I Grandi cantatori italiani

edytowano June 2020 w Kultura
Lubię sposób w jaki Włosi zachwycają się swoimi ulubieńcami, jak potrafią wyrażać zachwyt na ich talentem, jak bardzo ich kochają. Tych najbardziej ukochanych, z których są dumni - nazywają Wielkimi :-) Mówią, że nie ma w świecie piękniejszych pieśni miłosnych od pieśni neapolitańskich, uważają, że Italia i Sycylia są ojczyzną największych śpiewaków. Pamiętają, że Sinatra, D. Martin, T. Bennet, P. Como to Sycylijczycy, że Lady Gaga to Włoszka. Madonną się jakoś nie chełpią, ale i o niej czasem wspomną.
Szczycą się wielkimi śpiewakami operowymi. W sumie - mają powody do dumy. Festiwale w San Remo są ich świętem narodowym.
W tym wątku poprzypominamy piosenkarzy/muzyków, którzy zdobyli serca Włochów i zasłużyli na przydomek Grande - w kolejności przypadkowej. Allora...

Signore e Signori, ecco il Grande Adriano Celentano!


«1

Komentarz

 • edytowano June 2020
  Pino Daniele - il Grande Maggio. Neapolitańczyk, śpiewał w neapolitańskim dialekcie i po angielsku. Zmarł kilka lat temu na serce. Podobnie jak Celentano, był autorem muzyki i tekstów swoich utworów.


  Napule - z Pavarottim

 • edytowano June 2020
  Massimo Ranieri


  też w dialekcie napuletańskim
 • edytowano June 2020
  Grande Lucio Dalla. W drugiej kolejności piosenkarz, przede wszystkim kompozytor. Jego utwór "Caruso" został uznany przez krytyków za arcydzieło. Lewicowiec, wierzący - katolik i homoś, ale do tego ostatniego nigdy się za życia nie przyznał. • edytowano June 2020
  Grandissimo Domenico Modugno Zdobywca Grammy za "Volare" - piosenkę nr 1 na światowych listach w roku 1963. Piosenkarz, kompozytor, aktor.


 • loslos
  edytowano June 2020
  Paolo Conte. Tylko

 • edytowano June 2020
  Dzięki, Losie. Oczywiście, Conte, jako kompozytor i cantatore należy do Wielkich.

  E adesso - Eros Ramazotti, piosenkarz-pop, śpiewający przez nos :-), "namaszczony" przez Pavarottiego, śpiewający z największymi na świecie, znany nie tylko w Italii kompozytor i tekściarz. Nie da się go pominąć.

 • edytowano June 2020
  Dolcissimo Claudio Baglioni Śpiewający poeta i kompozytor, zdobywca wszelkich możliwych nagród i odznaczeń. Człowiek legenda.
 • edytowano June 2020
  Fenomenale e unica Gianna Nannini. Absolwentka konserwatorium. Śpiewa tylko swoje piosenki, włoska królowa rocka, sympatyczna chłopczyca. Co kompozycja - to przebój. M. Antonioni "sam z siebie" zrobił jej video clip.  "Meravigliosa creatura", w towarzystwie il Volo
 • edytowano June 2020
  La Grande Mia Martini.


 • edytowano June 2020
  Stupenda Mina


 • Najsłynniejsza Mina

 • A Włosi śpiewający po francusku się liczą?
 • Ja bym liczyła;)
 • @Los; płynie w nich włoska krew. Skoro uznają Sinatrę za swojego, to np. Y. Montanda też powinni, nie?
 • edytowano June 2020
  Po śmierci zyskał przydomek Il Grande. Sergio Endrigo. Jego poetyckie piosenki miłosne podbiły wszystkie serca, są śpiewane do dziś.


  w hołdzie dla Sergio Endrigo, który wygrał Festiwal w Sanremo w 1968 r. piosenką "Canzona per te" - Baglioni i il Volo

