energia i energetyka - co nas napędza

1356729

Komentarz

 • UojaCie!
  Com znalazłem?!
  Piersza hibrida!
  Od Porszego! Z wieku 19tego!

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lohner-Porsche

  Silnik benzynowy daje siłę na generator a prąd idzie do silnika w każdym kole! We Wiedniu mieli 40 takich aut w straży pożarnej. Wtedy
 • christoph napisal(a):
  A czy elektromobilnosc zasilana pauerpointem nie jest podobna?
  Wszystko wskazuji, że tak właśnie jest.
 • Hybrydą stały wszystkie łodzie podwodne od czasu ich powstania, do atomowego Nautilusa. Łodzie podwodne konwencjonalne nadal mają taki napęd. Hybryda istnieje również od stu lat we wszystkich trakcyjnych lokomotywach spalinowych.

  Gdyby zamiast kreskówek kazano dzieciom czytać książki Juliusza Jerzego Herlingera i analogów, żaden Matołusz nie miałby szans epatować technologią znaną od końca XIX w.
 • randolph napisal(a):
  Hybryda istnieje również od stu lat we wszystkich trakcyjnych lokomotywach spalinowych.
  No, prawie wszystkich ;-) Manewrowe maleństwa w rodzaju SM03 miewają zwykłą skrzynię biegów, a część dużych to przekładnie hydrauliczne (np Voith Maxima, co nie dziwi, bo w końcu Voith jest jednym z czołowych producentów hydraulicznych układów jazdy) , ale zdecydowanie przeważa "przekładnia elektryczna", czyli po dzisiejszemu "hybryda". Ciekawe czy to właśnie po to, żeby ukryć XIX wieczny rodowód pod płaszczykiem innowayjności, ukuto nową nazwę.


 • Tradycjonaliści:
 • No nie wyśmiewajcie się tak z pałerpointa. Jutro będę nim czarował nowych inwestorów. No i urokiem osobistym oczywiście też. Gębę mam grubiej ciosaną niż Pan Mateusz tyle że bez krzywego uśmieszku, ale przeważnie ponurą ze złym błyskiem w oku. Życzcie mi olśniewajacych efektów specjalnych i niespecjalnych.
 • życzymym, życzymy ....
 • Kilka tygodni temu grupa posłów złożyła projekt ustawy, która miała wprowadzić karę 5 tys. zł za usunięcie filtra cząstek stałych.

  Sejm głosami posłów PiS odrzucił projekt nowelizacji zaostrzający kary dla właścicieli aut z wyciętym lub niesprawnym filtrem cząstek stałych
  Posłowie na tej samej sesji przyjęli do dalszych prac projekty ustaw wprowadzających kary więzienia za oszustwa licznikowe i nadzór nad badaniami technicznymi

  Odrzucony projekt nowelizacji zaproponowany przez grupę posłów pod przewodnictwem posłanki Moniki Rosy z partii Nowoczesna, miał drastycznie zaostrzyć kary wobec właścicieli samochodów, którzy zdecydowali się na usunięcie filtra cząstek stałych. Według założeń takie praktyki miały być karane grzywną w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo auta bez filtra, miały być usuwane z drogi na koszt właściciela. Posłowie chcieli także wprowadzenia podobnych sankcji dla warsztatów, które wykonują takie modyfikacje.

  Dziś serwisy tego typu reklamują się powszechnie, a policja nie zajmuje się ściganiem tego nielegalnego procederu. Z kolei kierowcom, którzy zostaną przyłapani na jeździe samochodem z usuniętym DPF-em, grozi maksymalnie mandat w wysokości 500 zł. W praktyce jednak policjanci nie kontrolują samochodów pod tym kątem.

  Sejm odrzucił projekt nowelizacji już w pierwszym czytaniu – głównie głosami posłów PiS. Prawdopodobnie chodzi o to, że partia rządząca ma swój pomysł na ukrócenie tego procederu.

