Aktualności, newsy, krótkie wiadomości teksowe

1242527293078

Komentarz

 • TecumSeh napisal(a):
  @christoph - i to niedźwiedzia powali?
  Żyrandol?

 • los napisal(a):
  TecumSeh napisal(a):
  @christoph - i to niedźwiedzia powali?
  Żyrandol?

  Nie takie rzeczy mogą niedźwiedziu spaść na głowę w lesie.
 • los napisal(a):
  TecumSeh napisal(a):
  @christoph - i to niedźwiedzia powali?
  Żyrandol?

  Christoph pisał o żyrandolu?
 • To jeden z oftopików w wątku "Aktualności, newsy, krótkie wiadomości teksowe." Jak powalić niedźwiedzia żyrandolem autorstwa Girandoniego.

 • po pierwsze trza zabrać do lasu rzeczony żyrandol
  żeby nie było napoleońskiego "po pierwsze nie mamy armat"
 • Albo niedźwiedzia na salony.
 • Crossman Bulldog: http://www.crosman.com/airguns/air-rifles/bulldog-synthetic

  Z niedzwiedziem tom moze przesadzil, z misiow to moze by i koale ustrzelil, ale na stronie piszo ze i z dzikiem sobie poradzi
 • edytowano November 2017
  TecumSeh napisal(a):
  Kaliber .22 w ogóle głośny nie jest, kiedyś w słuchawkach zdarzyło mi się nie zorientować czy padł strzał ( z karabinu) czy nie. Bez tłumika oczywiście. Ale kaliber .22 ma niewielkie zastosowanie bojowe, nie tylko z powodu małej mocy obalajacej, ale i z powodu częstych zacięć
  Pełna racja - jest to kaliber głownie do zastosowań sportowych (m. in. strzelectwo, biathlon), nauki strzelania oraz polowań na niewielką, kilkukilogramową zwierzynę (użycie silnych pocisków powoduje bowiem, że z małego zwierzęcia zwykle niewiele zostaje).

  Niemniej jednak używało się i używa (m in. w "służbach") broni .22LR również do zastosowań "bardzo specjalnych" przeciw ludziom z bliskiej odleglosci.

  Poniżej doświadczony użytkownik tego kalibru.

  image
 • Kto to jest Wojciech Jasiński i dlaczego jest szefem Orlenu? Wie ktoś może?
 • edytowano November 2017
  Wojciech Jasiński jest komisarzem Orlenu z ramienia Dobrej Zmiany. Ma po temu wszelkie niezbędne kwalifikacje. Jest od lat, chyba od studiów, zaufanym współpracownikiem Prezesa Kaczyńskiego. Nigdy nie zawiódł jego zaufania, może kilka razy jego oczekiwania ale to się darowuje. Ma spore doświadczenie polityczne i administracyjne. Pochodzi z Płocka.
  Orlen w modelu kapitalizmu państwowego Premiera Morawieckiego/ Prezesa Kaczyńskiego jest wspólnie z Lotosem, jako większy partner, liderem państwowego oligopolu paliwowego w zakresie paliw płynnych. Ma około 55 miliardów aktywów, 80 miliardów przychodów i 7,5 miliarda zysku operacyjnego. Koszty to około 73 miliardów rocznie z czego koszty ogólne i sprzedaży to około 6 miliardów. Orlen to w tym systemie samograj i generator bezpiecznej gotówki. To jest duża kasa i duża siła której ten pan pilnuje i którą wydaje zgodnie z linią DZ. Za Kochalskiego oraz źle skierowane wydatki marketingowe z pewnością dostanie reprymendę.
  To czy Orlen jest dobrze zarządzany i ma właściwą strategię wiedzą specjaliści. Pan Jasiński nie ma wiele do tego. Wystarczy aby nie przeszkadzał i pozwolił im działać oraz ich kontrolował aby nie kradli. ABW i wywiad z kontrwywiadem mają pilnować aby obce wywiady i mocarstwa nie okradały Polski via Orlen i aby go nie wprowadziły na rafę lub mieliznę strategiczną.Pan Jasiński też nie ma wiele do tego byle ich słuchał i im pomagał. W tej dziedzinie to chyba więcej do powiedzenia ma Pan Naimski.
 • Ale to my niby na jakimś wyścigu ze Szwedami jesteśmy?
  Chcą kupić Patrioty, to kupią. Raytheon pewnie jest w stanie wyprodukować je i dla nich i dla nas.
  A technologii i tak pewnie byśmy nie dostali.
 • Andruszkiewicz odszedł z K'15. Obwieścił to w "Minęła 20" w KurskiTV.
 • Pewnie zasili Gowina to jest Porozumienie i Zjednoczoną Prawicę?

