Przegląd geopolityczny

1246711

Komentarz

 • edytowano July 2016
  Podobno zginął szef sztabu generalnego.

  edit: tvpinfo podaje, że "wzięty jako zakładnik"
 • Ale jaja, ależ jaja!
  Obama urządza antyrosyjski szczyt NATO w najbardziej antyrosyjskim mieście świata, po czym ważny członek sojuszu na wschodniej flance jedzie do Moskwy i tam liże stopy cara. No to się musiało skończyć przywracaniem demokracji i praw człowieka, panie kochanku.
 • Atak na czołg. Gołymi rękami. Jeśli ten poziom determinacji jest reprezentatywny dla sympatyków AKP to będzie kiepsko.

  https://twitter.com/imc_televizyonu/status/754069983810904064
 • W końcu porządek zapanuje nad Bosforem. Armia musiała w końcu zareagować na tę pełzającą islamizację, z którą mieliśmy tam do czynienia. To był ostatni moment, żeby niebezpiecznym, ideologicznym szaleńcom wytrącić zapałki z rąk, zanim nie tylko Turcja, ale i cały region stanąłby w ogniu. Jestem pewny, że Waszyngton stoi za tym również. Z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia w latach 90-tych w Algierii, kiedy armia zatamowała tam pochód islamistów do władzy, pomimo ich zwycięstwa wyborczego.
 • A mówili, że poradził sobie z "głębokim państwem".
 • Na razie nie wiadomo kto jest górą. No i nie wiadomo jaka będzie skala konfliktu. Nie wiadomo też co to oznacza w sprawie Kurdów, Syrii i imigracji do UE.
 • Liczę na to, że rządy wojskowych nad Bosforem będą oznaczać powrót do pokojowego procesu negocjacji z Kurdami i przyznanie im szerokiej autonomii na ich obszarze, zahamowanie niekontrolowanego przepływu ludności z Bliskiego Wschodu przez terytorium Turcji poprzez uszczelnienie granicy z Syrią. No i w końcu realne włączenie się nowych władz w Ankarze do koalicji walczącej z ISIS. Koincydencja z wczorajszym zamachem w Nicei na pewno nie jest tutaj przypadkiem
 • Eden napisal(a):
  W końcu porządek zapanuje nad Bosforem.
  Reuters podaje, że lider puczu się poddał, więc nie wiadomo, co będzie.
 • No właśnie, obserwuję teraz w meRdiach, że sytuacja jest dynamiczna i szala się waha. Zadecyduje na mojego węcha ulica ankarska, czy stanie po stronie puczystów z armii, czy po stronie islamistów Erdogana. Tej nocy i jutro wszystko powinno się rozstrzygnąć. Przypomina się sytuacja z sierpnia 1991 r. i puczu Janajewa w Moskwie. Wtedy ulica stanęła przeciwko puczystom
 • OJCP napierdalaja z ostrej w stronę tłumu na ulicy
 • Wygląda na to, że pucz zakończył się fiaskiem. Zdjęcia demonstrantów podchodzących do czołgu i żołnierzy, którzy nie strzelają do tłumu, tylko w powietrze, a na końcu pojednanie z ludnością mówią wszystko. Od razu wydarzenia z puczu Janajewa się przypominają
 • Kolega Turek twierdzi że to wyreżyserowane przez Erdogana.
 • extraneus napisal(a):
  Stratfor ‏@Stratfor · 3 min.3 minuty temu 

  #Turkey Erdogan in airplane, refused landing at #Istanbul, now trying to seek asylum in Germany, US defense officials say, @MSNBC

  No bo to strategic forecastic, tak jest nie teraz, tak może kiedyś będzie w odległej przyszłości.

  A kto słucha propagandy kemalistów o Turcji, jest taki sam dureń jak ten, co słucha propagandy Michnika o Polsce.

