energia i energetyka - co nas napędza

11213141517

Komentarz

• Liban - województwo śląskie

populacja 4,5 mln - 4,5 mln
    powierzchnia 10,5 - 12,3 tys.

jak takie państwa samoistnieją?
    (i podobnie jak Słowacja, itp)

• Kopalnia Turów stała się problemem dla niemieckiej i czeskiej branży węglowej - zauważa część niemieckich mediów. "Apele o zlikwidowanie polskiej kopalni pogłębiają wrażenie, że Unia Europejska ponownie zawiodła" - twierdzi dziennik "Handelsblatt".
    Zdaniem wydania za fasadą postulatów dekarbonizacji toczy się "twarda gra o interesy". "Nie możemy udawać, że w sprawie Turowa Berlin spełnia wyłącznie rolę bezstronnego arbitra" - uważa korespondent dziennika Mathias Brüggmann.

Według niego, majowego wyroku TSUE, obowiązującego Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla na Dolnym Śląsku, nie należałoby sprowadzać jedynie do żądań "szermierzy prawdy o zmianie klimatu".
  • Ooooooo ciekawe
  • Ukraina jest technicznie przygotowana do przyłączenia się do europejskiego systemu energetycznego ENTSO-E. Poinformował o tym minister energetyki Herman Hałuszczenko podczas forum „Ukraina ENTSO-E”.

„Technicznie Ukraina poszła tą drogą i jest gotowa do technicznej synchronizacji z europejskim systemem energetycznym” – powiedział.

Według niego wciąż pozostaje wiele kwestii regulacyjnych, które wymagają rozwiązania.

Dyrektor „Ukrenergo”, operatora systemu energetycznego Ukrainy, Wołodymyr Kudrickij zaznaczył, że wyniki wstępnego raportu na temat funkcjonowania ukraińskiego systemu energetycznego zgodnie z europejskim systemem energetycznym wskazują na optymistyczny scenariusz. Według niego ukraińskie sieci nie będą wymagały rozbudowy na dużą skalę, a także dużych inwestycji finansowych w celu ustanowienia synchronicznej pracy z europejskim systemem energetycznym.

Przypomnijmy, synchronizacja Zunifikowanego Systemu Energetycznego Ukrainy z siecią elektroenergetyczną ENTSO-E zaplanowana jest na 2023 rok.

Według spółki „Ukrenergo”, Ukraina w 2022 r. będzie gotowa do próbnej eksploatacji systemu elektroenergetycznego w trybie izolowanym do dalszej synchronizacji z europejskim systemem elektroenergetycznym ENTSO-E.

ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity) to europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej. Zrzesza 43 operatorów w 36 krajach Europy.

Rozbudowa strefy synchronicznej ENTSO-E systemu elektroenergetycznego Europy kontynentalnej poprzez przyłączenie systemu elektroenergetycznego Ukrainy jest elementem zapewnienia integracji ukraińskiego rynku energii elektrycznej z wewnętrznym rynkiem energii Unii Europejskiej, który obejmuje już 41 operatorów systemów oraz 34 kraje członkowskie.

Zdaniem premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, dzięki integracji zunifikowanego systemu energetycznego Ukrainy z europejskim systemem energetycznym ENTSO-E, stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii w Europie Środkowo-Wschodniej znacznie wzrośnie.

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/ukraina-jest-przygotowana-do-przylaczenia-sie-do-europejskiego-systemu-energetycznego
  • edytowano October 14
    To może uruchomią znowu linię 750 kV Widełka (Rzeszów) – Chmielnicka (Ukraina). Stoi wyłączona od likwidacji RWPG, z powodu niezgodności systemów energetycznych.
  • Jakub Wiech pisze - mikroblog
    2021 10 13 o 13:04 ·
    Mili Państwo, dzieje się w atomie:
    Francuski EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR w Polsce (od 6,6 do 9,9 GWe).
  • https://www.rp.pl/transport/art19015191-elektryczne-lokomotywy-do-lamusa-prad-zbyt-drogi

Brytyjski przewoźnik Freightliner zdecydował się zrezygnować tymczasem z lokomotyw elektrycznych i przywrócić do łask spalinowe lokomotywy z silnikami diesla. To efekt wzrost cen prądu i stawek Network Rail, które między sierpniem a październikiem poszybowały w górę o 2010 procent.
  • Przemko napisal(a):
    To efekt wzrost cen prądu i stawek Network Rail, które między sierpniem a październikiem poszybowały w górę o 2010 procent.
    W czy miesience dwajeścia razy? Chibasz litrówka.