  Nie wiem czy Koleżeństwo pamięta takiego senatora co się Jagieliński zwał.Kolegował się z różnymi- a to z SLD, a to z PSL - tu zresztą powrócił.W jednym z dawnych sejmów zmontował klub z różnych uchodźców który popularnie nazywano ściekiem. Trochę się dziwię że Gowin zdecydował się iść tym śladem, a JarKacz ten neościek wspiera, przyjmuje na łono i w ten sposób firmuje.
 • Pójdzie do Kornela i jego WiSu.
 • DMC napisal(a):
  Pójdzie do Kornela i jego WiSu.
  Ano, nawet tam pasuje. Ale pierwszą moją myślą było Porozumienie Gowina. W PiS go jakoś nie widzę po głosowaniu za wotum nieufności dla Błaszczaka. Ale generalnie cieszę się, że odszedł z K'15. Lubię go słuchać i lubię jego bojowość w sposobie mówienia :D Może teraz też w głosowaniach będzie tak mocny, jak w słowach.
 • No wolni to oni są - od wszelkich zobowiązań. Solidarni nie wiem z kim.
 • MarianoX napisal(a):
  Niemniej jednak używało się i używa (m in. w "służbach") broni .22LR również do zastosowań "bardzo specjalnych" przeciw ludziom z bliskiej odleglosci.
  W filmie Kasyno jest taka scena zabójstwa z tego kalibru, o tu 1:29:25
 • erka napisal(a):
  Andruszkiewicz odszedł z K'15. Obwieścił to w "Minęła 20" w KurskiTV.
  Co to jest KurskiTV? Jakiś nowy kanał na Jutubie?
 • Waski napisal(a):
  erka napisal(a):
  Andruszkiewicz odszedł z K'15. Obwieścił to w "Minęła 20" w KurskiTV.
  Co to jest KurskiTV? Jakiś nowy kanał na Jutubie?
  Jak jestes szpagatowcem ale jeszcze się krygujesz to tak mówisz na PiSTV.
 • ViS to przybudówka do popierania protogarnitury
  Jasno to znany fizyk oras matematyk/automatyk powiedział przy secesji
 • Waski napisal(a):
  erka napisal(a):
  Andruszkiewicz odszedł z K'15. Obwieścił to w "Minęła 20" w KurskiTV.
  Co to jest KurskiTV? Jakiś nowy kanał na Jutubie?
  ;)
 • christoph napisal(a):
  ViS to przybudówka do popierania protogarnitury
  Jasno to znany fizyk oras matematyk/automatyk powiedział przy secesji
  Andruszkiewicz nawet nie kryje się z tym, że docelowo chciałby popierać rząd. Co wynika z linkowanego artykułu. Zaczął od przybudówki wspierającej jedną osobę :)
 • Modzelewski: Porażka PiS w podatkach. Agenci wpływu zagranicznego biznesu wygrali
  https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/rzad-powinien-wprowadzic-nowa-ustawe-o-vat-modzelewski/7gnzqng