  Armia gwarantem demokracji.... Nie mogę, qń by się uśmiał.
 • Wildcatter napisal(a):
  Kolega Turek twierdzi że to wyreżyserowane przez Erdogana.
  Oskara dać wąsatemu, poważnie piszę.
 • Wildcatter napisal(a):
  Kolega Turek twierdzi że to wyreżyserowane przez Erdogana.
  Czili narracja, że to Kaczor pchał się do Ankary legła w gruzach. Hmm, ...
 • Wczoraj pierwszy z tezą o wyreżyserowaniu zamachu przez Erdogana wystąpił Piotr Balcerowicz, przy okazji dzieląc się z widzami TVPInfo swoją oceną, że dokładnie to samo, co od lat robi Erdogan, teraz dzieje się w Polsce.
 • extraneus napisal(a):
  Wczoraj pierwszy z tezą o wyreżyserowaniu zamachu przez Erdogana wystąpił Piotr Balcerowicz, przy okazji dzieląc się z widzami TVPInfo swoją oceną, że dokładnie to samo, co od lat robi Erdogan, teraz dzieje się w Polsce.
  To samo czyli co?
 • No nie sprecyzował, choć nie budziło i nie budzi moich wątpliwości, że chodzi o "autorytaryzm", odejście od "świeckości" państwa i "niszczenie" demokracji.
 • A, takie "to samo", dzięki ;)

  Samem sobie winien, zamiast drążyć temat, powinienem był skończyć czytać na "Balcerowicz".
 • Jakkolwiek było Putin chyba jest zadowolony. Na krótką, a może i dłuższą metę Turcja będzie słabsza, mniej stabilna a i Erdogan słabszy. Może się umocnić u władzy i wprowadzić represje, ale to wcale nie wzmocni Turcji i nie załatwi problemu z Kurdami.
 • extraneus napisal(a):
  Wczoraj pierwszy z tezą o wyreżyserowaniu zamachu przez Erdogana wystąpił Piotr Balcerowicz, przy okazji dzieląc się z widzami TVPInfo swoją oceną, że dokładnie to samo, co od lat robi Erdogan, teraz dzieje się w Polsce.
  Ile jeszcze takich qurw trzeba zaprosić do TVP ?
 • To już pytanie do Davida Wildsteina.
 • extraneus napisal(a):
  To już pytanie do Davida Wildsteina.
  wiem. pytałem retorycznie :(
 • Wkleję to co właśnie klepnąłem na zaprzyjaźnionym forumku:
  Nie wierzę w jakieś teatrzyki, czy ustawki jeżeli chodzi o tę nocną próbę puczu. Przecież gdyby taki megaSpiseq miał miejsce to prędzej czy później prawda o tym ujrzała by światło dzienne, a wtedy Erdogan i jego obóz waadzy byłby stracony w oczach ulicy ankarskiej i stambulskiej zważywszy na ofiary śmiertelne tych dramatycznych wydarzeń, szczególnie cywilne ofiary. Wszystko wskazuje natto, że armia turecka jest właśnie podzielona jak pisze nasz Puchatek. Mamy na jej wyższym i średnim szczeblu dwódczym zarówno zwolenników Erdogana i jego polityki pełzającej islamizacji kraju (oni wyszli zwycięsko z nocnej próby sił), jak i jego przeciwników, którzy chcą zachowania świeckiego państwa tureckiego- neokemalistów (okazali się zbyt słabi ). Decydująca jednak okazała sie postawa ulicy w Ankarze i Stambule. Puczyści zapewne liczyli na jej bierność zważywszy na protesty antyrządowe i nastroje antyerdoganowskie szczególnie wśród tureckich MWzWM. I tutaj się przeliczyli. Jednak hasła o "demokratycznej woli narodu wyrażonej podczas wyborów" wbiły się tureckiej ludożerce mocno w głowencje. I gotowi byli masowo wyjść na ulice w obronie rzekomo "zagrożonej demokracji i legalnie wybranych, w demokratycznych wyborach władz". I z gołymi rękami pójść na czołgi na ulicy. A tutaj poza pojedynczymi przypadkami stzrelania do tłumu znowu zonk dla organizatorów tego niedoszłego puczu. Szeregowe trepy tureckie z wioch anatolijskich zamiast zapewne wykonywać rozkazy sowich dowódców-puczystów i strzelać bez pardonu do tłumów zaczynają się z nimi bratać (zznamienne zdjęcia z wczorajszej nocy objętych po bratersku żołnierzy z cywilami). Sytuacja bardzo podobna do również nieudanego puczu Janajewa w Moskwie w sierpniu 1991 r. Również wówczas jego organizatorzy (partyjny beton sowiecki) przeliczyli się zarówno co do nastrojów ulicy moskiewskiej (myśleli że ludożerka moskiewska ma już dość pierestrojki i głasnosti zważywszy na jej skutki ekonomiczne- lawinowe bezrobocie i bieda i zatęskniła za powrotem do Sawietskawo Sajuza), jak i postawy szeregowych trepów sowieckich (również wtedy trepy będą bratać się z demonstarntami)
 • Wychodzi więc natto, że w obecnej dobie wszelkie zamachy stanu i pucze możliwe są już tylko w jakimś Gabonie, albo innej Burkina Faso. Tam gdzie ciemna murzyńska ludożerka ma ciemną świadomość i nie wyjdzie na ulice podczas takich dramatycznych wydarzeń, tylko będzie siedzieć spokojnie w swoich ciemnych, murzyńskich chatach i smażyć na ogniu jakaś antilopa np.
  image

