kocham go! B16! jests super

Mocne słowa Benedykta XVI. Izrael nie będzie zadowolony
- Państwo Izrael nie może być uważane pod względem teologicznym za ziemię obiecaną. Samo w sobie jest bowiem państwem świeckim – uważa Benedykt XVI. Jego zdaniem, nie ma jedności między chrześcijaństwem a judaizmem.

Swoje przemyślenia Joseph Ratzinger zawarł w książce w liście do szwajcarskiego rabina Arie Foglera. Ukazał się on w książce biografa papieża, Elio Guerriero. Fragmenty listu cytuje portal pch24.pl

W liście do rabina Benedykt XVI zwraca uwagę, że dialog między chrześcijanami a judaizmem "nigdy nie doprowadzi do takiej samej interpretacji we współczesnych czasach”. Zdaniem duchownego, mesjanistyczne oczekiwanie Izraela, opierające się na postaci Dawida, pozostaje ważne, ale jego znacznie jest niepełne.

Ratzinger zwraca uwagę, że "państwo Izrael nie może być uważane pod względem teologicznym za ziemię obiecaną. Samo w sobie jest bowiem państwem świeckim”.

Benedykt XVI już wcześniej próbował zdefiniować relacje między chrześcijaństwem a judaizmem. We wcześniejszych jego pismach, odrzucał po stronie katolickiej tzw. teorię zastępstwa, zgodnie z którą to Kościół zastąpił Izrael w roli zwiastuna Bożych obietnic. Podtrzymywał również, iż pomiędzy Bogiem a ludem Izraela trwa "przymierze nieuchylone”.

- Stwierdzenia te są zasadniczo poprawne w wielu aspektach, ale są one także nieprecyzyjne i muszą być dalej rozwinięte krytycznie – twierdzi Ratzinger.

Komentarz

• loslos
    edytowano April 2019
    Podtrzymywał również, iż pomiędzy Bogiem a ludem Izraela trwa "przymierze nieuchylone”.
    No waśnie, co to jest ten "lud Izraela"? Jeśli Pan Bóg jest rasistą, to ludem Izraela są wszyscy potomkowie Żydów z czasów biblijnych. Trudno to ustalić, wiemy tylko, że Aszkenazyjczycy ludem Izraela są w niewielkim stopniu jako potomkowie stepowych Chazarów, najbliżsi genetycznie historycznym Żydom są Palestyńczycy jako potomkowie Żydów najpierw nawróconych na chrześcijaństwo a potem na islam. Bajkę o wysiedleniu wszystkich Żydów po powstaniu tak, że tylko pustynia się ostała, traktujemy jako bajkę.

Jeśli geograficznie rzecz oceniamy, to ludem Izraela są zamieszkujący Izrael od pokoleń. Palestyńczycy, nikt inny.

Jeśli Pan Bóg nie jest rasistą, to ludem Izraela są wyznający żydowską religię. Czy żydowską religią jest ateistyczny socjalizm z elementami rasizmu powszechnie zwany syjonizmem czy herezja z Jamni? A może jednak ludem Izraela to byli ci, co poszli za żydowskim Mesjaszem?

Tak czy tak - wychodzi, że nazywani dziś umownie Żydami mają mało wspólnego z ludem Izraela i Przymierze nie bardzo się do nich stosuje.
  • „Na ile mogę to zobaczyć, w większości reakcji na mój tekst w ogóle nie wspomina się o Bogu, a zatem nie podejmuje się tego, co ja chciałem podkreślić jako kluczową dla tego problemu kwestię” – napisał Benedykt XVI.

