kocham go! B16! jests super

Mocne słowa Benedykta XVI. Izrael nie będzie zadowolony
- Państwo Izrael nie może być uważane pod względem teologicznym za ziemię obiecaną. Samo w sobie jest bowiem państwem świeckim – uważa Benedykt XVI. Jego zdaniem, nie ma jedności między chrześcijaństwem a judaizmem.

Swoje przemyślenia Joseph Ratzinger zawarł w książce w liście do szwajcarskiego rabina Arie Foglera. Ukazał się on w książce biografa papieża, Elio Guerriero. Fragmenty listu cytuje portal pch24.pl

W liście do rabina Benedykt XVI zwraca uwagę, że dialog między chrześcijanami a judaizmem "nigdy nie doprowadzi do takiej samej interpretacji we współczesnych czasach”. Zdaniem duchownego, mesjanistyczne oczekiwanie Izraela, opierające się na postaci Dawida, pozostaje ważne, ale jego znacznie jest niepełne.

Ratzinger zwraca uwagę, że "państwo Izrael nie może być uważane pod względem teologicznym za ziemię obiecaną. Samo w sobie jest bowiem państwem świeckim”.

Benedykt XVI już wcześniej próbował zdefiniować relacje między chrześcijaństwem a judaizmem. We wcześniejszych jego pismach, odrzucał po stronie katolickiej tzw. teorię zastępstwa, zgodnie z którą to Kościół zastąpił Izrael w roli zwiastuna Bożych obietnic. Podtrzymywał również, iż pomiędzy Bogiem a ludem Izraela trwa "przymierze nieuchylone”.

- Stwierdzenia te są zasadniczo poprawne w wielu aspektach, ale są one także nieprecyzyjne i muszą być dalej rozwinięte krytycznie – twierdzi Ratzinger.

Komentarz

 • loslos
  edytowano April 2019
  Podtrzymywał również, iż pomiędzy Bogiem a ludem Izraela trwa "przymierze nieuchylone”.
  No waśnie, co to jest ten "lud Izraela"? Jeśli Pan Bóg jest rasistą, to ludem Izraela są wszyscy potomkowie Żydów z czasów biblijnych. Trudno to ustalić, wiemy tylko, że Aszkenazyjczycy ludem Izraela są w niewielkim stopniu jako potomkowie stepowych Chazarów, najbliżsi genetycznie historycznym Żydom są Palestyńczycy jako potomkowie Żydów najpierw nawróconych na chrześcijaństwo a potem na islam. Bajkę o wysiedleniu wszystkich Żydów po powstaniu tak, że tylko pustynia się ostała, traktujemy jako bajkę.

  Jeśli geograficznie rzecz oceniamy, to ludem Izraela są zamieszkujący Izrael od pokoleń. Palestyńczycy, nikt inny.

  Jeśli Pan Bóg nie jest rasistą, to ludem Izraela są wyznający żydowską religię. Czy żydowską religią jest ateistyczny socjalizm z elementami rasizmu powszechnie zwany syjonizmem czy herezja z Jamni? A może jednak ludem Izraela to byli ci, co poszli za żydowskim Mesjaszem?

  Tak czy tak - wychodzi, że nazywani dziś umownie Żydami mają mało wspólnego z ludem Izraela i Przymierze nie bardzo się do nich stosuje.
 • „Na ile mogę to zobaczyć, w większości reakcji na mój tekst w ogóle nie wspomina się o Bogu, a zatem nie podejmuje się tego, co ja chciałem podkreślić jako kluczową dla tego problemu kwestię” – napisał Benedykt XVI.

  W sposób szczególny odnosi się on do tekstu niemieckiej historyk Brigit Aschmann. Papież Senior zauważa, że choć pomimo swej jednostronności, tekst ten może pobudzić do dalszych refleksji, lecz nie stanowi zadowalającej odpowiedzi na jego publikacje, co jest też typowe dla pozostałych reakcji. „Wydaje mi się, że na czterech stronach artykułu Pani Aschmann nie pojawia się słowo Bóg, które ja postawiłem w centrum problemu” – napisał Benedykt XVI. Przypomniał on główne tezy swego tekstu, a mianowicie fakt, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia, a w społeczeństwie zachodnim Bóg jest nieobecny i nie ma nic do powiedzenia. „To dlatego jest ono społeczeństwem, w którym coraz bardziej zatraca się miarę człowieka” – przypominał Benedykt XVI i dodał: „Fakt, że artykuł Aschmann pomija centralny fragment mojej argumentacji, podobnie jak znanych mi reakcji na mój tekst, pokazuje niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo Bóg często wydaje się zepchnięte na margines teologii

  https://opoka.news/benedykt-xvi-niebezpieczenstwo-teologii-bez-boga
 • Odważył się

  https://wpolityce.pl/kosciol/470668-biden-lobbowal-za-aborcja-ksiadz-odmowil-mu-komunii

