Aktualności, newsy, krótkie wiadomości tekstowe

1285286288290291307

Komentarz

• edytowano June 17
    SigmundvonBurak napisal(a):
    To jak z brewkitu zrobione piwo, czas na zacieranie.
    Bo brewkit to jednak jak użycie owoców z biedronki do wyrobu wina. W domu można zrobić wysokiej klasy piwo , no wina się nie da, bo kto ma dostęp do jakościowych winogron?
    Ja za wino uważam też te robione z innych owoców, ale faktycznie jakby ograniczyć się do winogron to warunki Polskie są kicha pod tym względem.

Ale ale. Mam na działce winorośl ( jeden krzaczek ). Tylko z tego gatunku który według powszechnej opinii nie nadaja się raczej na wino. Zaleta taka, że wytrzymuje mrozy.

Wieść niesie, że jak winogrona mało obrodzą to wychodzi z nich lepsze wino. I jest w tym moim zdaniem ziarnko prawdy. Raz był wielki urodzaj i zrobiłem 15 butelek. Oczywiście wino gronowe czyli bez dodatku wody. Jednak smakowo była kicha. Po dwóch latach dopiero zrobiło się w mojej ocenie pijalne. Ale bywało zazwyczaj tak, że starczało owoców na góra dwie trzy butelki. I wtedy wychodziłą naprawdę rewelacja smakowo.

Po wielu przemyśleniach wyszło mi, że najlepiej byłoby robić z tych winogron białe wino wytrawne. O jakieś mniejszej mocy typu 13%.

Więc coś tam poczarować się da.
  • edytowano June 17
    Brzost napisal(a):
    Ja co roku mam parę kg czerwonych winogron wyrosłych na działkowym szambie, których dotąd nie nauczyłem się przerabiać.
    A takie wino, nie będzie zbyt kwaśne i o specyficznym bukiecie?
  • Nie mam pojęcia, same winogrona są b. smaczne :-)
  • edytowano June 17
    Winogrona na wino przerzedza się . To znaczy robi się selekcję latorośli. W Polsce ciężko zrobić dobre wino ,nie ten klimat. Można zrobić poprawne.

Będę miał trochę owoców, ale czy będę miał czas robić wino, to jest pytanie.
  • na boku
    Winogrona na wino przerzedza się . To znaczy robi się selekcję latorośli.
    Przy innych owocach - również!

Mój tata, biodynamiczny ogrodnik z pasją, przerzedzał jabłonie i grusze. Kiedyś na mój żal, że tyle (małych) gruszeczek obrywa, odparł że nie urosłyby duże (bo za dużo obok siebie) i że nie dojrzałyby wystarczająco (dla słodkiego miąższu).

Chcesz mieć dużą, soczystą gruszkę - bez żalu obrywasz "nadmiar".

Podobnie maliny. Miał trzyletni system wstążkowy. (Nowa gałąź nie owocuje, potem dwa lata owocowania i pod sekator.) Każdego roku roczne lub dwuletnie owocujące pędy malin.

Pierwsza zasada ogrodnika - nie bać się ciąć.
  • Czy koleżeństwo zna wmeritum.pl? Wiadomo kto i zacz?
  • Karnole
  • romeck napisal(a):
    na boku
    Winogrona na wino przerzedza się . To znaczy robi się selekcję latorośli.
    Przy innych owocach - również!

Mój tata, biodynamiczny ogrodnik z pasją, przerzedzał jabłonie i grusze. Kiedyś na mój żal, że tyle (małych) gruszeczek obrywa, odparł że nie urosłyby duże (bo za dużo obok siebie) i że nie dojrzałyby wystarczająco (dla słodkiego miąższu).

Chcesz mieć dużą, soczystą gruszkę - bez żalu obrywasz "nadmiar".

Podobnie maliny. Miał trzyletni system wstążkowy. (Nowa gałąź nie owocuje, potem dwa lata owocowania i pod sekator.) Każdego roku roczne lub dwuletnie owocujące pędy malin.

Pierwsza zasada ogrodnika - nie bać się ciąć.
    Przerzedza się gruszki rowniez by zmniejszyć szansę na połamanie gałęzi.
  • Wataha napisal(a):
    Czy koleżeństwo zna wmeritum.pl? Wiadomo kto i zacz?
    los napisal(a):
    Karnole
    w-sieci (po wyroku sądu: bez "w")
    w-polityce
    w-gospodarce
    w-meritum
    w-nas
    w-polsce
    ........ .pl
  • romeck napisal(a):
    Wataha napisal(a):
    Czy koleżeństwo zna wmeritum.pl? Wiadomo kto i zacz?
    los napisal(a):
    Karnole
    w-sieci (po wyroku sądu: bez "w")
    w-polityce
    w-gospodarce
    w-meritum
    w-nas
    w-polsce
    ........ .pl
    No to by sugerowało ale jak się pogrzebie to np widać że przy zbiórkach na ten portal wskazuje się na współpracę działaczy ze sfery narodowo-kibicowskiej. To też Karnowscy? Nie żeby mi ta sfera robiła różnicę ale takie czasy że wszystko trzeba 3 razy sprawdzać
  • USA popiera unię Anglii, Polski, Ukrainy i krajów nadbałtyckich.
  • Mania napisal(a):
    USA popiera unię Anglii, Polski, Ukrainy i krajów nadbałtyckich.
    Znaczy, że w stosunku do stanu z 1791 straciliśmy poparcie Holandii i Prus.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Mania napisal(a):
    A poparcie USIech to miało wtedy jakieś praktyczne znaczenie?