• czy ktoś ogrania, o co tak naprawdę chodzi z gazem?

10-krotny wzrost cen na rynkach?

Ja rozumiem, że Putęę gra po swojemu, zamiast zarabiać zakręcił kurek, ale kto mu na to pozwala? DlaczegoAmerykanie ani Arabusy nie chcą zarabiać?
  • Ja czytał, że ostatni rok było większe zużycie, a państwa UE nie powiększyły zakupów i kiedy wreszcie - przed sezonem grzewczym - skapnęły się, że trzeba zwiększyć i bieżące zapasy i nowe zakupy na zimę.... Mister Rynek, jak mawia kol. los (w dużej mierze).
  • qiz napisal(a):
    czy ktoś ogrania, o co tak naprawdę chodzi z gazem?

10-krotny wzrost cen na rynkach?

Ja rozumiem, że Putęę gra po swojemu, zamiast zarabiać zakręcił kurek, ale kto mu na to pozwala? DlaczegoAmerykanie ani Arabusy nie chcą zarabiać?
    1. Nikt nie ogarnia.
    2. Wskazówki to, poza Sowietami,:
    - ciężka zima, która naruszyła zasoby
    - susze w Brazylii (hydroelektrownie)
    - bark wiatru w Europie
    - odbicie przemysłu w Azji, więc zwiększone zapotrzebowanie na energię, a tam płacą więcej
    - działania Chin
    - działania pośredników
    - bardzo niskie stopy procentowe i nadmiar gotówki, z która coś należy zrobić.
    Amerykanie i Arabusy tylko liczą zyski, tak jak OPEC z ropą.
  • Tak na marginesie. Francuskie media bronią stanowiska polskiego trybunału konstytucyjnego w sporze z Brukselą. Ciekawe czy ma to związek z ofertą na elektrownię jądrowe od żabojadów
  • edytowano October 18
    raste napisal(a):
    Tak na marginesie. Francuskie media bronią stanowiska polskiego trybunału konstytucyjnego w sporze z Brukselą. Ciekawe czy ma to związek z ofertą na elektrownię jądrowe od żabojadów
    Niekoniecznie. Oni mogli po prostu zauważyć fakt, że nie są już głównym rozgrywającym. Plucie Polsce w kaszę jest, oczywiście, miłe i rozwijające, ale co jeśli ktoś chciałby plwać w kaszę Mariannie? Właśnie.

Taka mie wręcz przyszła myśl do baniaka, że związek owszem być może, ale odwrotny. Taki mianowicie: Nu, paczajcie Polaczkowie -- Hycler dmucha nam w kaszę, twierdząc że atomice nie są zielone, merde! A skoro już tak dobrze się nam rozmawia, to weźcie od razu sześć sztuk, wyjdzie taniej.
  • Senatorska głowa u Ignatza!
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    raste napisal(a):
    Tak na marginesie. Francuskie media bronią stanowiska polskiego trybunału konstytucyjnego w sporze z Brukselą. Ciekawe czy ma to związek z ofertą na elektrownię jądrowe od żabojadów
    Niekoniecznie. Oni mogli po prostu zauważyć fakt, że nie są już głównym rozgrywającym. Plucie Polsce w kaszę jest, oczywiście, miłe i rozwijające, ale co jeśli ktoś chciałby plwać w kaszę Mariannie? Właśnie.