  Ma rację czy jej nie ma?
 • W jego przypadku raczej: ma działę czy też nie ma? ;)
 • Przesadza. Jest bardzo dużo do zrobienia, ale 2017 to sukces.Mam na myśli ściągalność bo jeśli chodzi o prostotę to nie uczyniono nic, a system jest wyjątkowo skomplikowany i nieczytelny. Jeśli chodzi o restrykcyjność to zależy z której strony patrzeć. Jeśli ze strony podatnika i obywatela to porażka. Z punktu widzenia poborcy i krótkoterminowo budżetu to nieźle - można skutecznie i bardziej bezkarnie łupić. Nie jestem pewien czy tzw odwrócony VAT to pogorszenie. Powiedziałbym raczej że oczekiwanie w jego wyniku zwiększenia ściągalności jest przedwczesne i zbyt optymistyczne.
 • Artur Ceyrowski: Warto jednak, żebyście pamiętali, że narracja o „nazizmie” i „faszyzmie” nie wzięła się znikąd. Jedna jej strona to wychowane na ideałach Gramsciego lewicowe elity zachodniej Europy, dla których naturalną konotacją na słowo „naród” są słowa „faszyzm” i „nazizm”. Druga strona… tu warto się na chwilę zatrzymać, żeby uzmysłowić Wam, kim jest Wasz „Herbert”.

  Otóż jako pierwszy „wrzutkę” o „faszystowskim” marszu w Polsce wrzucił w tym roku „brytyjski” "The Independent", którego później cytowała Rzepa i inne źródła.

  Warto wiedzieć, że „The Independent” jest od 25 marca 2010 r. własnością rosyjskiego biznesmena i oligarchy Aleksandra Lebiediewa i jego syna Jewgienija. Starszy Lebiediew jest absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, kuźni kadr rosyjskich szpionów i agentów. Aleksandr nie jest w tym względzie wyjątkiem. Zaczynał w KGB, później było FSB i ogromne pieniądze, których "dorobił się" m. in. na rosyjskim rynku medialnym.

  Dziś rosyjskie i niemieckie rządy nie potrzebują już szpiegów w postaci indywidualnych agentów (co nie oznacza, że i takich tu nie ma). Dysponują znacznie potężniejszymi środkami walki, którymi są medialne koncerny, w których pracują – jawnie – całe rzesze byłych i aktualnych agentów. Nie oszukujmy się jednak, znakomita większość pracujących tamże to jednak nie agenci, ale całe tabuny pożytecznych idiotów, których rola nie zmieniła się od lat. Większość z nich nie ma nawet świadomości tego, komu tak naprawdę służy.
 • co do etatów w szkolnictwie...
  moja znajoma w zeszłym roku miała (jeden) etat w gimnazjum.
  teraz ma... trzy, w róznych trzech szkołach (budynkach)

  no wzrost o 200 %, a godzin pracy tyle samo, tylko samochodem się najezdzi...
 • edytowano November 2017
  romeck napisal(a):
  co do etatów w szkolnictwie...
  moja znajoma w zeszłym roku miała (jeden) etat w gimnazjum.
  teraz ma... trzy, w róznych trzech szkołach (budynkach)

  no wzrost o 200 %, a godzin pracy tyle samo, tylko samochodem się najezdzi...
  Trzy etaty = 54 godziny tygodniowo, do tego wywiadówki, dyżury, okienka, przygotowanie lekcji, opracowanie zadań, załatwienie formalności, poprawianie sprawdzianów, wystawianie ocen śródokresowych, semestralnych, sprawdzanie prac domowych uczniów - i praca nad sobą, czytanie, zdobywanie wiedzy z własnej dziedziny, z pedagogiki, życie kulturalne, czyli tzw. doskonalenie zawodowe. No i uczniowskie sprawy, problemy i przypadki szczególne do przemyślenia.
  Nieźle.
  Przy jednym etacie trudno temu wszystkiemu podołać nauczycielowi z powołaniem.
 • Chyba Dolcan. Nie tylko SK Wołomin stracił na nim i innych interesach jego właściciela.

