Spór Niemcy USA

My tu sobie spokojnie dyskutujemy, a tow. Trump atakuje Niemcy a ci zaczynają się robić nerwowi.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/gospodarka/niemcy-przemysł-oburzony-polityką-handlową-donalda-trumpa/ar-AAxyk9l?ocid=spartanntp


Niemieckie firmy są oburzone polityką handlową USA prezydenta Donalda Trumpa, "na kolejne bezczelności Unia Europejska nie powinna reagować ustępstwami" - ocenił w w niedzielę szef Niemieckiej Izby Przemysłu i Handlu (DIHK) Eric Schweitzer.
"Obecnie hasło (wyborcze Trumpa - PAP) +Ameryka przede wszystkim+ coraz częściej oznacza +tylko Ameryka+" - podkreślił Schweitzer w opublikowanej w niedzielę wypowiedzi dla gazet z grupy medialnej RND.
Od dekad USA gwarantowały, że sprawiedliwy handel globalny mógł się rozwijać tylko na podstawie obowiązujących na całym świecie zasad, ale "najwyraźniej te czasy minęły" - skwitował szef DIHK, podkreślając, że w obecnej sytuacji "Unia Europejska musi wyciągnąć właściwe wnioski, także w interesie europejskich przedsiębiorstw".
Ważne jest utrzymanie dialogu nawet w najtrudniejszych kwestiach, ale "my poruszamy się w złym kierunku, jeśli na kolejne bezczelności automatycznie reagujemy ustępstwami" - ocenił Schweitzer.
Pozytywnie ocenił uruchomienie w piątek przez Komisję Europejską procesu aktywacji tzw. statusu blokującego - prawa, które ma chronić europejskie firmy przed sankcjami na Iran, jakie Waszyngton nałożył po wyjściu z porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego.
"To zachęcające, gdy UE świadomie i zdecydowanie wyznacza granice takim bezczelnościom. (...) Tzw. status blokujący rozumiemy więc jako ważny sygnał polityczny Europejczyków pod adresem USA i Iranu" - zaznaczył szef DIHK.

Niemcy przyznały, że po wycofaniu się USA z umowy atomowej i nałożeniu sankcji na Teheran ochrona firm robiących interesy z Iranem może przysporzyć trudności. Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel władz USA ponownie zagroził wprowadzeniem restrykcji także wobec europejskich firm.
Ponadto nad tymi przedsiębiorstwami unosi się groźba nowych ceł nałożonych przez USA na importowane z UE stal i aluminium (odpowiednio 25 i 10 proc.). Taryfy te zostały wprowadzone w marcu, ale UE została z nich tymczasowo wyłączona do 1 czerwca.
Niemcy sa największym europejskim eksporterem do USA

Komentarz

 • edytowano May 2018
  Właśnie mamy darmowe, wieloetapowe szkolenie z zakresu skutecznego uprawiania polityki, tylko czy pisoskie (z uwolskim nalotem) kadry są w stanie cokolwiek pojąć i przetworzyć na własną wersję.
 • Niech zaproroczę: Hitlery zrezygnują z Rury im. Towarzyszy Ribbentropa i Molotova (tudzież innych form finansowania sowjeta) a Wielki Szejtan odstąpi od sankcji.
 • Zima napisal(a):
  Niech zaproroczę: Hitlery zrezygnują z Rury im. Towarzyszy Ribbentropa i Molotova (tudzież innych form finansowania sowjeta) a Wielki Szejtan odstąpi od sankcji.
  Czyli bedzie wojna.
 • U mnie w pracy wszyscy zadowoleni, bo USA już skosiło sankcjami jednego chińskiego konkurenta: http://www.wnp.pl/tech/zte-sankcje-usa-zagrazaja-naszemu-przetrwaniu,321891_1_0_0.html
 • Polska ma z USA ujemny bilans handlowy, ale pewnie będziemy solidarni z EU.
 • edytowano May 2018
  randolph napisal(a):
  Właśnie mamy darmowe, wieloetapowe szkolenie z zakresu skutecznego uprawiania polityki, tylko czy pisoskie (z uwolskim nalotem) kadry są w stanie cokolwiek pojąć i przetworzyć na własną wersję.
  Aż brak mi słów na określenie jak musi być durny i beznadziejny elektorat, który wybiera takie elity jak PiS. Dodajmy, że to są najlepsi z najlepszych. Społeczeństwo prawicowe wybrało swoich liderów. Ojejejej ...
 • edytowano May 2018
  JORGE :
  Społeczeństwo prawicowe wybrało swoich liderów.
  Wszyscy cos liznęliśmy z Szopenhauera, niektórzy mają talent wrodzony.

