Młody Technik i jego ciekawe1 osiągnięcia

Dwa zespoły naukowców - jeden z Northeastern University w Bostonie; drugi z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii - ogłosiły niedawno, że udało im się wytworzyć w laboratorium materiał, który nie występuje naturalnie na Ziemi. Do tej pory znajdowano go jedynie w meteorytach.

Rozmawialiśmy z Laurą Henderson Lewis, jednym z profesorów zespołu z Northeastern, która powiedziała nam, że materiał znaleziony w meteorytach jest połączeniem dwóch metali nieszlachetnych, niklu i żelaza, które zostały schłodzone w ciągu milionów lat, gdy meteoroidy i asteroidy przemierzały przestrzeń kosmiczną. Proces ten stworzył unikalny związek o szczególnym zestawie cech, które czynią go idealnym do zastosowania w wysokiej klasy magnesach stałych, które są podstawowym składnikiem szerokiej gamy zaawansowanych maszyn, od pojazdów elektrycznych po turbiny promów kosmicznych.

Związek ten nazywa się tetrataenitem, a fakt, że naukowcy znaleźli sposób na jego wytworzenie w laboratorium, to wielka sprawa. Jeśli syntetyczny tetrataenit sprawdzi się w zastosowaniach przemysłowych, może sprawić, że technologie zielonej energii będą znacznie tańsze. Mogłoby to również zakłócić rynek metali ziem rzadkich, obecnie zdominowany przez Chiny, i spowodować sejsmiczną zmianę w równowadze przemysłowej między Chinami a Zachodem.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)


https://www.npr.org/sections/money/2022/11/08/1134461777/they-made-a-material-that-doesnt-exist-on-earth-thats-only-the-start-of-the-stor?utm_medium=email&utm_source=pocket_hits&utm_campaign=POCKET_HITS-EN-DAILY-SPONSORED&AIRFRANCE-2022_11_14&sponsored=0&position=1&scheduled_corpus_item_id=98cbcfbf-de5b-40f0-9337-bb9413074995

Komentarz

 • edytowano November 25
  Eee, myślałem, że wymyślili jakiś pierwiastek do wpisania w puste kratkie na tablicy Mendelsona a to jakiś eternit.

  Ale ciekawe, ciekawe.
  No i znowuż zaciekawiło mnie cuś innego z artykuliku niż Kulegię.

  Mianowicie jak Kitaj zdominował wydobycie i przetwarzanie metali ziem rzadkich.

  Ovay, Czajniki otworzyli kopalnie w Magnolii i były to kopalnie rudy żelaza, a one produkowały materiał odpadowy, któren trafiał na hałdy. Japońce zaś kupowali duże ilości tego żelastwa i zapytali: ''A ten szajs z wysypiska możem kupić?'' Chińczycy powiedzieli: ''Jasne, bierzta ile chceta''. Okazało się, że tyn badziew jest bogaty w metale koralowe a nawet ziem rzadkich."

  Czajnameny załapały dość szybko błąd i sami zaczęli wydobywać te rzadkie pierwiastki. Mogli to robić o wiele taniej niż ktokolwiek inny, ponieważ pracowali za michę ryżu czyli za friko i olewali ochranę środowiskową co dla innych nie było bez znaczenia.

  Dwa z tych metali ziem rzadkich, neodym i prazeodym, są kluczowymi składnikami w produkcji magnesów stałych, co oznacza, że Chiny zdominowały również i ten rynek, wytwarzając ponad 80 procent tych wysokiej klasy instrumentów. Jeszcze nie tak dawno temu nie wydawało się to problemem. Kitaj był chętny do współpracy i najwyraźniej niezagrażający, bo nawet w 2004 r. Hamerka zleciła im produkcję magnesów wykorzystywanych w systemach naprowadzania amerykańskich pocisków Cruise i bombek precyzyjnych.

  Najciekawsze, że articulo nawet parszywem słowem nie wspomina o Sowietach, co cieszy.
 • Eternitem w Chińcyka - moja lubić to.
 • Mordechlaj_Mashke napisal(a):
  Najciekawsze, że articulo nawet parszywem słowem nie wspomina o Sowietach, co cieszy.
  A co mieli pisać? Że tetrataenit to czarodziejski stop żelaza z niklem, a jak nikiel to Nornickel, a jak Nornickel to Norylsk, a jak Norylsk to ZSRR, a jak ZSRR to Raj Krat, a jak Raj Krat to Kraj Rad, a jak Kraj Rad to Rady, a Rady to po radziecku Sowiety?
 • edytowano November 25
  Nikiel (+miedź) zalega w naszych szufladach i słoikach

  image
 • Z tym że coraz mniej, gdyż już tylko dwu- i pięciozłotówki są z miedzioniklu. Wszystkie pozostałe monety są staliwne. Kto nie wierzy, niech poprzyciąga magnesem. Chodzi o monety w nowej wersji, ze zmniejszonym orzełkiem.
 • edytowano November 25
  Ale ja piszę o starych, wycofanych z obiegu, peerelowskie były z miedzioniklu. A np. franki francuskie (pół-, jedno- i dwufrankówki) z samego niklu
 • Wydaje mi się, że któreś włoskie monety były z chromu. Bardzo piękny odcień i też je magnes ciągł.
 • ...i otóż okazało się, że nie. Był to specjalny włoski stop do monet, na bazie żelaza --------> https://en.wikipedia.org/wiki/Acmonital

  Ale chromu miał sporo i magnes go ciągł.

  W ogóle interesująco Łajka plecie o monetach, polecam ---------> https://en.wikipedia.org/wiki/Coinage_metals
 • image
  Drzewniane pięć franciszków od dra Kongo.
 • W moich młodych leciech mówiło się o drewnianych pięciu złotych.
 • w Naddniestrzu były (jeszcze w 2019) plastikowe ruble, z takiego jakby tekstolitu
  image
 • Nono, skrócić proces z milionów lat do miliona sekund, a laboratorium Kosmos do laboratorium Nors-istern!
  Czterocienit!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.