Taka mie wręcz przyszła myśl do baniaka, że związek owszem być może, ale odwrotny. Taki mianowicie: Nu, paczajcie Polaczkowie -- Hycler dmucha nam w kaszę, twierdząc że atomice nie są zielone, merde! A skoro już tak dobrze się nam rozmawia, to weźcie od razu sześć sztuk, wyjdzie taniej.
    Dziś słyszałem w radyjku, że Macron rozmawiał z Cichanouską, w związku z czym Łukaszenka kazał się pakować francuskim duplomatom. A teraz sprawdzam i Macron tak fika już od roku przynajmniej, i to jest ciekawe bo niewprost wali w ukochaną podobno Rosję. A może tylko w Putina?

https://pl.sputniknews.com/20200927/lukaszenka-macron-sputnik-13122935.html
    https://tvn24.pl/swiat/emmanuel-macron-chce-zaprosic-opozycje-bialoruska-na-szczyt-g7-jest-odpowiedz-z-wielkiej-brytanii-5103656
  • noale przecie kopalnie fedruja?
  • edytowano October 21
    Na brzeg duński na Zelandii Duńczykowie wyciągli dziś końcówkę Baltic Pipe, nasza końcówka już wyciągnięta we wrześniu.

Panie Norweg - pąpuj Pan ten gaz!

Czy zbieżność czasowa z nagonką rusko-szwabskich sługusów na Polskę jest przypadkowa?
  • edytowano October 21
    .
    Pani_Łyżeczka napisal(a):
    Tymczasem na Podhalu:brakuje węgla.
    christoph napisal(a):
    noale przecie kopalnie fedruja?
    Brak związku.
    Mleko również kupuje się w Biedronce, a nie w mleczarni.
    ;)
  • Ja to się w sumie dziwię, że w czasie nocy peoskiej Baltic Pipe nie został zaorany. Jak to możliwe?
  • edytowano October 21
    polmisiek napisal(a):
    Ja to się w sumie dziwię, że w czasie nocy peoskiej Baltic Pipe nie został zaorany. Jak to możliwe?
    Karygodne zaniedbanie! Leszek Miller pierwszą swoją decyzją zaorał pierwszą bałtycką pipę.
  • polmisiek napisal(a):
    Ja to się w sumie dziwię, że w czasie nocy peoskiej Baltic Pipe nie został zaorany. Jak to możliwe?
    Za darmo? Nikt nie zapłacił za zaoranie to się uchował.
  • Wypożyczalnia samochodów Hertz zamówiła u Tesli 100 tys. samochodów elektrycznych. Największe dotychczasowe zamówienie dla firmy warte jest podobno 4,2 mld dolarów. Cena akcji Tesli bije rekordy, a wartość giełdowa przekracza bilion dolarów.
    https://www.manager-magazin.de/unternehmen/autoindustrie/autovermieter-hertz-bestellt-100-000-tesla-a-af01dc6e-2dba-4fb0-adc8-9043ce884e48?xing_share=news
  • To jednak szaleństwo, na moje głowe:
    Akcje Tesli zareagowały na duże zamówienie w USA dwucyfrowym wzrostem cen. Wartość giełdowa Tesli przekroczyła tym samym po raz pierwszy granicę biliona dolarów - firma była tym samym warta kilkaset miliardów dolarów więcej niż Toyota, General Motors i Volkswagen razem wzięte.
    To jednak szaleństwo, na moje głowe:
    Akcje Tesli zareagowały na duże zamówienie w USA dwucyfrowym wzrostem cen. Wartość giełdowa Tesli przekroczyła tym samym po raz pierwszy granicę biliona dolarów - firma była tym samym warta kilkaset miliardów dolarów więcej niż Toyota, General Motors i Volkswagen razem wzięte.
    Jak iPhone vs nokia, Emerson, Blackberry i kto tam jeszcze robił telefony.
  • wildcatter1 napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    No ale te firmy nie traciły na każdym sprzedanym telefonie, jak Tesla na każdym samochodzie.
    Ile były warte firmy .com na początku stulecia, ile to tych wyszukiwarek się ostało?
    Masz jakieś pytanie?

• ms.wygnaniec napisal(a):
    Ile były warte firmy .com na początku stulecia, ile to tych wyszukiwarek się ostało?
    Masz jakieś pytanie?

