Jeszcze jedno spojrzenie z boku: w hołdzie obrońcom Monte Cassino

Przytaczam tu luźne, spontaniczne rozważania széroko nielubianégo ukraińskiégo, powiedzmy, nacjonalisty Dymitra Korczyńskiégo wypowiedziane podczas palenia własnych xiążek w eterze Telewizji Wszechświatowo-Browarskiéj (Browary to miasto pod Kijowem).
Z tego filmiku, od 33:02:

— ...ta, do spalenia malarstwa — ja nie mogę. A spalenie textów... kultura dyskursywna całkiem może zostać zniszczona. Zresztą, wziąć na przykład... To w tradycji. Nawet bym powiedział, w przodowéj anglosaxońskiéj tradycji. Albinoni, który dziś jest tak popularny, tam, powiedzmy, adagio Albinoniego, którym wszystkich zanudzili [taki sens, dosłownie "zadłubali" — Romanowycz], i nie tylko adagio, bardzo ciekawy barokowy włoski kompozytor — on był tak bardzo niepopularny na początku XX wieku, że jego prace były w większości w jednym egzemplarzu (w rękopisie). W drezdeńskiéj bibljotece były partytury wszystkich 50 oper Albinoniégo. A dzielni angloamerykańscy piloci przy bombardowaniu Drezna piérwszą bombę zrzucili niewątpliwie na drezdeńską bibljotekę. I one wszystkie spłonęły. Większość tego, co napisał Albinoni, zostało zniszczone przez angloamerykańskie lotnictwo.
— Za co powinniśmy im podziękować, znaczy. Albo na odwrót.
— Tak. Tak więc my tu akurat jesteśmy w ogólnym trendzie. Amerykanie i Brytyjczycy w ogóle bombardowali Europę według przewodnika turystycznégo. Żeby nie pominąć czasem jakiégoś wybitnégo dzieła architektury, nie daj Panie Boże, żeby w nie trafić celowanym bombardowaniem.
— Ta...
— Tak więc możemy powiedzieć, że mamy tu malutkie Drezno.
— A ciekawe, kto zniszczył więcéj takich historycznych zabytków? Aljanci czy dzielna armja sowiecka?
— No, mimo wszystko chyba aljanci, bo lotnictwo lepiéj działało. Dzielna armja sowiecka zniszczyła Kijów, zniszczyła Połtawę, a aljanci... Aljanci wiele niszczyli we Włoszech i wszystko w Niemczech. W Niemczech co najmniéj 60% wszystkich budynków (pociąga nosem), [niewyraźne słowo] historycznych, zniszczono. Możliwe, że więcéj, nawet do 80%. Medjolan — angloamerykańskie lotnictwo, Monte Cassino zniszczyło angloamerykańskie lotnictwo w piérwszéj kolejności. Swoją drogą, Niemcy, którzy bronili tego przejścia, specjalnie oświadczali, że nie będą robić pozycyj dowodzenia i punktów obserwacyjnych w klasztorach Monte Cassino. To piérwszy benedyktyński klasztor VI wieku w Europie, od którégo się zaczęło zachodnie życie monastyczne, tam była wielka bibljoteka, cenne rzeczy; bibljotekę Niemcy uratowali — wywieźli ją do Rzymu. I oni prosili Anglików i Amerykanów nie strzelać i nie bombardować Monte Cassino. W piérwszéj kolejności Anglicy i Amerykanie zbombardowali Monte Cassino, potém resztki już dobili Polacy; gdy nie mogli wziąć tego przejścia między górami Brytyjczycy, to rzucili w piekło Polaków. Poległa olbrzymia ilość Polaków i polskim cméntarzem opiekują się teraz mnisi. Czyli oni nie troszczą się o cméntarz obrońców Monte Cassino, tych, którzy próbowali uratować je od zniszczenia — Niemców, a troszczą się o cméntarz tych, którzy brali udział w zniszczeniu Monte Cassino, czyli Polaków. No, co prawda za to bohaterstwo wykazane pod Monte Cassino — to miejsce ma wielkie znaczenie dla naszych braci Polaków — Brytyjczycy się im potém odwdzięczyli: w paradzie zwycięzców w Londynie Polacy udziału nie brali. Im, polskim oddziałom wojska brytyjskiégo, nie pozwolono brać udziału, żeby nie denerwować Moskali. (niewyraźnie:) Co chcieli? (wyraźnie:) Było jasne, że opinja Stalina była dla nich, Brytyjczyków, droższą, niż opinja braci po orężu — Polaków. Tak jest zawsze. Ale Polacy są źli nie na Brytyjczyków, Brytyjczyków oni kochają. Polacy są źli na Ukraińców.
— Wspaniale się pali, wspaniale się wszytko pali... Gdy dochodzi do pewnéj temperatury — to jak bombardowanie miast. Jest takie pojęcie, jak sztorm ogniowy [burza ogniowa]. I podczas bombardowania Drezna udało się to osiągnąć. (...) [/blockquote]
«13

