Amerykanie miszczami marketingu som!

Amerykanie wykonali 31 sierpnia 2019 r. atak rakietowy na obiekty wykorzystywane przez terrorystów z Al-Kaidy w Syrii. Wydarzenie było o tyle bez precedensu, że nalot wykonano bez wcześniejszego powiadamiania Rosjan, całkowicie lekceważąc w ten sposób rosyjskie systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe, rozwinięte na trasie nadlatujących amerykańskich rakiet.
Źródło
Nie ma to jak zapytać Turków, czy na prawdę chcą kupować ten badziew ;)

Komentarz

 • No i git. Wszyscy podejrzewali, Jankesi rozwiali wątpliwości. Moskwa upokorzona wizerunkowo, a to ją boli najbardziej.
 • Wypadałoby to jeszcze odpowiednio nagłośnić;) ale i tak super:)

  Btw jeśli jakikolwiek POTUS przypomina Reagana, to tylko Trump.
 • (K)oł boj :)
 • edytowano September 2019
  czyli to fejknjus (celowo zfejkowany oficjalny komunikat):
  Zgodnie z oficjalnym komunikatem przekazanym przez Centralne dowództwo amerykańskie CENTCOM (US Central Command), celem ostatniego uderzenia z powietrza byli
  a prawdziwym celem była Rosja i Turcja?
  :)

  (dla tych, co nie chcą odnosnikować)
  Rosyjski system S-400 po raz kolejny „upokorzony” na oczach Turków

  Ostatni nalot przeprowadzony przez Amerykanów wbrew pozorom uderzył nie tylko w samych terrorystów, ale również w prestiż Rosjan, którzy mieli region Idlib w zasięgu swoich lądowych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Miejsce nalotu znajduje się bowiem w odległości tylko około 90 km od bazy rosyjskich sił powietrznych w Hmejmim, gdzie rozwinięto m.in. system S-400 (o deklarowanym zasięgu 400 km). O ile Rosjanie wcześniej mogli się więc tłumaczyć, że po ostrzeżeniu Amerykanów specjalnie nie reagowali wiedząc przeciwko komu nadlatują rakiety i do kogo one należą, o tyle teraz ich system obrony nie zareagował na atak przeprowadzony znienacka i nie znając jego celu.

  Wszystko to działo się dodatkowo na oczach Turków, którzy właśnie wprowadzają system S-400 na swoje uzbrojenie i chcą, by to on był podstawą ich systemu obrony antyrakietowej. Wyjaśnieniu całej sytuacji nie sprzyja fakt, że dowództwo CENTCOM specjalnie nie chciało ujawnić, jakie uzbrojenie zostało wykorzystane do przeprowadzenia ostatniego ataku. Nie wiadomo więc: czy to były jedynie rakiety manewrujące, czy też uzbrojenie przenoszone przez bezzałogowe i załogowe statki powietrzne. Oficjalnie mówi się jedynie o „ataku rakietowym”.

  A dla oceny rosyjskich systemów rakietowych znaczenie ma nawet to, z jakiego kierunku przeprowadzono atak: czy od strony Iraku (ze wschodu), czy też - co gorsza dla Rosjan - od strony Morza Śródziemnego (z zachodu). Oznaczałoby to bowiem, że amerykańskie rakiety manewrujące przeleciały praktycznie nad bateriami rosyjskimi, które nie zdążyły zareagować na zagrożenie.
 • znalazłem żródlane żródło info, z CENTCOM

  na Twitterze

  są także na FB
 • c.d. nieskuteczniości s-400
  Taki brak reakcji (lub brak skuteczności) odnotowuje się również w odniesieniu do ataków przeprowadzanych przez lotnictwo Izraela. Izraelczycy bardzo często działają z zaskoczenia i ich naloty powinny być odpierane wszystkimi dostępnymi siłami – w tym przez rosyjskie systemy S-400 rozwinięte w Syrii. Tak się jednak nie dzieje pomimo, że izraelskie lotnictwo nie wykorzystuje jak na razie swoich najlepszych samolotów F-35, a jedynie wysłużone F-16.

