Optymalizecje podatkowe - propozycja zmiany

Tak sobie rozmawiałem z moim kumplem o podatkach (bo się zna, jako zdrajca z BigFour) i tak mnie najszło, że prawnicy z kancelarii Fonseka zawsze znajdą obejście, no chyba że broń atomowa i najszło mnie coś takiego, będące pokłosiem tego, co Józef Orzeł, czyli:
- firma płaci do dwudziestego następnego miesiąca 3 lub 5 % podatku obrotowego, a następnie się w stosownym cyklu rozlicza CIT, jak wartość CIT jest większa, to dopłaca, jak mniejsza, to płaci tylko ten obrotowy.
No tyle, że posprzeczaliśmy się o biznesy niskomarżowe ale wysokoobrotowe oraz moim postulatem, aby faktury międzynarodowe za wartości niematerialne nie były wliczane w koszty uzyskania, czyli jak płacisz Guglowi za reklamę w Polsce, a to są koszty, a jak płacisz za reklamę Guglowi ale do centrali, to już masz tylko wydatek.

Komentarz

 • Co jest złego w podatku obrotowym i dlaczego wprowadzono VAT? Wróć. Co jest potwornego w podatku obrotowym?
 • No nie wiem, co jest złego w podatku obrotowym, poza niszą niskomarżowych biznesów oraz gdy masz straty, bo zaliczasz dołek.
 • Hint: Dlaczego megakorporacje, te które zagrażają cywilizacji, prawie wszystkie są amerykańskie, chińskie, japońskie i koreańskie a jeśli z Europy to tylko szwajcarskie?
 • edytowano April 2021
  Hmmmm, bo małe firmy jak między sobą robią usługi to płacą od wszystkiego podatek (np. mam piekarnię ale płacę księgowej i elektrykowi), a wielkie korporacje same sobie ogarniają więcej rzeczy (księgowa i elektryk są zatrudnieni w korporacji), nie musząc płacić od tego podatku?
 • Dokładnie. Podatek obrotowy to morderstwo. VAT służy dokładnie temu, aby małe firmy nie musiały płacić większych podatków.
 • A co z podatkiem katastralnym? Przecież budynków nie wytransferują, no ewentualnie sami się zawiną. Szczerze mówiąc, chyba nie wierzę w jakiś idealny sposób opodatkowania wielkich korpo. Dlatego trzeba im dowalać różne dodatkowe opłaty i daniny, jak od cukru, reklam, wielkich sklepów plus dorzucać i wiele dodatkowych obowiązków jak prowadzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli, no i oczywiście PIP, PIH, Sanepid mające uprawnienia służb specjalnych i robiące niezapowiedziane kontrole o 6 rano na pełnej wiksie.
 • Zaraz, przecież fundusz płac jest opodatkowany, więc gdzie jest ten zysk?
  A dwa, to nie wiem jakie jest pochodzenie megakorporacji i dlaczego, więc mnie hint nie pomógł :(
  Poza tym, tu chodzi o optymalizację CIT, a nie VAT.
 • edytowano April 2021
  We Wielkim Szatanie VAT-u niet, czy o to chodzi?
 • Misiek wyjaśnił.
 • ms.wygnaniec napisal(a):
  Zaraz, przecież fundusz płac jest opodatkowany, więc gdzie jest ten zysk?
  A dwa, to nie wiem jakie jest pochodzenie megakorporacji i dlaczego, więc mnie hint nie pomógł :(
  Poza tym, tu chodzi o optymalizację CIT, a nie VAT.
  Załóżmy, że z kolegami mamy pozakładane mikro firmy remontowe:
  - ja szukam klientów, rozmawiam z nimi, mi płacą a ja potem płacę firmom kolegów
  - firma Zenka robi elektrykę
  - firma Franka robi flizy
  - firma Grześka robi meble kuchenne

  Razem stanowimy jedną "jednostkę". Naprzeciw nam staje jakiś BUDOREMOTFIX, który ma swój dział sprzedaży, elektryków, fliziarzy, meblarzy.

