to jest wątek o Chinach i gospodarce

124»

Komentarz

 • adaho napisal(a):
  Coś słyszałem ostatnio o dużych problemach z prądem w Chinach. Tzn problemach polegających na tym, że go ni ma.
  Kumulacja kilku czynników: Chiny mają jakąś kosę z Australią i nie kupują od nich węgla (czy też Australia nie chce sprzedawać?), fabryki od września są już w trybie produkcji świątecznej i muszą mieć prąd, Chińczycy zaczęli bardziej starać się o zmniejszenie smogu w swoich miastach. Tak że prąd jest ale niekoniecznie we wszystkich w domach pod dostatkiem, stopnie zasilania.
 • A jak z tymi grandziarzami od deweloperki? Zbańczyli już?
 • edytowano October 4
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  A jak z tymi grandziarzami od deweloperki? Zbańczyli już?
  Jeszcze nie, 1 października 2021 pisano "Jak informuje BBC News, Evergrande po raz drugi w ciągu tego tygodnia, nie zapłacił odsetek zagranicznym inwestorom. Największy chiński deweloper miał przelać na konta zagranicznych posiadaczy obligacji 47,5 mln dolarów do środy. Z tego powodu coraz więcej ekspertów przewiduje bankructwo wspomnianej firmy."
 • Co do Evergrande to kilka dni temu pisano, że jest źle https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20211021/china-evergrande-bankructwo-wznowione-notowania

  A dzień później że zapłacił jakieś grosze i jest uratowany:

  "Tuż przed upływem okresu karencji Evergrande Group uregulowała zaległe zobowiązania wobec posiadaczy jednej serii swoich obligacji dolarowych - poinformował chiński "Securities Times".
  W weekend miał minąć 30-dniowy okres karencji trwający od 23 września, gdy Evergrande nie wypłaciło obligatariuszom 83,5 mln dol. należnych odsetek. Jak podaje "Securities Times", w czwartek drugi największy deweloper w Państwie Środka przetransferował środki do powiernika - Citibanku - który przekaże je inwestorom przed upłynięciem terminu. Spółka nie wydała na razie oficjalnego komunikatu w tej sprawie.
  W ten sposób Evergrande Group odsuwa widmo niewypłacalności. Choć nie na długo - kolejny deadline przypada już w przyszłym tygodniu. Spółka musi wtedy przekazać inwestorom ponad 45 mln dol. Z kolei w pierwszej połowie listopada powinna spłacić zaległości w wysokości blisko 150 mln dol. Większym wyzwaniem będzie wykup zapadających w marcu przyszłego roku obligacji za 2 mld dol."

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Evergrande-ucieka-spod-topora-Niespodziewana-splata-dolarowego-dlugu-8210274.html

 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  A jak z tymi grandziarzami od deweloperki? Zbańczyli już?
  Nie wiem, ale miejscowe żółte tuby megafonowe pracują.

  https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/huawei-wykluczenie-polska-bezpieczenstwo-decyzja
 • edytowano October 31
  https://www.tagesanzeiger.ch/china-ist-militaerisch-industriell-bald-nicht-mehr-einzuholen-365529839792
  od Szwajcarów
  Chiny szybko idą do przodu, niedługo nie będzie ich można dogonić, zaprzęgają do pracy na rzecz wojska i firmy cywilne
  image

  w tym tygodniu miał miejsce przelot atomowego wahadłowca kosmicznego nad połową globu , co zaskoczyło USA, podobnie jak kiedyś start radzieckiego sputnika.

  około 150 razy naruszyły Chiny ostatnio przestrzeń powietrzną Taiwanu, a na targach lotniczych pokazały nowe samoloty z włąsnymi silnikami oraz drony (na zdjęciu)
  tworzą armię nowego typu (chyba czytają Bartosiaka)
 • 1. Co do developerki w Chinach, to Radosław Pyffel twierdzi, że prawdziwa patologia jest na poziomie lokalnym, i tego się władza obawia, dlatego dyscyplinują Evergrande, ot taki proces pokazowy.
  2. Odnośnie energii elektrycznej:
  Ograniczenia dostaw prądu do chińskich fabryk mogą skutkować niedoborami części towarów przed świętami Bożego Narodzenia. Niektóre zakłady musiały wstrzymać działalność, by nie przekroczyć limitów narzuconych przez władze. To w połączeniu z problemami z transportem wynikającym z braku kontenerowców powoduje, że tegoroczny świąteczny sezon zakupowy może być nerwowy.
  (..)
  Dostawca komponentów do iPhone’ów Apple ogłosił, że zawiesił produkcje w fabryce na zachód od Szanghaju. Także paru dostawców Tesli musiało zatrzymać pracę swoich fabryk na kilka dni. Brak energii spowodował, że ponad 10 dostawców półprzewodników wstrzymało produkcję na miesiąc. Niektóre centra handlowe ogłaszają, że zmuszone będą zamknąć sklepy wcześniej niż zwykle, by oszczędzać energię.
  (..)
  Mieszkańcy północno-wschodnich Chin narażeni na spadki temperatury apelują o przywrócenie stałych dostaw prądu. Z kolei małe firmy uruchamiają generatory prądu na diesla bądź zamykają zakłady.
  (..)
  Źródło z początku października.
  3. A teraz taka publikacja:
  W wielu częściach Chin pojawiły się problemy z dostępnością paliwa. W efekcie stacje zaczęły wprowadzać limity sprzedaży oleju napędowego. Dotyka to szczególnie kierowców aut ciężarowych, którzy mogą zatankować najwyżej 10 proc. baku. To uderza w firmy zajmujące się transportem dalekobieżnym, pogłębiając problemy związane z łańcuchem dostaw.(..)
  Całość tego materiału.
  Coś dusi Chiny, tylko jeszcze nie wiem co...
 • edytowano November 1
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.