Ja mam pytanie, która z wymienionych wyżej firm będzie istniała za 20 lat.
    Yahoo istnieje, Alta Vista czy Lycos tak jakby mniej.
    Tesla, w mojej ocenie, to ślepa uliczka motoryzacji jeżeli będą wspierać obecny model.
    Co do przyszłości, to skłaniając się do przekonania, że mamy do czynienia z singularity, to z wnętrza pudełka, nie widać jego zewnętrznego kształtu, czy będąc w bańce zmian, nie widzisz kierunku, w którym to zmierza.

ms.wygnaniec napisal(a):
    Masz jakieś pytanie?

Toyota
  • Przemko napisal(a):
    wildcatter1 napisal(a):
    No ale te firmy nie traciły na każdym sprzedanym telefonie, jak Tesla na każdym samochodzie.
    Tesla traci na kazdym sprzedanym samochodzie? Ciekawe
  • wildcatter1 napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    wildcatter1 napisal(a):
    Tesla traci na kazdym sprzedanym samochodzie? Ciekawe
    Podobnie było z każdym Mini Morrisem, a auto stało się kultowe. Ciekawe jest to, że mimo tych strat Musk zarabia i staje się najbogatszym człowiekiem na świecie. Inną ciekawostką jest że Uber od kilku lat traci po kilkaset milionów dolarów kwartalnie i nadaj funkcjonuje.
  • Kiedyś nazywało się to dumpingiem
  • Czasy nadpłynności, cóż pan poradzisz. Po latach tłoczenia pustego pieniądza na rynek krążą po świecie hordy zdesperowanych dziesięciodolarówek w poszukiwaniu w co tu by zainwestować. I tylko szkoda, że nasze biznesa omijają.

Ale nie martwcie się, inflacja to zeżre.
  • czyż byż Europa w Vor poczcie tejże pozytywnej przemiany?
    ale hyba Haiti nas wyprzedza .
    bęzyna wzrosła 10x, jeżdzi tylko wojsko i burżua
  • edytowano October 27
    los napisal(a):
    Czasy nadpłynności, cóż pan poradzisz. Po latach tłoczenia pustego pieniądza na rynek krążą po świecie hordy zdesperowanych dziesięciodolarówek w poszukiwaniu w co tu by zainwestować. I tylko szkoda, że nasze biznesa omijają.

Dlaczego omijają - pecunia im olet? Przeciez w różnych Trzecich Światach inwestują...
  • No waśnie, dlaczego omijają?
  • MarianoX napisal(a):
    los napisal(a):
    Czasy nadpłynności, cóż pan poradzisz. Po latach tłoczenia pustego pieniądza na rynek krążą po świecie hordy zdesperowanych dziesięciodolarówek w poszukiwaniu w co tu by zainwestować. I tylko szkoda, że nasze biznesa omijają.

Dlaczego omijają - pecunia im olet? Przeciez w różnych Trzecich Światach inwestują...
    Bo nasze biznesy są na teraz. Nie inwestują i nie obiecują dużych wzrostów i dochodów kiedyś tam. Przy tanim pieniądzu takie inwestycje, mimo że bardziej ryzykowne są lepsze. Inflacja może to zmienić.

PS Tesla nie traci na każdym sprzedanym aucie tylko dużo inwestuje.

• edytowano October 27
    Nasze np. liczne firmy informatyczne są "na teraz"?
  • MarianoX napisal(a):
    Nasze np. liczne firmy informatyczne są "na teraz"?
    Bardzo na teraz. To są firmy usługowe które nie inwestują w IP. Wycena do przychodów jest ok 1, czasem poniżej.
  • 29.10.2021 - Ostatni Wujek. W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych wyjechał ostatni załadowany pociąg z Kopalni Wujek. Kierunek - Elektrownia Jaworzno. I choć kopalnia ma jeszcze fedrować jakiś czas a węgiel kierować na Staszic, to jest to symboliczny koniec, przeróbka została wygaszona. Na zdjęciu nocne manewry kopalnianego koziołka 4 dni wcześniej, przyjechał wtedy przedostatni planowy skład DB. Potem był jeszcze jeden planowy i dzisiejszy, który nie został załadowany w pełni - zabrakło węgla na zwałach.

