Radiowa trójka i dwójka

edytowano August 2016 w Kultura
Co oni tam robią w tym Polskim Radio? Dwa razy włączyłem Trójkę rano i chyba dwa razy za dużo. Około 8:30 produkują się komentatorzy. Wczoraj gość z GW i Rzeczpospolitej, dzisiaj z Wprost i Polityki. Nikogo z mediów prawicowych nie wspominając o uznawanych za prorządowe. Generalnie treścią są wyrzekania na PiS w szerokim spektrum spraw i działań. Bardzo zgodny wielogłos z prowadzącymi współbrzmiącymi ze zdegustowanymi komentatorami. Dziś dowiedziałem się że nie ma żadnej polityki wschodniej (w domyśle PiS nie ma, a przedtem chyba była) że Prezydent Duda pojechał do Kijowa dziś nie wiadomo po co i bez sensu i że Ukraina nikogo nie obchodzi i to w zasadzie nic dziwnego bo świat ma już jej dosyć bo jest naturalne że nie można się nią zajmować zbyt długo bo to nudne i są inne problemy. Dowiedziałem się też ze Premier Gliński wysłał oburzający i skandaliczny list do organizatorów festiwalu filmowego w Gdyni w sprawie odrzucenia z konkursu filmu o Roju. Że to ingerencja jak za komuny, że tam fachowcy dokonali oceny artystycznej i odrzucili 2/3 więc widocznie film o Roju to chała itp. Znaczy rozumiem że rząd ma dawać na artystów i nie szemrać, a oni już wiedzą że filmy o księżach pedofilach oraz przemocy domowej w rodzinach patriarchalnych, a także polskim chłopstwie palącym Żydów w stodołach na rozkaz AK są znacznie lepsze i ważniejsze niż o bandycie Roju.

Może i słuchacze Trójki to w większości głupawe i niereformowalne lemingi. To może lepiej sprzedać za porządne pieniądze tę rozgłośnię i lepiej dofinansować Dwójkę, która przynajmniej dba o kulturę wysoką ? A może jednak powywalać stamtąd trochę towarzystwa wzajemnej adoracji i wesołkowatych idiotów z nienaturalną intonacją i manierami językowymi wyuczonymi na trzydniowych dokształtach w RMF i TVN i zrobić porządne radio dla ludzi myślących, niekoniecznie intelektualistów, nawet jeśli to będzie tylko 50% obecnych słuchaczy?
Otagowano:
«13456710

Komentarz

 • E, przesada. Słucham czasem trójki i zmiana jest spora. W większości spraw jest dwugłos. Znajome lemingi nie mogą znieść tej PiSowskiej propagandy w trójce.
 • edytowano August 2016
  Dalszy ciąg zmian w III Programie Polskiego Radia: odeszła Grażyna Mędrzycka-Gęsicka, kierownik redakcji Aktualności Trójki, zwolniono jej zastępcę, Tomasza Ławnickiego. W pierwszych dniach czerwca ze słuchaczami pożegnał się Jurek Owsiak, uzasadnił to zmianami w stacji. Dziennikarzy Wiadomości Trójki przeniesiono do Informacyjnej Agencji Radiowej. źródło: http://towarzystwodziennikarskie.org/?s=start;TD12
  Ponadto od razu poszli: Jerzy Sosnowski, Jerzy Zaborski, Magdalena Jethon......
  Miesiąc temu - Antoni Piekut.
  Rafała przyznał:
  Dwa razy włączyłem Trójkę rano i chyba dwa razy za dużo
  Słucham Trójki od 30 lat (ze zmienną częstotliwością i roczną i dzienną).
  I uważam, że #dobrazmiana zaszkodziła (!) Trójce. I nie o politykę mi chodzi tylko o to-coś co charakteryzuje każdą dobrą stację: specyficzną atmosferę, humor, relacje (między dziennikarzami jak i między słuchaczami a redaktorami).