Komentarz

 • Polacy są źli na Ukraińców.
  Ta, za gloryfikowanie zbrodni wołyńskiej.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Polacy są źli na Ukraińców.
  Ta, za gloryfikowanie zbrodni wołyńskiej.
  Upraszczając, ale niewiele: we zbrodnię wołyńską wierzą Polacy i Moskale.
 • To nie jest kwestia wiary tylko wiedzy.
 • edytowano January 2018
  we zbrodnię wołyńską wierzą Polacy i Moskale
  U mię to oznacza parę trupów w bliskiej rodzinie, nagrobki z nazwiskami nie są stare ani zapuszczone. Więc jakowejś "wiary" proszę mi nie wtryniać, bo nie potrzebuję.
 • To się nazywa chyba odmowa wiedzy Kolego Romanowycz. To poważna choroba społeczna. Bywa śmiertelna.
 • Brzost napisal(a):
  To nie jest kwestia wiary tylko wiedzy.
  Rafał napisal(a):
  To się nazywa chyba odmowa wiedzy Kolego Romanowycz. To poważna choroba społeczna. Bywa śmiertelna.
  1. Opozycja wiary i wiedzy jest fałszywa. Przedmiotem zarówno wiary, jak i wiedzy jest rzeczywistość. Niezależnie od samego istnienia Albanji czy Atlantydy, można wierzyć, że Albanja czy Atlantyda istnieje albo nie. Można nawet własnym oczom nie wierzyć. W rzeczywistości bardzo często wiarę się sprzedaje pod szyldem wiedzy: wiarę w treść szkolnych podręczników traktuje się jako wiedzę; w rzeczywistości wierzymy w istnienie Antarktydy, bo zapewne nikt z nas tu zgromadzonych jéj na oczy nie widział. A nawet jeśli widział, ale dawno, to może się zacząć zastanawiać, czy mu się nie przyśniło.
  2. Kwestja Zbrodni Wołyńskiéj (nie jakiegoś pojedynczégo morderstwa, ale jakoby planowéj exterminacji z dalszymi szczegółami) jak najbardziéj jest kwestją wiary. Wiary, że podpisy pod zdjęciami są prawdziwe (przypomnę sprawę słynnych dzieci Marjanny Dolińskiéj: międzywojenne zdjęcie przedstawiono jako dowód rzekomych zbrodni ukraińskich nacjonalistów), wiary, że to, co się przedstawia jako zeznania świadków, to są rzeczywiście zawsze same zeznania świadków, a nawet jeśli (ne fakt), to że są prawdziwe.
  Przyjrzyjmy się dokładniéj historji ze wspomnianym zdjęciem: nie tylko fałszywie je opisano (wielokrotnie!), ale jeszcze wymyśłono jemu jakieś oszałamiające opowieści z nim związane: że było wiele właśnie takich zbrodni, że nazywano to "drogą do samostijnej Ukrainy" (czuć radziecką propagandę, na moskalski téż nie zawsze przekładano "samostijnyj" — "samodzielny", tu "niezależny", "niepodległy"), wreszcie historję samego zdjęcia. To wszystko jest niespójne z założeniem dobréj woli u wszystkich.
  Polacy wierzą, że miała miejsce największą Zbrodnia Wołyńska, jaką się da wymyślić. I to dowodzi, że nie mają nic wspólnégo z przedrozbiorową Rzeczą Pospolitą, ponieważ patrjoci Rzeczypospolitéj nie chcieliby uważać za prawdę, nie tak po prostu, zbrodnię swoich na swoich. Łatwo by się do takiéj wiary nie przekonali.
 • Jak duża jest część wspólna między kazuistyką a sofistyką? Bo nie wiem.
 • qizqiz
  edytowano January 2018
  To prowokator.
 • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  we zbrodnię wołyńską wierzą Polacy i Moskale.
  co to ma wspólnego z wiarą?
 • Toszyrski? To długo nie zabawi, nie wytrzymie.
 • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  czuć radziecką propagandę, na moskalski téż nie zawsze przekładano "samostijnyj"
  Żeby nie być gołosłownym, odkopałem jakiś przykład, z białoruskiéj strony, cytat z organu partji bolszewickiéj, z 1919 roku:

