Sztuka Międzymorza

Tak mnie naszło że temat wart osobnego wątka. Po odsłuchaniu wklejonych przez @Mordechlaj_Mashke Sokołów w siedmiu językach (w sumie pasuje do tego wątka, mimo że nie wszystkie siedem pasuje do Międzymorza, ale proszz...

jutub podpowiedział mi naprawdę piękną pieśń zaśpiewaną przez piękną kobietę, i pieśń do tego o zacnej treści. Ze słuchu:

Wystupajut naszij dobrowolcy ukrywały tan
Wyzwolaty ridnu Ukrainu z moskowskich kajdan
A my tije moskowskie kajdany rozierwemo
A my naszo sławno Ukraino hej, hej, hej, rozweselimo

Kurdens - ten naród się właśnie narodził, i to w wielu aspektach - ach jakże się przyjemnie tego słucha! Coś mi się wydaje, że Ukraina już nas czegoś nauczyła, ale w przyszłości jeszcze wiele nauczy.

Oto pieśń:)

Otagowano:

Komentarz

• Międzymorze to sztuczna konstrukcja wymyślona przez nieznającą realiów Amerykę. Nie ma szans istnieć.
  • los napisal(a):
    Międzymorze to sztuczna konstrukcja wymyślona przez nieznającą realiów Amerykę. Nie ma szans istnieć.
    Nie szkodzi, bo to obok tematu. Jest temat polityczny, kontynuujmy tam, a to tylko wytrych słowny.
  • edytowano April 25
    "Jakby natura chciała..." itd. Polityka w ogóle sama w sobie jest sztuczna. Robi się sztucznie Międzymorze, a jak będzie zrobione to stanie się naturalne.
  • los napisal(a):
    Międzymorze to sztuczna konstrukcja wymyślona przez nieznającą realiów Amerykę. Nie ma szans istnieć.
    Chyba Trójmorze? Międzymorze to pomysł dawniejszy (choć z grubsza podobny), z czasów kiedy Ameryka nieszczególnie się nami interesowała.
  • I tak zniknęła piękna pieśn w odmętach dyskusji politycznych, do których jest osobny specjalnie temu tematowi poświęcony wątek... ech. No szkoda.
  • PNiPNi
    edytowano April 25
    Może koledze pomoże piosenka o historii Białorusi, gdzie Moskale też są be, Rzeczpospolita i Litwa są Białorusią a Kościuszko kontretnyj rewolucjonist!
  • TecumSeh napisal(a):
    I tak zniknęła piękna pieśn w odmętach dyskusji politycznych, do których jest osobny specjalnie temu tematowi poświęcony wątek... ech. No szkoda.
    Bo wiem sztuka z polityką związana jest.

• Jak to Międzymorze sztucznym jest, to co powiemy o Unii Europejskiej? Toż to istny dziwoląg, upodobniający się do ZSRR. Tam też mieli komisarzy i wszystko pod jeden strychulec i na rozkaz wodzów. Komuna nadal ma się dobrze i chichoce gdzieś po kątach z naszej naiwności.
    Precz z UE! Niech żyje wolność!
  • edytowano April 25
    Wracając do międzymorskiej sztuki (może w tym przypadku trochę za dużo powiedziane) to podobnież przebojem na Ukrainie jest piosenka o Putinie autorstwa niejakiego Cypisa. Tekst nie jest wyrafinowany, autor nie przebiera w słowach, ale wewnętrznego ognia i sto lat nie wyziębi.
  • a mnie się podoba esid-folkowe:

_

• A to pieśń zapostowana na tubce 9 lat temu.
  • Pani_Łyżeczka napisal(a):
    a mnie się podoba esid-folkowe:

_

Mi też, dzięki za polecenie
  • No to mówmy jak należy: Rzecz Pospolita, Rzecz Wspólna. Co jakieś morza mają do rzeczy? O ludzi idzie.