 • edytowano July 2020
  Ignazio Boschetto ma 25 lat, ale zapowiada się na il Grande ze względu na wszechstronność i piękny głos. W wieku 14 lat był już ulubieńcem Italii, pomimo tego, że jego dwa koledzy z trio il Volo śpiewają nie gorzej niż on, ale on ma coś, co czyni go artystą na tle innych śpiewających.

  właściwie to już jest Grande, bo któż mógłby tak jak on śpiewać (trudne) utwory Pino Daniele? B. Lubię jego dwóch przyjaciół z il Volo, ale - nie daliby rady.


  Niektórzy krytycy złoszczą się, że tak bajeczny głos przepadł dla opery, bo Ignazio mógł stać się jednym z najpiękniejszych tenorów lirycznych świata. Wymagałoby to lat nauki i wejścia na scenę nie wcześniej niż w 25, 26 roku życia. Tymczasem 14-letni chłopiec, non stop eksploatowany na niezliczonych koncertach po całym świecie siłą rzeczy zaniedbał naukę śpiewu i zdzierał głos utworami popowymi, bo ciągnęło go i ciągnie w tym kierunku. Piero, który zamierza śpiewać w operze nie pozwalał sobie na takie ekstrawagancje i podobnie jak Gianluca oszczędza głos. Półroczna covidowa przerwa była dla il Volo zbawienna, odpoczęli, skupili się na nauce śpiewu. Czy głos Ignazio odzyska czysty ton sprzed 10 lat? Czy z łatwością zaśpiewa wysokie dźwięki, jak kiedyś? Od gwiazdy pop i artysty tego się nie wymaga... a Ignazio potrafi zaśpiewać równie dobrze kawałek z musicalu Cats, jak i Furtiva lacrima, jedną z trudniejszych arii.

  Story teller
 • edytowano July 2020
  Noji wreszcie - Grandissimo Tony Renis, dziś 82 letni pan w pełni sił, człowiek legenda. Cantatore, kompozytor, producent, odkrywca gwiazd i ich mecenas, zdobywca Golden Globe Award, nominowany do Oskara, dwukrotny zwycięzca Sanremo. Jego utwory śpiewają największe gwiazdy świata, a każdego dnia, na konto T. Renisa- płynie rzeka pieniędzy. Międzynarodową sławę i fortunę zdobył piosenką Quando, quando, a było to w roku 1962. To on wspomagał karierę Pavarottiego, Bocellego i innych, to on stworzył trio il Volo i ze śpiewających nastolatków uczynił młodych milionerów. Czego pan Tony dotknie - zamienia w złoto.
  Quando, quando - hit nad hitami.


  The Prayer - nominowana do Oskara


  a tu Tony R. opowiada historię sukcesu piosenki Quando quando. Wklejam cobyście widzieli jak dziś wygląda ten twórca przebojów i gwiazd, bo on od dawna nie śpiewa

 • los napisal(a):
  A Włosi śpiewający po francusku się liczą?
  Maria napisal(a):
  Ja bym liczyła;)
  No dobra, to będzie Włoch z Egiptu udający Greka. Poza tym Żyd. Mesdames et Messieurs, Giuseppe Mustacchi

 • noji tak się kończy wolność :-D
 • edytowano July 2020
  Grandissimo e unico al mondo Claudio Villa Wielki głos, wielkie serce- tak o nim mówią. Śpiewał wszystko; od piosenek ludowych, po arie. Wielokrotny zwycięzca Sanremo. Zmarł przedwcześnie w 1987 roku w wieku 61 lat. • edytowano July 2020
  Laura Pausini "la solitudine".

