nie opłacił podatku sitwowego, to Polizia Municipale podjęła kroki zmierzające do jego uregulowania.

 • Minęła Dwudziesta (M.Rachoń, TVP Info)

  Kukizowiec: /mówi, mówi/
  Powiec: /przerywa/ ale wy tam pisowcy
  K: ???
  Po: No wiadomo, że jesteście przystawką PiS.
  K: No, Boże święty! A czy ja mówię, że wy jesteście przystawką Brukseli, choć tak jest! Głosujecie jak wam Merkel każe!

  :)
 • romeck napisal(a):
  Minęła Dwudziesta (M.Rachoń, TVP Info)

  Kukizowiec: /mówi, mówi/
  Powiec: /przerywa/ ale wy tam pisowcy
  K: ???
  Po: No wiadomo, że jesteście przystawką PiS.
  K: No, Boże święty! A czy ja mówię, że wy jesteście przystawką Brukseli, choć tak jest! Głosujecie jak wam Merkel każe!

  :)
  Przy wszystkich wadach Pana Pawła - doceńmy go za tę zaletę:)
  A dodajmy jako były mentalny platfus jest bardzo wiarygodny w tej roli.
 • TecumSeh napisal(a):
  romeck napisal(a):
  Minęła Dwudziesta (M.Rachoń, TVP Info)

  Kukizowiec: /mówi, mówi/
  Powiec: /przerywa/ ale wy tam pisowcy
  K: ???
  Po: No wiadomo, że jesteście przystawką PiS.
  K: No, Boże święty! A czy ja mówię, że wy jesteście przystawką Brukseli, choć tak jest! Głosujecie jak wam Merkel każe!

  :)
  Przy wszystkich wadach Pana Pawła - doceńmy go za tę zaletę:)
  A dodajmy jako były mentalny platfus jest bardzo wiarygodny w tej roli.
  To nie był Ciasteczkowy, tylko poseł (młody taki) od kukiz,15
 • Aha, ok, ale mimo wszystko:)
 • Taki młody chłopaczek? Niezły jest, czasem się zastanawiam, co robi wśród ciasteczek. Podobało mi się, jak zgasił faceta, który mówił o "państwie PiS".
 • edytowano May 2017
  Warto odnotować na marginesie, że Andruszkiewicz (jeśli to o nim mowa?) po swoich sukcesach medialnych i rozpoczęciu budowania zaufania wśród wyborców, natychmiast padł ofiarą ataku Jastrzębowskiego; zarzut: wyjeździł państwowe 40 tysięcy na paliwo, a nie ma prawa jazdy.
 • edytowano May 2017
  Pigwa napisal(a):
  Taki młody chłopaczek? Niezły jest, czasem się zastanawiam, co robi wśród ciasteczek. Podobało mi się, jak zgasił faceta, który mówił o "państwie PiS".
  "proszę nie mówić 'Państwopis'. W konstytucji stoi jaka jest nazwa i to jest nasza Ojczyzna: Polska."
  :)
  extraneus napisal(a):
  Warto odnotować, że Andruszkiewicz po swoich sukcesach medialnych i rozpoczęciu budowania zaufania wśród wyborców, natychmiast padł ofiarą ataku Jastrzębowskiego; zarzut: wyjeździł państwowe 40 tysięcy na paliwo, a nie ma prawa jazdy.
 • może mieć kierowcę
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.