  Chodzi ot to, że programów Lisickiego, Macieja Pawlickiego, Piotra Semka czy Grzegorza Górnego nie da się (trójkowo) słuchać. Wildsztein też tam pasuje ze swoją czytanką jak pięść do nosa.
  Lepiej było poszukać "młodych-gniewnych".

  :/

  Polityka to nie wszystko.
  Wojciech Mann nigdy (na antenie w swoich autorskich programach) w politykę nie wchodził, podobnie jak MArek Niedźwiecki. A to, że politycznie to PO-KOD-#starazmiana - podobnie jak aktorzy w filamch od hollywood do bollywood - mnie nie obchodzi!!!

  Tu fanpage #starejzmiany trójkowej
  https://www.facebook.com/RatujmyTrojke/

  ===============
  Nie żal mi wyrzuconych ani co sami odeszli.
  Ci co przyszli nie rozumieją Trójki....

  =====
  O! Skowroński (spowrotem) na szefa Trójki! To chyba jedyny #dobrozmianowy dzennikarz szanowany przez #starokadrową Trójkę. • edytowano August 2016
  No może nie jest tak źle. Może to tylko niektóre programy informacyjne i komentarze. Dla mnie to jednak ważne.
  Co do muzyki to nigdy nie byłem jej znawcą, chociaż miłośnikiem tak. W Trójce jest trochę lepsza niż gdzie indziej gdzie wszyscy puszczają na okrągło tą samą zagraniczną rąbankę.
  To pewnie ja się zmieniłem bardziej niż Trójka i to nie teraz tylko przez długie lata. Kiedyś mnie bawił dowcip Trójki i jej komentatorzy. Teraz mnie w większości irytują i śmieszą. Nawet te wstawki Mana - takie mini dowcipy, kalamburki, komentarzyki - lekko ironiczne i paradoksalne mnie nudzą. To pusta, efekciarska głupawka. A już mocno mnie wkurzają te zawieszania głosu, te pseudorefleksje nad kruchością i złożonością świata serwowane przez prowadzących - taniocha. No i doprowadzają mnie do furii te idiotyczne, a z pewnością wytresowane i wystudiowane, sztuczne maniery językowe - nienaturalna intonacja i akcent. To już nie dla mnie. To nawet Ojciec Dyrektor tak mnie nie irytuje ze swoim zawodzącym kaznodziejstwem i przemądrzalstwem.


 • edytowano August 2016
  7dmy napisal(a):
  Trójki nie powinni ruszać, niszowa stacja dla określonej publiki, bez znaczenia politycznego, a tak rozwalili pewien format.
  O!
  Wywalenie Magdaleny Jethon (madżentowy patriotyzm i orzeł z masła czekoladowego) oraz samo-odejście Owsiaka - mi wystarczyło. I pacyfikacja dziennikarzy njusowych poprzez przeniesienie ich samodzielności do całoradiowej (Polskie Radio) komórki też.
  Ja słucham wybranych - autorskich - audycji, których NIGDZIE INDZIEJ w takiej formie nie uświadczysz.

  Na przykład takiej: "strefa rokendrola wolna od angola"
  http://strefarokendrola.blogspot.com/
  Niestety, #dobrazmiana też tu namąciła bo przeniosła audycję na niedzielo-poniedziałek (północ)
  tu można posłucha zarchiwizowanego odcinka:
  https://www.4shared.com/mp3/MoPt8sCdba/2016-08-22_Tworz_tematy_burz_s.html

  Albo takiej: stałe rozmówki redaktora Wałkuskiego (z USA) z redaktorem Kubą Strzyczkowskim (to jest trójkowiec!!!)
  są z jak najlepszych czasów "powtórki z rozrywki"! (Wałkuski zawsze ma jakąs historię z włamań do banków w USA.)

  Że o mannowych czy niedźwiedziowych tylko wspomnę...
 • edytowano August 2016
  Trujkę sformatował Kiszczak z Jaruzelskim tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Stacja miała być wentylem do upuszczania pary z wkurzonej części narodu, zasmuconym miała serwować nastrojową muzę, a pozostałym słuchajączom otwierać okienko z estetycznym widokiem na Berlin Zachodni i resztę świata za murem. Stąd lista przebojów Niedźwiedzkiego, wieczorne puszczanie w eter płyt z rockiem, oraz pseudokrytyczne reportaże z miasta autorstwa pani zootechnik, pseudokrytyczne wypowiedzi prowadzących audycje gospodarcze. Stacja radiowa rewolucyjnego postępu w graniach prawa.