Mania napisal(a):
    To poparcie Prus wtedy nie do końca było szczere. A dziś dawne Prusy to w większości Polska i Litwa. Czyli tylko Holandia wypadła.
  • No ale doszło USA, więc jesteśmy do przodu.
    Myślę, że za Holandię i Prusy robią dziś EWG i NATO.
    No ale doszło USA, więc jesteśmy do przodu.
    Myślę, że za Holandię i Prusy robią dziś EWG i NATO.
    Ktoś jeszcze chciał Chiny dołożyć, bo proponowali jakieś pasy i szlaki. Pamiętam, jak wojewodowie przescigali się w ofertach gdzie ma być stacja końcowa kolei im KPCh
  • edytowano June 19
    No i są wstępne wyniki wyborów we Francji, będzie kohabitacja co osłabia pozycję Macrona. Cieszy mnie to.
  • Macron zmienia się w Microna ;-)
  • Lepenówa miała w wyborach 2017 roku 8 szabel . Dziś o 22 wieczorem ma już 81 ! A będzie miała koło setki. Co znaczy że kordon sanitarny wokół narodowców (Putina) pękł.

Micron bez większości.
  • edytowano June 19
    Zima napisal(a):
    Lepenówa miała w wyborach 2017 roku 8 szabel . Dziś o 22 wieczorem ma już 81 ! A będzie miała koło setki. Co znaczy że kordon sanitarny wokół narodowców (Putina) pękł.

Micron bez większości.
    Macron pomimo podejmowania tytanicznych wysiłków na rzecz Rosji okazał się dla Francuzów zbyt mało prorosyjski.
  • Czyżby Francuzi już nie lubili makaronu?
  • rozgotowany
  • Albo za bardzo denty.
  • Zima napisal(a):
    Lepenówa miała w wyborach 2017 roku 8 szabel . Dziś o 22 wieczorem ma już 81 ! A będzie miała koło setki. Co znaczy że kordon sanitarny wokół narodowców (Putina) pękł.

Micron bez większości.
    Mistrz An Zhe twierdzi, że już Lelewel zauważył, że car chętnie popiera różne ruchy polityczne, ażeby siać zamęt.
  • edytowano June 19
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Zima napisal(a):

Micron bez większości.
    Mistrz An Zhe twierdzi, że już Lelewel zauważył, że car chętnie popiera różne ruchy polityczne, ażeby siać zamęt.
    W Polszcze zwykle najskrajniejsze: zarówno lewicowe jak i te najsilniej wymachujące sztandarem prawicowym - vide rozmaici libkowie (nie mylić z Lipkami) oraz tzw. konserwatyści integralni.
  • A niejaki Józef Korzeniowski to nawet o tym książkę napisał.
  • Ciekawe, że Józef Konrad Korzeniowski miał 6 lat, gdy zmarł w Dreźnie znany pisarz Józef Korzeniowski.
  • A dokładniej to Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz z Berdyczowa miał 6 lat, gdy zmarł w Dreźnie znany pisarz Józef Korzeniowski. Ale takim normalnym obyczajem to jest podawać imię i nazwisko, jak się coś o człowieku mówi, nie?
  • edytowano June 20
    Wyniki wyborów we Francji:

Macronia (PO): największa partia
    Republikanie (Chołownia) : przystawka
    Komuchy (partia nowych Francuzów): najliczniejsza opozycja
    Narodowcy Putina (partia czerni): bardzo wzmocniona, będzie słyszalna

PiSu (partii normalnych) we Francji nie ma. Bo normalnych we Francji nie ma.

Edit: tutaj óczony wywód:

https://twitter.com/kacperkita/status/1538600793472917504?s=21&t=rxTjz_KrWStqWi_Y3qgC-w
  • Gorzej jeśli to samo stanie się w Amerykówku. Trzymajmy kciuki za RINOsów w listopadzie.
  • edytowano June 20
    peterman napisal(a):
    Gorzej jeśli to samo stanie się w Amerykówku. Trzymajmy kciuki za RINOsów w listopadzie.
    Jakie gorzej? To niby coś złego stało się we Francji?

Co to RINO?
  • Zima napisal(a):
    peterman napisal(a):
    Gorzej jeśli to samo stanie się w Amerykówku. Trzymajmy kciuki za RINOsów w listopadzie.

Co to RINO?
    Chaos u sojusznika jest gorszy niż u wroga.

