NATO, wojna i co my na to

Dowództwo Lotnicze Sojuszu Północnoatlantyckiego poinformowało, że para polskich myśliwców F-16, która odbywała lot treningowy nad Morzem Bałtyckim przechwyciła rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. „W trakcie misji zmieniono status na Alpha Scramble i F-16 otrzymały rozkaz przechwycenia nieznanego samolotu. Został zidentyfikowany jako rosyjski Ił-20, który nie poinformował o planach lotu i nie komunikował się z kontrolą ruchu lotniczego w czasie przelotu przez ruchliwą przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim” – napisano w komunikacie Dowództwa NATO.
„Była to pierwsza Alpha Scramble dla polskiego pododdziału ‚Orlik 10’ i doskonała okazja do potwierdzenia jednolitości procedur, gotowości operacyjnej pododdziału oraz jego współdziałania z innymi komponentami NATO” – przekazał jego dowódca podpułkownik Paweł Stajniak. „Misja została pomyślnie przeprowadzona zgodnie z zasadami Baltic Air Policing oraz innymi obowiązującymi przepisami” – dodał. Od 2004 r. przestrzeń powietrzna nad Estonią, Łotwą i Litwą jest wspólnie patrolowana przez siły NATO w ramach operacji Air Policing, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym w przestrzeni powietrznej państw sojuszniczych — informuje w komunikacie NATO.
https://najwazniejsze24.pl/polskie-mysliwce-f-16-przechwycily-rosyjski-samolot-rozpoznawczy-nad-morzem-baltyckim/

Czy ktoś mógłby mnie oświetlić, na czym polega to słynne przechwycenie? Jakby, no, cięgiem wszyscy wszystkich przechwytują, a nie słyszę, żeby nasze F16 założyły złemu Iłowi kajdanki i kazały mu udać się do paki.

Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.