  Выслушав доклад об образовании Белорусской Республики, комитет Витебской организации РКП (большевиков) самым решительным образом высказывается против раздробления Советской России на ряд мелких «самостийных» республик. ...Что касается данного конкретного случая — создания Белорусской Республики, то создание таковой не оправдывается никакими соображениями. Край уже давно русифицирован, языка и национальной культуры нет. ... Витебский комитет РКП (большевиков) заявляет, что пролетарские и крестьянские массы Белоруссии проникнуты глубоким стремлением к единству с остальной Советской Россией и чужды «самостийности»
 • los napisal(a):
  Toszyrski? To długo nie zabawi, nie wytrzymie.
  Pamiętam. Fakt, niedługo.
 • Liberjant_Romanowycz napisal(a): Polacy wierzą, że miała miejsce największą Zbrodnia Wołyńska, jaką się da wymyślić. I to dowodzi, że nie mają nic wspólnégo z przedrozbiorową Rzeczą Pospolitą, ponieważ patrjoci Rzeczypospolitéj nie chcieliby uważać za prawdę, nie tak po prostu, zbrodnię swoich na swoich. Łatwo by się do takiéj wiary nie przekonali.
  Pieprzenie w bambus - jak by powiedział mój ś.p. Tato.

 • Jeżeli są jakieś problemy ze znajomością faktów, to
  Podczas II wojny światowej naród polski był ofiarą trzech ludobójstw – niemieckiego, sowieckiego i ukraińskiego. O tym ostatnim Polacy wiedza stosunkowo najmniej. Ten brak wypełnia książka poświęcona pamięci naszych Rodaków, ofiar terroru, który siali ukraińscy nacjonaliści. To pomnik pomordowanych Polaków, którym do dziś nikt pomników nie wystawił, w przeciwieństwie do ich morderców, którzy maja swoje pomniki i tytuły narodowych bohaterów Ukrainy, są patronami ulic, placów i szkół... Ta książka to także wyraz pamięci o polskich miejscowościach na Kresach, których nie ma już na żadnej mapie…

  Historia Rzezi Wołyńskiej – zbrodni ludobójstwa, dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach z Województwa Wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzesze, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. Historycy szacują, ze zginęło wtedy ok. 70 tys. Polaków, a kolejne 60 tys. Polaków zamordowali ukraińscy nacjonaliści na terenie Małopolski Wschodniej. Apogeum ludobójstwa przypadło na 11 lipca 1943 roku. Na uśpione niedzielnym odpoczynkiem w pierwszych dniach żniw polskie wsie i chutory, na wiernych zgromadzonych w katolickich świątyniach spadły pociski, granaty, butelki z zapalona benzyna, ostrza wideł, kos, noży, siekier i pogrzebaczy. Nie było obrońców, bowiem w wielu miejscowościach pozostały w większości kobiety i dzieci…
  image
 • Jakieś szajbusy, co wymyśliły, że swoje książki spalą i sprzedaż wzrośnie?
 • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  Przyjrzyjmy się dokładniéj historji ze wspomnianym zdjęciem:
  Pszeca takie pszypadki so wszendy. Insze negacjonisty znowusz dedukajo isz skorosz so fałszywi zdjemcia obozowi (a so) to nie beło Hokolałstu ino Żydy uciekły se do Manżuri dziesz pomarły zes gupoty.

  Policzeć ochfiar tysz sie ze stupercętowo dokładnościo nie da. Nualesz nawet jak podzieleć szaconki na puł to mie osobisto starczy.

  A wedug Kulegi cusz takiegusz sie wydarzeło na Wołyniu wew tysiomc czterdziestem czeciem?