  Grande Laura w duecie z M. Buble
 • edytowano July 2020
  Grande Zucchero - nie ma wielkiego głosu, ale ma ogromną popularność, jest ojcem włoskiego bluesa, utalentowanym kompozytorem przebojów i zna go każde dziecko, nie tylko we Włoszech. Mówią, że nikt nie zrobił we Wloszech tak dużo dla bluesa i jazzu jak on.

  z Claptonem

  z Milesem Davisem. To jest jego utwór... dopisałam "Grande" przed pseudonimem Zucchero :-)
 • Kupiłem po tym wątku il volo w empiku. Nazbyt perkusyjne i popowe, stary już jestem
 • Ki czort? ... Trza było kupić ten album, w którym chłopaki śpiewają solo, z P. Domingo na okładce.

  Wracając do adremu; jest w Italii taki cantatore, którego nazwali il Principe di cantautori. Nazywa się Francesco de Gregori, śpiewa swoje teksty poetycko-publicystyczne słabym głosem pod swoją słabą muzykę. Ma odznaczenie państwowe. Ponoć intelektualista. Jest naśladowcą Boba Dylana i Cohena, ale kudy mu do nich. Jak każdy naśladowca - nie jest prawdziwy. Przesłuchałam kilka jego kawałków i - zakochana w pięknych oczach Ignazia Boschetto - przyjrzałam się oczom tego Francesco. Są zimne jak mazurskie jeziora zimowo poro. Postanowiłam go tu nie zamięszczać. Zwłaszcza, że po klapie któregoś albumu obraził się na naród i poszedł uprawiać winnice. Jeśli ktoś chce, może go sobie przesłuchać.
 • A flaszka po ile u niego?
  Do 5 eurosow mogę dać. No 7 jak dobre.
 • edytowano July 2020
  "Tutto il resto è noia". Piosenka w pewnym sensie kultowa dla młodzieży włoskiej (zwłaszcza rzymskiej, chłopaki śpiewają ją Panu młodemu na przyjęciach weselnych) - pojawiła się w popularnym serialu "Romanzo criminale", opisującym losy członków znanej w Rzymie "Banda della Magliana". Autorem i wykonawcą jest Franco Califano (1976). W załączonym klipie ukazane są przebitki z ww. serialu.


  ... jaka optymistyczna :-D
  Cantautore, poeta, aktor. 20 mln sprzedanych płyt. "O nim się nie dyskutuje, jego się kocha". Przedwcześnie zmarły.
 • edytowano July 2020
  Mario Biondi Grande - nie tylko ze względu na wzrost. Sam Pino Daniele tak go nazwał. Sycylijczyk, syn popularnego pieśniarza.Śpiewa od urodzenia, najpierw w chórach, potem towarzyszył innym koncertując po świecie. Sławę i pieniądze przyniósł mu pierwszy album; drugi i trzeci też rozszedł się błyskawicznie. Il Barry White italiano, ale w tym przypadku nie ma naśladownictwa.

  i fajny kawałek jazzu z Pino Daniele

 • edytowano July 2020
  Gigi d' Alessio. Neapolitańczyk. Przyjaciel Pino Daniele. Był tak popularny w swoim mieście, że ludzie z Camorry co i rusz zapraszali go na uroczystości rodzinne. "Jeśli nie zaśpiewasz na chrzcinach mojego syna, poderżnę ci gardło", albo "utnę ci łeb, jeśli nie przyjdziesz na moją uroczystość weselną". Rekord: 25 przyjęć jednego dnia... Niektórzy, z racji kontaktów z Camorrą nazywają go śmieciem, pianistą z baru. Włoskie porachunki... Gigi przeniósł się do Rzymu, sprzedał 20 mln. płyt, ożenił się z Anną Tatangelo, która wygrała Sanremo, pisze dla niej i dla innych piosenki.

  z małżonką (drugą)


  Grande Gigi


  Napuletano e Siciliano...


  i kolejny duet i arcydzieło "Piazza Grande"

  i przecudna piosenka opowiadająca historię Neapolu
 • edytowano July 2020
  Rita Pavone.W latach 60 była uwielbiana nie mniej niż D. Modugno. Wyszła za mąż, zakończyła oszałamiającą karierę i tylko sporadycznie pokazywała się publiczności.