 • Eli Barbur

  11 min ·
  ..
  UPDATE: Burmistrz Ankary twierdzi, że pilot, który w listopadzie 2015 zestrzelił rosyjski samolot, należy do grona uczestników nieudanego przewrotu. Załoga jednego z tureckich okrętów wojennych na M. Śródziemnym TEŻ, co może okazać się problemem
 • DMCDMC
  edytowano July 2016
  A po puczu Erdogan czyści przede wszystkim sądownictwo.

  'W ramach dochodzenia w związku z nieudanym puczem tureckie władze aresztowały 10 członków Rady Państwa, czyli najwyższego sądu administracyjnego, i poszukują 140 członków Trybunału Kasacyjnego.
  Wraz z wcześniejszą informacją o zwolnieniu ze stanowisk 2,7 tys. sędziów stanowi to sygnał, iż kontrakcja władz po nieudanym puczu kieruje się w znacznej mierze przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.'
 • Love it!
 • los napisal(a):
  Love it!
  Niby obcy ludzie, a jaka radość.
 • Czy to jakaś sugestia dla #dobrejzmiany? Kaczor ma jednak podążać drogą Erdogana i sprokurować pucz KODomitow?
  DMC napisal(a):
  A po puczu Erdogan czyści przede wszystkim sądownictwo.

  'W ramach dochodzenia w związku z nieudanym puczem tureckie władze aresztowały 10 członków Rady Państwa, czyli najwyższego sądu administracyjnego, i poszukują 140 członków Trybunału Kasacyjnego.
  Wraz z wcześniejszą informacją o zwolnieniu ze stanowisk 2,7 tys. sędziów stanowi to sygnał, iż kontrakcja władz po nieudanym puczu kieruje się w znacznej mierze przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.'
 • edytowano July 2016
  image
 • edytowano July 2016
  CNN Türk ENG ‏@CNNTURK_ENG · 6 min.6 minut temu

  Turkish President Erdoğan speaks live, calls U.S to hand over Fethullah Gulen to if U.S is strategic ally

  Conflict News ‏@Conflicts · 10 min.10 minut temu

  Turkish Minister @suleymansoylu announces that #US is behind coup attempt on Haberturk TV

 • Sekretarz stanu USA powiedział, że jego zdaniem, oba kraje "powinny się skoncentrować na zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego". Sugestie tureckiego ministra spraw zagranicznych, że Stany Zjednoczone miały być "zaangażowane w przygotowanie przewrotu" nazwał "z gruntu fałszywymi". – Mogą okazać się głęboko szkodliwe dla relacji dwóch sojuszników w NATO – dodał John Kerry.
 • A w kwestii okrucieństwa Turków - największe zbrodnie popełnili mentorzy Kemala Paszy: Młodoturcy.
 • Ludobójstwa na Ormianach jako pierwsi dopuścili się już pod koniec XIX w. Osmanowie (kilkaset tysięcy ofiar):
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludobójstwo_Ormian
  Choć rzeczywiście Młodoturcy prześcignęli ich wielokrotnie w masowym zbrodzieniu podczas I WŚ. I choć zbrodzień ten dokonali w imię obłąkańczych idei nacjonalizmu tureckiego (panturkizm) i "budowy Wielkiej Turcji od Bosforu do Mongolii" (analogia z banderowszczyzną i ideą Wielkiej Ukrainy od Zamościa do Rostowa nad Donem), to nie należy zapominać, że sytuacja kiedy katami były pohańce bisurmańskie, a ofiarami bracia chrześcijanie, tylko ułatwiała wykonanie tego krwawego zadania. Dzisiaj pohańce z ISIS dokonują takiego samego zbrodzienia ludobójczego na braciach chrześcijanach w Iraku i Syrii
 • DMC napisal(a):
  A po puczu Erdogan czyści przede wszystkim sądownictwo.