 • Adagio rzekomo Albinoniego w rzeczywistości napisał zupełnie inny Włoch w zupełnie innej epoce. https://pl.wikipedia.org/wiki/Adagio_Albinoniego
  Reszta tego kitu wygląda podobnie.
  Nie dość że prowokacja, to jeszcze marnej jakości.
 • A od polskich bohaterów spod Monte Cassino - WARA!
 • Sądząc ze stylu, to kol. Słowiański Książę, piszący niezwykle ciekawie i posiadający wielką wiedzę. Jeden z moich ulubionych rebelyantów. Powyższy wpis jest dla mnie zaskakujący.
 • ze wszystkich sposobów opowiadania o IIWS przyjąć narrację esesmańską to dopiero wybór!
 • A może by banik za negacjonizm wołyński? Są granice.
 • edytowano January 2018
  Czy to hołd? Raczej wytykanie frajerstwa
  ten cały mroczny Dmytro Korczyński (dziw jakie piękne, polskie ma nazwisko) nawołuje do zburzenia Cmentarza Orląt

  https://kresy24.pl/ukrainski-patriota-czy-sluzacy-rozpetaniu-wojny-z-polska-prowokator-trzeba-zburzyc-cmentarz-orlat-lwowskich-wideo/
 • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  Polacy wierzą, że miała miejsce największą Zbrodnia Wołyńska, jaką się da wymyślić. I to dowodzi, że nie mają nic wspólnégo z przedrozbiorową Rzeczą Pospolitą, ponieważ patrjoci Rzeczypospolitéj nie chcieliby uważać za prawdę, nie tak po prostu, zbrodnię swoich na swoich. Łatwo by się do takiéj wiary nie przekonali.
  Zafrapowała mnie ta myśl.

  Po pierwsze, taysze z OUN-UPA raczej nie planowali wymordowania Polaków z racji nawiązywania do Rzplitej, a właśnie w celu zerwania z ostatnimi jej przeżytkami. Tak więc nie mówimy o "zbrodni swoich na swoich", bo w ukraińskiej propagandzie Polacy byli jasno przedstawiani jako obcy, do wymordowania, a co najmniej do wypędzenia.
  „Musimy wyrównać szalę sprawiedliwości, za górę naszych trupów muszą paść jeszcze większe góry trupów przeciwników (...) Żyjemy na granicy stepowych i osiadłych narodów, w walce przyjmiemy taktykę ludzi stepów. Okrutność wobec wroga nigdy nie jest za wielka. Tego nauczyła nas historia.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog_ukraińskiego_nacjonalisty

  Po drugie, jeszcze za Rzplitej wśród tayszy ukraińskich, czy może raczej ruskich, nie raz brały górę instynkty nie zawsze pozytywne wobec "swoich", na zasadzie "Rezaty Lachiw, Żydiw i popiw!" Tak więc nie pierwszyzna. Nie rozumiem, skąd taka "deklaracja niewiary" czy może wręcz "nakaz zamykania oczu na fakty".

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_Chmielnickiego
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Koliszczyzna

  Poza tym zbrodnie "swoich na swoich" odbywały się także na terenach ściśle polskich:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeź_galicyjska
 • Dyzio_znowu napisal(a):
  Czy to hołd? Raczej wytykanie frajerstwa
  ten cały mroczny Dmytro Korczyński (dziw jakie piękne, polskie ma nazwisko)
  Piękne, jak sam tow. Grzegorz.

 • Myślałem o Benedykcie. Tamtego szubrawca znam bo działał w naszym powiecie i musiałem chodzić do LO imienia jego oddziału GL
 • Ależ wiem. Czerwona banda niczego nie pozostawia przypadkowi.
 • los napisal(a):
  A może by banik za negacjonizm wołyński? Są granice.
  frakcja czirliderek jest za!
 • los napisal(a):
  A może by banik za negacjonizm wołyński? Są granice.
  Od początku wątku o tym myślę. Według mnie zasłużył. Brnie dalej.
 • edytowano January 2018
  Gnębą napisal(a):
  Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  Przyjrzyjmy się dokładniéj historji ze wspomnianym zdjęciem:
  Pszeca takie pszypadki so wszendy. Insze negacjonisty znowusz dedukajo isz skorosz so fałszywi zdjemcia obozowi (a so) to nie beło Hokolałstu ino Żydy uciekły se do Manżuri dziesz pomarły zes gupoty.

