Jacek Kurski

edytowano August 2016 w Forum ogólne
Dlaczego go odwołali?!
#-o

Jacka Kurskiego odwołano na wniosek Joanny Lichockiej. Za odwołaniem Kurskiego głosowało czterech członków Rady Mediów Narodowych(Juliusz Braun, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka oraz Krzysztof Czabański), a od głosu wstrzymał się Grzegorz Podżorny (członek RMN zgłoszony przez Kukiz'15).
«1345

Komentarz

 • Lichocka i wszystko wiadomo.
 • 15:20
  za rmf.fm

  Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej - powiedział we wtorek dziennikarzom przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Jak dodał, konkurs na nowego szefa TVP powinien być rozstrzygnięty do połowy października.
  Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej - powiedział we wtorek dziennikarzom przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Jak dodał, konkurs na nowego szefa TVP powinien być rozstrzygnięty do połowy października.

  To jest pierwsza uchwała Rady Mediów Narodowych. Druga ogłasza decyzję o konkursie na prezesa Telewizji Polskiej. Konkurs zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty nie później niż do połowy października tego roku. W tej chwili po przerwie Rada będzie obradować nad powołaniem prezesa Telewizji na okres tymczasowy, do rozstrzygnięcia konkursu - powiedział dziennikarzom Czabański podczas przerwy w posiedzeniu RMN, na którym władze poszczególnych spółek mediów publicznych prezentowały ich sytuację.

  Są dwie propozycje (kandydatów na tymczasowego szefa TVP - PAP) złożone w tej sprawie. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych 2-3 godzin - dodał.

  Inny członek RMN Juliusz Braun powiedział dziennikarzom, że Jacka Kurskiego odwołano na wniosek Joanny Lichockiej, która negatywnie ocenia jego działania. Dodał, że nastąpiło to po wysłuchaniu informacji Jacka Kurskiego o sytuacji w TVP.

  Wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja w Telewizji - dodał Braun. Jak powiedział, za odwołaniem Kurskiego głosowało czterech członków Rady (on sam, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka oraz Krzysztof Czabański), a od głosu wstrzymał się Grzegorz Podżorny (członek RMN zgłoszony przez Kukiz'15).
  Kurski prezesem był od stycznia

  Jacek Kurski został powołany na prezesa TVP przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza w styczniu 2016 roku na podstawie tzw. małej noweli medialnej. Krzysztof Czabański - wówczas pełnomocnik rządu ds. reformy mediów - podkreślał wtedy "wysokie kompetencje Kurskiego: menedżerskie, polityczne, zawodowe, dziennikarskie".

  Kurskiego krytykowała natomiast opozycja, która zarzucała mu "nadawanie nudnej, napuszonej i głupią propagandy" (np. Nowoczesna) czy standardy "rodem ze stanu wojennego" (PO). Po wprowadzonych przez PiS zmianach w mediach publicznych, z pracą w TVP pożegnało się wielu dziennikarzy, m.in. Beata Tadla, Piotr Kraśko, Justyna Dobrosz-Oracz, Hanna Lis, Diana Rudnik, Jarosław Kulczycki, Milena Kruszniewska, Karolina Lewicka, Jacek Tacik, a z Polskiego Radia m.in. Jerzy Sosnowski, Katarzyna Pilarska, Przemysław Szubartowicz, Kamila Terpiał. Według krytyków Kurskiego za jego prezesury spadła także oglądalność TVP.

  Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Rada ukonstytuowała się w poniedziałek, kiedy też na jej przewodniczącego wybrano Krzysztofa Czabańskiego.

  Głównym zadaniem pięcioosobowej Rady jest powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, a także Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 roku.