Takie coś na fb
  • Recykling łopat wiatrowych to obecnie jedno z wyzwań, przed jakim stoi branża energetyki wiatrowej. Wykorzystanie idei recyklingu i upcyklingu w sektorze energetyki odnawialnej jest kluczowe, ponieważ z założenia branża ma być ekologiczna. Proces utylizacji niekiedy gigantycznych turbin wiąże się albo z kosztowną utylizacją lub z ewentualnymi problemami środowiskowymi.

Wyzwanie, jakim jest recykling turbin, podjął mgr inż. Andrzej Adamcio z firmy ANMET. Zauważył, że zużyte turbiny wcale nie muszą zostać wyrzucone na śmietnik, a posiadają potencjał do ponownego wykorzystania. Wytrzymałe łopaty posłużyły do stworzenia zewnętrznych mebli i obiektów inżynieryjnych, w tym mostów. W celu rozwinięcia tej idei przeprowadzono skrupulatne testy na Politechnice Rzeszowskiej. Badania potwierdziły, że ostrza mogą zastępować dźwigary, które zazwyczaj wykonuje się z drewna lub metalu.

https://swiatoze.pl/pierwsza-na-swiecie-polska-kladka-z-upcyklingu-turbin-wiatrowych/
  • Przemko napisal(a):
    Etanol w zastępstwie benzyny czy dizla? Moim zdaniem to nie przejdzie, nie opłaca się, zwłaszcza w kontekście dizla który może jeździć na czystym rzepakowym. Kiedyś czytałem o mieszaniu rzepakowego z etanolem ale szczegółów nie pamiętam.

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jakie są koszty przerobu ropy na benzynę a jakie na dizla? Czy to w ogóle da się porównać i czy przypadkiem nie uzyskuje się obu rodzajów paliw w trakcie tego procesu?
    wpis z 2017
    dziś olej rzepakowy po 9.99
  • christoph napisal(a):
    dziś olej rzepakowy po 9.99
    Tja, to ciekawa1 obserwancja, gdyż jak byłem mały, to pamiętałem taką oto herstoryę żałosną, że jeden pan kupił wielgi baniak oleum rzepakowego, poczem przelewał je do silnika im. inż. Rudolfa Diesla. Następnie załączał frę do KUP, dzięki czemu skarbówka miała na piśmie dowód uszczuplenia w podatku akcyzowem.

Ale też dowodzi to, że olej napędowy musiał -- wraz z akcyzą, wciórności! -- kosztować 6 zł, a więc więcej niż 10 zł, czyli cena oleum rzepakowego, tak?
  • Tymczasem w 1913...

29 września 1913 r. Rudolf Diesel, wynalazca silnika noszącego jego imię, znika z pokładu parowca Dresden podczas podróży z Antwerpii do Harwich w Anglii. 10 października belgijski marynarz na pokładzie parowca płynącego po Morzu Północnym zauważył ciało unoszące się w wodzie; po bliższym zbadaniu okazało się, że było to ciało Diesla. Śmierć Diesla była i jest nadal owiana wielką tajemnicą: Oficjalnie uznano ją za samobójstwo, ale wiele osób uważało (i nadal uważa), że Diesel został zamordowany.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
    https://www.history.com/this-day-in-history/inventor-rudolf-diesel-vanishes
  • edytowano November 8
    prassówka, Nasz Dziennik pn. 8.11.2021
    Akt zawierzenia, na Jasnej Górze 6. listopada

Matko Boża Niepokalana,
    Maryjo Królowo Polski,
    ja, Oktawian Leśniewski,
    dyrektor Elektrowni "TURÓW"
    ,
    stoję przed twoim obliczem
    w obecności wszystkich aniołów
    i świętych męczenników i patronów Polski,
    aby zawierzyć twemu niepokalanemu Sercu
    Elektrownię "TURÓW".
    ...
    image
  • Za elektrownię Turów: +++
  • U Lakschmi Mittala wgabinecie jest spory obraz Ganesza.
    Normalna sprawa w cywilizowanych starych cywilizacjach
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.