W sposób szczególny odnosi się on do tekstu niemieckiej historyk Brigit Aschmann. Papież Senior zauważa, że choć pomimo swej jednostronności, tekst ten może pobudzić do dalszych refleksji, lecz nie stanowi zadowalającej odpowiedzi na jego publikacje, co jest też typowe dla pozostałych reakcji. „Wydaje mi się, że na czterech stronach artykułu Pani Aschmann nie pojawia się słowo Bóg, które ja postawiłem w centrum problemu” – napisał Benedykt XVI. Przypomniał on główne tezy swego tekstu, a mianowicie fakt, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia, a w społeczeństwie zachodnim Bóg jest nieobecny i nie ma nic do powiedzenia. „To dlatego jest ono społeczeństwem, w którym coraz bardziej zatraca się miarę człowieka” – przypominał Benedykt XVI i dodał: „Fakt, że artykuł Aschmann pomija centralny fragment mojej argumentacji, podobnie jak znanych mi reakcji na mój tekst, pokazuje niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo Bóg często wydaje się zepchnięte na margines teologii

https://opoka.news/benedykt-xvi-niebezpieczenstwo-teologii-bez-boga
  • Odważył się

https://wpolityce.pl/kosciol/470668-biden-lobbowal-za-aborcja-ksiadz-odmowil-mu-komunii

W artykule opublikowanym przez Catholic News Agency, przytoczono również słowa kardynała Josepha Ratzingera, który w memorandum do katolickich biskupów USA z 2004 roku napisał, że polityk promujący aborcję i prawo do eutanazji to osoba, która współuczestniczy „w jawnym grzechu ciężkim”. Kardynał zalecił duchownym, aby w takich sytuacji wyjaśnili takim politykom, że nie powinni przystępować do Komunii Świętej, dopóki „nie zakończą obiektywnej sytuacji grzechu”
  • Katolicki ksiądz z Południowej Karoliny odmówił udzielenia Komunii Świętej Joe Bidenowi. Duchowny w oświadczeniu wysłanym CNA wyjaśnił, że odmówił udzielenia Eucharystii kandydatowi na prezydenta USA z powodu jego poparcia dla legalnej aborcji. Do sytuacji doszło w parafii św. Antoniego w diecezji Charleston w Południowej Karolinie.
  • Ciekawe, jak szybko go oberklechy zajebią.
  • pojedzie na Ukrainę
  • Co ciekawe, w 2012 roku Joe Biden powiedział, że osobiście sprzeciwia się aborcji, jednak jego rolą jako polityka jest zapewnianie równych praw wszystkim obywatelom i nieprzekładanie na nich swoich prywatnych przekonań.
    zez Wprosta
  • jak bym pewną partię w Polsce słuchał, o konsensusie
    Michał5 napisal(a):
    Co ciekawe, w 2012 roku Joe Biden powiedział, że osobiście sprzeciwia się aborcji, jednak jego rolą jako polityka jest zapewnianie równych praw wszystkim obywatelom i nieprzekładanie na nich swoich prywatnych przekonań.
    zez Wprosta
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ciekawe, jak szybko go oberklechy zajebią.
    już dekadę temu Dex tłumaczył, że USA to nie Europa (jeśli chodzi o oberkołchozy), że często jest tam lepiej z ortodoksją niż na Starym Kontynencie.

• Kościół na nowo odnajdzie swoją istotę i pełne przekonanie co do tego, co zawsze było w jego centrum: wiary w Trójjedynego Boga, w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, w obecność Ducha Świętego aż do końca świata. W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej.

https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/05/kardynal-joseph-ratzinger-przewidzial-przyszlosc-kosciola/amp/
    Stare, ale przerażające i coraz bardziej aktualne
  • ?
    pisał to w 1969 roku i cytuję: "Z obecnego kryzysu..."

koronawirus jako kontunuacja kryzysu wiary i instytucji Kościoła z lat sześdziesiątych?
  • edytowano March 2020
    W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej.

Ani za Pana, Boga, na żetony. Ileś czegoś odmowie (nawet sobie), a On musi mi coś w zamian zrobić.