  Rząd chce, aby auta z usuniętym filtrem cząstek stałych, wyłapywali diagności podczas okresowych badań technicznych. Według założeń proponowanej nowelizacji, samochodom z wyciętym lub niesprawnym filtrem, nie będą przedłużane badania techniczne. Niestety, oba pomysły mają zasadniczą wadę. Zarówno policja, jak i okręgowe stacje kontroli pojazdów nie są w stanie wykryć w 100 procentach aut z wyciętym filtrem. Policja nie ma odpowiedniego sprzętu, natomiast przy aktualnych procedurach przeprowadzania badań technicznych, wykrycie auta z profesjonalnie usuniętym filtrem nie jest wcale proste.
 • edytowano December 2018
  Welgolowodany mnie sie ze smieciowym jedzeniem kojarzą
 • Te złoża wyjdą nam wszystkim na zdrowie inaczej niż kremlowskie i arabskie.
 • Ciekawe, ile jeszcze ludzie znajdą tych największych "ever discovered" złóż węglowodorów? :-)

  A tak z innej beczki. Jakiś czas temu totalniacy grali larum, że Polska chce zniszczyć wszystkie wiatraki w Polsce. I bardzo dobrze, bo pewnie w więcej niż 90% z nich to przekręt na grubą kasę (w Polsce, że tak powiem, wieje umiarkowanie ;-) ). Lepiej to wszystko przetopić i postawić nowe, większe wiatraki na Bałtyku:
  http://www.geekweek.pl/news/2018-12-08/pierwsza-polska-farma-wiatrowa-na-baltyku-zasili-4-miliony-domow/
 • ferb napisal(a):
  Ciekawe, ile jeszcze ludzie znajdą tych największych "ever discovered" złóż węglowodorów? :-)

  A tak z innej beczki. Jakiś czas temu totalniacy grali larum, że Polska chce zniszczyć wszystkie wiatraki w Polsce. I bardzo dobrze, bo pewnie w więcej niż 90% z nich to przekręt na grubą kasę (w Polsce, że tak powiem, wieje umiarkowanie ;-) ). Lepiej to wszystko przetopić i postawić nowe, większe wiatraki na Bałtyku:
  http://www.geekweek.pl/news/2018-12-08/pierwsza-polska-farma-wiatrowa-na-baltyku-zasili-4-miliony-domow/
  Wspaniale!

  Matołuszek i jego wesoła kompanija będą wywozić z Polski stal i beton i wrzucać do morza.
  Zupełnie jak Szwedzi kilkaset lat wcześniej.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Taysze amerykańscy odkryli największe złoża węglowodanów na świecie.

  https://www.breitbart.com/border/2018/12/07/largest-oil-and-gas-reserves-ever-assessed-found-in-west-texas/
  Teraz to podają szaraczkom info. Byłem, widziałem. W środku pustyni stoją kilkupiętrowe, nowiutkie przeszklone biurowce- centra szkoleniowe firm naftowych.

  Kto żyw, do El Paso!
 • edytowano December 2018
  No to są dwie wiadomości, dwie serie właściwie, w jednej; dobra i zła.
  Dobre są takie że Wuj Sam ma poważny interes w uwaleniu Nord Stream, że będzie uważnie obserwował i regulował ceny ropy i gazu tak aby były wystarczająco wysokie aby zarabiać i aby Chińczycy nie mieli za tanio i wystarczająco niskie aby Ruscy i Arabowie nie zarabiali za wiele, a Europa kupowała od nich. Nie pozwoli więc na jakieś numery z opanowywaniem szlaków via Bałtyk, czy Morze Czarne i Turcję, a więc wesprze nas i Ukrainę.
  Złe są takie że nie będą bronić węgla i nie pozwolą na żadne poszukiwania łupkowe w Polsce i okolicach oraz takie że będą sprzedawać też Niemcom bo duzi i mają lepszą niż my infrastrukturę przesyłową.Oby nie uwalili Baltic Pipe przy okazji.
 • qiz napisal(a):
  Wspaniale!

  Matołuszek i jego wesoła kompanija będą wywozić z Polski stal i beton i wrzucać do morza.
  Zupełnie jak Szwedzi kilkaset lat wcześniej.
  Bez obawy, żadnym betonem i stalą nie naśmiecą. Przecie te inwestycje to tylko w PowerPoincie zaistnieją.

 • I na przelewach
 • christoph napisal(a):
  I na przelewach
  Ale tylko za analizy i studia wykonalności, więc na szczęście nie powinny to być jakieś wielkie utopione piniędze.
 • edytowano December 2018
  Można zamówić tyle analiz ile jest akurat piniendzy do roztrwonienia.

  edit: mamy do wybrania parę milionów, wymyślamy projekt za dwa miliardy i robimy studium, operat, itp. Przy dwóch miliardach kwoty wydane na w/w bezużyteczne papiery wyglądają skromnie i nie wzbudzają podejrzeń, ale przecież nikt nie miał zamiaru wydać dwóch dużych baniek, tylko te drobne milioniki.