  W artykule opublikowanym przez Catholic News Agency, przytoczono również słowa kardynała Josepha Ratzingera, który w memorandum do katolickich biskupów USA z 2004 roku napisał, że polityk promujący aborcję i prawo do eutanazji to osoba, która współuczestniczy „w jawnym grzechu ciężkim”. Kardynał zalecił duchownym, aby w takich sytuacji wyjaśnili takim politykom, że nie powinni przystępować do Komunii Świętej, dopóki „nie zakończą obiektywnej sytuacji grzechu”
 • Katolicki ksiądz z Południowej Karoliny odmówił udzielenia Komunii Świętej Joe Bidenowi. Duchowny w oświadczeniu wysłanym CNA wyjaśnił, że odmówił udzielenia Eucharystii kandydatowi na prezydenta USA z powodu jego poparcia dla legalnej aborcji. Do sytuacji doszło w parafii św. Antoniego w diecezji Charleston w Południowej Karolinie.
 • Ciekawe, jak szybko go oberklechy zajebią.
 • pojedzie na Ukrainę
 • Co ciekawe, w 2012 roku Joe Biden powiedział, że osobiście sprzeciwia się aborcji, jednak jego rolą jako polityka jest zapewnianie równych praw wszystkim obywatelom i nieprzekładanie na nich swoich prywatnych przekonań.
  zez Wprosta
 • jak bym pewną partię w Polsce słuchał, o konsensusie
  Michał5 napisal(a):
  Co ciekawe, w 2012 roku Joe Biden powiedział, że osobiście sprzeciwia się aborcji, jednak jego rolą jako polityka jest zapewnianie równych praw wszystkim obywatelom i nieprzekładanie na nich swoich prywatnych przekonań.
  zez Wprosta
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Ciekawe, jak szybko go oberklechy zajebią.
  już dekadę temu Dex tłumaczył, że USA to nie Europa (jeśli chodzi o oberkołchozy), że często jest tam lepiej z ortodoksją niż na Starym Kontynencie.

 • Kościół na nowo odnajdzie swoją istotę i pełne przekonanie co do tego, co zawsze było w jego centrum: wiary w Trójjedynego Boga, w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, w obecność Ducha Świętego aż do końca świata. W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej.

  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/05/kardynal-joseph-ratzinger-przewidzial-przyszlosc-kosciola/amp/
  Stare, ale przerażające i coraz bardziej aktualne
 • ?
  pisał to w 1969 roku i cytuję: "Z obecnego kryzysu..."

  koronawirus jako kontunuacja kryzysu wiary i instytucji Kościoła z lat sześdziesiątych?
 • edytowano March 2020
  W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej.

  Ani za Pana, Boga, na żetony. Ileś czegoś odmowie (nawet sobie), a On musi mi coś w zamian zrobić.

  Przerażające. Misterium tremendum (za Rudolfem Otto)
 • No właśnie, we Włoszech jak w średniowieczu: dwóch Papieży i Zaraza.
 • ms.wygnaniec napisal(a):
  No właśnie, we Włoszech jak w średniowieczu: dwóch Papieży i Zaraza.
  I rozbicie dzielnicowe
 • :D
  Chociaż po prawdzie rozbicie dzielnicowe to było u nas. Tam to były zupełnie odrębne państwa.
 • Chciałam, żeby był zgrabny bąmłot
 • Pigwa napisal(a):
  Chciałam, żeby był zgrabny bąmłot
  "lordoza i skolioza"
  Mnie się podoba z tym rozbiciem.
  Obecnie za namiastkę rozbicia robią kluby piłkarski
 • stare sprzed 2 tygodni
 • Wczoraj zmarł ks. Georg Ratzinger, starszy brat papieża seniora Benedykta XVI.
  https://www.radiomaryja.pl/informacje/kep-pogrzeb-ks-georga-ratzingera-8-lipca-w-katedrze-sw-piotra-w-ratyzbonie/
  R.I.P.
 • No 8 lipca mam inne zobowiązania
  Rip
  +++
 • Dzieki jesienna.
  Pamiętam zdjęcie prymicyjne ich obu.
  I plugawą manipulacje tego zdjęcia
 • edytowano July 2020
  christoph napisal(a):
  Kościół na nowo odnajdzie swoją istotę i pełne przekonanie co do tego, co zawsze było w jego centrum: wiary w Trójjedynego Boga, w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, w obecność Ducha Świętego aż do końca świata. W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej.

  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/05/kardynal-joseph-ratzinger-przewidzial-przyszlosc-kosciola/amp/
  Stare, ale przerażające i coraz bardziej aktualne
  ...bardzo krytyczny tekst pod adresem Kościoła AD 1969
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.