Przerażające. Misterium tremendum (za Rudolfem Otto)
  • No właśnie, we Włoszech jak w średniowieczu: dwóch Papieży i Zaraza.
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    No właśnie, we Włoszech jak w średniowieczu: dwóch Papieży i Zaraza.
    I rozbicie dzielnicowe
  • :D
    Chociaż po prawdzie rozbicie dzielnicowe to było u nas. Tam to były zupełnie odrębne państwa.
  • Chciałam, żeby był zgrabny bąmłot
  • Pigwa napisal(a):
    Chciałam, żeby był zgrabny bąmłot
    "lordoza i skolioza"
    Mnie się podoba z tym rozbiciem.
    Obecnie za namiastkę rozbicia robią kluby piłkarski
  • stare sprzed 2 tygodni
  • Wczoraj zmarł ks. Georg Ratzinger, starszy brat papieża seniora Benedykta XVI.
    https://www.radiomaryja.pl/informacje/kep-pogrzeb-ks-georga-ratzingera-8-lipca-w-katedrze-sw-piotra-w-ratyzbonie/
    R.I.P.
  • No 8 lipca mam inne zobowiązania
    Rip
    +++
  • Dzieki jesienna.
    Pamiętam zdjęcie prymicyjne ich obu.
    I plugawą manipulacje tego zdjęcia
  • edytowano July 2020
    christoph napisal(a):
    Kościół na nowo odnajdzie swoją istotę i pełne przekonanie co do tego, co zawsze było w jego centrum: wiary w Trójjedynego Boga, w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, w obecność Ducha Świętego aż do końca świata. W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej.

https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/05/kardynal-joseph-ratzinger-przewidzial-przyszlosc-kosciola/amp/
    Stare, ale przerażające i coraz bardziej aktualne
    ...bardzo krytyczny tekst pod adresem Kościoła AD 1969
  • edytowano February 8
    (tutuł wątka mięsię podoba, więc tu)
    senior Benedykt XVI
    Watykan, dnia 6 lutego 2022 r.

Wkrótce stanę przed ostatecznym sędzią mojego życia.

Choć, patrząc wstecz na moje długie życie, mogę mieć wiele powodów do obaw i lęku, to jednak w duchu jestem radosny, ponieważ mocno wierzę, że Pan jest nie tylko sprawiedliwym sędzią, lecz także przyjacielem i bratem, który już sam cierpiał z powodu moich niedostatków i dlatego jako sędzia jest także moim obrońcą (Parakletem). W obliczu godziny sądu, łaska bycia chrześcijaninem staje się dla mnie tak oczywista. Bycie chrześcijaninem daje mi poznanie, a nawet więcej, przyjaźń z Sędzią mojego życia i pozwala mi przejść z ufnością przez mroczną bramę śmierci. W tym kontekście ciągle przypomina mi się to, co Jan mówi na początku Apokalipsy: widzi Syna Człowieczego w całej Jego wielkości i pada u Jego stóp jak martwy. Lecz On kładzie na nim swoją prawą rękę i mówi: „Przestań się lękać! To ja…” (por. Ap 1, 12-17).

Drodzy przyjaciele, z tymi uczuciami błogosławię was wszystkich.
    (cytat zapodał na FB Mateusz Ochman)
    (→ pełny tekst listu (w temacie nadużyć sex. w Niemczech) stąd)
  • edytowano February 10
    Lisicki ostatnio Go z zimną krwią "zdekonstruował", wtłaczając w jednolity modernistyczny szereg wiodący od J23 poprzez P6, JP1, JP2 do F :-( co entuzjastycznie zrecenzował w Arcanach J. Bartyzel.
  • Brzost napisal(a):
    Lisicki ostatnio Go z zimną krwią "zdekonstruował", wtłaczając w jednolity modernistyczny szereg wiodący od J23 poprzez P6, JP1, JP2 do F :-( co entuzjastycznie zrecenzował w Arcanach J. Bartyzel.
    Lisicki radośnie pomija pewne ważne konteksty aby bardziej do tezy pasowały (np Ratzinger proponował pewne tezy do dyskusji na VS ale był zaszokowany, gdy uznawano je za nowe normy), w jednym natomiast ma bezwzględnie rację, czyli obecny bałagan z 2 papieżami.