  mijały lata, talent pozostał
 • edytowano July 2020
  Perfetta Milva • Neapol. Kiedyś stolica królestwa obojga Sycylii. Zagrabiona i niezrozumiana przez Garbaldiego i Wiktora Emanuela
  Nowe środki wyrazu breakdance do starej śpiewki

  Trochę jak nasz Orlinski
 • Kocham obie Sycylie, kocham język napoletański i sycylijski, ich kulturę, ich mieszkańców, ich wielki patriotyzm.
 • edytowano July 2020
  Giorgia - malutka, drobniutka, a głos potężny. Gdyby jeszcze ktoś genialny pisał dla niej piosenki! Repertuar ma udziwniony, ale kiedy śpiewa covery, albo w duetach z tutti Grandi... - jest im równa. Mówią, że to druga Mina.

  z Pavarottim - widać, co potrafi


  z Massimo Ranieri - ta pieśń - napoletańska- ma ponad 500 lat. Cudeńko.
 • edytowano July 2020
  Żebym nie zapomniała; Pino Daniele napisał dla Jana Pawła II utwór Tarumbo (1983)
 • edytowano July 2020
  Bella Patty Pravo. Spopularyzowała we Włoszech piosenkę francuską z jej najlepszego okresu (lata 60-70). Wygrała Sanremo piosenką Bambola.

 • edytowano July 2020
  Ulubienica Italii, piosenkarka, tancerka, aktorka, najsłynniejsza showgirl - Raffaella Carra. Ze względu na urodę, wdzięk i światową sławę zasłużyła sobie na tytuł Grande.

  un mito italiano
 • edytowano August 2020
  Nieżyjący już Grande Mario Merola zwany sercem Neapolu i królem Neapolu. Ten tytuł odziedziczył po nim Pino Daniele.

 • edytowano August 2020
  Wracając do il Volo i Ignazia; znalazłam opinie nauczyciela śpiewu, który detalicznie wyjaśnia w czym jest on lepszy od swoich dwóch przyjaciół z tria. To co mówi dotyczy zresztą wszystkich śpiewających. Komunikacja to sekret artystów i coś co ich odróżnia od zwykłych odtwórców (jak Piero i Gianluca). Albo się opowiada jakąś historię, albo się kalkuluje, żeby zaśpiewać ostatnią nutę na tej samej "fali" co pierwszą. Albo się przyciąga uwagę intensywnością przekazu, albo śpiewa się poprawnie i... zanudza słuchaczy.

 • edytowano September 2020
  Niezwykły głos, niezwykły talent. Grande Alex Baroni. Narzeczony Giorgii, docent chemii, w wieku 37 lat zginął w wypadku motocyklowym w Rzymie. Jego sława trwa nadal.

 • edytowano September 2020
  Grande Fiorello. Skoro Rafaella Carra została uznana jako Grande, to jej męski odpowiednik - Rosario Tindaro Fiorello - pierwszy showman radia i telewizji nie może być tu pominięty. Ten uroczy Sycylijczyk nie ukończył żadnej szkoły aktorskiej, nie uczył się śpiewu, ale jego wrodzony talent komediowy i estradowy pozwala mu, z powodzeniem grać w filmach i śpiewać (w młodości) w Sanremo, oraz prowadzić tv programy satyryczne z 10 milionową oglądalnością. On potrafi sparodiować wszystkich i rozbawić całą Italię. Jego satyra nie jest gorzka, nie obraża, nie jest w złym guście, jest dowcipna.


  w hołdzie dla Modugno (tutaj serio)


  imituje Franco Califano


  Michael Jackson ...