  To może być projekt "olimpiada zimowa" a'la Jagna Marczułajtis albo farma elektrowni atomowych pod patronatem Aleksandra Grada.
 • Nie Pan Mateusz jest ambitny i chce wydać prawdziwe miliardy. Pod tym względem różni się od popaprańców którym wystarczyły miliony na apanaże w zamian za poświęcanie polskich interesów za miliardy.
 • akumulatory

  Lit uchodzi dziś za jeden z kluczowych surowców przyszłości, a jedne z największych złóż znajdują się w Boliwii
  W tej chwili tona litu kosztuje około 16 tys. dolarów, a jego cena stale wzrasta
  Na miliardową inwestycje w Boliwii zdecydowały się niemieckie firmy

  Boliwijczycy wiążą pomyślność gospodarczą swego kraju ze złożami litu na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni o powierzchni ponad 10 tys. kilometrów kwadratowych. Zasoby tego surowca ocenia się na blisko 10 mln ton. To największe zasoby bogatej w lit solanki na świecie.
 • Wot SzwiejTsaria!
 • Ludwik Mękarski.
  Trochę Polak, trochę Francuz, w stu procentach wynalazca. Inżynier i konstruktor Ludwik Mękarski *"wymyślił silnik pneumatyczny" do napędu tramwajów i zadbał o zdrowie mieszkańców Francji.


  https://www.polskieradio.pl/10/6529/Artykul/2224442,100-wynalazkow-na-stulecie-Ludwik-Mekarski-i-tramwaj-na-powietrze
  *Raczej udoskonalił .Trochę więcej o samym wynalazku.
  https://www.transport-publiczny.pl/mobile/tramwaje-mkarskiego-53022.html
  Jego siostrą była Paulina Adela Mękarska,(

  https://www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/szukam/9381-jan-nepomucen-mekarski-ur-w-1806-r-w-mstowie-k-czestochowy-szukam-jego-metryki-urodzenia
 • No cóż - dobre i to, czy inaczej lepiej późno niż wcale. PiS się obudził i uchwalił obniżki podatków i parapodatków od energii co wyhamuje podwyżki cen prądu. To dobre ale drogie rozwiązanie i możliwe dzięki wzrostowi gospodarczemu i lepszej ściągalności podatków. To niestety nie niweluje rzeczywistego wzrostu kosztów tylko go przerzuca na budżet państwa. Nie wiadomo czy wystarczy na to później. To niestety nie zastąpi polityki energetycznej i poszukiwania tańszych sposobów produkcji i dystrybucji prądu. To jest nadal bardzo opóźnione i będzie kosztować jeszcze więcej.Tyle w realu. A w propagandzie z wielomiesięcznym opóźnieniem PiS wskazuje na winnych tej sytuacji czyli UE oraz unijnych wasali i dupolizów z PO-PSL. Trochę późno i przez to może być mało przekonujące dla wyborców.
 • nareszcie !
  jest !

  Bio-Hybrid!
  tu wersja osobowa
  image
  ma być i bagażowa!
  https://carbiketech.com/schaeffler-bio-hybrid-greener-mobility/
  nie pokazujcie tego PMM, bo może o tego typu elektromobilność w ilości miljona szło?
  a myśmy opatrznie (opaczonościowo) go (jego) zrozumieli
 • No to pytanie, w którym roku wyprodukowano pierwszy pojazd z silnikiem elektrycznym przeznaczony dla komercyjnego odbiorcy?
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Szczelam 1905
  Nawet we stulecie szanowny kulega nie trafił ;)
  (ponieważ progenitura wzywa, więc mam 3 godziny przerwy dlatego link)
 • XIX wiek z cała pewnością.
 • edytowano January 2019
  Całkowicie ekologiczny. Biologicznie czysta energia ;)
  image