  To się utrzymało z niewielkimi zmianami do teraz, podobnie jak i grono słuchaczy. Olejnik odpłynęła do większych portów, ale gdyby ją rozkazem przełożonych wstawić na powrót na Myśliwiecką, to pasowałaby tam jak dawniej.

  Słuchałem tego peerelackiego tworu na przemian z RWE przez większą część lat 80-tych. Z dzisiejszej perspektywy dziwię się sobie. Trujka była i jest jak filmy Polańskiego. Przekaz udrapowany na inteligencki, dyskretne sygnalizowanie zawoalowanego przekazu i artystycznej głębi, której nie należy sprawdzać żeby natychmiast nie zaryć nosem w muł.

  Trójka truje w mało zauważalny sposób ale bardzo skutecznie i najczęściej nieodwracalnie. Inteligencko zdystansowany Mann jest w rzeczywistości wzorem konformizmu. Subtelnie krytyczni redaktorzy od bieżączki - postempowymi reformatorami w ramach partii, teraz systemu. Przez lata ściągali przed głośnik i wychowali słuchaczy na swój wzór.

  Komusze demiurgi, które tę rozgłośnie odlały z rafinowanego gównolitu, mogą być dumne widząc, jak trwałym okazał się ich produkt, powołany do życia naprędce i dla doraźnych celów.
 • Rądolf jak zwykle OK.
 • randolph napisal(a):
  Komusze demiurgi, które tę rozgłośnie odlały z rafinowanego gównolitu, mogą być dumne widząc, jak trwałym okazał się ich produkt, powołany do życia naprędce i dla doraźnych celów.
  W zasadzie to samo można powiedzieć o... Polsce!

  Komiusze demiurgi odlały PRL z rafinowanego gównolitu i wciąż - mimo zmiany nazwy i przejścia (na tamten świat) paru redaktorów naczelnych - trwa. Powołany naprędce i do doraźnych celów.

  Patrzenie dziś na tę rozgłośnię tylko przez pryzmat pięciominutowych njusów oraz kilku "gównolitowych" redaktorów - to nieporozumienie.

  Nawet Konstytucję RP mamy g.....tową! (biorąc pod uwagę, kto ją stworzył) • @randolph

  Bardzo celna i ładnie napisana synteza. No i skoro to taka niszowa stacja dla wiernej i niereformowalnej publiki to po co ją trzymać w Polskim Radio i dofinansowywać z budżetu, albo abonamentu? Lepiej ją sprzedać KODowi, GW albo Fundacji Batorego. Soros z pewnością podsypie kasy na zakup, albo jacyś macherzy z Bildenberga poprzez zaprzyjaźnionych bankierów. Będzie trochę gotówki ze sprzedaży na doposażenie stacji o większym zasięgu rażenia i oszczędzi się na kosztach bieżących z przeznaczeniem na te stacje.
 • randolph napisal(a):
  Komusze demiurgi, które tę rozgłośnie odlały z rafinowanego gównolitu, mogą być dumne widząc, jak trwałym okazał się ich produkt, powołany do życia naprędce i dla doraźnych celów.
  Muzyczne gusta również sformatowali, progresywny rock, Genesis, Dire Straits, Kaczkowski. Kilka pokoleń.
 • randolph napisal(a):
  Słuchałem tego peerelackiego tworu na przemian z RWE przez większą część lat 80-tych.
  Ja przez mniejszą ;-) czyli do 13 grudnia, kiedy nie nadano mojej ulubionej audycji "60 minut na godzinę".

