Czy katolik może skoczyć...

... na bungee?

Krzyczą, bo strach odbiera oddech. Dopuszczają, że coś pójdzie nie tak?
Zatem przed skokiem na wszelki wypadek trzeba do spowiedzi...
No i trzeba się spowiadać z próby samobójstwa?

image

Komentarz

 • nie dopuszczaja.
  ja zawsze dopuszczam i ...nie latam samolotami:))

 • Anno

  Pytam poważnie:

  czy katolik może przechodzić przez ulicę na zielonym świetle w Warszawie???
  .....bo strach odbiera oddech. Dopuszcza, że coś pójdzie nie tak?
  Zatem przed pierwszym krokiem na wszelki wypadek trzeba do spowiedzi...
  No i trzeba się spowiadać z próby samobójstwa?

  Bez złośliwości :D
 • edytowano December 2016
  No tak, ale przez drogę czasem przejść musi, a skacze z wyboru.
  Ja też bez złośliwości.
  Zastanawiałam się nad sobą, że chyba bym najpierw poszła do spowiedzi. No i taki dylemat mię był naszet. Świadomy wybór niebezpiecznego zachowania. Coś jak przebieganie przez tory tuż przed nadjeżdżającym pociągiem.
 • AnnaE napisal(a):
  No tak, ale przez drogę czasem przejść musi, a skacze z wyboru.
  Ja też bez złośliwości.
  Moja córka i synowa skoczyły. Zastanawiałam się nad sobą, że chyba bym najpierw poszła do spowiedzi. No i taki dylemat mię był naszet. Świadomy wybór niebezpiecznego zachowania. Coś jak przebieganie przez tory tuż przed nadjeżdżającym pociągiem.
  Przez jezdnię też z wyboru :)
  Staram się zwrócić uwagę na zagadnienie "niebezpieczne".
  Bardziej niebezpieczne jest bycie pieszym na polskich drogach niż skakanie na linie :)
 • fatuswombatus napisal(a):

  Bardziej niebezpieczne jest bycie pieszym na polskich drogach niż skakanie na linie :)
  Nie ma tu porównania.
  Chyba że ktoś czatuje, by przebiec przed ruszającym sznurem pojazdów "uda się/ nie uda się".

 • edytowano November 2016
  https://www.reference.com/sports-active-lifestyle/many-deaths-due-bungee-jumping-recorded-36f4574aa2ed0007

  szansa na szybkie spotkanie z glebą 1:500000 mniej niż 100 od 2009

  sznasa na to że panu/pani się spieszy i właśnie gada przez szajsfona a zielone to uznaje tylko dolary:
  http://www.pedbikeinfo.org/data/factsheet_crash.cfm

  To na zgniłym zachodzie gdie pieszy na większe poważanie niż w tenkraju

  a gdyby jednak w dalszym ciągu wydawało się że jednak na drodze jest bardziej OK niż uwiązanym być do gumy to:

  http://danger.mongabay.com/injury_odds.htm

 • Na pielgrzymce po Nowej Zelandii prowadzonej przez księży Palotynów w programie był skok na bungee na historycznym Kawarau Bridge. Dla chętnych ofkors - nikt nie skorzystał, gdyż albowiem jedyna zapisana małolata (czeba było się zapisać przed wyjazdem z kraju, jeśli dobrze pamiętam) została w ostatnim momencie spacyfikowana przez przerażoną babcię.
  Czy ksiądz wymagał spowiedzi, nie wiem. :)
  Niestety nie mogłam skoczyć, a to spofodu silnej krótkowzroczności. Skakać i nic nie widzieć - bezsęsu, a w okularach strach, że się je zgubi. Chyba by zresztą nie pozwolili.
 • CKM dla zabawy jeździć konno? CKM brać udział w rajdach samochodowych? CKM dla zabawy konstruować maszyny podłączane do wysokiego napięcia? Moim zdaniem może, tak jak i skakać na bungee, bo prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak, jest wystarczająco małe (chociaż nie wiem, gdzie się to "wystarczająco" dokładnie zaczyna).
 • Ha - była podobna dyskusja na robalyi kiedy chłopaki zginęły na Broad Peaku. CKM chodzić w góry?
  Ja jestem szczytem obłudy. Na bandżi - nie, bo to niebezpieczne, bez sensu i zło. W góry (alpy, kaukaz, andy, pamir) - tak, zanim miałem dzieci, a i dziś planuję że kiedyś zabiorę młodzież.
 • Nie, no celniku... teraz to pojechałeś. Niemal jakbyś zrównał śmierć w obronie innych z samobójstwem...
  Przykłady, które podałeś, to uzasadnione innym poważnym dobrem przykłady narażania życia. Wybacz, ale skok na bandżi jest takim narażeniem, a dobra uzasadniającego nie widać. Jedyne, czym się ten skok broni, to stosunkowo niewielkie prawdopodobieństwo narażenia.
 • Mówią, że ostatnimi awanturnikami współczesnych czasów to ojcowie wielodzietnych rodzin. Ja bym to trochę naciągnął - ojcowie ogólnie nie mogą narzekać na brak wrażeń w życiu. Jeżeli zatem poszukujesz czegoś w rodzaju skoku na bandżi tzn. że coś jest nie tak. I proszę nie zestawiać skoków na bandżi z jazdą konną bo wzmaga to tylko me ziewanie, w pewnym wieku wyrasta się z nazywania kawy narkotykiem. A jeżeli nie to ja pytam w tej poetyce - dlaczego ryzykujesz każdego dnia śmierć przez zachłyśnięcie pijąc i jedząc, a?