  Jako najlepszy przykład bezsilności Rosjan i Syryjczyków wskazywano wcześniej nalot z 13 kwietnia 2019 r. Izraelskie samoloty F-16 wystrzeliły wtedy znad Libanu około dwanaście rakiet w kierunku celów w prowincji Hama w Syrii. Atak próbowała odeprzeć syryjska obrona przeciwlotnicza, jednak obserwatorzy odnotowali jedynie jedno lub dwa trafienia w nadlatujące rakiety. Skutkiem tego braku skuteczności było zniszczenie wszystkich trzech obiektów w Syrii, jakie wyznaczyli sobie Izraelczycy (w tym fabryki produkującej pociski rakietowe koło Masjaf, wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych oraz stanowiska taktycznych rakiet balistycznych M-600 - używanych od 2017 roku do ataków rakietowych na cele w Syrii, Iraku i Izraelu).
 • na deser c.d.
  O tym jaka jest rzeczywista wartość tych baterii (romeck: S-400) może świadczyć fakt, że Izraelczycy ich w ogóle nie atakują (pomimo że część z nich obsługują już tylko Syryjczycy). Może to oznaczać, że Izrael nie uznaje systemów S-300 i S-400 za rzeczywiste zagrożenie skupiając się jedynie na celach ataków.
 • – Jesteśmy gotowi pomóc Arabii Saudyjskiej chronić jej ludność – powiedział Putin na konferencji prasowej, która odbyła się w Ankarze po spotkaniu przywódców Rosji, Iranu i Turcji, na którym dyskutowano porozumienie pokojowe dla Syrii, w ramach dyplomatycznego procesu, znanego, jako "Proces Astański".

  – I powinni podjąć taką samą mądrą decyzję jak Iran, kupując nasz system S-300 albo jak pan Erdoğan, który zadecydował o zakupie najbardziej zaawansowanego systemu obrony powietrznej S-400 Triumf z Rosji – kontynuował Putin. – Tego rodzaju systemy są w stanie obronić każdy rodzaj infrastruktury w Arabii Saudyjskiej przed wszelkiego rodzaju atakiem.
 • nie zdziwiłbym się, że tym razem to ruskij markietjing
 • To jest z pewnością moskiewski marketing, bo wali tandetą na kilometry.

  Nikt normalny nie strzela z baterii dział fortecznych do chmary komarów na przedpolu. Drogo i efekt wątpliwy.

  A Moskwa chce sprzedać swoje armaty na komary właśnie.
 • edytowano September 2019
  Mam obawy że Amerykanie są coraz bardziej miszczami jako obiekty marketingu politycznego. Co z tego że mają najsilniejszą armię na świecie, najlepsze siły szybkiego reagowania (na dużą skalę i wszędzie ) skoro nie mogą ich użyć? Trump mógłby z łatwością, jeśli chodzi o akcję militarną, rozwalić instalacje nuklearne Iranu, zatopić jego flotę i zniszczyć większość lotnisk, samolotów i wyrzutni rakiet. Nie może jednak tego zrobić bo by przegrał wybory. To oznacza że poziom pacyfizmu w USA jest tak wysoki że wyklucza pełnienie przez USA roli mocarstwa globalnego. Rosja będąc znacznie słabsza militarnie może sobie na takie akcje pozwolić i pozwala. Putin i jego następcy mają i zapewne będą mieć poparcie społeczne dla nich. Na szczęście Rosji brakuje środków na te akcje i wystarczającej klasy i siły militarnej do ich przeprowadzenia bez strat ludzkich na skalę podważająca poparcie społeczne. Mają to natomiast Chiny i jeśli nic się nie zmieni w mentalności i polityce Zachodu, w tym USA, to one wygrają wyścig o miano supermocarstwa.
 • Rafał napisal(a):
  Rosji brakuje środków na te akcje i wystarczającej klasy i siły militarnej do ich przeprowadzenia bez strat ludzkich na skalę podważająca poparcie społeczne. Mają to natomiast Chiny
  Na czym opiera Kolega ten oryginalny pogląd?