  'W ramach dochodzenia w związku z nieudanym puczem tureckie władze aresztowały 10 członków Rady Państwa, czyli najwyższego sądu administracyjnego, i poszukują 140 członków Trybunału Kasacyjnego.
  Wraz z wcześniejszą informacją o zwolnieniu ze stanowisk 2,7 tys. sędziów stanowi to sygnał, iż kontrakcja władz po nieudanym puczu kieruje się w znacznej mierze przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.'
  W kontekście - tak oto rzecze Martin Schulz: "Ciesze się, że dzisiaj rano Turcja wróciła do praworządności."
 • Nie sądziłem, że Schulza też polubię.
 • A może złożymy się na wycieczkę Prezesa Rzeplińskiego i jego kolegów do Turcji ? Mógłby się udać tam wraz z Komisją Wenecką, najlepiej całą, i naszym SN i Krajową Radą Sądownictwa.
 • Rafał napisal(a):
  A może złożymy się na wycieczkę Prezesa Rzeplińskiego i jego kolegów do Turcji ? Mógłby się udać tam wraz z Komisją Wenecką, najlepiej całą, i naszym SN i Krajową Radą Sądownictwa.
  Z obowiązkowym pływaniem łódką po Bosforze, ma się rozumieć.
 • peterman napisal(a):
  Rafał napisal(a):
  A może złożymy się na wycieczkę Prezesa Rzeplińskiego i jego kolegów do Turcji ? Mógłby się udać tam wraz z Komisją Wenecką, najlepiej całą, i naszym SN i Krajową Radą Sądownictwa.
  Z obowiązkowym pływaniem łódką po Bosforze, ma się rozumieć.
  Każdemu polecam taką wycieczkę! I tureckie lody. I wyprawę na pobliskie wyspy Adalary.
  Wspaniały kraj!
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  peterman napisal(a):
  Rafał napisal(a):
  A może złożymy się na wycieczkę Prezesa Rzeplińskiego i jego kolegów do Turcji ? Mógłby się udać tam wraz z Komisją Wenecką, najlepiej całą, i naszym SN i Krajową Radą Sądownictwa.
  Z obowiązkowym pływaniem łódką po Bosforze, ma się rozumieć.
  Każdemu polecam taką wycieczkę! I tureckie lody. I wyprawę na pobliskie wyspy Adalary.
  Wspaniały kraj!
  Oby tylko w pobliżu łódki nie kręcił się jakiś malarz ;)
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  peterman napisal(a):
  Rafał napisal(a):
  A może złożymy się na wycieczkę Prezesa Rzeplińskiego i jego kolegów do Turcji ? Mógłby się udać tam wraz z Komisją Wenecką, najlepiej całą, i naszym SN i Krajową Radą Sądownictwa.
  Z obowiązkowym pływaniem łódką po Bosforze, ma się rozumieć.
  Każdemu polecam taką wycieczkę!
  No ale nie w betonowych butach.

 • Erdogan powoli przepoczwarza się w kacapska tituszke. Tak więc, ten tego... szkoda że nie zawisnął na lufie czołgu jak Nadżibullach...
 • Kacapską tituszkę? W jakim sensie? Tituszka to nie naśladowca ale marionetka.
 • No właśnie w takim sensie, że staje się powoli marionetką w rękach tajsza-kagiebowicza z Kremla i bezwolnie wykonuje jego plan rozsadzenia NATO od środka
 • Eden napisal(a):
  No właśnie w takim sensie, że staje się powoli marionetką w rękach tajsza-kagiebowicza z Kremla i bezwolnie wykonuje jego plan rozsadzenia NATO od środka
  A jakieś argumenty na poparcie tej tezy?
 • Ostatnia wizyta Dugina w Ankarze, informacja o dzisiejszej długiej rozmowie telefonicznej Erdogana z Putinem i zapowiedź dalszego zacieśniania współpracy pomiędzy Ankara a Moskwą. Jeszcze w nadchodzącym tygodniu Erdogan ma być z roboczą wizytą w Moskwie...
 • raste napisal(a):
  Eden napisal(a):
  No właśnie w takim sensie, że staje się powoli marionetką w rękach tajsza-kagiebowicza z Kremla i bezwolnie wykonuje jego plan rozsadzenia NATO od środka
  A jakieś argumenty na poparcie tej tezy?
  No choćby wyłączenie prądu w bazie Incirlik. Słabo?
 • No właśnie, chociażby. Nie ma przypadków, są tylko znaki. I trzeba umieć je odczytywać
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.