  Policzeć ochfiar tysz sie ze stupercętowo dokładnościo nie da. Nualesz nawet jak podzieleć szaconki na puł to mie osobisto starczy.

  A wedug Kulegi cusz takiegusz sie wydarzeło na Wołyniu wew tysiomc czterdziestem czeciem?

  Nie jestem badaczem, ale nie widzę téż powodu do wykluczania z dyskusji Włodzimierza Wiatrowicza. Miał on np. taką propozycję, żeby to rozpatrywać jako wiejską wojnę. Nie wykluczał istnienia najzwyklejszégo w świecie niezorganizowanégo bandytyzmu. Istnieje téż (w Polsce, jeśli się dobrze orjentuję, częściowo: tylko o Ukraińcach) wątek niemieckich oddziałów policyjnych, złożonych czy to z Ukraińców, czy z Polaków (piszą o 202 bataljonie, sprowadzonym z Generalnégo Gubernatorstwa — to Daszkiewicz).
  Oczywiście, jeśli sięgać głębiéj i szérzéj, to jest konflikt co do datacji wydarzeń na Chełmszczyźnie (i daléj → co było przyczyną czego), jest sprawa niszczenia cerkwi na Podlasiu w 1938 i pewnie dojdziemy tak do pytania, dlaczego Kazimierz Wielki, zajmując Królestwo Ruskie (Regnum Russiae albo coś jak "Regnum Galiciae et Lodomeriae" — Austrjacy się późniéj odwołali), nie przyjął tytułu Króla Ruskiégo (Rex Russiae), tylko Dziedzica Rusi (Heres Russiae). Tén tytuł był w użyciu i za Władysława Jagiełły na Soborze w Konstancji (bodajże "Rex Poloniae, Princeps Lituaniae et Heres Russiae", ale nie tylko tak).
  Przy okazji przestrzegam, że jako dokumenty Soboru w Konstancji mogą być przedstawiane dokumenty, za którymi idzie "autorytet" antypapieża Jana XXIII. Nadziałem się na to.
  KAnia napisal(a):
  Adagio rzekomo Albinoniego w rzeczywistości napisał zupełnie inny Włoch w zupełnie innej epoce. https://pl.wikipedia.org/wiki/Adagio_Albinoniego
  Reszta tego kitu wygląda podobnie.
  Nie dość że prowokacja, to jeszcze marnej jakości.
  W rzeczywistości dopisał część, bazując na zachowanéj części (w tym całéj partji basu), więc stwiérdzenia Koleżanki są równie nieuczciwe. Przegięcie w drugą stronę.
  Dyzio_znowu napisal(a):
  Czy to hołd? Raczej wytykanie frajerstwa
  ten cały mroczny Dmytro Korczyński (dziw jakie piękne, polskie ma nazwisko) nawołuje do zburzenia Cmentarza Orląt

  https://kresy24.pl/ukrainski-patriota-czy-sluzacy-rozpetaniu-wojny-z-polska-prowokator-trzeba-zburzyc-cmentarz-orlat-lwowskich-wideo/
  Coś było, ale nie jestem w stanie odkopać oryginału. Kwestje nazwiskowe w oddzielnym wpisie.
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Zafrapowała mnie ta myśl.