  (az)


  ==
  Na wniosek: może i na wniosek Lichockiej, ale jednak cztery osoby poparły.
 • Jakby Lichocka startowała w moim okręgu to co najmniej zagłosowałbym w innym, a jakby nie dało rady, to w życiu na tę listę bym nie zagłosował.
 • edytowano August 2016
  JKurski zapowiadany był - od początku! - jako szef tymczasowy. Miał tę rolę spełniać do czasu powołania Rady. Rada powstała, zebrała się i zapowiedziała wybranie nowego prezesa TVP w konkursie.
  JKurski do konkursu stanąć może.
  Coś się nie zgadza? PiS daje PiS odbiera? Chyba nie...
 • Bardzo słuszna decyzja. Fanką Lichockiej nie jestem, ale telewizji nijak się za prezesa Kurskiego oglądać nie dało. A ktoś ma inne zdanie?
 • Ja.
  Mam.
  Telewizji nie da się oglądać.
  Koniec. Kropka
 • Oj tam, oj tam.
  Niektóre można, a niektóre -transmisje uroczystości - w zasadzie tylko w telewizji.
 • mmaria napisal(a):
  Oj tam, oj tam.
  Niektóre można, a niektóre -transmisje uroczystości - w zasadzie tylko w telewizji.
  Można jak się wstawi akwarium w Rubina.
  Wtedy da się oglądać. Nawet głupiki som, i w jednym i w drugim :)
 • Kurski dosyć głęboko czyścił, wziął na klatę całą związaną z tym nienawiść, jest spalony w większość środowisk, nadstawiał karku i dostał kopa, tak się kadr nie motywuje.
 • Acha, za mało PiSu w TVPiSie komuś było? Żeby czasami teraz z nadmiaru komuś się nie zwracało :-L
 • Kurski doskonale się sprawdzał. Wiadomo, szło opornie, ale odcinek dostał przecież mega trudny. Wiadomości pod red. Paczuskiej naprawdę były coraz lepsze.
  Nie rozumiem tego. Na swój użytek coraz częściej tłumaczę sobie wiele rzeczy starzeniem się jednak Jarosława Kaczyńskiego.
 • Spokojnie, to może być kop w górę.
 • Jacek Kurski został odwołany z funkcji prezesa TVP. Od niego odebrałem najdziwniejszy telefon w ostatnich miesiącach. Akurat Polska przed Euro 2016 zagrała sparing z Litwą, dzień później nieznany numer…
  – Dzień dobry, Jacek Kurski z tej strony – mówi. Od razu zaznaczę, że się nie znamy.
  – Witam serdecznie.
  – No, kiedyś do pana pisałem na Twitterze, ale mnie pan olał.
  – Nieee, musiałem nie widzieć. Raczej nikogo nie olewam.
  – No dobra, to może ja coś popierdoliłem. Nieważne! – wypalił. A ja pomyślałem: oho, bezpośredni, da się z nim pogadać.
  A po chwili konkrety: – Panie Krzysztofie, dzwonię, bo pan się zna na sporcie i w ogóle. No a ja mam taki problem. Zaraz rusza Euro, a ja obejrzałem to nasze studio… No to jest, kurwa, dramat. Dramat. To jest, kurwa, umieralnia! Wie pan co zrobię? Wypierdolę tych wszystkich dinozaurów do TVP Info! Engelów, Gmochów, wszystkich dinozaurów do TVP Info! Przez nich mi ludzie usypiają przed telewizorami. Ja za dużo na piłkę wydałem pieniędzy, żeby taką umieralnię firmować! Co pan na to?
  – No, doceniam pańską otwartość, nie sądziłem, że ta rozmowa się tak potoczy, ale zgadzam się, że w kwestii studia jesteście beznadziejni.
  – No właśnie, to kogo brać?! Kogo brać? Niech pan mi powie – czy Probierz się nadaje?
  – Tak, nadaje się. Mówi co myśli, dobrze się wysławia. Ma luz przed kamerą.
  – A Stokowiec?
  – Też w porządku.
  – No właśnie, chcę młodych polskich trenerów! Trochę życia, werwy! Michniewicza chciałem wziąć, ale ma twarz nietelewizyjną. Poza tym on w Polsacie, tak? A kogo z dziennikarzy? Pan chce przychodzić?
  – Ja lecę do Francji na mecze, więc dziękuję. Ale Michał Pol ma dużo pasji, dobrze wypada.
  – OK, OK. Kto jeszcze? Kto jeszcze?
  – Zróbmy tak, że ja się zastanowię i w ciągu kilku godzin dam znać, kto jeszcze się nada i kto w ogóle jest dostępny w Polsce w tym czasie.
  Mówiąc szczerze – wtedy gościa polubiłem, bo sprawiał wrażenie kogoś, kto ma czas do 15:00, żeby naprawić sport w TVP, a później będzie ratował świat na innym odcinku. Szybki i konkretny, bez zbędnego ą-ę i gryzienia w język. Wiem, że generalnie narobił sobie wrogów, ale akurat w sporcie wykonał dobrą robotę.
  KRZYSZTOF STANOWSKI
 • edytowano August 2016
  extraneus napisal(a):
  Kurski doskonale się sprawdzał. Wiadomo, szło opornie, ale odcinek dostał przecież mega trudny. Wiadomości pod red. Paczuskiej naprawdę były coraz lepsze.
  Dziwię się jednak.
  Po kilku latach nieoglądania telewizorni miałam nadzieję na jakieś programy publicystyczne w miarę obiektywne albo przynajmniej ciekawe. Tymczasem najczęściej musiałam błyskawicznie wyłączać telewizor, bo słuchać i oglądać Kierwińskiego, Wielowieyską, Lubnaker czy jak tam ją zwą oraz innych krasomówczych polityków lub dziennikarzy (również tych reprezentujących PiS) nijak nie szło.
  Niemal zero ludzi, którzy mieliby coś ciekawego do powiedzenia, którzy znaliby się na poruszanym temacie bardziej niż prowadzący "dyskusję" dziennikarz. W gruncie rzeczy zmiana dokonana przez prezesa Kurskiego polegała wyłącznie na podmianie prowadzących i trochę przesunięciu proporcji w doborze gości.
  Teraz wchodzę na Vod Tvp.pl i z trudem wyszukuję jakieś pojedyncze programy warte obejrzenia.
  Dno.

