Przegląd geopolityczny

13468911

Komentarz

 • Najprawdopodobniej problemy z identyfikacją.

  Z aktualnych relacji wynika, że puczyści mieli zamiar zlikwidować Erdogana, co jest realne o tyle, że każde inne rozwiązanie niezbyt dobrze by świadczyło o ich władzach umysłowych.

  Prezydent został w porę ostrzeżony i zwiał z hotelu, do którego kilkadziesiąt minut później wparowała grupa wojskowych. A w powietrzu, w tych warunkach, "in their sights" nie znaczy że pilot-puczysta nie ryzykował, ze swojej perspektywy, zestrzelenia samolotu pasażerskiego.

  Biorąc pod uwagę całość, jakoś nie wierzę, że to teatr reżyserowany od początku do końca przez Erdogana i jego ludzi.
 • los napisal(a):
  Reuters napisal(a):
  At the height of the attempt to overthrow Turkish President Tayyip Erdogan, the rebel pilots of two F-16 fighter jets had Erdogan's plane in their sights. And yet he was able to fly on.
  No waśnie, pomyślcie mądrale, dlaczego puczyści NIE MOGLI zestrzelić samolotu z Erdoganem.

  Co to za rezyser co by wydał wyrok na siebie samego ?
  Chociaż na przykładzie "Gry o tron" zabicie głównego bohatera to już zadna sensacja...
  Ale co innego film a co innego zycie.
 • loslos
  edytowano July 2016
  Bo nie należy trącać łbem o nocniki zionące i widzieć wszystko oddzielnie. Rzeczy należy widzieć w kontekście. Marzeniem puczystów nie było (jak się domyślam) uczynienie z Turcji drugiej Korei Płn., wygonienie turystów, rezygnacja z eksportu i importu i dalsze szczęśliwe życie, im marzyłoby przedstawienie się jako światli Ojropejczycy, którzy pogonili tego paskudnego islamistę Erdoganą, pochylili głowy przez Anielką Kaźmierczak i zrobili w pełni demokratyczne wybory, głosy by liczyli najlepszymi specjaliści z Pezelu. Już wiele razy "demokratyczni" generałowie od Kemala Paszy robili ten myk, dlaczego tym razemi miałoby być inaczej? Takiemu obrazkowi zaszkodziłoby bardzo pospolite morderstwo, Ojropa bardzo nie lubi zabijania narodzonych, zdrowych i znanych.
 • Pod warunkiem, że zabijany jest światły człen i nie daj Boże Ojropejczyk. W przypadku ciemnogrodu i nieOjropejczyka to Ojropa nie jest już taka wybredna
 • loslos
  edytowano July 2016
  Aż sprawdziłem - od pierwszych wolnych wyborów w roku 1950 armia dokonała pięciu zamachów stanu, w tym cztery udane, regularnie jak w zegarku. Ale przeciwników generalnie nie mordowali, przynajmniej tych ważnych, ukatrupili tylko Menderesa i kilku jego ministrów. Ale to był pierwszy zamach, dopiero się uczyli.

  Po prostu - w latach 1960, 1970, 1980 i 1997 nie było jeszcze smarfonów. Przegrali z nowocześniejszą bronią. Żołnierz musi się uczyć.
 • Ciekawa analiza. Wydaje się być koherentnym ten ciąg przyczynowo-skutkowy
 • Fakty interesujące. Spekulacje warte tyle ile są warte spekulacje.
 • ciekawym jest jakich środków użył Erdogan. Odwołanie do tłumu wia sms?
 • KazioToJa napisal(a):
  ciekawym jest jakich środków użył Erdogan. Odwołanie do tłumu wia sms?
  Tak czytalem.
 • A czym się różni smarkfon od profesjonalnej kamery?
 • ludzie przyjmują wezwanie bardziej osobiście?
 • Tymczasem na Ukrainie. Od razu widać komu na rękę to zamieszanie w Turcji i terror na Zachodzie...
  http://m.niezalezna.pl/83533-tragiczny-bilans-na-ukrainie
 • qizqiz
  edytowano July 2016
  Ojtam, Eden, Ruscy nie muszą tego organizować. Po prostu łapią wiatr i płyną na pełnych żaglach... Grzech nie skorzystać z okazji...
 • Tymczasen nad Bosforem istny Amok...
  "W Turcji w ciągu jednego dnia wyrzucono z pracy 15,2 tys. nauczycieli i 1577 dziekanów wyższych uczelni, których władze oskarżyły o udział w niedawnej próbie zamachu stanu. Prezydent Recep Tayyip Erdogan chce kary śmierci dla zamachowców, choć zniesiono ją w Turcji jeszcze w 2004 r. Unia Europejska protestuje.
  Pracownicy naukowi są wyrzucani na polecenie Rady ds. Wyższej Edukacji zarówno z uczelni państwowych jak i prywatnych. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej zwalnia nauczycieli niemal taśmowo. Wcześniej – dosłownie na drugi dzień po stłumieniu przewrotu – z pracy wyrzucono ponad 2,5 tys. sędziów."
  http://kresy24.pl/szalenstwo-zemsty-ogarnelo-turcje-kara-smierci-tysiace-nauczycieli-i-uczonych-na-bruk/
  Gdzie jesteście KODziki? Na ulice nie wychodzicie? Larum nie wszczynacie? Gdzie Komisja Wenecka i Komisja Europejska? Gdzie Huy Verhofstadt? Gdzie CNN i Washington Post??