  Dark Volo gang


  Wywiad z Alem Pacino (Fiorello) - można ujrzeć rękę Pacino :-D


  Fiorello czaruje piosenką o miłości ( to jeden z największych przebojów Miny) :-)


  Brat Rosaria, Beppe jest utalentowanym aktorem, siostra Catena - popularną (prawicową) pisarką. Ich mama to gorliwa katoliczka, dumna ze sławnych i utalentowanych dzieci, ale Rosario, który sparodiował już wszystkich włoskich polityków i celebrytów, z rozpędu zabrał się za ... sekretarza Benedykta XVI, G. Gansweina. Mama nie wytrzymała i publicznie go skarciła słowami: " Byłeś i jesteś dobrym człowiekiem, a w wieku 47 lat dałeś się zainspirować diabłu?" Rosario nigdy już nie powtórzył tego numeru.
 • edytowano September 2020
  Grande Gianni Morandi. Wiele jego przebojów aranżował sam E. Morricone.  nieprzemijający przebój ( skomponowany przez Lucio Dalla dla Gianni'ego Morandi)


  Vagabondo


  Morandi e Celentano


 • Na marginesie wątku - zagadka:
  image
  - jaką rolę w Pasji Gibsona grała ta osoba?
  - to kobieta czy mężczyzna?
  - ta osoba jest dzieckiem jednego z Grandi z tego wątku. Kogo?
  ( potraficie zgadnąć nie zaglądając do obsady Pasji?)
 • Wygląda na szatana.
 • edytowano September 2020
  Mordechlaj - prawidłowo. Christoph - częściowo prawidłowo, bo Rosalinda Celentano publicznie opowiada, że jest lesbijką, uzależnioną od alkoholu i miała żonę, która ją zostawiła, bo nie poradziła sobie z jej autodestrukcyjnymi skłonnościami. Smutna historia, która zaczęła się w dzieciństwie. Adriano i jego piękna żona byli (i są nadal) tak bardzo w sobie zakochani, że dzieci zeszły na daleki plan, nie doświadczyły rodzicielskiej miłości i troski. Rosalinda żali się, że nie potrafi kochać, bo wychowała się bez miłości. Ojciec był zajęty pracą i karierą, a mama była zajęta wyłącznie ojcem.
  Samotność dziecka to nieszczęście, które zostawia ślad na całe życie.
  Poza tym Rosalinda ma opinię świetnej aktorki.

  30 lat temu była piękną dziewczyną
 • moja siostra mówi, że włoski to jej druga skóra
  rozumiem Twoją miłość ;-)
 • Nie da się nie kochać włoskiej sztuki. De Amicis - miłość z dzieciństwa, potem były włoskie filmy - złote lata 60-te, nie da się nie kochać włoskiej muzyki przez małe i wielkie M. To naród artystów, potomkowie Eneasza, syna Afrodyty - jak podają mity :-). Wszyscy jesteśmy z Rzymu.
 • Żeby zamknąć dygresję o rodzinie Celentano; młodsza siostra Rosalindy, Rosita to prawdziwa piękność, bardzo kobieca, bardzo silna, rockmenka przebierająca w mężczyznach, obecnie telewizyjny "autorytet- omnibus", pisze książki o feng shui, odżywianiu, o wszystkim :-D Postępowa feministka, zero traumy z dzieciństwa. Kobieta- czołg.
  Najmłodszy, Giacomo jest cantautorem, ale lepiej wychodzą mu kompozycje i teksty niż wokal. Nie odziedziczył urody po rodzicach. Napisał książkę pt. "W imię Ojca", która świetnie się sprzedała. Pierwsza część jest o Bogu Ojcu, druga o ojcu Adrianie, a trzecia o nim samym, czyli ojcu synka Samuela. Giacomo codziennie się modli i codziennie uczestniczy w mszy świętej. Jego wiara umocniła się dzięki ukochanej żonie Katii, ale przyznaje, że wiarę w Boga wszczepił mu ojciec. Giacomo modli się za Rosalindę, a Rosita uważa, że Rosalinda jest ok.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.