  Same Wiadomości Paczuskiej to gruuuuuuuuuuuuuuubo za mało. Poza tym są Paczuskiej. a nie Kurskiego i obawiam się, że gdyby p.prezes został dłużej, to właśnie p. Paczuska byłaby pierwszą do odstrzału.

 • fatuswombatus napisal(a):
  Ja.
  Mam.
  Telewizji nie da się oglądać.
  Koniec. Kropka
  Daję lajka dwoma skrzydłami ;)
  ...no dobra wolę Szpaqa od Borka i jak w weekend majowy dawali "Zawrót głowy" na Kulturze to widziałem znowu, ale to tyle w ostatnim półroczu.
 • Hu de hell is Krzysztof Stanowski?
 • Dziennikarz sportowy. Znany i ceniony (pono, bo ja się na tym nie znam;).

  Ad rem. Jeśli po prezesa zostanie Małgorzata Raczyńska, to mamy katastrofę.
 • He de hell is Małgorzata Raczyńska?
 • p.o. do 15.10. zostaje Kurski.

  p.s. Stanowski to raczej netowy celebryta dziennikarsko-sportowy, niż dziennikarz sportowy.
 • Znaczy się, albo ławka się skurczyła i dali sobie jeszcze trochę czasu na odsiew i wyszukanie tego dyjamenta, który uczyni z TVPiS drugą FoxNews. Albo, nie mogą znaleźć jakiegoś wolnego krzesełka w karuzeli dla Kury, bo wszystkie zajęte tymczasowo są.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  He de hell is Małgorzata Raczyńska?
  image

