Gdzie lepiej sudiować prawo - na UW czy na UKSW?

edytowano July 2017 w Poradnik
Moja córa nadspodziewanie dobrze zdała maturę i ma duże szanse dostać się na oba wydziały, na które się zarejestrowała: WPiA UW i WPiA UKSW. No i ma dylemat, gdzie złożyć papiery, jeżeli tak się stanie.

Z jednej strony zawsze marzyła o UW - kusi ją prestiż "nowoczesnej", "elitarnej", wiodącej w rankingach uczelni oraz dobry dojazd (30-40min. vs. ponad 1h) Z drugiej dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że na UW znajdzie się w środowisku (zarówno jeżeli chodzi o wykładowców jak i studentów) zdominowanym przez opcję politycznie i światopoglądowo jej obcą, której "twarzami" są HGW, Bodnar czy Rzepliński. Dobrą ilustracją panujących na UW klimatów jest "satyryczny" profil prowadzony na FB przez studentów/absolwentów tamtejszego wydziału prawa: "jaja na WPiA UW", ostro jadący po tamtejszych wychowankach/wykładowcach związanych z prawicą (typu Sebastian Kaleta, Marcin Warchoł, Kamil Zaradkiewicz) i popierający uchwałę Wydziału oskarżającą PiS o demontaż państwa prawa itp.
Do tego, od nowego roku zmienia się program studiów i na I roku będzie wykładany przedmiot "Prawa człowieka i obywatela" (katedra z Bodnarem).
Oczywiście nie cały wydział jest taki - np. rzeczoną uchwałę poparło 50 głosujących, 25 było przeciw, 29 wstrzymało się od głosu.

Z kolei WPiA UKSW to stosunkowo "młody" wydział, ale ponoć ma niezłą kadrę (np. Granat, Majewski), raczej nie ma lewackiego przechyłu, a ludzie na nim studiujący zwykle wyrażają się o nim w superlatywach, jeżeli chodzi o poziom nauczania, klimat, życzliwość wykładowców itd. Zdawalność na aplikację na razie mają 2x mniejszą niż UW, w rankingach są dość daleko ale stale pną się w górę.

Czyli "ideowo" UKSW wypada rzecz jasna duźo lepiej. Ale z kolei WPiA UW nie jest aż taki zły skoro doktoryzowali się tam JK i Pawłowicz a i obecnie "dobra zmiana" sięga po prawników z tego wydziału a to do TK a to do MS ...
Otagowano:

Komentarz

 • Znam dziekana WPiA UKSW. Jest wporzo.
 • los napisal(a):
  Znam dziekana WPiA UKSW. Jest wporzo.
  Znam absolwentów tego wydziału. Jedna z nich była asystentką Baumana, tego Baumana.
  No, ale kadra jest wporzo.

 • Tylko na UW! Tam naucza jak być praworządnym niejaka HGW. Nigdzie takiej wiedzy nie posiędziesz.
 • Na UKSW też platformersy i pedały, więc chyba niewielka różnica. Ale absolwenci porządniejsi.
 • Dzięki za odzew, w tym za wiadomości na priv. Córka dostała się na oba wydziały, ale finalnie wybrała WPiA UW. Przeważyły względy dojazdowe, ale też m.in. informacje o kiepskim stanie budynku nr 17, w którym odbywają się zajęcia na UKSW. Na szczęście na WPiA UW też istnieje szeroko pojęta frakcja konserwatywno-prawicowa, reprezentowana np. przez ks. dr Franciszka Longchamps de Bérier czy sędziego TK Michała Warcińskiego i wielu innych wykładowców.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.