  Jeździk grawitacyjny.
 • Szanowni Koledzy dworując sobie z XIX wiecznego wynalazku samochodu elektrycznego, popełniają - mam wrażenie - grubego wielbłąda.
  Owóż, taka np. maszyna parowa została wynaleziona już w starożytności przez niejakiego Herona. Ale dopiero niejaki Watt w XVIII wieku zrobił z niej godny użytek. A zaś Stevenson w kolejnym wieku wstawił na koła i zrewolucjonizował transport. Wcześniej z różnych względów zrobić się tego nie dało, chociaż sam pomysł istniał i nawet jakieś zabawkowe prototypy były.
  Nieco podobnie ma się rzecz z samochodem elektrycznym bądź hybrydowym.
  Owszem, rzecz koncepcyjnie pochodzi z XIX wieku. Owszem, prototypy wówczas były i na tamtym poziomie rozwoju techniki rzecz się nie sprawdziła. Benzyniaki były po prostu lepsze.
  Sytuacja na przełomie XX i XXI wieku jednak dość radykalnie się zmieniła. Mamy za sobą dość burzliwy i przełomowy rozwój energoelektroniki. Możemy bardzo wydajnie i oszczędnie sterować silnikami elektrycznymi, nawet o dość dużych mocach. Możemy hamować elektrycznie z odzyskiem energii. Możemy tą energię dość wydajnie i bezpiecznie magazynować w nowoczesnych akumulatorach. W oparciu o magnesy neodymowe możemy konstruować silniki elektryczne bardzo małe, ale wydajne, z dużymi możliwościami krótkotrwałego przeciążania.
  Jest to zupełnie nowa jakość, nie przystająca do sytuacji z XIX wieku.
  Nie oznacza to, jakoby pomysł samochodu elektrycznego czy hybrydowego był jeżdżącą doskonałością, albo na pewno był lepszy od współczesnego samochodu spalinowego, niemniej dworowanie sobie z pomysłu tylko dlatego, że mu nogi z XIX wieku wyrosły, jest takie sobie.

  Abstrahuję oczywiście od pana powerpointa i jego potencjalnych zdolności do przepuszczania pieniędzy na słomiane interesy.
 • Destylacji pieniędzy przez słomę.
  To lepsze niż bimbrownictwo w czasach Alka Pona
 • krzychol66 napisal(a):
  Szanowni Koledzy dworując sobie z XIX wiecznego wynalazku samochodu elektrycznego, popełniają - mam wrażenie - grubego wielbłąda.
  Owóż, taka np. maszyna parowa została wynaleziona już w starożytności przez niejakiego Herona. Ale dopiero niejaki Watt w XVIII wieku zrobił z niej godny użytek. A zaś Stevenson w kolejnym wieku wstawił na koła i zrewolucjonizował transport. Wcześniej z różnych względów zrobić się tego nie dało, chociaż sam pomysł istniał i nawet jakieś zabawkowe prototypy były
  Bo to jest problem nie tyle dworowania, a możliwości wdrożenia. Heron wynalazł fajną zabawkę - ale czy Grecy byli dobrzy w kwestii wdrożeń? Śmiem wątpić. Dowodem jest mechanizm z Antykitery, który po dziś dzień zadziwia ludożerkę.https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizm_z_Antykithiry Ale mieli za mały potencjał przemysłowy, żeby taki temat ogarnąć. Za mało warsztatów, rzemieślników, metalu i innych technologii, o których nawet nie wiemy że są potrzebne. Taki Jan Heweliusz, bidok, sam musiał se robić teleskopy, nawet kruru Janu III zrobił, a dzisiej byle gówniarz może lepsze na Allergo kupić.

  To co jest zabawne z XIX-wiecznymi elektromobilami to fakt, że dziś jest dokładnie tak samo. Że ich wady są te same co wtedy i także samo nie da się ich przezwyciężyć. Oczywiście, hozumiem, że przełomowe wynalazki w rodzaju taniej, mocnej i lekkiej baterii są tuż za horyzontem, ale ten wuj horyzont lubi się oddalać w miarę zbliżania.

  Ostatnio przeczytałem, że bodaj Francois Mitterand obiecywał Fhąsuzom przejście energetyki na syntezę jądrową, bo odkrycia nałkowe już za pięć lat będą - i dzięki temu wygrał wybory. A synteza jądrowa? No cóż, za pięć lat będzie już prawie gotowa.
 • Ciekawie o danym mekanizmie:

  Odkrycie mechanizmu kazało zrewidować współczesną wiedzę o możliwościach technicznych starożytnych Greków. Umiejętności te pod rządami Rzymian zanikły, ich szczątki przetrwały w o wiele prostszych konstrukcjach Arabów i Bizantyjczyków. W muzeum w Oksfordzie zachowany jest XIII-wieczny mechanizm z Iranu mający jednak tylko 8 kół. Dopiero w okresie renesansu pojawiły się mechanizmy o podobnej złożoności, a pierwsze przenośne planetarium zbudował George Graham w 1704 roku.
  Jak widać, Rzymianie byli gorsi w teknologii, ale za to lepsi w organizacji. To też jakaś wartość.
 • Nie Arabów tylko Syryjczyków, Arabowie to najwyżej umieli wielbłąda... Bądźmy precyzyjni.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  To co jest zabawne z XIX-wiecznymi elektromobilami to fakt, że dziś jest dokładnie tak samo. Że ich wady są te same co wtedy i także samo nie da się ich przezwyciężyć. Oczywiście, hozumiem, że przełomowe wynalazki w rodzaju taniej, mocnej i lekkiej baterii są tuż za horyzontem, ale ten wuj horyzont lubi się oddalać w miarę zbliżania.
  To nie jest do końca tak.
  Mamy naprawdę duży postęp w dziedzinie sterowania energią elektryczną. Zaczęło się w latach 70-tych ub. w. razem z techniką tyrystorową, ale lata 80-te i 90-te wraz z technologią MOSFET i IGBT dla dużych mocy stanowiły realny przełom. Teraz jest kwestia "ugryzienia" tego przełomu w zastosowaniach transportowych.
  Akumulator niby jest taki, jaki był. Ale też nie do końca. Niby zasada ta sama, ale masa na jednostkę energii jakby zdecydowanie się zmniejszyła...
  I tak naprawdę jesteśmy w połowie drogi. Potrzebujemy taniego, bezemisyjnego źródła energii elektrycznej oraz jeszcze lepszych, lżejszych i tańszych akumulatorów. Niemniej, porównywanie dzisiejszych podejść pod samochód elektryczny z podejściami 19-wiecznymi przypomina nieco obśmiewanie pary, bo młynek Herona do niczego oprócz zabawy nie był przydatny...

 • Tak po prawdzie, to nigdzie vide svpra obśmiewania nie widzę.

  BTW, ostatnio dowiedziałem się, że Inkowie znali koło, ale stosowali je jedynie w zabawkach. Na dłuższą metę było bowiem w Andach nieprzydatne - za dużo gór, za mało dróg.
 • Koło, koło...
  Najbardziej ekologiczny pojazd. I pelen prostoty.
  Najlepiej sprawdza sie jak jest z gorki

  image
 • Istinno
  Napęd grawitacyjny
  A kumulacja energii łatwa i wysokosprawna
  Niewielkie straty na tarciu.
 • Ciekawy ostatnio wykład odsłuchałem, który otworzył mie moje szmaragdowe oczęta na nieprawości solarów a wiatraków. Ovaj, wiatraki mordujo nietoperzów, orłów a kondomów. Natomiast solary jak się już zużyją, to cza jeich będzie do Afryki wysyłać, gdzie niewinne dzieciątka będą kadm a ołów wylutowywać i do tygli na powrót wrzucać. Solara to zuooo! Tylko atom!!! Nadto, atomy nie emitują karbonów, wogle, dzięki czemu atomowa Franca mniej puszcza CO2 niż miszczunie świata w wiatrakach, Chehelmuty.  http://environmentalprogress.org/

  Dzięki maszynerii Jutrąbki dowiedziałem się od razu, który atom. Otóż, konkretnie - tor. Dzięki fluorowi (kolejny inny atom!) już-już za pięć lat będziemy mieć w każdym zakładzie pracy chronionej elegancki a niedrogi reaktor toroidalny:  A to firma pana grubcia: https://flibe-energy.com/
  krzychol66 napisal(a):
  Jakoś taysze belgijscy, holenderscy, niemieccy nie podzielają entuzjazmu dla atomu i zamykają działający...
  Jak wspominam o planach budowy e.a. w Polsce, to się dyskretnie w czoła pukają...


