Styl to człowiek

Mawia się, że styl to człowień. Jacyś faceci ostatnio udowodnili to naukowo:

„W przypadku tekstów angielskich identyfikowaliśmy autorów poprawnie w niemal 90 proc. przypadków. Na dodatek by osiągnąć sukces należało prześledzić powiązania między zaledwie 10-12 wyrazami badanego tekstu. Wbrew naiwnej intuicji, dalsze zwiększanie liczby badanych wyrazów nie podnosiło znacząco skuteczności metody” - mówi Tomasz Stanisz.

W języku polskim ustalenie autorstwa okazało się jeszcze prostsze: wystarczało prześledzić powiązania zaledwie 5-6 wyrazów. Co szczególnie ciekawe, mimo dwukrotnie mniejszej niż w języku angielskim puli istotnych wyrazów, prawdopodobieństwo poprawnej identyfikacji wzrastało – nawet do 95 proc.! Tak wysoka poprawność diagnoz była jednak osiągana tylko wtedy, gdy jako osobne wyrazy traktowano także znaki interpunkcyjne. W obu językach pominięcie interpunkcji skutkowało wyraźną redukcją liczby poprawnych odgadnięć. Zaobserwowana rola interpunkcji to kolejne potwierdzenie wniosków z publikacji grupy prof. Drożdża z 2017 roku (http://dx.doi.org/10.1016/j.ins.2016.09.051), gdzie wykazano, że interpunkcja pełni w języku rolę równie ważną jak same wyrazy.http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,33606,tekst-jak-siec-ile-wyrazow-wystarczy-rozpoznac-autora.html

Komentarz

 • A jile sów potrzeba, by rozpoznać FFspicz?
 • Jedno!
 • Ale które?
 • Dowolne
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Aj waj!
  Trafiony, zatopiony.
 • Jeśli chodzi o Lecha Bolka Wałęsę to interpunkcja jest kluczowa w rozpoznawaniu autora. Od razu widać, które teksty pisał On Sam, a które przeszły przez sekretarza.
 • van.den.budenmayer napisal(a):
  Jeśli chodzi o Lecha Bolka Wałęsę to interpunkcja jest kluczowa w rozpoznawaniu autora. Od razu widać, które teksty pisał On Sam, a które przeszły przez sekretarza.
  Sądząc po efekcie, sekretarz jest na poziomie Bolka.
 • Mania napisal(a):
  van.den.budenmayer napisal(a):
  Jeśli chodzi o Lecha Bolka Wałęsę to interpunkcja jest kluczowa w rozpoznawaniu autora. Od razu widać, które teksty pisał On Sam, a które przeszły przez sekretarza.
  Sądząc po efekcie, sekretarz jest na poziomie Bolka.
  Pan Mirek już pisze pozew!
 • edytowano April 2019
  Czy mam rozumieć że świat jest znacznie prostszy niż ktokolwiek mógłby przypuszczać? No i że naturę człeka, pojedynczego człeka, na którą się los często powołuje, da się opisać czy streścić sześcioma słowami z kilkoma znakami interpunkcyjnymi? To jest chyba za proste i piękne, lub paskudne, aby mogło być prawdziwe.
 • Chyba jednak nie. Oczywiście jeśli patrzymy na naturę człowieka z perspektywy chrześcijańskiej to tak. Ja jednak pytam o konkretną, unikalna osobę. Te się różnią mocno i to w bardzo wielu szczegółach. Różne są talenty czy charyzmaty i różne ich składniki. To nie jest sześć słów i kropki. Są rzeczy wspólne i proste, ale bez szczegółów nie istnieją. Rzeczy i pojęcia zdaje się. Niech się erudyci wypowiedzą. Platon, Tomas z i te sprawy. Nie będę się z nimi ścigał na wiedzę.
 • Badania dotyczyly znanych literatow, ktorych rzeczywiscie mozna poznac po stylu. Everyman moze byc spac (w miare) spokojnie.
 • No to jednak nie zostanę znanym literatem
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.