  Po pierwsze, taysze z OUN-UPA raczej nie planowali wymordowania Polaków z racji nawiązywania do Rzplitej, a właśnie w celu zerwania z ostatnimi jej przeżytkami. Tak więc nie mówimy o "zbrodni swoich na swoich", bo w ukraińskiej propagandzie Polacy byli jasno przedstawiani jako obcy, do wymordowania, a co najmniej do wypędzenia.
  „Musimy wyrównać szalę sprawiedliwości, za górę naszych trupów muszą paść jeszcze większe góry trupów przeciwników (...) Żyjemy na granicy stepowych i osiadłych narodów, w walce przyjmiemy taktykę ludzi stepów. Okrutność wobec wroga nigdy nie jest za wielka. Tego nauczyła nas historia.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog_ukraińskiego_nacjonalisty
  Cytat jest przez Kolegę źle opisany, w rzeczywistości nie jest fragmentem "Dekalogu...", ale jakimś cytatem z nie wiadomo kogo cytowanym gdzieśtam przez Krzysztofa Ładę. Przy okazji, chciałbym poznać źródło oryginału, z którégo jest tłumaczona "niezłagodzona wersja" (punkty 7. i 10.) "Dekalogu...", ale to pytanie do wikipedysty.
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  na zasadzie "Rezaty Lachiw, Żydiw i popiw!"
  Moskal to wymyślił, Moskal. Na to wskazuje błąd w tym zdaniu nie do końca po ukraińsku (albo Białorusin, ale wątpię).
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Poza tym zbrodnie "swoich na swoich" odbywały się także na terenach ściśle polskich:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeź_galicyjska
  Oczywiście, téż się nie chce wierzyć, ale da się tłumaczyć napięciami społecznymi między szlachtą a chłopstwem. W pozostałych przypadkach téż nie chodzi o kwestje wyłącznie ethniczne, choć w przypadku powstania Chmielnickiégo grały niewątpliwie dużą rolę. Ale są jeszcze inne problemy, znacznie ważniejsze: Sobór Florencki — Dekret dla Greków → schizma Moskali i Greków (nie wiém, czy metropolji ruskiéj da się udowodnić schizmę) → dyskusje religijno-obrządkowe w Rzeczypospolitéj → itd.
  Początek pomijam, bo odrzucam thezy.
 • Obrzydliwe
 • Dyzio_znowu napisal(a):
  ten cały mroczny Dmytro Korczyński (dziw jakie piękne, polskie ma nazwisko)
  Nazwiska na "-ski" są tak bardzo ogólnosłowiańskie, że aż Rumuni je noszą ("-escu"). Słowiański sufiks *-ьsk- ma odpowiedniki w językach germańskich (niem. -isch, ang. -ish, gockie, zdaje się, -isk-). Nazwiska na -ski pochodzące od miejscowości mogą powstać chyba gdziekolwiek, w szczególności Rurykowicze noszą takie nazwiska; ale także przypisuje się je Żydom (Kołomyjski — od Kołomyi — przykładem), Typowo polskie zdają się nazwiska na -ski pochodzące od nazw zawodów: kowal → Kowalski, młynarz → Młynarski. Odpowiedniki piérwszégo na Ukrainie mogą brzmieć: Kowaluk, Kowałenko; u Moskali: Kuzniecow.

  Co do samégo Korczyńskiégo, to był on w Naddniestrzu ("wojna w ogrodach Naddniestrza", jak on okréśla), gdzie jest mniejszość (przynajmniéj) ukraińska i za to jest przez niektórych uważany za agenta Kremla, potem walczył razem z Czeczenami (i chyba także z Gruzinami) przeciw Moskalom. Oficjalnie się wypiéra, żeby nie mieć problemów. Poza tym robi za prowokatora intelektualnégo, pisuje wiérszyki itp. Z piérwszégo powodu (prowokator) jest uważany przez niektórych za pomysł Moskwy. Ja tak nie sądzę.
 • Odwracanie kota ogonem dla prostego wkurwiania.
 • Czyli po naszemu - trollowanie. Niech czuje to kol. Liberjant_Romanowycz nad głową.

  image
 • Przypominam stopkę/cytat ś.p. Dra Morelasa, może przyda się:
  \"Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk\".
 • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  i pewnie dojdziemy tak do pytania, dlaczego Kazimierz Wielki, zajmując Królestwo Ruskie (Regnum Russiae albo coś jak "Regnum Galiciae et Lodomeriae" — Austrjacy się późniéj odwołali), nie przyjął tytułu Króla Ruskiégo (Rex Russiae), tylko Dziedzica Rusi (Heres Russiae).
  Panie, ludzie wciomsz szukejo dziesz so mogiły dziadkowe, a Pan tu se żarty strugesz o ruskiem krulu.