 • Kurski to zimny, bezwzględny drań. I mi go nie żal. Ale jest kilka spraw:
  1. Do uprzątniecia burdelu jaki jest w TVP właśnie tak zimny, psychopatyczny drań jest potrzebny. A te parę miesięcy to stanowczo za mało na utrącenie mniej eksponowanych koterii czy nieformalnych powiązań.
  2. Obecna akcja to sygnał, że prezesowanie TVP to funkcja tymczasowa, a sprawa odwołąnia na pstrym koniu jeździ. To może skutecznie zniechęcać "naszych" fachowców do zabiegania o to stanowisko.
  3. Lichocka jest po prostu głupia - jej obecne działąnia są nie tylko wizerunkowo ale i realnie szkodliwe dla PiS.
  4. Czabański rzekomo odpowiada za przygotowanie ustawy medialnej. I spierniczył to koncertowo - zdaje się już dwa razy.....
 • Wiadomości były toporne i przyciężkawe, jakby robione dla debili. Przynajmniej ja tak odbierałem. Na początku oglądałem z ciekawości, a potem zaczęły mnie nudzić.
 • Właśnie przełączyłem na nie swój lelewizor. Jakie konstruktywne propozycje co do Wiadomości, Brzostu?
 • Jedyne co mnie cieszy, to zamiana Pałacu Makulatury na Zamek.
 • Nuale jakie propozycje programowej personalne co do Wiadomości? Bo szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie tą negatywną opinią na ich temat. Od pół roku słyszałem tylko same achy i ochy na ich temat w środowisku okołopisowskim, a wśród przeciwników drwinę i nazwę TVPiS
 • Brzost napisal(a):
  Jedyne co mnie cieszy, to zamiana Pałacu Makulatury na Zamek.
  wydaje się, że mimo wszystko w porównaniu z wersją Kraśki i tvn są mniej jątrzące, mniej nienawistne i trochę mniej tabloidowe. .
 • Brzost napisal(a):
  Wiadomości były toporne i przyciężkawe, jakby robione dla debili. Przynajmniej ja tak odbierałem. Na początku oglądałem z ciekawości, a potem zaczęły mnie nudzić.
  +1
 • 7dmy napisal(a):
  Brzost napisal(a):
  Jedyne co mnie cieszy, to zamiana Pałacu Makulatury na Zamek.
  wydaje się, że mimo wszystko w porównaniu z wersją Kraśki i tvn są mniej jątrzące, mniej nienawistne i trochę mniej tabloidowe. .
  Po Wiadomościach TVP oglądam jedynie prognozę pogody.

 • Ale konkrety Miśki, konkrety. Bo tylko na razie widzę przekrzywione nieestetycznie noski... Co Wam się nie podoba w obecnej wersji Wiadomości? Warstwa programowa, czy personel? I jakie zmiany byście wprowadzili?
 • Co, stęsknił się już Kulega za tymi cwarzami w okienku? Bo ja w ogóle
 • Im bardziej się starzeję, tym więcej mam sentymentu dla komuny....
  Ale za tymi tam się nie stęskniłem, ale co poniektórzy już tak.
 • Kurski wykonał zadanie. I może odejść, taki był plan. Teraz telewizja będzie z miesiąca na miesiąc coraz lepsza. Pięknie grają.
 • @starybelf bardzo proszę - wywal te obrazki. Naprawdę nie musimy ich tu oglądać. Na dodatek w takim powiększeniu.
 • mmaria napisal(a):
  @starybelf bardzo proszę - wywal te obrazki. Naprawdę nie musimy ich tu oglądać. Na dodatek w takim powiększeniu.
  Tak. Też proszę.
 • AnnaE napisal(a):
  mmaria napisal(a):
  @starybelf bardzo proszę - wywal te obrazki. Naprawdę nie musimy ich tu oglądać. Na dodatek w takim powiększeniu.
  Tak. Też proszę.
  Przyłączam się. Zbyt dużo świństwa tu ostatnio - i jeszcze te zdjęcia.
 • Wywalam obrazki starego.belfra w trosce o zdrowie Szanownych Forumowiczów oraz własne.
 • JORGE napisal(a):
  Kurski wykonał zadanie. I może odejść, taki był plan. Teraz telewizja będzie z miesiąca na miesiąc coraz lepsza. Pięknie grają.
  Obawiam się, że tylko zaczął.
  Trochę rozmawiałem z ludźmi porzadkujacymi media na znacznie niższym szczeblu. Niby nie mieli złudzeń ale i tak są zaskoczeni rozmiarem i trwałością różnych powiązań poprzedników. I ciągle wychodzą nowe elementy pajeczyny. W TVP, choćby z racji rozmiaru instytucji, jest pewnie jeszcze gorzej. Kurski miał czas zaledwie na najpilniejsze działania i rozpoznanie sytuacji - możliwe zresztą, że nie do końca.