 • randolph napisal(a):
  Trujkę sformatował Kiszczak z Jaruzelskim tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Stacja miała być wentylem do upuszczania pary z wkurzonej części narodu, zasmuconym miała serwować nastrojową muzę, a pozostałym słuchajączom otwierać okienko z estetycznym widokiem na Berlin Zachodni i resztę świata za murem.
  Nu, se pedzmy, nie masz teraz popytu na usługę popuszczania pary a serwowania zasmuconym? Nayprzednieysze, że to ciż sami są obywaciele.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  randolph napisal(a):
  Trujkę sformatował Kiszczak z Jaruzelskim tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Stacja miała być wentylem do upuszczania pary z wkurzonej części narodu, zasmuconym miała serwować nastrojową muzę, a pozostałym słuchajączom otwierać okienko z estetycznym widokiem na Berlin Zachodni i resztę świata za murem.
  Nu, se pedzmy, nie masz teraz popytu na usługę popuszczania pary a serwowania zasmuconym? Nayprzednieysze, że to ciż sami są obywaciele.
  Pod warunkiem że prywatnemu, nie posłowi.

 • Nie przesadzajta. U lemingów chodzi mem " włączam trójkę a tam Radio Maryja". Co jakiś czas na stronach FB muzycznych audycji trójkowych ( minimax, 3wymiary gitary itp) ktoś usiłuje podrywać lemingi do walki w obronie demokracji i wieszczy pogrzeb trójki. Zazwyczaj szybko zostają spacyfikowani przez adminów i resztę forumowiczów.
 • adaho napisal(a):
  ... U lemingów chodzi mem " włączam trójkę a tam Radio Maryja"....
  O, jestem "lemingiem!"! :)

 • piątek, 22:00
  godzinna, autorska audycja nowej prowadzącej:
  piosenkarka Monika Brodka!
  :)
 • Monika Brodka?? A kto to taki?
 • Po co słuchać tego szajsu? Maryja i Jedynka wystarczą ;)
 • romeck napisal(a):
  piątek, 22:00
  godzinna, autorska audycja nowej prowadzącej:
  piosenkarka Monika Brodka!
  :)
  Sprawdziła się. Narzygała na Polskę, Kościół i PiS, więc może mieć własną audycję.
 • Z radyj to ino M i eM sucham
 • Eden napisal(a):
  Monika Brodka?? A kto to taki?
  Twardorzeczczanka (cheba tak się pisze?)
 • peterman napisal(a):
  romeck napisal(a):
  piątek, 22:00
  godzinna, autorska audycja nowej prowadzącej:
  piosenkarka Monika Brodka!
  :)
  Sprawdziła się. Narzygała na Polskę, Kościół i PiS, więc może mieć własną audycję.
  Sting (The Police) też rzyga na Kościół; narzygał że hoho! Freddie Mercury i co?
  Mam potłuc (winylowe) płyty Queen?
 • marniok napisal(a):
  Z radyj to ino M i eM sucham
  Próbowałem, niestrawialne dla mnie....
 • Eden napisal(a):
  Monika Brodka?? A kto to taki?
  przecież napisałem - p i o s e n k a r k a
  :)
 • codziennie w śodę, o godz. 15:05
  nowość:
  "będzie można wysłuchać informacji związanych z „białymi plamami” w najnowszej historii Polski ... Trójka będzie przygotowywać swoje popołudniowe pasmo we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej"
 • Settle down, Beavis.
 • romeck napisal(a):
  marniok napisal(a):
  Z radyj to ino M i eM sucham
  Próbowałem, niestrawialne dla mnie....
  Masz na myśli całokształt czy muzykę?
  Bo ja muzykę traktuje jako dodatek do radio, wolę cykliczne audycje np RN w M lub Święci z Nieba Ściągnięci w eM, w zasadzie radio słucham tylko w aucie lub z komórki przez słuchawki do snu...
 • w zasadzie całość, choć muzyka przede wszystkim.
  =

  Jako że radio w studiu padło mi dwa miesiące temu, ostatnio nic nie słucham.... (monitor nie ma głośników, chciałem kupić do kompa, ale tylko na usb znalazłem zasilane)
 • Jak skasują środową audycję Kaczkowskiego i 3 wymiary gitary - to będzie straszny wkurw wśród słuchaczy - bez względu na sympatię polityczne.
 • adaho napisał:
  W trójce o krucjacie różańcowej na poważnie.
  :)
  Około tydzień temu, jadę do studia o 5:50 i w radiu (nie lubię) wycie "Onnnn, jeeeest myyyyym Paaaaaneeeeeem"
  Chcę przełączyć z Radia Maryja na Trójkę, a to..... Trójka!!!!!!