  Ale do rzeczy.

  Rozmyślnie glosowaliśmy na Morawieckiego juniora wiec teraz mamy wedle życzenia. Dobrze, ze przynajmniej Kolega zadowolony ze swojego świadomego wyboru bankstera na wiceprezesa partii rządzącej.
 • Teraz tylko wywalenie nas z Łuni, jeden sprytny traktat handlowy i cały montaż końcowy przenosi się do Polski
 • Trza jeszcze Rammstein pod Modlinem wybudować
 • christoph napisal(a):
  Trza jeszcze Rammstein pod Modlinem wybudować
  Powidz działa a i Krzesiny spać nie dają
 • W całym tym sporze USA-Niemcy martwi mnie jedno. To mianowicie, że Niemcy wszyscy znają, że to sprawdzony partner, wszyscy mają wszystkich numery telefonów i wiedzą jakim klubom piłkarskim kibolkują. No, krótko mówiąc, relacje są od 200 lat rozwijane i "spór" to raczej przyjacielskie pstrykanie się po nochalach wśród starych przyjaciół.

  Polska zaś to taki kraj, który nie dość że przegapił cały XIX wiek, to jeszcze większą połowę wieku XX.

  Jesteśmy newcomers, nowo przybyłymi, i nikt nie wie co i po co z nami zrobić. Jeszcze sporo w Potomaku upłynie wody zanim ludzie sobie solidnie zinternalizują, że jest coś pomiędzy Niemcami a Rosją i że nie jest to li tylko miejsce pogromów, gdzie Kozacy zgwałcili naszą zbiorową żydowską babkę.
 • Z Izraelem też nie wiedzieli ale po jakimś tygodniu się dowiedzieli: Maul halten i wykonywać polecenia.

  Bracia Żydowie dość dokładnie pokazali, co robić należy, by mieć takiego rozkosznego brytana na usługi. Teraz wystarczy się zaopatrzyć w kopiowy ołówek i kartkę papieru i po kolei odhaczać punkty z lekcji - zrobione, zrobione, rozpoczęte itd.
 • No tak, ale na razie nasze działania sa takie: Robimy ustawę pt. "Nie będzie Żydowin pluł nam w twarz!", poczem ktoś tam burka: "Bru bru, będziemy, będziemy!", a my na to przyjmujemy postawę bitego dziecka i się wręcz jakby radujemy, że to nie deszcz, tylko właśnie nas obcharchują. Dafuq?

  image
 • Prawdziwe mury są tylko w mózgach, te w realu wszystkie bez wyjątku są z papieru.
 • Wogle, wikicytaty z Bandyty spod Bezdan to powinna być lektura obowiązkowa, z okresowymi egzaminami znajomości na pamięć:

  Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.
  W dzieciństwie moim ciągle szeptano mi w uszy tzw. mądre przysłowia: „Nie dmuchaj pod wiatr!” „Głową muru nie przebijesz!” „Nie porywaj się z motyką na słońce!”. Doszedłem potem do wniosku, że silna wola, energia i zapał mogą te właśnie zasady załamać. I obecnie kiedy stoimy wobec wielkich zadań dalszej budowy państwa polskiego, właśnie potrzeba nam ludzi, którzy potrafią tej starej mądrości tych przysłów się przeciwstawić.
 • No jesteśmy newcomers i do tego jeszcze niezbyt pewni siebie i nieobyci z brutalną grzecznością i interesownością naszych sojuszników. Uczymy się dość szybko, wzmacniamy się dość szybko i perspektywy mamy lepsze niż kiedyś i w sumie nie najgorsze. No bo nasza sytuacja geopolityczna i geoekonomiczna oraz kulturowa jest niezła. Konkretnie:
  - Nasi główni wielowiekowi przeciwnicy lokalni - Rosja i Niemcy nieco i z dużym ryzykiem odbudowują swoje pozycje po historycznych katastrofach, w które sami się wpędzili. Niemiecki Lebensraum i wpływy cofnęły się od Wołgi i Dunaju nad Łabę i do Alp. Ostatnio nazbyt triumfalnie wróciły nad Odrę i niezgrabnie wyciągają macki NordStreamu oraz różnych fundacji, mediów i koncernów na Wschód. Rosja po katastrofie ZSRR z trudem odzyskuje część wpływów w WNP, wielkim wysiłkiem odbudowuje armię, jednak ze dwa razy słabszą niż ZSRR, podsyca konflikty gdzie się da i razem z Niemcami usiłuje połączyć macki w Międzymorzu.
  - Obie sąsiedzkie upadłe potęgi straszą i prężą muskuły, ale to nie zasłoni ich potężnych problemów zewnętrznych i wewnętrznych. Przede wszystkim wymierają i to pomimo imigracji i wzrostu populacji islamskich. Tracą konkurencyjność i potencjał militarny w stosunku do dwóch prawdziwych potęg tj USA i Chin, a także niektórych lokalnych jak Turcja, Korea, Japonia czy Brazylia.
  - Strategiczne przewagi obu bledną.Rosyjskie surowce już nie są ani tak potrzebne, ani unikalne jak dawniej. Niemiecka technika już nie jest tak wyjątkowa jak dawniej, a jakość nie wybija się zbytnio. Rosja to liga Korei, Iranu i Turcji, a Niemcy to liga Francji, UK, Japonii i Brazylii.
  - Wspólne akcje Rosji i Niemiec będą, już są, pacyfikowane przez USA ze względu na Chiny, a nie ich wspólną siłę.Wbrew pozorom i Chinom nie pasuje taki silny tandem. Bardziej im się opłaci grać z USA o podział wpływów w Rosji, większą samodzielność w Azji i pozycję eksportową Niemiec.
  - Spadek znaczenia ropy i gazu oraz przeludnienie i nieefektywność Bliskiego Wschodu obniżają strategiczną rangę Izraela. Jeszcze długo zachowa znaczne wpływy, ale już nie będzie rozgrywającym.
  - Izrael, Rosja i Niemcy straciły ducha. Nie cementuje już ich wiara ani żadna idea. Pozostały interesy które lepiej realizują Chiny i USA, a nawet wiele wschodzących potęg. Przy wszystkich wadach społeczeństwa USA i Międzymorza zachowały jeszcze wigor i stare chrześcijańskie zasady, a przynajmniej nie odeszły od nich tak daleko, aby nie było powrotu. Próbują wracać.
  Trzeba zahamować zapaść demograficzną. Rodzina +, duma narodowa, drenaż ludności ze wschodu oraz trochę z zachodu i to jest wykonalne przez dwa pokolenia. Trzeba budować ekonomiczne Międzymorze bo już jest większe niż Niemcy czy Rosja z osobna, dobrze położone i ma niewykorzystany potencjał. Trzeba je budować politycznie w sojuszu z USA i we współpracy z Chinami. To chyba jedyne miejsce na świecie, może poza Afryką, gdzie można sobie wyobrazić wspólne interesy Chin i USA.
  Polska jest potrzebna wielkim tego świata, a przeszkadza średnim, minionym potęgom. Polska będzie jeśli będą Polacy jako naród, a nie motłoch.
 • Ja jestem od lat wielkim optymistą i nie rozczarowałem się. Jak pamiętacie nawet za Tuska parę lat pisałem peany na temat polskiej przyszłości, ze tego nie da się spieprzyć ze względu na potęgę ciśnienia koniunktury.
  Wszystkie te obecne niby trudności i zahamowania i niby kończące suwerenność Polski działania PiSowców, nad którymi tak załamujecie ręce (przykładając zbyt wielka wagę do polityków w ogóle) to pierdoły bez większego wpływu na niosący nas nurt. Naród Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (bo to jest ten naród a nie inny), młodziutki rośnie, oczyszcza się i dojrzewa a jest zbudowany na dziedzictwie Wielkiej Nowenny.