 • i
  W Turcji w ciągu jednego dnia wyrzucono z pracy 15,2 tys. nauczycieli i 1577 dziekanów wyższych uczelni
  aż zazdrość bierze
 • Czego zazdrościsz KAniu? Że nie zostałaś nauczycielką albo naukowcem?
 • „Wiesz: marszałek napisał do ojca list, w którym najnormalniej oświadcza się o moją rękę. Całą noc płakałam, nie dlatego, że mogę zostać marszałkowa, ale... że się to tak łatwo stać może!..." I. Łęcka w liście do Kazimiery Wąsowskiej.

 • W Syrii rosyjskie lotnictwo zbombardowało tajną bazę amerykańsko-brytyjską. Informację potwierdziły anonimowe źródła w rosyjskim ministerstwie obrony, cytowane przez agencję Interfax. Jako pierwszy o nalocie, do którego doszło w czerwcu, doniósł dziennik "The Wall Street Journal".

  Do nalotu rosyjskich samolotów na bazę At-Tanf przy granicy syryjsko-jordańskiej miało dojść 16 czerwca. Znajdująca się na terytorium zajmowanym przez siły syryjskiej opozycji sekretna baza, była miejscem stacjonowania elitarnych jednostek amerykańskich i brytyjskich.

  Według "The Wall Street Journal", na dobę przed atakiem została ona opuszczona przez brytyjskich komandosów. Gazeta zauważyła, że rządy trzech państw odmówiły komentarzy na temat incydentu.

  "Rosyjska strona udzieliła wszelkich wyjaśnień podczas wideokonferencji z udziałem amerykańskiego dowództwa. Temat został wyczerpany" - podała agencja Interfax za anonimowym źródłem w rosyjskim ministerstwie obrony.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rosja-potwierdza-ze-jej-lotnictwo-zbombardowalo-tajna-baze-amerykansko-brytyjska-w-Syrii,wid,18435929,wiadomosc.html?src01=b289a&src02=twitter_zostatniejchwili
 • Jakoś im nie wierzę.
 • przemk0 napisal(a):
  Jakoś im nie wierzę.
  Słusznie. Zawsze kłamią.
 • O.T. Nie zauważyłam wcześniejszego wpisu extraneusa o zbombardowaniu wiadomej bazy w Syrii, więc likwiduję swój wątas.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  przemk0 napisal(a):
  Jakoś im nie wierzę.
  Słusznie. Zawsze kłamią.
  Khm khm, a którzy nie?
  Jakoś takoś akurat tu się dobrała trójca jałtańskich kurew.
  Ale ustawka taka, że Brytole dostali cynk. No a co, Amerykanie niby nie?
 • MKOL cofa generalne wykluczenie Kacapii z olimpiady; ruskie będą "indywidualnie walczyć o możliwość startu" (ke?!)
 • edytowano July 2016
  extraneus napisal(a):
  MKOL cofa generalne wykluczenie Kacapii z olimpiady; ruskie będą "indywidualnie walczyć o możliwość startu" (ke?!)
  Weeners & cieniasy
 • polmisiek napisal(a):
  Haga Sofia znowu meczetem: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10025
  Nu nu, widzę że cofnięcie się do XVI w byłoby sporym krokiem naprzód!
 • loslos
  edytowano July 2016
  Ciągle nie wiem, czy kemalizm zakończył żywota czy się przekształca.