 • Nie znam się to się wypowiem, jak to w modzie na forum. ;)
  Więc - znam się na Dwójce, bo jej słucham. W mojej ocenie ta stacja nie wymaga zmian, czy dofinansowania to nie wiem, pewnie jest deficytowa, bo nie ma tam reklam i 90% + jest z abonamentu. Istotą Dwójki jest puszczanie muzyki klasycznej, w czym są w zasadzie monopolistą w polskim eterze. No i kultury - w zasadzie to są dwa programy upchnięte w jeden, czyli teatralno-literacko-kulturalny i muzyczno-klasyczny. Na zachodzie zazwyczaj są to dwa osobne kanały, jeśli gdzieś bym uderzał z finansowaniem to tu.
  Trójka - co to jest??? Ja to rozumiem tak - Jedynka to publicystyka i polityka, Dwójka - muzyka klasyczna + kultura, Radio Bis (kiedyś) radio edukacyjne. Bis za rządów SLD przekształcono w żenującą stację kontrkulturową, potem Sobala to rozwalił, bo (chyba?) nie był w stanie przywrócić dawnego, edukacyjnego charakteru.
  Pytanie, co chcemy zrobić z Trójką, moim zdaniem próby "naprawy" mogą być skazane na niepowodzenie (kazus właśnie Bis), może sprzedaż i wykorzystanie kasy na stworzenie radia kulturalno-edukacyjnego (a wtedy Dwójka przekształca się całkiem w muzyczno-klasyczne) nie jest jednak taki zły?
  A czemu się nie znam? Bo Trójki nigdy nie słuchałem.
 • "Trójka" to
  - specyficzne poczucie humoru (i nie ma go w innych stacjach, sprawdzałem, próbując się przestawić)
  - specyficzny kontakt ze słuchaczami (i nie ma go w innych stacjach, sprawdzałem, próbując się przestawić)
  - specyficzna autorska muzyka, czy to w audycjach "głosowych" czy w myzycznych (i nie ma go w innych stacjach, sprawdzałem, próbując się przestawić)

  Słucham od połowy lat 80-ych.
  I psuć Trójkę zaczęto już dawno temu. Najpierw (nie pamiętam roku) wycięto autorską muzykę w audycjach głosowo-njusowych, teraz wybiera "automat" albo "pół-automat".
  Potem skracano albo przenoszono na nocne pory adycje z muzyką niszową.

  A teraz jak usłyszę Semkę czy Lisiewicza to uciekam z tamtąd, bo wogóle nie jarzą tej rozgłośni.
 • "Dwójka" to rozgłośnia pod klawiszem "2" w samochodzie, bo często jest odtrutką na jazgot w innych stacjach...
  :)
 • A jakie wrażenia z nowej stacji PR 24?
 • edytowano September 2016
  Brzost napisal(a):
  A jakie wrażenia z nowej stacji PR 24?
  A nie wiem, ale znalazłem ramówkę i częstotliwośći
  http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/1661590,Polskie-Radio-24-nowe-radio-informacyjne

  i player w przeglądarce:
  http://player.polskieradio.pl/41
 • romeck napisal(a):
  Brzost napisal(a):
  A jakie wrażenia z nowej stacji PR 24?
  A nie wiem, ale znalazłem ramówkę i częstotliwośći
  http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/1661590,Polskie-Radio-24-nowe-radio-informacyjne