• Brzost napisal(a):
    jednolity modernistyczny szereg wiodący od J23 poprzez P6, JP1, JP2 do F
    no tak, faktograficzne BXVI się wcale nie wyłamuje...

• 2 papieży? Mimo wszystko jednak nie
  • Wataha napisal(a):
    2 papieży? Mimo wszystko jednak nie
    No a jak to nie?

w jednym natomiast ma bezwzględnie rację, czyli obecny bałagan z 2 papieżami.

No, zobaczymy za, hm, pół wieku, czy to bałagan, czy nowa norma. Gdyż biskupi ordynariusze także kiedyś nie odchodzili na emerytury. W Katowicach 'dożywa' biskup-senior.

A formalnie to nie ma (chyba) osobnego stanowiska pod nazwą "papież"?

• Papiestwo to nie sakrament a urząd wybieralny. Skoro kandydat mówi "Przyjmuję" to może powiedzieć "Rezygnuję" czego efektem wybór nowego papy.
    Reszta to zabawa dla prawników jak nazwać byłego papę, który na złość różnym żyje i nawet się udziela.
  • Wataha napisal(a):
    Papiestwo to nie sakrament a urząd wybieralny. Skoro kandydat mówi "Przyjmuję" to może powiedzieć "Rezygnuję" czego efektem wybór nowego papy.
    Reszta to zabawa dla prawników jak nazwać byłego papę, który na złość różnym żyje i nawet się udziela.
    No właśnie - jest formalnie "papiestwo" czy nie ma? A po prostu urząd biskupa Rzymu z roooooozbudowaną kurią do granic krańców świata?

To akurat pytanie ekumeniczne jest.
  • Czyli Papież to miał być w zamierzeniu taki CEO w korpo KK?
  • Wataha napisal(a):
    Papiestwo to nie sakrament a urząd wybieralny. Skoro kandydat mówi "Przyjmuję" to może powiedzieć "Rezygnuję" czego efektem wybór nowego papy
    No tak nie za bardzo.

Wataha napisal(a):
    Papiestwo to nie sakrament a urząd wybieralny. Skoro kandydat mówi "Przyjmuję" to może powiedzieć "Rezygnuję" czego efektem wybór nowego papy
    No tak nie za bardzo.
    Notto gdzie to jest sformalizowane?
    Albo inaczej: nie za bardzo legalnie BXVI ustąpił?

• Może zapomnimy na chwilę o formalizmie? Przecież to wszystko ludzki wynalazek.
    A papieże też mają wolną wolę - mogą mówić tak oraz nie.
    Przecież na dzień dobry to taki wybrany przez konklawe też może powiedzieć Nie i cała procedura rusza od nowa
  • Obecnie jest bałagan, za który odpowiada BXVI
  • Zarówno BXVI jak i F1 nie mają z tym żadnego problemu
  • edytowano February 11
    Reszta Kościoła jednak ma.

W ogóle celibat, zakony, ryty sakramentalne itp.to też "ludzki wynalazek".
  • Azaliż ludzkie czy powstałe po zetknięciu Słowa Bożego z rzeczywistością?
    Kardynałowie wiedzieli co mają robić
  • Nadal wiedzą.
  • edytowano February 12
    MarianoX napisal(a):
    Czyli Papież to miał być w zamierzeniu taki CEO w korpo KK?
    w tamiecie, myślę, ten wpis z FB
    „Zapytała mnie Pani o rolę papieża.