• https://lyricstranslate.com/pl/1794-kosciuskos-sukilimo-daina-1794-piosenka-powstancow-k.html
    1794
    (Piosenka powstańców Kościuszki)

(Užgyd gaide pusėj naktys
    Reik žirgus balnoti)
    Zaczęły piać koguty w środku nocy
    To czas by siodłać konie

Osiodłałem i wyjechałem
    Wstąpiłem do pułku

Jeździliśmy przez wysokie góry
    Ustawialiśmy armaty

Stanęły w porządku, załadowaliśmy je
    Srebrnymi kulami

I huknęliśmy z armaty
    Do pułku wojska

Starzy, młodzi i bojowi
    Litewscy żołnierze

Zabrali mnie i oskubali do czysta
    W Moskala armii

Pomóż, pomóż, Pan Kościuszka
    Upaść Moskalom

Kiedy Moskale upadną
    Będziemy siekać Austrię

Okradniemy Ruskich, Pruskich
    I pobijemy Austriaków
    https://lyricstranslate.com
  • los napisal(a):
    No to mówmy jak należy: Rzecz Pospolita, Rzecz Wspólna. Co jakieś morza mają do rzeczy? O ludzi idzie.
    Czasem synonim się przydaje... :)
  • edytowano April 25
    Intermarium brzmi dostojnie, jednakowoż, nieprawdaż. Civitates Liberae de Intermarium. Tak mnie napadlo, że jakby w przyszłej unii byli uni (znaczy się Rumuni) , a lingwą franką była łacina to mieliby troszkę do przodu z racji romańskości.
  • Ale nazwa Międzymorze sugeruje przypadkowy związek wynikający jedynie z położenia geograficznego, kiedy wszyscy wiemy, że łączy nas coś głębszego i istotniejszego: Rzeczpospolita.

I co z tego, że Turczyn Wołochów i Mołdawian nie puszczał do Rzplitej? Przecież wszyscy wiemy, że bardzo chcieli. Może nie?
  • Podobnież wówczas z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie było. Ale teraz jak najbardziej. A geograficznie się też kwalifikują.
  • Ale chorągwie wołoskie jak najbardziej służyły. I to w regimencie narodowym.
  • Idzie Jasio z ojcem na spacer. Nagle ojciec potyka się i mówi pod nosem:"dupa".
    "Co powiedziałeś tatusiu?" - pyta Jasio.
    "Aaaa... powiedziałem.... duduś" - odpowiada ojciec.
    "Tatusiu, a co to jest duduś" - pyta ciekawski syn.
    "Aaa, wiesz synku duduś to takie zwierzątko"
    "Tato, a jak on wygląda?"
    "A, ma takie rączki i nóżki...."
    "Tatusiu, a co jedzą dudusie?"
    "Yyy... Jedzą warzywa owoce...."
    "A tato, a czy dudusie mają dzieci?"
    "Noo, tak"
    "To znaczy, że dudusie się rozmnażają?"
    "Tak"
    "A jak się nazywają dzieci dudusia?"
    "Eee...dudusiątka."
    "A jak wyglądają dudusiątka?"
    "Też mają rączki i nóżki.... tak samo jak dorosłe"
    "A co jedzą dudusiątka?"
    "Eeee..... mleczko piją..."
    "Tato, a gdzie mieszkają dudusie?"
    "Dupa, synku, powiedziałem dupa!!!!!!!!
  • los napisal(a):
    Trójmorze Ameryka wymyśliła, Międzymorze to nasza koncepcja
  • Ojtam ojtam. Jakby o wodę chodziło.
  • los napisal(a):
    Ojtam ojtam. Jakby o wodę chodziło.
    o wodę też. Ujście Dniepru, Chersoń to bardzo ważne miejsca.