  i player w przeglądarce:
  http://player.polskieradio.pl/41
  Dzięki, dzięki.
  Szukałem właśnie.
 • Ja włączyłem w samochodzie i pierwszy kontakt był niezbyt komfortowy, bo trafiłem na rozmowę z Jackiem Santorskim ;-) Ale może miałem pecha.
 • O właśnie, ostatnio coś takiego znalazlem - RDS podpisywal to jako Czwórka. Pierwszy kontakt równie niezbyt komfortowy - Samcik z Wyborczej bronił Amber Gold, tzn. zwalał winę na "instytucje państwowe".
 • Bo to chyba dawna częstotliwość Czwórki. U mnie się wyświetlało, że tu jest teraz PR 24 a Czwórki można słuchać przez sieć.
 • Tak, dokładnie. Parę dni temu w Jedynce np leciały właśnie zapowiedzi tej zamiany - PR24 na częstotliwość Czwórki, a Czwórka do netu.
 • No nie wiem czy ta stacja spełni moje oczekiwania.
  Słucham"Gościa dnia" a tam niejaki Grabacki z Fundacji Batorego oznajmia że krytyka Merkel jest nadmierną i jest ona najlepszym wyborem dla Polski, a pogłębiona integracja europejska receptą na obecny kryzys
 • Małgorzata Spór i Anna Zaleśna zostały odsunięte od redagowania i czytania serwisów informacyjnych w radiowej Trójce, musiały przejść do działu dokumentacji IAR - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Polskie Radio nie podaje przyczyn tej zmiany.
  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/malgorzata-spor-i-anna-zalesna-odsuniete-przez-iar-od-serwisow-w-radiowej-trojce
  Jakieś przecieki o co poszło?
 • Trójka:
  nowym redaktorem z własną audycją muzyczną został Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy!
  Jakem fan jego od zawsze, cieszę się z takiej nowości.
 • Lemingoza artystyczna trzyma się mocno, czyli.
 • peterman napisal(a):
  Lemingoza artystyczna trzyma się mocno, czyli.
  guzik mnie obchodzą przekonania polityczne i wybory religijne Stinga, Freddiego i Adama Nowaka.
  Póki mi ich nie narzucają.
 • edytowano October 2016
  [..]
 • A czy zaliczenie Nowaka do lemingozy nie jest zbyt pochopne? Nie wpadły mi w ucho jego poglądy polityczne, wiem tylko że jest wierzący, ma jedną żonę i czworo dzieci a w przeszłości protestował przeciw homoparadom.
 • romeck napisal(a):
  peterman napisal(a):
  Lemingoza artystyczna trzyma się mocno, czyli.
  guzik mnie obchodzą przekonania polityczne i wybory religijne Stinga, Freddiego i Adama Nowaka.
  Póki mi ich nie narzucają.
  A człowiek jest (powinien być) integralny czy też nie musi? Jak to jest po chrześcijańsku, a? :)
 • przemk0 napisal(a):
  romeck napisal(a):
  peterman napisal(a):
  Lemingoza artystyczna trzyma się mocno, czyli.
  guzik mnie obchodzą przekonania polityczne i wybory religijne Stinga, Freddiego i Adama Nowaka.
  Póki mi ich nie narzucają.
  A człowiek jest (powinien być) integralny czy też nie musi? Jak to jest po chrześcijańsku, a? :)
  Oczywiście. Ale nie porzuciłem katolicyzmu mimo że słucham od lat Stinga/ThePolice i nie zostałem gejem jakem lubię Freddiego/QUEEN
  Może z podobnej beczki: oddzielam aktorstwo Stuhrów od ich życia prywatnego i ich prywatnych poglądów i politycznych i religijnych. Mam Shreka przestać oglądać bo nazwał JK Hitlerem?
 • przemk0 napisal(a):
  romeck napisal(a):
  peterman napisal(a):
  Lemingoza artystyczna trzyma się mocno, czyli.
  guzik mnie obchodzą przekonania polityczne i wybory religijne Stinga, Freddiego i Adama Nowaka.
  Póki mi ich nie narzucają.
  A człowiek jest (powinien być) integralny czy też nie musi? Jak to jest po chrześcijańsku, a? :)
  Kiedy postulat wywalenia Mickiewicza z kanonu lektur?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.