  Katolik wszystko może, nie wszystko powinien. Instynkt podpowiada człowiekowi co powinien a czego nie, i my ten instynkt mamy obowiązek ćwiczyć. Podobnie jak ćwiczyć charaktery by móc w pewnym momencie powiedzieć "całe życie marzyłem o skoku na bandżi, nie miałem pieniędzy, teraz mam - ale mam też żonę i dzieci i już tego skoku nie potrzebuję, rezygnuję z niego bo to zbyt duże ryzyko". Pamiętamy, że wolność oznacza nie tylko wolność czynienia ale także wolność rezygnowania, poświęcenia, ofiary.
 • Przemek w sedno
 • edytowano November 2016
  @celnik - łooo... witamy na stypie!

  Edit - to był oft.
 • Ale miło, że jesteś :)
 • edytowano November 2016
  przemk0 napisal(a):
  I proszę nie zestawiać skoków na bandżi z jazdą konną bo wzmaga to tylko me ziewanie, w pewnym wieku wyrasta się z nazywania kawy narkotykiem.
  Numerki z Internetów (może nie są prawdziwe): http://www.spencergreenberg.com/2013/10/which-risks-of-dying-are-worth-taking/

  Szansa na śmierć przy skoku na bungee to 1 na pół miliona. Mniej, niż przy nurkowaniu (jednokrotnym), przebiegnięciu maratonu albo przejechaniu 100 mil motocyklem. Jedynie wygląda "straszniej". O jeździe konnej nic niestety nie znalazłem.
 • Ja bym przeliczał przypadki śmierci na ilość uprawiających, a jeszcze lepiej na ilość treningów danego sportu/aktywności, albo osobo-godziny.
  Bardzo proszę:

  http://www.besthealthdegrees.com/health-risks/
 • edytowano November 2016
  To dlaczego wrzeszczą podczas skoku? Podobno krzyczy się samo. Nie ze strachu? To taka zabawa? • Boją się, bo lot w dół tak na człowieka działa, do tego niemalże swobodny. A rollercoastery? Podobne wrażenia (nawet szybciej), tyle, że stal zamiast gumy i na pierwszy rzut oka wygląda bezpieczniej (a z drugiej strony - kawał gumy to kawał gumy, a pomyślcie, ile mechanizmów w rollercoasterze może się zepsuć).

  Przy filmie też się zdarza wrzasnąć (chociaż z wiekiem coraz rzadziej), a przecież nic nikomu nie grozi.
 • edytowano November 2016
  Na pewno rekreacyjne paralotniarstwo jest złe. Miałem kolegów w pracy co się za to brali, takich dzieciatych, i nie potrafiłem tego zrozumieć. Do tego jak już coś się dzieje, to jest się często bezsilnym - powietrze zrobi psikusa, czasza się złoży i sru w dół. Ta strona co Kuba wkleił to potwierdza.

  EDIT: Na stronie jednak jest "hang gliding" a nie "paragliding". Ale w "hang glidingu" przynajmniej czasza się nie składa?
 • Mówio, że chodzi o adrenalinę. Po mojemu, chodzi też o lans, no bo fajnie jest się pochwalić na imprezce, że się skoczyło, nie?
 • Polecam BASE jumping
 • Pani Aniu, mnie do tego nie ciągnie, podałem tylko statystyki :)
 • Kuba_ napisal(a):
  Pani Aniu, mnie do tego nie ciągnie, podałem tylko statystyki :)
  Ja tylko próbuję zrozumieć innych
  :)
 • qizqiz
  edytowano November 2016
  przemk0 napisal(a):
  Mówią, że ostatnimi awanturnikami współczesnych czasów to ojcowie wielodzietnych rodzin. Ja bym to trochę naciągnął - ojcowie ogólnie nie mogą narzekać na brak wrażeń w życiu.
  Piękne słowa!