  Polacy mordowali Żydów a esesmani ich bronili. Znaczy - muzułmanie mordowali Ormian a Młodoturcy/kemaliści ich bronili. Oba zdania niewiele się różnią.
 • edytowano July 2016
  Moze to taka synteza, z ktorej wychodzi cos jeszcze innego. Moze przeciez czlowiek czuc sentyment do kilku przeciwstawnych nurtow w historii, zwlaszcza jesli w nich osobiscie nie uczestniczyl. My cenimy zarowno Pilsudkiego i Dmowskiego, a taki Putin to dopiero wymieszal - pomnik by postawil i carowi i przewodniczacemu partii. A w komunistycznych Chinach takiego wybudowali: http://www.boredpanda.com/giant-war-god-statue-general-guan-yu-sculpture-china/

  PRLu jeszcze nie cenimy, ale Leszek Miller nad tym pracuje
 • I dlatego warto się czegoś o Turcji dowiedzieć. Prosty przepis "armia dobra, Erdogan zły" w tym przypadku jest wyjątkowo absurdalny.
 • los napisal(a):
  I dlatego warto się czegoś o Turcji dowiedzieć. Prosty przepis "armia dobra, Erdogan zły" w tym przypadku jest wyjątkowo absurdalny.
  Zabawne jest to, że z początku wszyscy założyli, że armia to normalni żydomasoni i zwalczają mahometan, no to stanęli odruchowo po stronie armii, bo wiadomo że to w Turcji armia ostoją jest demokracji i żydomasonerii. A Erdogan to mahometanin, bo przecie słynne muzeum ateizmu Hadża Sofia przerobił na meczet.
  Tymczasem wyszedł szpas, bo się okazało, że ten pucz zrobili armijni mahometanie, tylko że tacy co się słuchają jakiegoś takiego kolesia, co dla Erdogana jest kimś w rodzaju Dorna dla Wielkiego Manitou, a więc są ciężko przegrani. W dodatku ten kolo jest koleżką Arabusów i wychodził w Arabii ileś miliardów dolków na utrzymanie erdoganistowskiego reżymu i ma spore długi dźwięczności u barońciów wojewódzkich. Wniosek? Arabia poprosiła Turasa o zwrot przysługi w jakiejś formie; w jakiej trudno stwierdzić.
 • loslos
  edytowano July 2016
  Każda opowieść może być prawdziwa. Czytał kto Gülena? To jest wcale twardy islam al-Wahhaiego każącego rezać niewiernych ze stalowym błyskiem w oku, to njuejdzówe bzdurki o tolerancji i powszechnym pokoju. Prosto nie jest.

  PS. Co dziwnego w tym, że na Jasnej Górze jest kościół? Co dziwnego w tym, że Haja Sofija jest meczetem?

 • To jest czy nie jest wcale twardy islam?
 • Sufizm to islam tak rozmyty i pacyfistyczny, jak to tylko możliwe. Co oczywiście nic nie znaczy.
 • los napisal(a):
  Każda opowieść może być prawdziwa. Czytał kto Gülena? To jest wcale twardy islam al-Wahhaiego każącego rezać niewiernych ze stalowym błyskiem w oku, to njuejdzówe bzdurki o tolerancji i powszechnym pokoju. Prosto nie jest.

  PS. Co dziwnego w tym, że na Jasnej Górze jest kościół? Co dziwnego w tym, że Haja Sofija jest meczetem?

  Może i islam Gulena nie jest twardy, ale saudyjskie dolary - tak.
 • Twarde to były zdaje się pozłocone, papierowe nazywano mientkimi. A wirtualne?
 • los napisal(a):
  Twarde to były zdaje się pozłocone, papierowe nazywano mientkimi. A wirtualne?
  Przekonamy się.
 • Ciężko nam będzie ze względu na kompletną niewiedzę, o co w tej całej Turcji biega.
 • A tu jest ciekawy przegląd naszej niewiedzy, nie tyle o co biega, ale o tym że w ogóle coś biega:

  Wypada zacząć od skonstatowania, że o wielu wydarzeniach na świecie najzwyczajniej nie jesteśmy informowani; o ile bowiem polskie czy zachodnie media głównego nurtu przekazały sporo treści nt. zamachu w Turcji (oraz jego następstw), to w zasadzie milczą na temat kwestii takich jak:
  1) ekstremizm islamski wśród Ujgurów zamieszkujących chińską prowincję Sinciang, napływ wywodzących się z nich dżihadystów do Syrii
  2) postępująca destabilizacja wewnętrzna Armenii – nie tylko ponowne przejście konfliktu ormiańsko-azerskiego w fazę "gorącą"
  3) wcześniejsze próby zdestabilizowania Macedonii, doprowadzenia do wybuchu "kolorowej rewolucji"
  4) terroryzm kurdyjski w płn.-zach. Iranie
  5) ataki terrorystów-salafitów w Kazachstanie, kraju przez ostatnie 25 lat spokojnym
  6) ryzyko destabilizacji pozostałych poradzieckich "stanów" Azji Centralnej (jeśli do tego dojdzie, wielka masa uchodźców ruszy w stronę wschodnich granic Polski, zaś Rosja nie będzie miała interesu ich zatrzymywać). Jest natomiast zupełnie niepojęte, jak można było przemilczeć
  7) geopolityczny piwot Indii (kraju zamieszkanego przez 1,25 miliarda ludności!) – dotychczas zajmujących ugodowe stanowisko w relacjach z Chinami, a obecnie przy wsparciu USA odnawiających bazy wojskowe, czy nawet budujących lotniskowiec (!). Tudzież
  8) wzrost napięć w Kaszmirze (rejonie spornym między Indiami a Pakistanem) i zwiększoną aktywność terrorystów islamskich na terenie Pakistanu (ważny sojusznik Chin w regionie).
  http://www.taraka.pl/cel_zatrzymac_nowy
 • edytowano July 2016
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  A tu jest ciekawy przegląd naszej niewiedzy, nie tyle o co biega, ale o tym że w ogóle coś biega:
  1. 0.010.001.000 (muzułmanie w 21.810.000 Sinc Jangu, w 1.357.000.000 Chinach)
  2. 0.002.977.000 (Armenia)
  3. 0.002.107.000 (Macedonia)
  4. 0.007.000.000 ( Kurdowie w 77 mln. Iranie)
  5. 0.017.040.000
  6. o kurde, aż mi się nie chce liczyć ( Kazachstan patrz 5., Turkmenia, Kirgizja, Tadżykistan i Uzbekistan)
  7. 1.250.000.000 (Indie)
  8. 0.015.000.000 (Kaszmir, z tego 2/3 to muzułmanie)
  ==
  Σ. 1.304.125.000 bez pkt 6. ( a wraz z całymi państwami i wciąż bez postradzieckiej Azji: 2.721.124.000)
  9. 0.038.000.000 Polska (wraz z ekstremistami walczącymi o TKi kwoty uchodźców!)

 • ad. 9. Polska = Chrystus Królem :D
 • http://biznesalert.pl/jakobik-rosja-turcja-pokaza-srodkowy-palec-zachodowi/
  Wizyta prezydenta Turcji w Moskwie będzie okazją do wywarcia nacisku na Zachód. Obaj dyktatorzy będą chcieli pokazać, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą się starać o ich względy, bo mogą sobie poradzić bez nich. Narzędziem może być projekt Turkish Stream, którego realizacja nadal stoi pod znakiem zapytania.

  Po nieudanym zamachu stanu w Turcji, zaogniają się jej relacje z Zachodem. Oskarżenia o udział CIA w organizacji przewrotu sprawiają, że ważny sojusznik w NATO i pretendent do członkostwa w Unii Europejskiej może znaleźć się w izolacji na Zachodzie. Aby uniknąć takiego losu, zbliża się do niedawnego adwersarza, Rosji. Recep Erdogan i Władimir Putin – dwaj dyktatorzy łamiący prawa człowieka w swoich krajach – chcą pokazać jedność wobec krytyki Zachodu.
 • Jakieś bzdury. Przecież cały ten gazociąg jeśli komuś jest potrzebny, to tylko Bałkanom, jeżeli jeszcze za mało się czują od Rosji uzależnione. Smutna prawda jest taka, że ani Turcja ani Rosja nie są do niczego potrzebne.
 • Ja się skłaniam do 'kontrolowanego' puczu (ale to spekulacja).
  Poza tym nowinkarstwu przerabiania Kościołów na meczety stanowcze nie.
 • A tymczasem taysze chińscy przystępują do konwencji TIR, która upraszcza odprawy graniczne i powoduje że celnicy w zasadzie nie zaglądają pod pakę. Dzięki temu z 3-4 dni stania w kolejce, granica skraca się do komunikatu "Bistro bistro!" od pogranicznika. Niekulawo!

  http://atimes.com/2016/07/china-joins-u-n-trucking-treaty-stepping-onto-new-silk-road/

  Jak króliki mnoży się pytanie - a co będą te chińskie ciężarówki woziły z powrotem? Odpedź: Najpewniej nic, bo się je sprzeda jako używane, a kerowca wróci samolotem.
 • W Dorzeczu:

  Turcja Recepa Tayyipa Erdoğana zmierza w kierunku tyranii. To będzie koniec państwa kształtowanego przez idee Kemala Atatürka.

  Otóż - chyba tylko Josip Wisarionowicz Stalin bardziej odpowiada archetypowi tyrana niż Mustafa Kemal Pasza.
 • Właśnie :)
 • los napisal(a):
  W Dorzeczu:

  Turcja Recepa Tayyipa Erdoğana zmierza w kierunku tyranii. To będzie koniec państwa kształtowanego przez idee Kemala Atatürka.

  Otóż - chyba tylko Josip Wisarionowicz Stalin bardziej odpowiada archetypowi tyrana niż Mustafa Kemal Pasza.
  Ale oni stosują klisze zamiast opisu, co w połączeniu z niewiedzą rodzi takie kwiatki

 • A swoją szosą, to ile już trwa Stan Wyjątkowy we Francji?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.