  Chińczycy generalnie nie mają ludzi i muszą ich sprowadzać, na razie z Wietnamu i KRLD.
 • Poza tym Trump ma ogromne doświadczenie osobiste, a Ameryka - państwowe. Trump jest biznesmenem, a nie podżegaczem wojennym. Ameryka zaś weszła od 2000 r. w wojny w Iraku, Afganistanie i Syrii, bez wyraźnego celu - i za karę dopotąd tam musi siedzieć i strzelać to tu to tam.

  Co komu dałoby takie zmasowane uderzenie na Iran?

  Wyrażam pogląd, że nic nikomu, a już zwłaszcza Ameryce.

  Znacznie ciekawsze byłoby przeprowadzenie w Iranie kolorowej rewolucji, tak jak się to właśnie odbyło w Sudanie.
 • Zdjęcie chustek z głów w Tehe Ranie byłoby mocniejsze niż biustonosze na scenie Woodstock
 • Zgoda, przy czym zdejmowanie chustek za pomocą rakiet balistycznych ma krótkie nogi.
 • Zdecydowanie jestę za dobrowolnoscią
 • edytowano September 2019
  christoph napisal(a):
  Zdjęcie chustek z głów w Tehe Ranie byłoby mocniejsze niż biustonosze na scenie Woodstock
  image

  image

  dużo więcej na obrazkach z wyszyukiwarki
 • Z tego powodu piszę jw
  A nie w USAudów, tam prowadzenie autabylo niemozliwe/jest
  I to nawet w chustce
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Rafał napisal(a):
  Rosji brakuje środków na te akcje i wystarczającej klasy i siły militarnej do ich przeprowadzenia bez strat ludzkich na skalę podważająca poparcie społeczne. Mają to natomiast Chiny
  Na czym opiera Kolega ten oryginalny pogląd?

  Chińczycy generalnie nie mają ludzi i muszą ich sprowadzać, na razie z Wietnamu i KRLD.
  Pogląd opieram na dwóch przesłankach bo pogląd dwuczęściowy. Otóż Rosja może napotkać barierę matek jedynaków odbierających ładunek L200. Nie odpuszczą i rozniosą rząd który będzie ich tracił na wojnach. Wojna oszczędzająca żołnierzy to nie jest rosyjska specjalność. Musieliby się nauczyć i dużo zainwestować.

  Z brakiem ludzi w Chinach nie przesadzajmy. Nie wiemy jaki jest prawdziwy przyrost naturalny, a przynajmniej jaki był. Polityka jednego dziecka nie była przestrzegana rygorystycznie. Do tego jednak jest ich blisko miliard trzysta milionów, a więc cztery razy więcej niż Amerykanów i prawie dziewięć razy więcej niż obywateli Rosji. Dadzą radę wystawić z 5 milionów żołnierzy w razie czego. Istotne jest czy będą chcieli się bić.
 • Tym razem o marketingu potylicznym. Okazuje się, że usańska Partia Republikańska jest na prawo od europejskiego mainstreamu prawicowego, natomiast Partia Demokratyczna zaliczyła właśnie ostry zjazd w lewo i zeszła na pozycje euro-lewicy:

  https://www.nytimes.com/interactive/2019/06/26/opinion/sunday/republican-platform-far-right.html?auth=login-smartlock
 • edytowano January 2020
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Tym razem o marketingu potylicznym. Okazuje się, że usańska Partia Republikańska jest na prawo od europejskiego mainstreamu prawicowego, natomiast Partia Demokratyczna zaliczyła właśnie ostry zjazd w lewo i zeszła na pozycje euro-lewicy:

  https://www.nytimes.com/interactive/2019/06/26/opinion/sunday/republican-platform-far-right.html?auth=login-smartlock
  pochwalę się: dosłownie dwa dni temu złapałem, jak wygląda grafika .svg i jej obróbka (no, uczę się)
  bo to taki rysunek, który jest tworzony "w biegu" przez przeglądarkę, czyli grafika wektorowa; nie da się jej ściągnąć i zapisać, zobaczyć (samą)

  więc ściągam ja ci z kodu html strony www sam kod svg, zapisuję sobie notepadzie++ i otwieram w photoszopie i exportuję do jotpega - wuala!