W Kazachstanie dość często mam kontakt z prawosławiem, które wyznawane jest przez dwadzieścia pięć procent populacji. Kontaktuję się z niektórymi prawosławnymi biskupami i kapłanami. Ostatnio spotkałem się z jednym takim kapłanem. Był dla mnie bardzo uprzejmy i kilka razy wraz ze swoją rodziną zaprosił mnie na kolację. Ów teolog powiedział do mnie: „Wierzę w dogmat prymatu papieża”. Następnie dodał: „Lecz my, prawosławni, nigdy nie moglibyśmy zaakceptować papiestwa w formie, w jakiej praktykowane jest ono przez papieża Franciszka. Dla nas jest to przykład niesłychanego papocentryzmu i papolatrii. Moglibyśmy nawet zaakceptować Sobór Watykański I, prymat i nieomylność [papieża], lecz w takiej formie, w jakiej były one praktykowane na przykład przez Leona Wielkiego i Grzegorza Wielkiego”.”

Fragment książki biskupa Athanasiusa Schneidera 'Christus Vincit. Tryumf Chrystusa nad mrokami czasów'

• Wielu biskupów na świecie ma dużo do zawdzięczenia Benedyktowi XVI, ale niewielu wystąpiło w jego obronie po fałszywych oskarżeniach o rzekome tuszowanie skandali pedofilskich w archidiecezji monachijskiej. Jednym z tych, którzy zabrali publicznie głos, broniąc dobrego imienia Josepha Ratzingera, jest arcybiskup Pragi kardynał Dominik Duka.
    Czeski dostojnik opublikował oświadczenie, które zatytułował „Zdrada Monachium po raz drugi”. W ten dosadny sposób porównał prezentację niedawnego raportu o nadużyciach seksualnych w stolicy Bawarii do konferencji, która odbyła się w tym mieście w 1938 roku. Za pierwszym razem alianci zdradzili tam swojego sojusznika – Czechosłowację, oddając ją na pastwę Hitlera. Za drugim razem archidiecezja monachijska zdradziła swego byłego duszpasterza, papieża-emeryta, wydając go na łup fałszywych oskarżeń.
    Całość, tego ciekawego omówienia.
    Wreszcie ktoś zabiera głos w tej sprawie.
    W Europie Środkowej jest prosto, mniejsze episkopaty patrzą z nadzieją na Polskę, a Polski Episkopat robi to co umie najlepiej.
  • Czyli nic?
  • los napisal(a):
    Czyli nic?
    Umiejętność świadomej niewiedzy wymaga nieustannego doskonalenia.

• edytowano February 13
    Epidiaskop polski też jakoś dziwnie niemrawo broni dobrego imienia Jana Pawła II-go, a jeszcze niedawno chętnie ogrzewał się w jego blasku. Benedykt XVi-ty z kolei był zawsze solą w oku quasischizmatyckiego organu kierującego KK za Odrą, znacznie większym szacunkiem ciesząc się w Polsce.
  • w Wielką Sobotę obchodził B16 urodziny, z racji większych uroczystości nie ruszaliśmy tego wątku.
    ale pamiętajmy o nim w modlitwie

+++

i dwie ciekawostki

urodził się w Wielką Sobotę 95 lat temu , w 1927 r.
    bardziej lubi Fantę niż piwo

https://www.catholicnewsagency.com/news/250989/5-things-to-know-about-benedict-xvi-on-his-95th-birthday

Benedict XVI was born on Holy Saturday

Benedict XVI was born on Holy Saturday, April 16, 1927, in Marktl am Inn, Bavaria. According to CNA’s count, this year is his fourth Holy Saturday birthday; the last time his birthday fell on this day was in 1960. The pope emeritus has also had three birthdays occur on Good Friday: In 1954, 1965, and 1976. But he has had four Easter Sunday birthdays to make up for it.

The pope emeritus prefers orange soda to German beer

Despite enjoying a German beer on his 90th birthday in 2017, those who know Benedict personally say he is a bigger fan of orange soda, commonly known by the Italian brand name Fanta.
  • MarianoX napisal(a):
    Epidiaskop polski też jakoś dziwnie niemrawo broni dobrego imienia Jana Pawła II-go, a jeszcze niedawno chętnie ogrzewał się w jego blasku.
    Jakże? Czytałem że ktoś tam nieomylnie orzekł, że Stasiulek lelija i nawet się nie Dziwię.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.