  No, z temi tayszami holenderskiemi to się trochę Kolega rozminęła z tamtejszym nierządem:

  https://nltimes.nl/2018/11/07/majority-dutch-parliament-supports-building-nuclear-plants
 • edytowano March 2019
  Skłonność do kłamstwa naszych bogatszych braci z Zachodu jest nużąca. Tak im weszło w krew że prawdę mówią jak się pomylą. W zasadzie kłamstwo jest normą i to oczekiwaną i egzekwowaną bezwzględnie. Brak rutynowego kłamstwa lub przynajmniej entuzjazmu dla głoszących je jest piętnowany i karany. Dyżurny zestaw obowiązkowych kłamstw i bredni: trujący węgiel z naturalnych złóż, zielona eko energia nafaszerowana trującymi związkami nie podlegającymi biodegradacji, zdrowa żywność z monokultur w jałowym, sztucznym środowisku, płeć z dowolnego wyboru a biologiczna bez znaczenia, rodzina jako narzędzie opresji a urząd i stowarzyszenie LGBT najlepszym wychowawcą człowieka, religia przyczyną wojen i przemocy, a lewicowa i liberalna ideologia siewcą pokoju, rewolucje
  ożywczym wiatrem postępu i wyzwolenia człowieka, kościół katolicki wsteczny, pedofilski i opresyjny a islam pokojowy i przyjazny, patriotyzm rasistowski i agresywny, a kosmopolityzm unifikacja i przymusowy federalizm otwarty i pokojowy, solidaryzm ekonomiczny szkodliwym populizmem i zamordyzmem, a promocja i dominacja mniejszości altruizmem i krzewieniem wolności itd itp non stop, coraz głośniej i coraz częściej aż do znudzenia.
 • Firmy dajo bez kozery trzydzieści lat gwarancji na to że spadek mocy panela będzie taki jak w materiałach reklamowych czyli hurraniewielki. Sęk w tym, że klienci chcący reklamować panele które po siedmiu latach spadły poza parametry katalogowe zauważyli, że sprzedawców już nie ma na ryneczku Lidla.
  Są nowi, którzy mówią to samo co ich nieistniejący poprzednicy ale teraz będzie inaczej, bo obecna technologia jest z najnowszej NASA i najświeższej Formel Eins, a nie jak tamta - z przestarzałego kosmosu.
 • edytowano March 2019
  randolph napisal(a):
  panele które po siedmiu latach spadły poza parametry katalogowe
  Nu tapsz, tapsz - a co się z danemi panelami fyzicznie stało?

  * Nie w sensie, z jakiego powodu się zużyły, choć to też. Pytanie o koszty utylizacji i jej, ekhem, "ślad węglowy".
 • edytowano March 2019
  uhrr napisal(a):
  Koło, koło...

  Humwee - to lubię. Mądrzy ludzie tworzą samochód i jeśli się sprawdza, produkują coraz nowsze wersje. Gdyby nasze łobuzy (Balcerowicz?) nie zlikwidowały FSO na Żeraniu- mielibyśmy dziś nowoczesne, zgrabne Syrenki albo Warszawy i Polonezy, a tak - mamy gucio. Szlag człowieka trafia.
 • Wszystkim bez wyjątku panelom fotowoltaicznym z wiekiem spada sprawność ergo produkcja z metra bieżącego słoneczka. Że się posłużę hasłem z helmuciej reklamy: "technologia tak ma".

  Co jest też zylaznym wykładnikiem obecnej kapitalizmy. Produkt trwały - zabójstwem dla producenta. Wszystkie kupią, będą używać latami, a producent ... trrrrrrr ... bankrut. Rozwiązaniem jest postemp (coraz nowszy windows i android) albo planowe postarzanie vide żarówka wolframowa na tysiąc godzin swiecenia albo silniki VW na 5lat lub 200 tys km.
 • loslos
  edytowano March 2019
  Idzie na to, że jestem wrogiem cywilizacji używając rzeczy przez lat 10 i więcej a samochód przez 20. Pojeździ kolejne 20.
 • Hmm . To kim jestem jak mam 40 letnie ciągniki? (Tylko z częściami będzie problem narastał). Powinienem zamienic na taki którego nie ruszę o metr po tym jak zapali się check engine?
 • Ja też jestem nad wyraz przywiązana do swojej, w świetle powyższych wyznań "tylko" dwunastoletniej karocy :D
 • los napisal(a):
  Idzie na to, że jestem wrogiem cywilizacji używając rzeczy przez lat 10 i więcej a samochód przez 20. Pojeździ kolejne 20.
  Mój samochodzik miał 21 lat. Gdyby się nie zaczął sypać jeździłabym nim dłużej. A płaszczyki (wełna) noszę dłużej niż 21 lat, są jak nowe :-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.