 • Rammstein to bedzie wybudowany w okolicy portu. Wcale nie Guantanamo.

 • Zima napisal(a):

  Rammstein to bedzie wybudowany w okolicy portu. Wcale nie Guantanamo.

  Niech zgadnę, Komunikacyjnego?
 • Nie chce zapeszyć, więc sie wytrzymam. Port na "P"/"B" w okolicy "K".
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  W całym tym sporze USA-Niemcy martwi mnie jedno. To mianowicie, że Niemcy wszyscy znają, że to sprawdzony partner, wszyscy mają wszystkich numery telefonów i wiedzą jakim klubom piłkarskim kibolkują. No, krótko mówiąc, relacje są od 200 lat rozwijane i "spór" to raczej przyjacielskie pstrykanie się po nochalach wśród starych przyjaciół.
  Mało rzeczy mię bardziej nie wkuwia, bardziej niż to, że każda amerycka firma ma swojego głównego dystrybutora na Europę w Hitlerni, a jak Polaczki chcą robić biznes- to do Niemca, centrala spuszcza po brzytwie.
  Toteż, w moim odczuciu, zajebywanie Hitlerwagena VW przez Trumpa jest jedną z najwspanialszych inwestycji USA w Europie od czasu gen. Pattona (i niezrealizowanego, wizjonerskiego planu Morgenthaua).

 • Rafał napisal(a):
  Rosyjskie surowce już nie są ani tak potrzebne, ani unikalne jak dawniej.
  To jest fantastyczny wątek poboczny:
  Amerykanie mają narzędzia do jeżdżenia na zgniłej kukurydzy: silniki flexfuel, w których dominuje wielka trójka, ale Toyota też robi. To jest li tylko kwestia woli (czyli decyzji politycznej) i kilkunastu lat wdrożenia.
  https://en.wikipedia.org/wiki/E85
  https://en.wikipedia.org/wiki/Flexible-fuel_vehicle

  A transport komunalny też powoli uniezależniają od ropy:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_gas_vehicle#United_States
 • Rafał napisal(a):
  Rosja to liga Korei, Iranu i Turcji
  Samsung, LG i Hyundai mocno by się obraziły za takie obrzucenie gównem ;)

 • Zima napisal(a):
  Nie chce zapeszyć, więc sie wytrzymam. Port na "P"/"B" w okolicy "K".
  Piszta jaśniej!

  Ja wiem, że do budowy Redzikowa najmują Polonusów, ale ich też dziwią opóźnienia...
 • no jakto?
  Pyrzowice/Balice przy Kkwadrat
  czyli Kraków Katowice!
  lotnisko już w Zagłębiu Dąbrowskim, tuż za granicą Śląska
 • Zima napisal(a):
  Nie chce zapeszyć, więc sie wytrzymam. Port na "P"/"B" w okolicy "K".
  christoph napisal(a):
  no jakto?
  Pyrzowice/Balice przy Kkwadrat
  czyli Kraków Katowice!
  lotnisko już w Zagłębiu Dąbrowskim, tuż za granicą Śląska
  :)
  Air Port Pyrzowice, 10. maja 2018

  W kwietniu bieżącego roku w Katowice Airport zostało obsłużonych 293 470 pasażerów, to o 56 683 więcej (+23,9%) w porównaniu z tym samym miesiącem 2017 roku.