  image
 • A nie prościej chamski print screen w Paint wrzucić?
 • No tak, ale żeby stwierdzić, wiele dana patria jest na prawo, należy wiedzieć, które działania można określić jako prawicowe, a które lewicowe. Na przestrzeni bodaj 7 lat, a może i dłuży, próbowałem pytać forumkowiczów o to zagadnienie i odpedź zawsze była jedna: sięniedasię.
  A już zwłaszcza jak porównujemy interkątynentalnie.
  Coś tam było tylko o jakichś dwóch starych Grekach.
  Czy można gdzieś wejrzeć w katalog działań czy poglądów uznawanych przez publikatora za prawicowe i lewicowe?
 • No przecie poruszają w linku.
 • Ale Trump ma też dużo szczęścia, albo inaczej, ma takich wrogów jak Kaczyński (w postaci naszej opozycji). Iran odpalając cywilny samolot zdewastował sobie pozycję negocjacyjną.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  A nie prościej chamski print screen w Paint wrzucić?
  nie, ponieważ mogę tagi graf zrobić bez napisów i bez tej pionowej kreski! albo zamienić tekst na swój i swoje fonty (w .svg zapisane są fonty jako krzywe),
  plus - moge otworzyc photoshopie w dowolnej wielkości i zawsze mam te samą jakość np, nawet 5 metrów szerokości i sobie billboard wydrukować
  ale na potrzeby kolegi postu - Paint jak najbardziej daje radę :)
 • edytowano June 2021
  image
  przymiarka do hangaru armji szwajcarskiej / nie mylic z Gwardią Szwajcarską
  stary wontek
  ale nowe info
  Szwacarzy chcą kupić f-35
  jako najkorzystniejsze i najtańsze rozwiązanie
  https://www.tagesanzeiger.ch/braucht-die-schweizer-armee-einen-tarnkappenbomber-418070447053?utm_source=sfmc&utm_medium=email&utm_campaign=TA_ED_9_ENG_EM_NL_XX_DERMORGEN_XX_2021-06-23&utm_term=2021-06-22&utm_content=1360488_
 • Jakiś polski jenerał na defence24 wywiadował, że Polska jest za mała na F35, bo się nie rozpędzi na tyle by być stealth. I w ogóle fajny samolot, ale nie dla nas.

  Od siebie dodam, ze w sumie logiczne - samolot jest tylko dla wielkich krajów, które go zamówiły, jak Izrael, Holandia czy Szwajcaria właśnie. Dla takich maciupinek jak my, to nie ma sensu.
  Tak jenerał rzecze, a on się zna, więc go z pokorą słucham.
 • edytowano June 2021
  TecumSeh napisal(a):
  Jakiś polski jenerał na defence24 wywiadował, że Polska jest za mała na F35, bo się nie rozpędzi na tyle by być stealth. I w ogóle fajny samolot, ale nie dla nas.

  Od siebie dodam, ze w sumie logiczne - samolot jest tylko dla wielkich krajów, które go zamówiły, jak Izrael, Holandia czy Szwajcaria właśnie. Dla takich maciupinek jak my, to nie ma sensu.
  Tak jenerał rzecze, a on się zna, więc go z pokorą słucham.
  Ja to koledze wyjaśnię. Co do państw takich jak Israel czy Ólandia to one majom obok zara duże moerza i jak się te stilchy bedom rozpendzac to zwrócone bedo w kierunku wielkich wód.
  Natomiast co do powierzchni Szwajcu to łatwo wykazać, że oni mają dużo gór, a to odznacza rze jakby zliczyć powierzchnię calkowitą to wychodzi znacznie wiencej niż dla takiego nizinnego kraju jak Polska.
  A Bałtyk to taka kałuża przy innych akwenach c'nie?
  Pozatym sok z aroni dobry na upały :D
 • @wojtek, sądzę że po prostu trzeba ufać jenerałowi, co nawet nie będzie próbował tłumaczyć, bo i tak jesteśmy za gupi by to zrozumieć. Należy przyjąć że tak jest, i nie zadawać gupich pytań po prostu.
 • Jak byłem mały, to mnie połczali, że MiG-i na akcję nad Bałtykiem to z Kraksowa ruszają, ażeby godnie rozpędzić się. To F-35 miałyby mieć gorsze przyspieszenie niż radziecki szrot?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.