Emeryturko maleńka, żegnaj

ZUS upadnie za 5 lat? Alarmujący raport

Rządowe prognozy dotyczące sytuacji systemu emerytalnego są nierzetelne i oparte na zbyt optymistycznych założeniach. Kondycja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ulegnie znacznemu pogorszeniu. Do bankructwa systemu może dojść już za 5-8 lat – wynika z „Raportu o sytuacji ZUS”, opracowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundację Republikańską.
Jak wskazują autorzy raportu, rząd Donalda Tuska w swoich prognozach drastycznie mija się z prawdą, zakładając że system emerytalny jest wydolny, a wypłaty świadczeń możliwe. Wśród głównych, krytykowanych założeń są m.in.: – stabilny wzrost gospodarczy do roku 2060; – stały wzrost realnych wynagrodzeń; – stały spadek lub stabilizacja stopy bezrobocia; – brak uwzględnienia czynnika migracji ludności.
W raporcie można przeczytać, że brak realizmu w rządowych założeniach poskutkuje tym, iż w ciągu 5-8 lat – w zależności o sytuacji gospodarczej i poziomu zadłużenia – bilansowanie systemu stanie się po prostu niemożliwe.
Jak podają eksperci, łączna suma obciążenia finansów publicznych systemem emerytalnym to obecnie przeszło 130 mld zł w skali roku, czyli niecałe 30 proc. ogółu wydatków publicznych. Z roku na rok rośnie dotacja na wspomożenie systemu z budżetu – np. w 2014 r. ma to być ok. 40 mld zł i to pomimo przejęcia aktywów z OFE, do którego dojść ma w najbliższym czasie.
Według autorów raportu, kolejnym problemem będzie kwestia niskiej dzietności oraz zmieniająca się struktura wiekowa społeczeństwa (więcej emerytów, mniej osób płacących składki).
– Aby zwiększyć wydolność systemu, należałoby zwiększyć liczbę odprowadzających składki, zwiększyć podstawy (np. wzrost płac) lub zwiększyć składki. Żadna z tych opcji nie wchodzi w grę w obecnej sytuacji – twierdzi główny ekonomista ZPP, Mariusz Pawlak.
Z tekstem raportu można zapoznać się pod adresem:
http://zpp.net.pl/files/manager/file-6ada105db3ff3e78c9b971ab6b43749c.pdf
mp

*
"Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

Komentarz

 • Ojej, jakie fajne proroctwo znalazłem!
 • FIK!
 • Nie mogę! Siostra, ale mnie przestraszyłaś. :)
 • No co? 8 lat jeszcze nie minęło :P
 • "– Aby zwiększyć wydolność systemu, należałoby zwiększyć liczbę odprowadzających składki, zwiększyć podstawy (np. wzrost płac) lub zwiększyć składki. Żadna z tych opcji nie wchodzi w grę w obecnej sytuacji – twierdzi główny ekonomista ZPP, Mariusz Pawlak."

  No przecie prawdę napisał. Za pełoskiej nocy nawet wzrost wynagrodzeń był nie do wiary.
 • "...piniendzy nie ma i nie będzie"
 • "Postulat: Drukować pieniądze!"
  $-)
 • Eeee, idźmy na całość.
  Inny postulat:

  - Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich!
 • edytowano March 22
  Mariusz Pawlak

  Główny Ekonomista ZPP

  Ekspert
  w zakresie finansów, ekonomii i rynku kapitałowego. Makler Papierów Wartościowych z uprawnieniami doradztwa inwestycyjnego. Prowadził family office oraz pracował w biurach maklerskich Banku Handlowego oraz Societe Generale Securities.

  W PKN Orlen pełnił funkcję doradcy zarządu ds. finansowo-ekonomicznych oraz kierownika działu kontrolingu operacyjnego. W Polimex-Mostostal pracował jako project manager w biurze fuzji i przejęć, w Presspublica (wydawca Rzeczpospolitej i Parkietu) jako wiceprezes ds. operacyjnych. Zdobył doświadczenie w zakresie relacji inwestorskich pracując jako dyrektor w Grupie CAIB Polska oraz MMT Management. Niezależny członek rad nadzorczych spółek giełdowych oraz członek ich komitetów audytu.

  Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
  prorok przez duże E
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.