Zmarła Izabella Galicka

Niezwykła Kobieta
Cześć Jej Pamięci
+++


Izabella Galicka była historykiem sztuki, alpinistką, pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (PAN) jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki.

W 1964 r., razem z inną badaczką Hanną Sygietyńską, Galicka odkryła obraz jednego z największych malarzy w historii sztuki – El Greco »Ekstaza św. Franciszka«. Wisiał on przez 40 lat w parafialnym kościółku w Kosowie Lackim.


Była zaprzyjaźniona z Janem Olszewskim, Antonim Macierewiczem, przyjaciółką ks. Jerzego Popiełuszki, jego parafianką. Zawsze działała w opozycji.
Izabella Galicka była córką prof. Karola Mikulskiego, bohatera „Szpitala przemienienia”, jednej z najlepszych książek Stanisława Lema. Prof. Mikulski sprzeciwił się rozkazowi niemieckich okupantów, żądających od szpitala psychiatrycznego w Gostyninie, listy chorych, którzy mają być przygotowani do eksterminacji. Swój sprzeciw psychiatra zamanifestował popełniając samobójstwo.

Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.