  Powiem, iż w młodości uprawiałem jeden ze sportów, może błędnie, ale nazywany jednak ekstremalnym. A właściwie to jest ekstremalnie techniczny, no ale fakt, ludzie czasem giną, pewnie częściej niż w tenisie... Nie ukrywam, trochę mnie ciągnie, ale tylko w wariancie ultra-bezpiecznym i bez szarżowania. Jako taka wspomnieniowa namiastka, smaczek, wspomnienie czegoś, co robiłem przez wiele lat- właściwie przez prawie całe dorosłe, kawalerskie życie. I co wypełniało mi czas, było pewną, znaczną częścią mojego życia.
  No ale to był sport, technika, trening, doskonalenie się, przezwyciężanie niedoskonałości, wyzwania. Tego nie można porównać z gumą na nogi i hop za sto złotych.

  A z dziećmi... ekstremalna to już jest wyprawa w Beskidy, nie rozumiem, jak można z małymi dzieciakami iść w Tatry, w przepaście i ostre kamienie ;)

  Co do bandżi.
  Zes...bym się. Już stojąc w kolejce do skoku.

  Po co to komu? Ani techniczne, ani widoki, ani co? Można łeb wystawić przez okno w pociągu (jak nie ma semaforów), wychylić się przez szyberdach na autostradzie- widać będzie pewnie więcej.

 • A ja nie rozumiem młodych ojców himalaistów. Niedawno jeden, ojciec dwóch kilkuletnich dzieciaków zginął w Himalajach. Robił to pewnie za przyzwoleniem żony, która w telewizji płakała, że nie ma środków do życia. Możecie mnie wyklnąć, ale ja jako ojciec dwójki dorastających chłopców, mam prawo nazwać taką postawę skrajnie egocentryczną i samolubną.
  Co z tej satysfakcji, z tych albumów, jak te dzieci nie będą mieć przy sobie ojca w różnych ważnych dla nich chwilach.
  Mam kolegę, chodzi po górach. Jest kawalerem i jest świadomy, że z każdej wyprawy może nie wrócić. No, ale jest sam.
 • edytowano November 2016

  szwajcaria

  i Brazylia
  o skakaniu w specjalnym kombinezonie, jak wiewiórki w lasach tropikalnych
 • Dlatego statystyki "kłamią" - mówiące że jest większe prawdobodobieństwo śmierci na przejściu dla pieszych niż w skoku na spadochronie czy gumie itd.
  Nie uwzględniają kontekstu, intencji, postawy.
  W mieście "muszę" kiedyś przejść przez jezdnię i nie mam wpływu na to, czy jakiś gnojek nie zjedzie z ulicy i trafi mnie poprawnie stojącego na autobusowym przystanku (spotkało to moją kuzynkę!). Z definicji miejsce przy wiacie na chodniku ma być bezpieczne.
  Natomiast przebiegnięcie prze ruchliwą jezdnię, bo "nie chce mi się" przejść 200 m na pasy, jest gorsze (w przypadku wypadku) niż skoki z drzewa do rzeki.

  Czy katolik może? Wszytstko może, aby z głową.
 • edytowano November 2016
  Według mnie jest zasadnicza różnica. Base jumping, paralotnie itp. to loteria, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak się zachowa powietrze (wiry, ciągi, kominy) i polegamy też na naszym refleksie i koordynacji, które są zawodne (np. skurcz w czasie lotu, trochę nieuwagi). Przy bungee nic takiego nie ma, wszystko zależy od przygotowania - jak guma jest w porządku i dobrze zamocowana, to nic już od nas nie zależy. Sama inżynieria.

  Acha, osobiście nigdy bym nie skoczył.
 • Nie do końca.
  Nigdy nie możemy wszystkiego przewidzieć - to po pierwsze. Idąc w góry to już w ogóle.

  Ale ale. Bandżi to adrenalina i nic więcej. No i jeszcze przełamanie strachu.
  W góry - prócz powyższego to wysiłek, zdrowie, kontemplacja natury, używanie rozumu celem oceny i możliwej eliminacji zagrożeń, kształtowanie charakteru, umiejętności wspinaczkowych, asekuracji, itp itd - słowem mogę sobie łatwo dopasować argumenty pod z góry założoną tezę:) Wygodne to:)
 • Staszek2 napisal(a):
  A ja nie rozumiem młodych ojców himalaistów.
  Himalaistów, rajdowców, taterników, wszystkich uprawiaczy sportów ekstremalnych. Skrajna nieodpowiedzialność, niedojrzałość, koniec i kropka.
 • A później ckliwe nekrologi, odpadł od ściany, taki młody i ładny był, zapłakana młoda żona i dwójka dzieci.

