Św. Henryk - 13 lipca

W Polsce mało czczony święty. Tylko dwie parafie pod wezwaniem św. Henryka na terenie Polski: Wrocław i Sulęcin.

Sulęcin nadany Templariuszom w 1241 r. Po kasacie templariuszy i sporach z margrabiami brandenburskimi i Wittelsbachami w roku 1350 miasto i okolice ostatecznie przeszły na własność joannitów, w których władaniu pozostały aż do 1810 roku.

Kościół św. Henryka konsekrowany został 15 lipca 1862 r. W 1870 r. świątynia ta otrzymała status parafii. W 1925 r. liczba katolików w samym Sulęcinie wynosiła tylko 190 osób.
W czasie II wojny światowej kościół wraz z plebanią szczęśliwie ocalał.

Kościół w Sulęcinie

th.bing.com/th/id/OIP.zh6aGtUmYcJldmaqqrYRfQHaGL?pid=Api&rs=1

Kościół we Wrocławiu

swhenryk.wroclaw.pl/images/anielski_przystanek/kalendarz_2019/foto01.jpg

"W wojnie z Bolesławem Chrobrym złączył się przymierzem z pogańskimi Lutykami i Redarami. Wojna toczyła się o przyłączenie Słowian Nadodrzańskich do Polski albo do Niemiec. Długotrwała wojna zakończona została pokojem w Budziszynie, na mocy którego część plemion słowiańskich została przy Polsce, inne przy Niemczech (1018). W roku 1004 Henryk wznowił biskupstwo w Merserburgu i utworzył nowe w Bamberdze (1007) jako biskupstwo misyjne. Wyposażył również bogato katedry w Bazylei, Strasburgu i Ratyzbonie.
14 lutego 1014 roku udał się wraz ze swoją małżonką do Rzymu, gdzie w bazylice św. Piotra papież Benedykt VIII dokonał ich uroczystej koronacji. W drodze powrotnej cesarz podniósł opactwo w Bobbio do godności biskupstwa. W Weronie spotkał się ze św. Romualdem. Dbał o to, by stolice biskupie były obsadzane najgodniejszymi pasterzami. Fundował też liczne klasztory. W 1022 roku na prośbę papieża wyruszył przeciwko cesarzowi wschodniemu, który zagrażał granicznym częściom Włoch. Udał się aż na samo południe Italii i zawarł przymierze w tej sprawie z księciem Normanów.


Kiedy przygotowywał się po raz drugi do wyprawy wojennej do Włoch, zmarł koło Getyngi 13 lipca 1024 roku. Nie pozostawił po sobie potomka. Przypisywano to ślubowi dziewictwa, jaki miał złożyć ze swoją małżonką Panu Bogu. Został pochowany w wybudowanej przez siebie katedrze w Bambergu obok swojej żony, św. Kunegundy. Tam też głównie doznawał czci. Do chwały świętych wyniósł Henryka papież bł. Eugeniusz III w roku 1146 r."
Otagowano:

Komentarz

 • loslos
  edytowano July 11
  Wyjątkowo paskudna postać. Święty, który zlecał poganom palenie kościołów i mordowanie duchownych. Tylko Niemcy mogli coś takiego wymyślić.
 • A dlaczego interesuje nas święty na 13 lipca?
  Mnie zainteresował patron na 12. Jest nim św. Brunon Kwerfurtu, o którym poczytałam sobie tu https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_brunon_z_kwerfurtu.html i się mi podoba ten patron.
  W ikonografii najczęściej ukazuje się św. Brunona podróżującego na osiołku i głoszącego Ewangelię.
 • Oba Niemce
 • los napisal(a):
  Wyjątkowo paskudna postać. Święty, który zlecał poganom palenie kościołów i mordowanie duchownych. Tylko Niemcy mogli coś takiego wymyślić.
  Czeba byo skatalizować furrory teutoniczne -taka inkulturacja
 • 13 lipca w polskich diecezjach jest wspomnienie św. Świerada.
 • O! I to jest święty. Choć też trochę niepoprawny, bo unieważnia podręczniki historii.
 • znaczy Kościół się pomylił ?
 • loslos
  edytowano July 12
  Nie jeden raz na ołtarze wynoszono dziwne osoby. Moim ulubionym przypadkiem jest Budda http://www.polska-azja.pl/k-zdanowicz-kiedy-budda-zostaje-chrzescijanskim-swietym/
 • A tak sobie pomyślałem, że Bóg pisze prosto po krzywych liniach.

  Taki wątpliwy święty jest przekazem do Polaków - że samo składanie rączek do chrześcijaństwa nie wystarczy, bo Kościół jako instytucja różne decyzje podejmuje. Polska Chrystusowi też jest potrzebna i warto o nią walczyć - nawet jeśli wrogowie wycierają sobie mordy bogobojnością.
 • No ale, ten Henryk to później wielkie zasługi pono miał dla Kościoła
 • los napisal(a):
  O! I to jest święty. Choć też trochę niepoprawny, bo unieważnia podręczniki historii.
  Chrześcijańska Małopolska przed Mieszkiem?
 • ethanol napisal(a):
  No ale, ten Henryk to później wielkie zasługi pono miał dla Kościoła
  Czyli że odpokutował? I dlatego pewnie Kościół uznał że ok.
 • wojtek napisal(a):
  los napisal(a):
  O! I to jest święty. Choć też trochę niepoprawny, bo unieważnia podręczniki historii.
  Chrześcijańska Małopolska przed Mieszkiem?
  :)
 • wojtek napisal(a):
  los napisal(a):
  O! I to jest święty. Choć też trochę niepoprawny, bo unieważnia podręczniki historii.
  Chrześcijańska Małopolska przed Mieszkiem?
  (Piekary Śl., Bytom (księstwo bytomskie) to historycznie ukraina Małopolski, zresztą geograficznie dorzecze Wisły: Brynica-> Czarna Przemsza-> Przemsza-> Wisła oraz Szarlejka-> Brynica)

  tak więc kościół w Piekarach powstał (pierwszy zapis 1303 rok) pod wzgórzem Cerekwica, na szczycie Cerekwicy jest kościół kalwaryjski

  i tereeny te były pod zasięgiem Państwa Wielko Morawskiego
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.