  W deweloperce bardzo długo można, chciałoby się napisać można było, manipulować wynikiem, ukrywać straty i finansować się długiem zabezpieczanym na nieruchomościach. Manipulowanie rozliczaniem kosztów pomiędzy tytuły inwestycyjne pozwala długo ukrywać rzeczywiste straty poprzez ordynarne przepychanie kosztów na kolejne inwestycje w toku. Nieruchomości inwestycyjne zwykle są na tyle nietypowe, że ich wycena dochodowa jakimś prostym DCF jest trudna do zweryfikowania. Ani audytorzy ani tym bardziej banki nie są zainteresowane odpisami aktualizującymi wartość więc przeceny się ślimaczą latami. Dopóki deweloper nie utraci płynności, albo wycena nie stanie się w oczywisty sposób absurdalnie wysoka deweloper działa i zbiera zaliczki od klientów, roluje kredyty oraz zalega z płatnościami wobec wykonawców. To bardzo prosty i stary mechanizm. Jak się wyczerpuje straty są zwykle wielkie i pokrycia w aktywach na większość zobowiązań brak.
 • edytowano November 2017
  Bogdan Święczkowski mówi o 2mld700mln wyłudzeń.
  Deweloper to Dolcan Ząbki.
 • Takie uszczelnienie tez byduzo dało
 • Rafał napisal(a):
  Chyba Dolcan. Nie tylko SK Wołomin stracił na nim i innych interesach jego właściciela.

  W deweloperce bardzo długo można, chciałoby się napisać można było, manipulować wynikiem, ukrywać straty i finansować się długiem zabezpieczanym na nieruchomościach. Manipulowanie rozliczaniem kosztów pomiędzy tytuły inwestycyjne pozwala długo ukrywać rzeczywiste straty poprzez ordynarne przepychanie kosztów na kolejne inwestycje w toku. Nieruchomości inwestycyjne zwykle są na tyle nietypowe, że ich wycena dochodowa jakimś prostym DCF jest trudna do zweryfikowania. Ani audytorzy ani tym bardziej banki nie są zainteresowane odpisami aktualizującymi wartość więc przeceny się ślimaczą latami. Dopóki deweloper nie utraci płynności, albo wycena nie stanie się w oczywisty sposób absurdalnie wysoka deweloper działa i zbiera zaliczki od klientów, roluje kredyty oraz zalega z płatnościami wobec wykonawców. To bardzo prosty i stary mechanizm. Jak się wyczerpuje straty są zwykle wielkie i pokrycia w aktywach na większość zobowiązań brak.
  Dzieki za wyjasnienie mechanizmu
 • Rolujac nawet poltoraroczne obroty, dziala sie dopoki wszyscy potencjalni podwykonawcy w polowie Polski nie dowiedza sie kto zacz i nie zechca brac zlecen. Dopoki uda sie zlowic jelenia - firma zyje.

  Firmy z obrotami rzedu paru milonow moga tak funkcjonowac nieomal w nieskonczonosc, wszystko zalezy od samozaparcia wlascicieli. Wieksi, zyja krocej, bo baza firm do przewalenia nie jest z gumy.

  Ten kto roluje swoje dlugi na innych, zawsze ogranicza do minimum zakres robiony wlasnymi pracownikami, co czasami pomaga we wczesnym rozpoznaniu z kim sie ma do czynienia.
 • Ten Dolcan był duży. Padał chyba długo ale ratował się też przerzutami do innych branż. Nie zorientowałem się wystarczająco szybko i moja firma straciła na dostawach do spółki powiązanej z nimi w agrobiznesie około 300 tysięcy. Kupili obiekt w mojej branży z upadłości i rozpoczęli działania naprawcze. Zacząłem dostawy. Pierwszych kilka opłacili. Potem przestali. W międzyczasie obiekt i nieruchomości wyprowadzili do spółki nieruchomościowej z grupy tej właśnie. Stary numer. Nie byłem czujny. Nie miałem zabezpieczeń ani weksla. Zresztą i weksel by nic nie dał w tej sytuacji chyba że poręczony przez właściciela. Dobra nazwa, nowy silny właściciel, niezły plan, sensowny nowy dyrektor, który nota bene też pewnie został wkręcony. Jak sprawę rozpoznałem wiadomo było że się nie zaspokoimy z tego co zostanie. Nie warto nawet ponosić kosztów sądowych.


 • Pan poseł Brejza zachowuje się nieuczciwie od samego początku.

