Zakon Rycerski dziś?

czy Szanowni i Drogie widzą potrzebę zakonu rycerskiego dziś?
czy to taki WOT katolicki?

idea instytutów świeckich i III zakonów, bractw modlitewnych i stowarzyszeń jest mi znana,
znam też kilku działających w ramach Bożogrobców i joannitów (to droższe od myśliwstwa)

a kilka dni temu znalazłem samochód opisany tak Ordo Militiae Ioannis Pauli II

Komentarz

• fajne chłopaki

image

zdecydowanie nie WOT ani nie zakon, stowarzyszenie plus fikuśna tytulatura i szmatki

potrzeba jest, bo jednak pobożne zajęcie i potencjalnie owocne okołokościelne sieci społeczne, a nie jakieś głupoty, których nie brakuje
  • o!
    fajna fotka
    widzę i dżinsy i ryngraf(?) ze św Krzysztofem, btw czy można zakrywać herb papieski?
  • z Krzysztofem bo to Krzysztof, jenerał owegoż "zakonu"
  • ...pamiętam na Leberyi dyskusje, że brakuje oferty organizacyjnej dla mężczyzn świeckich, czegoś innego niż modlitwa jednaka z babami
  • Filioquist napisal(a):
    z Krzysztofem bo to Krzysztof, jenerał owegoż "zakonu"
    popatrzyłem na ctrl+ czyli z lupą i to jednak Matka Boska
  • ...bez lupy jednakowoż potwierdzam, że to Krzysztof
  • Posłowie PO Michał Szczerba (34 l.) i Ireneusz Raś (39 l.) zostali wykluczeni z szeregów katolickiego Zakonu Rycerzy Kolumba
    ;)
    Tak kiedyś bywało
  • No to już dawno musiało być, bo teraz są o 10 lat starsi. Ale że Szczerba tam też był? Jakoś nie pasuje mi do tych klimatów.
  • Ale jaja.
  • edytowano March 22
    O, dobrze wiedzieć, na mszy w CJPII tacy zbierali na tacę i się dziwowałem, w co oni tam poprzebierali kościelnych.
  • edytowano March 22
    W diecezji gdańskiej działa dość prężnie od kilku lat męskie Bractwo Świętego Pawła, nie jest to jednak zakon rycerski.

• polmisiek napisal(a):
    O, dobrze wiedzieć, na mszy w CJPII tacy zbierali na tacę i się dziwowałem, w co oni tam poprzebierali kościelnych.
    Zakon Rycerzy Jana Pawła II to inny Zakon.
    Ja nawet czekałem, aby przy tej skali profanacji coś zaczęli działać, ale widać słabo paczałem ;)

• ZR JP II to nie zakon, tylko tak się nazywa
  • To by wiele wyjaśniało. Co jeszcze tylko tak się nazywa?
  • Watykan (czyli w Kościele są) uznaje TYLKO dwa zakony rycerskie. (Inne się tylko tak nazywają.)
    (jutro sobie przypomnę)
  • Maltańczyki i dalmatynczyki
  • Malteser i OT?
  • edytowano March 22
    Komunikat Stolicy Apostolskiej z 2012 roku mówi, że Watykan oficjalnie uznaje tylko dwa zakony rycerskie:

Suwerenny Zakon Kawalerów Maltańskich
    i

Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie
    .
    odnośniki do stron polskich oddziałów
  • No jak, a ten czeski zakon to nie?
  • Chyba już tylko św. Agnieszka ratuje ten narodek, niektórzy twierdzą, że przyczynila się walnie do upadku tamtejszego komunizmu.
  • edytowano March 23
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    No jak, a ten czeski zakon to nie?
    no, oni rzikajom, że
    tento právní akt pochází od Apoštolského stolce.
    , czyli z Watykanu,
    ale co aktualni rzika o tento rządu sam stolec Apoštolski?

A szukając dalej, znalazłem stronę o joannitach, zakonie od którego zaczęły się wszytkie (?) inne zakony szpitalne (w tym czeski z czerwoną gwiazdą, jest tamże link)

Sam już nie wiem, czy Watykan uznaje dwa czy więcej... ;)
  • ...ja jeszcze krzyżacy

dwa duże nie licząc malutkich ;)
  • ...dwa z majątkiem i reszta ;)
  • christoph napisal(a):
    Malteser i OT?
    Ordo Teutonico
    Uratowali z długów kilku księży w zamian za transfer.
    Jak Gowin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.