  Teraz tak: przy podatkach, w których odlicza się koszty, nasza "jednostka" płaci ich tyle samo, co BUDOREMONTFIX. Płacimy tylko od tego, co w naszą "jednostkę" zostało wrzucone.

  Przy obrotowym my płacimy dwa razy, a BUDOREMONTFIX raz.

  Mnożymy sytuację razy miliony ludzi i dziesiątki lat, i dostajemy kilka wielkich korporacji i prawie wcale małych firm.
 • Były próby wsparcia miejscowego rzemiosła, ale to korupcja i przeciw szkole wiedenskiej czy austruackiej
 • A mi klikło, o co chodziło naszemu hamerykańskiemu ceło jak mówił, że w USA przy merdżowaniu firm 1+1=3 (nawet jeśli się je później łączy tylko symbolicznie, wykopując HRy i finanse z tej mniejszej).
 • Waski napisal(a):
  A co z podatkiem katastralnym? Przecież budynków nie wytransferują, no ewentualnie sami się zawiną. Szczerze mówiąc, chyba nie wierzę w jakiś idealny sposób opodatkowania wielkich korpo. Dlatego trzeba im dowalać różne dodatkowe opłaty i daniny, jak od cukru, reklam, wielkich sklepów plus dorzucać i wiele dodatkowych obowiązków jak prowadzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli, no i oczywiście PIP, PIH, Sanepid mające uprawnienia służb specjalnych i robiące niezapowiedziane kontrole o 6 rano na pełnej wiksie.
  1. Generalnie to dość sprawiedliwy podatek
  2. Ale w polskich warunkach rodzi szereg problemów
  3. Jako jedyny czy główny podatek obciążałby nadmiernie tylko niektóre branże.
 • Podatki majątkowe źle się ściąga, dlatego wszyscy wolą podatki przepływowe, które może są i mniej sprawiedliwe i mniej pożyteczne ekonomicznie ale wygodniejsze do ściągania i mniej bolesne dla płacących.
 • Tyle że w Polsce i tak ściąga się taki podatek majątkowy, tyle że obliczany na innej zasadzie. W rezultacie za moją nieruchomość w mieście płacę o wiele mniejszy podatek niż za nieruchomość na wsi - mimo że proporcja wartości jest odwrotna. Ale żeby pokryć koszt zrobienia katastru, trzeba by sporo podnieść globalną sumę ściąganą z tego tytułu.
 • rozum.von.keikobad napisal(a):
  Ale żeby pokryć koszt zrobienia katastru, trzeba by sporo podnieść globalną sumę ściąganą z tego tytułu.
  Czyli nie bez kozery, gdy w latach 90. XX w. przebąkiwano o możliwym wprowadzeniu tego podatku, niektórzy nazywali go "kastralnym"? ;-)

 • Bo to zależy od stawki. Ile warte są wasze mieszkania w blokach? Ano zapewne od 300 tys. wzwyż, przynajmniej w dużych miastach. 1% podatku, bo często taka stawka padała to jest 3000 zł. A ile teraz płacicie 80, 100, 200 zł?
 • To zacznijmy od katastru od drugiej nieruchomości. I podatek od spadku z jakąś wysoką kwotą wolną.
 • To już daje duże możliwości optymalizacji, po prostu przepisujemy to na inne osoby, żeby każdy miał "pierwszą". I co zwieje nam, bo sprzeda tę nieruchomość? Możemy wpisać hipotekę na siebie i już nie ucieknie.

  To może podatek od hipotek (większy niż teraz, bo już jakiś jest)? Kupujący mieszkania na kredyt o niczym innym nie marzą :)

  Jak już pisałem wyżej, podatek majątkowy jest dość sprawiedliwy, ale ten konkretny w Polsce jest problematyczny głównie ze względu na strukturę własnościową i brak katastru. Samo stworzenie porządnego katastru kosztowałoby kilkadziesiąt miliardów zł. A nieporządnego nie ma sensu tworzyć - można urealnić stawki podatku od metrażu.
 • ...bardziej przydałaby się, z pożytkiem dla dobra wspólnego, optymalizacja wydatków publicznych niż dochodów
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.