  A koleś nawet nie był ubezpieczony na milion, coby kobita kupiła sobie dwa mieszkania, w jednym mieszkała a z wynajmu drugiego egzystowała...
  To takie proste. Ludzie kupują o 10 zł taniej tablet przez internet, ale przyszłości rodziny nie zabezpieczają awaryjnie...
 • przemk0 napisal(a):
  Staszek2 napisal(a):
  A ja nie rozumiem młodych ojców himalaistów.
  Himalaistów, rajdowców, taterników, wszystkich uprawiaczy sportów ekstremalnych. Skrajna nieodpowiedzialność, niedojrzałość, koniec i kropka.
  Taki Wojtyła to już woku-kule przeginał pływając kajakiem z dykty po rwących rzekach. Się przeca utopić mógł i jakis znowu inny Włoch byłby papierzem. Ech ci ryzykanci!
 • Pracujemy przy takim zleceniu, żeby przeprowadzić serwerownię z Warszawy do Torunia czy tam odwrotnie. Nic nadzwyczajnego może za wyjątkiem tego że goście chcą aby to się dokonało w weekend, 24-25 grudnia hehe. Kilka serwerów podzielonych na 2 transporty w odstępach godzinowych plus trzeci transport z samymi dyskami. Kazali sobie ubezpieczyć ten transport na 10 baniek. Ile są warte dane nie wiem, ale sprzęt to góra jedna bańka. A więc można pomyśleć o ubezpieczeniu, trzeba tylko chcieć.
 • Ubezpieczenie - fakt.
 • edytowano December 2016
  Prawdopodobieństwo śmierci matki przy porodzie jest większe niż spadochroniarza. O ile dobrze pamiętam 1 na 5000 skoków kończy się fatalnie.

  Jakieś wnioski?
 • Zima napisal(a):
  Prawdopodobieństwo śmierci matki przy porodzie jest większe niż spadochroniarza. O ile dobrze pamiętam 1 na 5000 skoków kończy się fatalnie.

  Jakieś wnioski?
  500plus to za mało by uciszyć sumienie KATOLIKA
 • Śmiertelność okołoporodowa położnic: 0,4%. Prawdopodobieństwo przeżycia 1 porodu to 99,6%. Prawdopodobieństwo przeżycia 5 porodów to 98%.
  Śmiertelność 1 skoku ze spadochronem: 1/5000=0,02%. Prawdopodobieństwo przeżycia 1 skoku to: 99,98%.
  Prawdopodobieństwo przeżycia 100 skoków to o dziwo również 98%.
  Korzyść doczesna i wieczna z decyzji matki rodzącej 5 dzieci jest nieporównywalnie duża z korzyścią doczesną i wieczną ze 100 rekreacyjnych skoków ze spadochronem.
  Bo oczywiście skakanie ze spadochronem może być elementem szkolenia wojskowego, lotniczego, czy po prostu aktem ratowania własnego życia.

  Takie wnioski mi się nasuwają.
 • Zima napisal(a):
  Prawdopodobieństwo śmierci matki przy porodzie jest większe niż spadochroniarza. O ile dobrze pamiętam 1 na 5000 skoków kończy się fatalnie.

  Jakieś wnioski?
  Że matki mogą skakać na spadochronie, ale mężczyźni nie. I dokładnie o tym jest ten wątek, żeby nie ryzykować bez sensu.
 • fatuswombatus napisal(a):
  Zima napisal(a):
  Prawdopodobieństwo śmierci matki przy porodzie jest większe niż spadochroniarza. O ile dobrze pamiętam 1 na 5000 skoków kończy się fatalnie.

  Jakieś wnioski?
  500plus to za mało by uciszyć sumienie KATOLIKA
  Zdanie miesiąca!
 • Katolik nie ma swojego życia na własność. To własność Boga.
  Czyli z jednej strony nie może głupio ryzykować cudzą (Bożą) własnością, a z drugiej - nie może się zbytnio przywiązywać do tej cudzej (Bożej) własności.
  Jak powiedział Pan Jezus, nawet największe bogactwo nie może wydłużyć nikomu życia - bo czas życia zależy od decyzji Pana Boga.
  Wobec tego sporty ekstremalne też są dla katolików - byle mądrze, z zachowaniem środków ostrożności, nie prowokując śmierci, bo to już niebezpiecznie zbliża się w stronę samobójstwa.
  Czyli: móc można - ale czy warto?
  Kiedy wokół nas pożar, cały świat woła o ratunek - i wciąż brakuje czasu i sił na pomoc innym.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.