 • Do wielu:
  Wasza wola. Czytając to wszystko, uważacie mię za trolla: tnijcie od razu. Nie będzie nieporozumień.
 • Topór spadnie, kiedy to my uznamy za właściwe. Na razie niech wisi i dyscyplinuje.
 • edytowano January 2018
  los napisal(a):
  Topór spadnie, kiedy to my uznamy za właściwe. Na razie niech wisi i dyscyplinuje.
  Nie no, wyjaśnijmy to szybko. Jeśli na tym forum obowiązuje ban za którąś z opinji, które wyraziłem (ban za "kłamstwo wołyńskie" czy coś), to wystarczy, że raz to napisałem, wyrzućcie mię, pójdę gdzie indziéj.
  Chociaż może, przemyślawszy — to, że wisi, mnie wystarczy. Niech spadnie. Jeśli mogę, to proszę administrację o wykonanie wyroku — będzie to dla mnie honorem.
 • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  los napisal(a):
  Topór spadnie, kiedy to my uznamy za właściwe. Na razie niech wisi i dyscyplinuje.
  Nie no, wyjaśnijmy to szybko. Jeśli na tym forum obowiązuje ban za którąś z opinji, które wyraziłem (ban za "kłamstwo wołyńskie" czy coś), to wystarczy, że raz to napisałem, wyrzućcie mię, pójdę gdzie indziéj.
  Chociaż może, przemyślawszy — to, że wisi, mnie wystarczy. Niech spadnie. Jeśli mogę, to proszę administrację o wykonanie wyroku — będzie to dla mnie honorem.
  To lepiej niech topór wisi.
 • Oczywiście. Kara ma być dolegliwa, a nie instrumentalnie wykorzystywana przez ukaranego.
 • AnnaE napisal(a):
  To lepiej niech topór wisi.
  Rafał napisal(a):
  Oczywiście. Kara ma być dolegliwa, a nie instrumentalnie wykorzystywana przez ukaranego.
  Świetnie, to może mi powiécie, gdzie się samému usuwa konto?
 • Ale Kolega ma o tyle rację, że to miało charakter rzezi chłopskiej, wojny wiejskiej. Wszędzie na swiecie rzezie chłopskie cechowały się największym okrucieństwem swoistym "eksperymentowaniem" w zbrodni i okazja do "rozrywki". No weźcie rzezie w czarie Rewolucji francuskiej- kanibalizm , orgie uliczne z rozdzieraniem ludzi, picie krwi. Jakub Szela rżnął piłami w Galicji w Polsce.
 • Chodzi o to żeby ci projektanci i satanistyczna ideologia stojąca za rzezią nie była tak gloryfikowana.
 • Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  ban za którąś z opinji, które wyraziłem
  Nualesz Kulega wiency napiseł o ruskiem krulu i naźwiskach na -ski nisz o tem co wedug opinji Kulegi bełosz na Wołyniu.

  Niczegusz nie beło ino chitre Moskale szysko zmyśleły?

  Cuś tam beło ino nik nie dońcie cusz bo sie nie zgadzajo papiury czy razy kserowani?

  Szyskie szyskich rżli czelisz szymetrys?

  Cusz?
 • Dyzio_znowu napisal(a):
  Chodzi o to żeby ci projektanci i satanistyczna ideologia stojąca za rzezią nie była tak gloryfikowana.
  PRZECZYTAŁEM rzekomo ludobójczy "Nacjonalizm" Doncowa. W oryginale. Na mnie szantaż emocjonalny nie działa.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Odwracanie kota ogonem dla prostego wkurwiania.
  niekoniecznie, kto za młodu nie przeczytał "Nad Niemnem" potraktuje to nazwisko jak każde inne na -ski.
  Wiadomo z kim się rozmawia.
 • Gnębą napisal(a):
  Liberjant_Romanowycz napisal(a):
  ban za którąś z opinji, które wyraziłem
  Nualesz Kulega wiency napiseł o ruskiem krulu i naźwiskach na -ski nisz o tem co wedug opinji Kulegi bełosz na Wołyniu.

  Niczegusz nie beło ino chitre Moskale szysko zmyśleły?

  Cuś tam beło ino nik nie dońcie cusz bo sie nie zgadzajo papiury czy razy kserowani?

  Szyskie szyskich rżli czelisz szymetrys?

  Cusz?
  Nie jestem badaczem, ale mam tę zaletę, że czytam to po polsku, to po ukraińsku, to czasem i po białorusku. Mogę stwiérdzić niezgodność ustaleń (czy chodzi o liczbę ofiar rzędu setek tysięcy, czy dziesiątek tysięcy, na przykład), mogę stwiérdzić jakieś dziwne nieprawidłowości na poziomie języka. Mogę stwiérdzić jeszcze wyjątkowo upartą wiarę co do szczegółów w jakieś niewiarygodne ustalenia po stronie polskiéj. To tyle.
 • W białoruskich szkołach nie ma "Nad Niemnem."
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.