No i kiedyś działało dzisiaj trochę też - działamy jak Korona wspierająca Kresy. To może zadziałać, a Trójmorze - z wyciągniętą macką w kierunku Adriatyku kto wie? Na razie jeszcze Trójmorze nie zadziała - szlaków różnych nie ma (drogi, rurociągi, światłowody, linie energetyczne), to jak możemy coś razem budować? Ciekawe co będzie pierwsze - Via Carpatia, czy trasy kolejowe od Odessy do Gdańska? No i taki paradygmat - jak już budujesz jakiś szlak zawsze, ale to zawsze, ciągnij światłowód.
  • Sztuka nie znaczy tylko piosenka.
    W 2009 odkryłem (na jutubie, a nie osobiście) młodą, fajną, dziewczynę, Ukrainkę jak malowała piaskiem na szkle. Byłem oczywiście zadziwiony jej talentem ale nawet bardziej tem, że ja, stary zgred widziałem cuś takiego po raz pierwszy.
    A ponieważ dzisiaj założyłeś ten wątas, a tak jak już mówiłem, sztuka to nie tylko pieśnioczka, więc przypomniała mnie się śliczna Xenia. Łatwo było znaleźć, bo okazuje się, że pani Ksenia jest dzisiej sławna i jest mało wiela widełków na internacie z jej artystyczną smykałką.

Zapodaję dwa.
    Pierwsze widełło wybrałem, ze względu na to, że ją tutej odkryłem. Dziewczę pojechało trochę kacapskim, WWII sztafażem ale proszę, spróbujcie spojrzeć na to z dzisiejszego punktu widzenia. Wojna taka sama, tylko agreor inny. Komenty pod widełkiem pochlebne. A i tak chodzi mnie bardziej o talent!

Drugie, ze względu na to, że Tereska, moja żona wzięła i się popłakała.

• Niesamowita ta Ksenia :-)
  • Ano. Gdzieś już mi to mignęło na jakichś wykopach czy innych bzdurach, ale nie zarejestrowałem że to Ukrainka. Myślałem - przez ten performans o wojnie - że to Rosjanka. No ale na Ukrainie mit WWO też ma się doskonale - pamiętam jak jedna Ukrainka w pracy (parę lat temu) pyta się dlaczego my w ogóle nie świętujemy zakończenia II wojny światowej.

To jej grzecznie acz stanowczo, na open space, i całkiem sporo osób słyszało (celowo), wytłumaczyłem że my nie mamy czego świętować bo zamienił się hitlerowski okupant na okupanta sowieckiego. I że się chyba zgodzi że zmiana jednego okupanta na drugiego to kiepski powód do świętowania.

Zatkało ją i już się nie odzywała.
  • A tu b. aktualny i masowy hit, mnóstwo przeróbek, ta z pl napisami:
  • Ale Michał Bajor i Piotr Fronczewski!
  • Andrus i Umer - lemingi wyczuły kierunek wiatru.
  • Padłem! Świetne
  • edytowano May 8
    Pieśń ukraińska sprzed paru lat, która stała się nieformalnym hymnem ukraińskich artylerzystów. Refren w niewybrednych, krótkich, żołnierskich słowach stwierdza, że gdy ukraińska artyleria pracuje to wkrótce nie ma Moskala.

• To nie jest raczej ważne, ale wklejając golasy macie pewność że w nie nie kliknę. 90% filmików mnie nie interesuje i mi się nie podoba, więc jeżeli ktoś nie opisze to nie podejmuję próby.
  • Dziękujemy za informację.
  • W_Nieszczególny napisal(a):
    Dziękujemy za informację.
    Piszę to tylko dlatego, że inni może też tak mają. Dopiero po czasie zrozumiałem apele adminów, żeby nie wklejać golasów. Ilość sieczki na jutubie powoduje, że nawet filmy wklejane przez zaufane osoby (a za takie uważam forumowiczów), bez paru słów rekomendacji, budzą nieufność i niechęć. Podświadomie.
  • edytowano May 8
    Specjalnie więc zedytowałem i opatrzyłem swój wklejkon stosowną legendą.
  • JORGE napisal(a):
    To nie jest raczej ważne, ale wklejając golasy macie pewność że w nie nie kliknę. 90% filmików mnie nie interesuje i mi się nie podoba, więc jeżeli ktoś nie opisze to nie podejmuję próby.
    Słuszna postawa.
  • +1
    U mnie dotyczy też gołych linków do bloga czy somsiedniego forumka.
  • TecumSeh napisal(a):
    +1
    U mnie dotyczy też gołych linków do bloga czy somsiedniego forumka.
    +1
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.