RINOsy to Republikanie z establiszmentu - na ogół szmaty bez honoru, ale posłuszni centrali, więc jakby co, będą przynajmniej realizować interesy swojego kraju. Wyrzucić ich ze stanowisk chce alt-prawica z niewidzialną czerwoną gwiazdą na czapkach.
  • peterman napisal(a):
    Zima napisal(a):
    peterman napisal(a):

Co to RINO?
    Chaos u sojusznika jest gorszy niż u wroga.

To Putin ma problem
  • wow! (wymawiane z frąsuska)
    Stan posiadania aż 11-krotnie zwiększy Marine Le Pen. Warto sobie uświadomić postęp, jaki partia zrobiła pod jej przywództwem.

2002 i 2007 - 0 posłów
    (ostatnie wybory pod Jean-Marie)
    2012 - 1 poseł
    2017 - 8 posłów
    2022 - 89 posłów

Le Pen rośnie najbardziej też w liczbie głosów.
  • A temaczasem pani Mosbacher bardzo pozytywnie o Polsce - faktycznie ktoś przestawił wajchę w Usiech?
    https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-mosbacher-nie-wierzcie-w-klamstwa-o-polsce,nId,6104283?parametr=zobacz_takze
  • Dopóki ktoś nie przestawi w tvn, to nie uwierzę.
  • Nie ma Miszczaka. To dużo.
  • Ale formę trzymają nadal.
  • Bezwładność. W przypadku ludzi zwana głupotą.
  • Ze 'starej gwardii' jeno Gugała się ostała ;)
  • edytowano June 20
    Exspectans napisal(a):
    Dopóki ktoś nie przestawi w tvn, to nie uwierzę.
    los napisal(a):
    Nie ma Miszczaka. To dużo.
    Exspectans napisal(a):
    Ale formę trzymają nadal.
    los napisal(a):
    Bezwładność.
    Bezwładność.
    Im większa grupa/ zbiorowość/ zespół - tym dłużej widać efekty wprowadzanych zmian. Ale zmian i tych dobrych i tych złych (decyzji).

Myślę, że za pół roku będzie można ocenić najwcześniej.
  • edytowano June 20
    Przewaga Igi Świątek nad goniącymi ją przeciwniczkami jest coraz bardziej wyraźna. - Weszła na nieosiągalny dla innych poziom. Totalnie zdominowała kobiecy cykl - mówi nam Dawid Celt, były tenisista i kapitan kadry w Billie Jean King Cup.
    Mąż Agnieszki Radwańskiej

ciekawe sformułowanie
  • edytowano June 20
    christoph napisal(a):
    ... Totalnie zdominowała kobiecy cykl - mówi nam Dawid Celt, ...
    polish-english ;) (Celta lub tłumacza)
  • romeck napisal(a):
    christoph napisal(a):
    ... Totalnie zdominowała kobiecy cykl - mówi nam Dawid Celt, ...
    polish-english ;) (Celta lub tłumacza)
    Skoro Celt, to pewnie po angielsku mówił.
  • JarKacz podał się do dymisji.
  • Czy Stypulkowski jest przygotowany na zmiany?

"Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku: Jesteśmy przed tektonicznymi ruchami w gospodarce światowej. Zaczynamy powoli zdawać sobie sprawę, że rezultatem pandemii i wojny w Ukrainie będą głębokie przetasowania, i w gospodarce, i w układzie sił światowych. Trudno przewidzieć, do czego ta sytuacja doprowadzi, jaki będzie nowy układ zależności na świecie. Jednak wszyscy czują, że skończył się marsz globalizacyjny Zachodu. Nowa architektura polityki światowej będzie wielobiegunowa i pewnie jeszcze trudniejsza do ułożenia. Wyzwaniem dla państw, instytucji i przedsiębiorstw będzie odnalezienie się w tej nowej rzeczywistości. Trzeba zadać sobie pytanie na wielu poziomach, czy strukturalnie, instytucjonalnie i kulturowo jesteśmy przygotowani do zmiany? Nawet jeśli do końca nie wiemy, na czym ona będzie polegała."

https://businessinsider.com.pl/finanse/prezes-mbanku-czuje-niepokoj-politycy-nie-wiedza-o-czym-mowia/zesg5sv
  • Zabijanie ludzi lepiej mu wychodzi. MSPANC
  • nikt nie jest przygotowany, w Europie jest pełno byłych imperiów
  • los napisal(a):
    Zabijanie ludzi lepiej mu wychodzi. MSPANC
    Ansją Reżim Life Matters
  • Kurde, teraz to wogle dzikie ruchy tektoniczne. Dwa lata temu zapisałem się do Virgin Mobile, a dzisiej pani do mnie dzwoni z wieścią, że jestem w Playu. Któż byłby gotowy na tak radykalne przetasowanie? Jakby, wychodzi, że Jakub Wojewódzki uwiódł mię swą młodzieńczą charyzmą!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.