  Wzrost ruchu został odnotowany zarówno w segmencie przewozów regularnych jak i czarterowych. Z siatki połączeń regularnych skorzystało 241 324 podróżnych, o 40 175 więcej (+20%) niż w czwartym miesiącu ubiegłego roku. Znaczący - ponad 49% wzrost - odnotowano w ruchu czarterowym. W tym segmencie zostało obsłużonych 51 636 pasażerów, o 16 998 więcej niż przed rokiem.

  W czwartym miesiącu roku linie lotnicze wykonały w Pyrzowicach 2 964 operacji startów lub lądowań, to o 757 więcej (+34%) w porównaniu z kwietniem minionego roku.
 • Noale to jeszcze nie baza lotnicza z mega szpitalem made in USA. w rammstein mozna jeszcze poczuć amerykańską strefę okupacyjną
 • christoph napisal(a):
  no jakto?
  Pyrzowice/Balice przy Kkwadrat
  czyli Kraków Katowice!
  lotnisko już w Zagłębiu Dąbrowskim, tuż za granicą Śląska
  Kulega mię rozpracował, niczym Bond jaki albo Hans Kloss.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  W całym tym sporze USA-Niemcy martwi mnie jedno. To mianowicie, że Niemcy wszyscy znają, że to sprawdzony partner, wszyscy mają wszystkich numery telefonów i wiedzą jakim klubom piłkarskim kibolkują. No, krótko mówiąc, relacje są od 200 lat rozwijane i "spór" to raczej przyjacielskie pstrykanie się po nochalach wśród starych przyjaciół.

  Polska zaś to taki kraj, który nie dość że przegapił cały XIX wiek, to jeszcze większą połowę wieku XX.

  Jesteśmy newcomers, nowo przybyłymi, i nikt nie wie co i po co z nami zrobić. Jeszcze sporo w Potomaku upłynie wody zanim ludzie sobie solidnie zinternalizują, że jest coś pomiędzy Niemcami a Rosją i że nie jest to li tylko miejsce pogromów, gdzie Kozacy zgwałcili naszą zbiorową żydowską babkę.
 • cła oficjalnie wprowadzone
 • A tymczasem w Ulm powstaje nowy ośrodek dowództwa NATO.

  Z racji tego, że Putin jest zły, trzeba w Niemczech postawić nową centralę do transportu wojska i sprzętu. Radujmy się!

  https://www.nzz.ch/international/deutschland-wird-standort-fuer-neues-nato-kommando-ld.1390671?mktcid=nled&mktcval=107&kid=_2018-5-31
 • nie było mowy o umieszczeniu ww ojbiektu w Polsce?
 • Nie wię, ale artykuł ubarwiono fotogramem Błaszczaku.
 • to akurat OK bo to w Niemczech jest jedyny sensowny teren dostępu USA do Polski
 • Ulm to przecie na granicy z Wolnym Państwem Bawaria
 • Saksonia tyż Wolne Państwo. Czesi mają farta - zero granicy z prusactwem.
 • Okienko historyczne rozwarło się szerzej. Miodowy miesiąc Trumpa I Makarona właśnie się skończył awanturą. O handełe i migracje. https://amp.cnn.com/cnn/2018/06/04/politics/donald-trump-emmanuel-macron-call-terrible/index.html

  Do tego ambasador Wielkiego Szejtana w hitlerowie otwartym tekstem pojechał że celem usanskiej dyplomacji jest wspiranie prawicy.
 • Ambasador USA w Berlinie to radosny gay.
  Mówi, ze Trump jest okay
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.