  Jest nastawiony wyłącznie na torpedowanie prac tej komisji ws. Amber Gold – odniosła się do zarzutów parlamentarzysty Platformy Obywatelskiej Małgorzata Wassermann.

  "Wygląda na to, że ekipa PiS chciała ukryć kluczowe dokumenty przed komisją śledczą. Skandaliczne zaniedbanie ze szczytów Prokuratury Generalnej jednak ujrzy światło dzienne :) Zejdziemy pod wierzchołek góry lodowej Amber Gold"

  – zaatakował na swoim facebookowym profilu Brejza.

  – On po prostu łże, mówi nieprawdę, manipuluje informacjami. Ja dawno nie miałam do czynienia z człowiekiem tak niegodziwym, jak poseł Brejza

  – grzmiała Wassermann.

  – Wszystkie ministerstwa, w tym Ministerstwo Sprawiedliwości, w połączeniu z Prokuraturą Krajową, sukcesywnie, od wielu tygodni ślą dokumenty. Pan poseł Brejza doskonale wie o tym, że to jest proces ciągły. Jest kwerenda we wszystkich ministerstwach i sądach i te dokumenty są sukcesywnie ściągane i przesyłane do nas. Nie ma tygodnia, żeby nie wpływały kolejne tomy akt z Prokuratury Krajowej. poseł Brejza o tym doskonale wie, bo nawet teraz dostał SMS-a, tak jak i ja, o treści "proszę po raz kolejny przywieźć ze sobą dysk przenośny, bowiem będziemy państwu przegrywać kolejne dokumenty, również z wymiaru sprawiedliwości". Ja nie wiem, co jest w tych dokumentach, które sekretariat prześle nam tym razem. Dostaję to dokładnie w taki sam sposób, jak pozostali członkowie komisji. Wracam do domu i widzę, co zostało dosłane

  – dodała przewodnicząca sejmowej komisji ds. Amber Gold.
 • Dwa (a może trzy ?) lata temu, dowiedziałem się, że jeden z naszych regionalnych biznesmenów poszedł siedzieć. Nie zdziwiło mnie to, bo facet to dinozaur lat '90, kiedy wszystko się kręciło, później handlował stalą, miał złomy, serwisy samochodów ciężarowych, aż w końcu kupił (od syndyka, za łapówę) padającą spółkę wytwarzającą konstrukcje (z parkiem maszynowym), nazwał ją Mostostal B-stok (nic wspólnego z Mostostalami), trochę doinwestował i w ciągu 3 lat zaliczył spektakularną wtopę. W każdym razie mieszał całe życie. I gdzieś przepadł.

  Co się okazało, kompletnie wtedy tego nie rozumiałem, w eter poszło, że siedzi za SKOKi. Okazało się, że specjalizował się w szukaniu słupów dla Wołomina. Ponoć większość jego pracowników (z tego co mu zostało), popodpisywała (trochę nieświadomie, wymuszał) umowy kredytowe na duże pieniądze. Robił to pewnie na szerszą skalę. W każdym razie, kolejne info, ponoć już bardzo chciał żeby go zgarnęli, coś poszło nie tak i mógł skończyć zakopany w lesie. W każdym razie, wcale mnie nie dziwi skala, że to są miliardy, wały szły okrutne, sam koncept prymitywny do bólu. Kolejny sukces PO.
 • Rafał napisal(a):
  Ten Dolcan był duży. Padał chyba długo ale ratował się też przerzutami do innych branż. Nie zorientowałem się wystarczająco szybko i moja firma straciła na dostawach do spółki powiązanej z nimi w agrobiznesie około 300 tysięcy. Kupili obiekt w mojej branży z upadłości i rozpoczęli działania naprawcze. Zacząłem dostawy. Pierwszych kilka opłacili. Potem przestali. W międzyczasie obiekt i nieruchomości wyprowadzili do spółki nieruchomościowej z grupy tej właśnie. Stary numer. Nie byłem czujny. Nie miałem zabezpieczeń ani weksla. Zresztą i weksel by nic nie dał w tej sytuacji chyba że poręczony przez właściciela. Dobra nazwa, nowy silny właściciel, niezły plan, sensowny nowy dyrektor, który nota bene też pewnie został wkręcony. Jak sprawę rozpoznałem wiadomo było że się nie zaspokoimy z tego co zostanie. Nie warto nawet ponosić kosztów sądowych.
  Hmmm, zabawne, bo człowiek którego opisałem zrobił w sumie podobnie, tylko że w innej branży. I też bardziej ratował się inwestując w konstrukcje niż miał jakąś wizję. Już kiedy kupował od syndyka firmę miał problemy. Skąd kaska, pytanie ?
 • KAnia napisal(a):
  romeck napisal(a):
  co do etatów w szkolnictwie...
  moja znajoma w zeszłym roku miała (jeden) etat w gimnazjum.
  teraz ma... trzy, w róznych trzech szkołach (budynkach)