 • DMC napisal(a):
  Brzost napisal(a):
  Wiadomości były toporne i przyciężkawe, jakby robione dla debili. Przynajmniej ja tak odbierałem. Na początku oglądałem z ciekawości, a potem zaczęły mnie nudzić.
  +1
  Mimo wszystko są 1000x mniej ogłupiające od kraśkowych. Natomiast w tvpINFO - prócz Klarenbacha, Rachonia i jeszcze dwóch, trzech - dramatycznie brakuje dziennikarzy. Te ładne blondynki akcentujące słowa na ostatnią spółgłoskę (maniera sportowych sprawozdawców!!!) - to przykre nieporozumienie.
  Kurna, dziennikarz/-rka nie muszą być ładni, muszą mieć osobowość i dobre przygotowanie zawodowe.
  Niech wezmą Aleksandrę Jakubowską, matoły!
 • To akurat nie wina Kuraka, te Wiadomości, tylko szefowej, która polotu ma tyle co kot napłakał najwidoczniej. Mogłaby wreszcie spłynąć łaska suwerena na Karnoli.
 • pawel.adamski napisal(a):
  JORGE napisal(a):
  Kurski wykonał zadanie. I może odejść, taki był plan. Teraz telewizja będzie z miesiąca na miesiąc coraz lepsza. Pięknie grają.
  Obawiam się, że tylko zaczął.
  Trochę rozmawiałem z ludźmi porzadkujacymi media na znacznie niższym szczeblu. Niby nie mieli złudzeń ale i tak są zaskoczeni rozmiarem i trwałością różnych powiązań poprzedników. I ciągle wychodzą nowe elementy pajeczyny. W TVP, choćby z racji rozmiaru instytucji, jest pewnie jeszcze gorzej. Kurski miał czas zaledwie na najpilniejsze działania i rozpoznanie sytuacji - możliwe zresztą, że nie do końca.

  Ale przecież nie odchodzi. Do października będzie p.o., a potem się zobaczy - czy nadal posiada energię i skuteczność nowej miotły. Wg mnie był trochę jednak za słaby w tym względzie.
 • Mania napisal(a):
  Wywalam obrazki starego.belfra w trosce o zdrowie Szanownych Forumowiczów oraz własne.
  :-bd
 • pawel.adamski napisal(a):
  Kurski miał czas zaledwie na najpilniejsze działania i rozpoznanie sytuacji - możliwe zresztą, że nie do końca.
  Czas czy... chęci?
  Przecież chwalił się, że jak mało kto zna się na zgniliźnie tego molocha. A nawet nie zaczął go czyścić. Rzecz w tym, że wykonał kilkanaście efektownych i w sposób oczywisty koniecznych czystek "na wizji", całe zgniłe zaplecze zostawiając praktycznie bez zmian.
  Zobaczymy, czy teraz zacznie działać, czy przedrzemie do października. I czy w ogóle myśli o starcie w konkursie.

 • Po "reasumpcji" głosowania w RMN Kurski jednak pozostaje prezesem TVP.
 • Mania napisal(a):
  Te ładne blondynki akcentujące słowa na ostatnią spółgłoskę (maniera sportowych sprawozdawców!!!)
  Oj tam, oj tam - po prostu miały francuskie guwernantki ;)

 • DMC napisal(a):
  To akurat nie wina Kuraka, te Wiadomości, tylko szefowej, która polotu ma tyle co kot napłakał najwidoczniej. Mogłaby wreszcie spłynąć łaska suwerena na Karnoli.
  Na jednego trochę spłynęło, wydaje programy w TVP Info. A nie, to Karnkowski... :)
 • edytowano August 2016
  Zobaczymy. Dostał czas.
 • A wiecie, że jednym z głównych prawników TVP, o ciężkim do usunięcia ustawieniu, jest żona Siemoniaka?

  Kurski grzebie w takim gównie, że wszystkie swoje grzechy odkupił pierwszym dniem pracy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.