  no wzrost o 200 %, a godzin pracy tyle samo, tylko samochodem się najezdzi...
  Trzy etaty = 54 godziny tygodniowo, do tego wywiadówki, dyżury, okienka, przygotowanie lekcji, opracowanie zadań, załatwienie formalności, poprawianie sprawdzianów, wystawianie ocen śródokresowych, semestralnych, sprawdzanie prac domowych uczniów - i praca nad sobą, czytanie, zdobywanie wiedzy z własnej dziedziny, z pedagogiki, życie kulturalne, czyli tzw. doskonalenie zawodowe. No i uczniowskie sprawy, problemy i przypadki szczególne do przemyślenia.
  Nieźle.
  Przy jednym etacie trudno temu wszystkiemu podołać nauczycielowi z powołaniem.
  Aniu, chyba nie 54 godziny. Raczej chodzi o to, że żeby nazbierać etat, jeździ do trzech szkół. Romeck chyba ironicznie napisał o 3 etatach. Tak mi się przynajmniej wydaje. Moja córka ma to szczęście, że pracuje w dwóch szkołach (na jeden etat) i szkoły są blisko siebie, to nie musi jeździć po całej gminie.

 • JORGE napisal(a):
  to są miliardy, wały szły okrutne,
  A ja jestem ciekawy1, gdzie te pieniądze teraz są i kto na co je przeznaczy.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  JORGE napisal(a):
  to są miliardy, wały szły okrutne,
  A ja jestem ciekawy1, gdzie te pieniądze teraz są i kto na co je przeznaczy.
  Na walkę z władzą obecną ? Nie wydaje mi się. Mentalność tych wałkarzy jest taka, że ciśnijmy, wysysajmy do momentu kiedy frajerzy się nie ogarną. A wtedy nasza kaska będzie już daleko. Bo to, że się frajerzy ogarną było pewnikiem. Są na plusie, odbijać czasów nie będą.

  Dlatego nie lekceważę tezy, że Kulczyk po prostu się ewakuował, a zrobił to ostatecznie, nawet nie zakładał możliwości powrotu. Bo to tak działa, każdy z nich ma świadomość, ze tak czy inaczej raj się skończy, bezpowrotnie.
 • A Kulczyka, gdyby był w Polsce, trzeba było by posadzić za sam pomysł zbudowania domu w Alpach za 180 mln USD. No co za bezczelna kurwa i burak.
 • Cyrylica napisal(a):
  KAnia napisal(a):
  romeck napisal(a):
  co do etatów w szkolnictwie...
  moja znajoma w zeszłym roku miała (jeden) etat w gimnazjum.
  teraz ma... trzy, w róznych trzech szkołach (budynkach)

  no wzrost o 200 %, a godzin pracy tyle samo, tylko samochodem się najezdzi...
  Trzy etaty = 54 godziny tygodniowo, do tego wywiadówki, dyżury, okienka, przygotowanie lekcji, opracowanie zadań, załatwienie formalności, poprawianie sprawdzianów, wystawianie ocen śródokresowych, semestralnych, sprawdzanie prac domowych uczniów - i praca nad sobą, czytanie, zdobywanie wiedzy z własnej dziedziny, z pedagogiki, życie kulturalne, czyli tzw. doskonalenie zawodowe. No i uczniowskie sprawy, problemy i przypadki szczególne do przemyślenia.
  Nieźle.
  Przy jednym etacie trudno temu wszystkiemu podołać nauczycielowi z powołaniem.
  Aniu, chyba nie 54 godziny. Raczej chodzi o to, że żeby nazbierać etat, jeździ do trzech szkół. Romeck chyba ironicznie napisał o 3 etatach. Tak mi się przynajmniej wydaje. Moja córka ma to szczęście, że pracuje w dwóch szkołach (na jeden etat) i szkoły są blisko siebie, to nie musi jeździć po całej gminie.

  Dokładnie tak jest. Etat to nieraz 3 szkoły. Czyli godzin niby 18, ale dochodzą 3 wywiadówki, 3 klasyfikacje i to często w jednym tygodniu. Moja koleżanka tak właśnie ma.
  Co do samego wzrostu etatów, to jednak najczęściej podaje się etaty przeliczeniowe, a nie samą liczbę zatrudnień u różnych pracodawców.
 • Staszek2 napisal(a):
  Cyrylica napisal(a):
  KAnia napisal(a):
  romeck napisal(a):
  co do etatów w szkolnictwie...
  moja znajoma w zeszłym roku miała (jeden) etat w gimnazjum.
  teraz ma... trzy, w róznych trzech szkołach (budynkach)

  no wzrost o 200 %, a godzin pracy tyle samo, tylko samochodem się najezdzi...
  Trzy etaty = 54 godziny tygodniowo, do tego wywiadówki, dyżury, okienka, przygotowanie lekcji, opracowanie zadań, załatwienie formalności, poprawianie sprawdzianów, wystawianie ocen śródokresowych, semestralnych, sprawdzanie prac domowych uczniów - i praca nad sobą, czytanie, zdobywanie wiedzy z własnej dziedziny, z pedagogiki, życie kulturalne, czyli tzw. doskonalenie zawodowe. No i uczniowskie sprawy, problemy i przypadki szczególne do przemyślenia.
  Nieźle.
  Przy jednym etacie trudno temu wszystkiemu podołać nauczycielowi z powołaniem.
  Aniu, chyba nie 54 godziny. Raczej chodzi o to, że żeby nazbierać etat, jeździ do trzech szkół. Romeck chyba ironicznie napisał o 3 etatach. Tak mi się przynajmniej wydaje. Moja córka ma to szczęście, że pracuje w dwóch szkołach (na jeden etat) i szkoły są blisko siebie, to nie musi jeździć po całej gminie.

  Dokładnie tak jest. Etat to nieraz 3 szkoły. Czyli godzin niby 18, ale dochodzą 3 wywiadówki, 3 klasyfikacje i to często w jednym tygodniu. Moja koleżanka tak właśnie ma.
  Co do samego wzrostu etatów, to jednak najczęściej podaje się etaty przeliczeniowe, a nie samą liczbę zatrudnień u różnych pracodawców.
  Wywiadówki i klasyfikacje zależą od liczby klas, a nie liczby szkół :).
  Ale rzeczywiście, takie wytłumaczenie "trzech etatów" ma sens, tyle że nie są to trzy etaty, tylko co najwyżej 3 części etatu - i na liczbę etatów podaną przez ministerstwo nie ma to żadnego wpływu (ani na jej wzrost).

 • Szczyt UE w Szwecji - dziś.

  Głównymi tematami dzisiejszego spotkania, będą kwestie polityki społecznej, zatrudnienia i dostępu do rynku pracy.

  Już od 9.30 szefowa polskiego rządu bierze udział w inauguracji Szczytu. Kwadrans później odbędzie się sesja wprowadzająca, zaś o 10.30 sesja plenarna.O godz. 12.35 Beata Szydło będzie uczestniczyła w podsumowaniu ceremonii podpisania dokumentu „Europejski filar praw socjalnych”. Wypowiedz polskiej premier dla mediów zaplanowana jest na godz. 15.30
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.